Odvážná akce spojeneckého komanda, která má změnit průběh války. Slavný válečný snímek Kam orli nelétají pojednává o odvážné operaci speciálně složeného komanda výsadkářů, kterému velí major Smith (Richard Burton). V týmu elitních britských specialistů na přežití v týlu nepřítele je jediným zástupcem spojeneckých vojsk poručík Schaffer (Clint Eastwood), příslušník americké jednotky zvláštního určení. Jejich společným úkolem je osvobození amerického generála Carnabyho, jehož nacisté drží v zajetí v nepřístupném a pečlivě střeženém horském sídle Schloss-Adler. Generál je totiž jedním z koordinátorů pro přípravu druhé fronty a má dokončit plány pro invazi do Evropy. Z politických důvodů je proto potřeba generála osvobodit z nedobytného orlího hnízda dřív, než ho nacisté donutí promluvit. Od počátku se ovšem záchranná mise potýká s nejrůznějšími nástrahami a komplikacemi. Již během úvodního seskoku za záhadných okolností umírá radista výpravy a celá skupina je brzy vyzrazena a zajata. Celá záchranná akce se začíná proměňovat ve špinavou špionážní hru, která má nakonec možná mnohem hlubší poslání. Právě akční špionážní linka představuje jeden z žánrových motivů, který obohatil klasický válečný žánr o prvky napětí a zábavy. Snímek natočil v roce 1968 americký režisér Brian G. Hutton a v hlavních rolích se představí britští herci Richard Burton a Mary Ureová společně s tehdejší vycházející hollywoodskou hvězdou Clintem Eastwoodem. Na úspěšnou spolupráci s režisérem Huttonem navázal Eastwood o dva roky později ztvárněním hlavní role ve slavné válečné komedii Kellyho hrdinové. (Česká televize)

WScully

Inteligentní špionážní drama využívající atraktivního prostředí nehostinného a nesnadno dobyvatelného místa zámku. Jedná se o vhodně zvolenou lokalitu pro příběh, jehož velkým lákadlem jsou zvučná jména, propracovanost příběhu, kde se sice dají promluvy napočítat na prstech jedné ruky, avšak o to stojí více za to, a akce, která se na diváka bude chrlit v poslední hodině téměř nepřetržitě. Akce může působit občas přehnaně, Clint Eastwood dokáže vystřílet snad jen o něco méně vojáků než Arnold v Komandu, hrdinové jsou nezničitelní, otrlí, neprůstřelní, prostě akční superhrdinové, kteří dávají co proto masám svých nepřátel. V rovině akčnosti příběhu jsem se výtečně bavil, v rovině dialogové jsem trnul nad zvraty, tleskal jsem nad hereckými výkony Burtona a Eastwooda. 100% ()

Stanix

Zatím jsem neviděl film, kde by Clint hrál druhé housle v temném koutku, až by byl téměř přehlédnutelný. Vlastně až doteď. Není se čemu divit, Richard Burton je evidentně sólový hráč a zámořské herecké eso své doby. A tak si "poctivě" ukradl celý film jen pro sebe. I přes velmi dlouhou stopáž je děj neustále zajímavý a v každé chvilce je co sledovat. Snímek tohoto typu by si zasloužil remake s dnešním audiovizuálním kabátkem. Co vy na to madam Kathryn Bigelow, půjdete do toho? ()

PavelH

Nesmrtelný hrdiny bych i bral, ale k tomu i všechny ty výbuchy a naprosto dementní nacisty už asi ne. Film neměl zdaleka takový spád, jak bych očekával a ty samovzněcující letadla a auta byly vážně úsměvný. Myslím, že nemá smysl se vymlouvat na stáří filmu. Filmu to opravdu uškodilo a díky tomu místama vypadá dost groteskně ()

windows

Bravurní vyobrazení říšského sídla Orlí hnízdo. Navíc zde Němci nepůsobí tak neohrabaně a směšně, jak je řada filmařů, především v Béčkových bijácích zobrazuje. ()

nick_sekac

O tomto trochu netypickém válečném filmu jsem se dozvěděl úplně náhodou. O to více mě nadchl a zvratová scéna u krbu mě dostala do kolen. Film táhne atmosféra a hlavně Burton s Eastwoodem. Není zde žádná bitva, na druhou stranu v druhé půli je více než dost kvalitní akce, u které jsem si několikrát říkal "Tohle že je 40 let starý film?". Pro mě jeden z nejlepších válečných filmů. ()

AshT

Netypický válečný film s Clintem Eastwoodem a Richardem Burtonem v hlavních rolích. Naši hrdinové mají za úkol osvobodit generála v orlím hnízdě. Kuriozita (I přes svoji krvavou kariéru v tomhle snímku zabije Clint nejvíce nepřátel) 90% ()

Shitonit

Natočit tohle s dnešní technikou, to by byla teprve jízda. Jinak to je povedená taškařice, triky jak za krále klacka, to asi nemá smysl komentovat. Ale celkově je to koukatelný. ()

Looka

60% Tak nevim, byla to komedie? Pokud ano, klobouk dolů. Z Němců jsou zde děláni totální blbci ve stylu francouzských komedií, naopak spojenci se prochází v okolí i přímo po zámku jako by se nechumelilo, ženský s kulometem, naondulovanou makovicí a nalepenejma řasama jak vystřižený ze Saudkových komiksů... No holt záleží na přístupu. ()

Rimland

"Majore, ve mně jste vyvolal takový zmatek jako nikdo předtím." Džjó, Clinte, tos nebyl jedinej. Když jsem tenhle kousek viděl jako junák prvně, taky jsem při scéně v zasedačce nevěděl, kdo s kým hraje. Ale v závěru už byl jen opojný pocit ze zatraceně dobře vymyšleného a provedeného plánu. Atmosféra zasněžené horské německé vesnice, promrzlý hrad, lanovka, vynikající hudba a hlavně nezničitelné duo spojeneckých commandos ztvárněných mými oblíbenci Burtonem a Eastwoodem. Suverénně nejlepší filmová "macleanovka" a především pak špionážní válečňák ze staré školy, ve kterém nejsou žádné scény "na efekt" s dramatickou hudbou (teda ta zdejší dramatická je, ale v dobrém slova smyslu), žádný patos, žádné rádoby-filozofování nad podstatou války, žádná přiblblá romance, která by narušovala plynulost děje. Jen dva sakra schopní vojáci (+ dvě šik baby), jeden zdánlivě jasný úkol a jeden sakra dobrý plán. Prostě klasika všech klasik futrál. (A my co vyrůstali na Return to Castle Wolfenstein máme tenhle film ještě radši :-)) ()

Equilita

Na tú dobu to bol špičkový film, ale pre mňa len 2 a pol hodiny nudy. Zápletka bola síce dobre vymyslená, ale film ma ako celok vôbec nezaujal. Pochváliť môžem len mladého Clinta Eastwooda a uniformu Majora von Hapena. Nemôžem dať viac ako 2 hviezdy len kvôli tomu, že je to stará klasika. ()

maeb

Bohužel na můj vkus příliš překombinované a těžko uvěřitelné. Na druhou stranu já mám moc rád styl těhle starých válečných filmů, a tohle je typický zástupce. Navíc Richard Burton je prostě Richard Burton:-) ()

tartan

Skvelý vojnovo-špionážný film s totálne zamotanