Na zámek v podhůří Krkonoš přijíždí nový majitel Štěpán (J. Prachař) se snoubenkou krásnou komtesou Blankou (D. Morávková) a mladším bratrem Adamem (J. Nedbal). Cestou kočár nešťastně srazí kolemjdoucí dívku Lidušku (L. Skleničková), Adam jí pomůže a ona se do něj zamiluje. V horském městečku je ještě jeden nový příchozí, národopisec Jiráček (O. Sokol), který sbírá místní pověsti a nevychází z údivu nad tím, že zdejší lidé ještě věří v Krakonoše. Díky Adamovi Liduška získá místo zahradnice na zámku, jenže také brzy zjistí, že Adam je beznadějně zamilovaný do Blanky. Sobecký a lakomý Štěpán se dozví od Jiráčka o nevídaných pokladech skrytých v krkonošských horách a je odhodlaný je získat, zvlášť, když Adam náhodou objeví vlašskou knihu, která pomocí tajných značek popisuje, jak se k nim dostat. Jenže rozluštit je nedokáže ani Jiráček. Po první neúspěšné výpravě se ukáže tajemný cizinec a nabídne Štěpánovi, že ho k pokladům dovede. Požaduje za to vlašskou knihu a největší drahý kámen, který najdou. Poklad skutečně objeví, ale Adam zapře drahokam, který vzal tajně kvůli Blance. Štěpán, který se nehodlá s nikým dělit, chce cizince připravit o život. Cizinec však v rozhodující chvíli odhalí svou pravou tvář. Je to Krakonoš! A strašný trest přijde vzápětí. Podaří se Lidušce zachránit Adama? Jakou záhadu skrývá starý obraz na zámku Hůrka a co strašlivého se v horách kdysi odehrálo? A kdo je vlastně Krakonoš a jaké je jeho největší tajemství? (Česká televize)

Reckon

Zázrak. Natočil se konečně film, kde když Sokol mluví, tak se u toho nechci zabít. O nějakou závratnou kvalitu nejde, ale pohádka neurazila. Pro zlepšení mohli zjednodušit některé dějové linky (Sokolovu o jeho bádaní i tu Krakonošovu) a naopak přitlačit na pilu v chemii mezi hlavníma postavama. ()

eagle-eye

Krásně odvyprávěný příběh a trochu jiný pohled na vznik krkonošské mytologie. Děj odsýpal svižně, herci vesměs všichni přesní, potěšili ne tolik okoukaní Nedbal a Skleničková, Švehlík perfektní, typově nešel vybrat lepší herec a Švehlík je už roky jeden z našich nejlepších herců. ()

DocBrown

Peterkův Krakonoš je srdcovka a tak jistě to má u mě každé nové dílo těžké. Tenhle počin ale rozhodně uspěl, také protože šel hodně jinou cestou a to prequely rád obecně nemám. Mladý Prachař je taky velmi dobrý a vyloženě táhne první půlku, pak bohužel zmizí, ale o to více je tam Krakonoše,  ačkoli jeho charizma je sotva třetinové Peterkovo. Možná škoda jen až moc přeslazeného konce bez Trautenberka ()

Adramelech

Je to pohádka a jako pohádku je třeba ji i brát. Ve skutečnosti se drahé kameny v přírodě nacházejí v surovém stavu, nikoli už vybroušené, ale v pohádce tomu může být jinak. Pěkné herecké výkony, zvláště Skleničková ve své roli působila přesvědčivě. „Kdybyste viděl moji zahrádku, co všechno tam mám.“ Výbornou komickou figurou byl osvícený etnograf. K dobrému dojmu, který jsem si z filmu odnesl, přispělo i romantické prostředí Krkonoš. Nejstarší dochované pověsti o Krakonošovi shromáždil Paul Johannes Praetorius v třísvazkovém spisu Daemonologia Rubenzalii Silenzii (Lipsko 1662–1665). Od té doby se mýtus dále vyvíjel a samozřejmě i rozšiřoval a měnil. Tento filmový příběh lze proto chápat jako pokračování zmíněného kulturně-historického procesu, i když to závěrečné zesvětštění postavy Krakonoše – listonoš mu přinese poštu! – se mi zas až tak moc nelíbilo. Půjde-li vývoj pohádek tímto směrem, bude ježibaba v perníkové chaloupce mít brzy připojení k internetu. ()

Ebon

Nemohl jsem se rozhodnou jestli 3, nebo 4*. Po dlouhé době koukatelná pohádka, kterou táhne Ondra Sokol. ()

bloodcountes

Koukala jsem na to celkem bez nepříjemných pocitů,  ale když  si to teď v hlavě promitam, tak  vylejzaji další a další brouci.  Totálně promarněný potenciál jak hor, tak osoby Krakonoše. Švehlik nemá co hrát, jeho postava je plochá, chudá, jen taková skica pár čarama.  A přitom on by dokázal mnohem mnohem víc. Hory? Pár ubohých záběrů určitě ne z Krkonoš. Padouch totálně marnej a navíc rychle mizí ze scény. Film si pro sebe urval Sokol  odpudivého  vzezření i projevu. I ten zámek se jaksi vyjímá jako pěst na oko. Hudba, kamera  nevýrazný řemeslný  standart . Nová tvář- Leona S. - je ale příjemná. Jediná.  A nakonec lež o tom, ze Krakonoš je tu s náma i dnes. Kdyby byl, nevypadaly by Krkonoše tak, jak vypadají :)) Nemůžu se ubránit, abych si nevzpomnela na německý film Krakonošův poklad  a ve srovnani s ním  bohužel tento film nevyhrává, přestože ani  v německem se netočilo v Krkonoších.  Škoda. Šance byla zmařena. Ale tak co, třeba někdo další natočí jiný, lepší  film-  na to, že je Krakonoš tak známá figura o něm ještě moc filmů nemáme. ()

Foxhound#1

Ale tak proč ne, na TV film velmi pěkné. A ani i když máte jako Krakonoše zafixovaného pana Peterku, tak nebudete s Davidem Švehlíkem zklamaní, byť opravdu působí na tuhle roli až moc mladě. Potěšilo i lehké pomrknutí na původní večerníček. Jo a že makeup umí u ženských zázraky se na vlastní oči přesvědčíte u Diany Mórové, brr jsem se lek. ()

derryl

Zdálo se mi to dost překombinované. Historická postava se prolíná s Duchy hor, nevím. Bez historické linky by film dopadl mnohem lépe. ()

jarmik

Mnohem lepší než většina nových pohádek. Mělo to slabší místa, ale 4 hvězdy u mě zachránily také Krkonoše. Btw mladý Švehlík je totální Jaime Lannister. ()

filipvrbik

Víceméně katastrofa, ani to není skoro vůbec pohádka... Ale problém vidím hlavně v předvídatelném ději a naprosté absence smysluplného scénáře.. Herci taky nic moc. SPOILER: Jediný Jakub Prachař je skvělý, ale promění ho v krkavce WTF? Nad vodou to pak drží jedině a překvapivě Ondřej Sokol, protože plejáda ostatních, byť známých herců v čele s Krakonošem v podání Davida Švehlíka je hrozná. A navíc mizerná réžie.... Ano, byly i horší Vánoční počiny, ale subjektivně se mi to vůbec nelíbilo a táhlo se to jako sopel. No a konec, to je konec. Kdyby to jako neměla být pohádka pro děti, tak by se na to dalo dívat, jako na dospělý film, ale pro děti hrůza...30 % pro dospělé, 10 % pro děti ()

Mírouš

Krakonoš coby psychopat, kterej si chtěl ochočit mladou kočičku a pak ji v boudě prznit? To tu ještě nebylo. Jeho zklamání z odmítnutí nabídky kvalitního sexu bylo zjevné a obrovské... ()

bobstock

Konečně trochu svěžího filmového větříku z režiserského slovače. Sice pohádkovou nápaditostí to nevytrhne, ale konečně to nevypadalo po dlouhé době jako mydlinkové šílenství plné paskvilních a v křečích se utápějících postavičkách. Pěkně zemské, civilnější, hezké interiéry a exteriéry, příjemné neotřelé nepitvořící se tváře. Možná bych tomu v jistých chvílích přidal ještě na dramatičnosti ala Hastrman, ale to by už taky místní, konzervativní princezny ze mlýna možná nedaly. Myslím, že kompromis, který Bebjak s týmem stvořil je celkem trefenej na české publikum. Věřim v pokračování, kde se ukáže opravdu zlý Prachař alias Trautenberk. :)  75%   +za role Švehlík, Sokol ()

Henry007

Krakonošova traumata. Více rozpolcenou a neenergickou pohádku jsem dlouho neviděl. Na tradiční narativní kostru pohádky (hodná vesnická děva potká mladého urozeného jinocha, překonají překážku v podobě zlých šlechticů a žijí šťastně až do smrti) našroubovali postavu Krakonoše. A udělali z něj tragickou a v podstatě i zápornou figuru, která po desetiletí žije v osamění, svou zlost si vybíjí na pocestných, touží po lásce a je kvůli tomu schopný držet v zajetí mladou dívku. Psychologická analýza Krakonoše a jeho tragického nenaplněného života tu na prostoru pár minut prostě nemůže fungovat, navíc se tato linie vůbec nehodí do pohádkového filmu (stejně jako scéna ubíjení kamenem). Tento film tak zkrátka postrádá jakoukoliv radost, pozitivní energii a jeho sledování je podobným utrpením jako Krakonošův život. Je těžké fandit i hlavní mužské postavě, která je schopná krást a lhát kvůli arogantní zlatokopce. Ano, nakonec dospěje k uvědomění si svých chyb, ale jako divák už k němu sympatie těžko hledám. A všechno to je zabaleno v cela rutinním režijním podání, které mi dávalo pocit, že film nemá 99 minut, ale minimálně dvě hodiny. Jediné pozitiva jsou sympatická hlavní děvčica a překvapivě dobrý Sokol. ()

cuchillo

Sice mě pohádka neuhranula, vidět znovu ji nemusím, ale po těch letech příšerných vánočních pohádek, při jejichž sledování jsem intelektuálně trpěla, byla tahle příjemným překvapením. Krakonoš v podání Davida Švehlíka byl neotřelý a moc se mi jeho pojetí líbilo. ()

mira007

Peter Bebjak naservíroval vánoční pohádku roku 2022 a já jsem naprosto spokojen. Mohl bych tomu vyčítat jednoduchý, předvídatelný děj, tempo neakční, ale na druhou stranu jsem štastný, že to není nic ukřičeného, pitvořícího, nijaké, sice to působí víc jako dospělý film a ne jako pohádka, ale tři věci má tahle krakonošská story famózní, co mne dostalo: nádherný vizuál, fantastickou filmovou hudbu jak hollywoodský blockbuster, postavu Krakonoše zahranou ve fantastické poloze Švehlíkem ()

Emo-haunter

Pohádka bez empatie s nulovým charismem všech postav. Nikdo mě nezajímal, nikomu jsem nefandil, nikdo mi nepřirostl k srdci. K čemu celkem pěkná výprava, k čemu hodně dobrá hudba, k čemu povedené kamerové záběry, když to vše kolem toho je celou dobu strohé a sterilní, bez ducha a nápadu. Škoda. ()

Adalbert

A je to tu! Horský duch a ochránce hor Krakonoš / Rübezahl / Liczyrzepa se dočkal nového, avšak poměrně konzervativního zpracování v podobě nenásilné koprodukční pohádky Petera Bebjaka, která si odbyla svoji premiéru na Boží hod roku 2022. Po Posledním závodu zpracovává Krakonošovo tajemství další krkonošskou tematiku tohoto roku, jež se propsala do mainstreamové filmové produkce a dokazuje tím, že potenciál (nejen) těchto magických hor ještě zcela nebyl vyčerpán. Oceňuji zasazení příběhu do historického rámce 19. století, který byl zvládnut i z hlediska výpravy (např. stojatý límec typický zejména pro druhou polovinu 19. století). Z hereckých výkonů bych vyzdvihl zejména Ondřeje Sokola (nikoliv sojku) jakožto posedlého vědce Jiráčka, v němž se mohl kdekdo z mladších publikování chtivých vědců najít, ale také uvěřitelného Jakuba Prachaře coby hamižníka Štěpána, jenž nostalgicky odkazuje na starého známého Trautenberka, kterého ztvárnil dědeček Jakuba Prachaře, Ilja Prachař. David Švehlík svým výkonem ztělesnil pozici snímku na poli mezi konkurenčními pohádkami: Nemusím přeřvávat ostatní a předvádět rádoby dynamické fancy záběry na GoPro, ale můžu zároveň podat klidný a poměrně kvalitní výkon, který neleze na nervy. Centrální teze je sice poměrně otřepaná, ale proč si ji tu a tam nezopakovat: „Ti, kdo chtějí všechno, nedostanou nic.“ ()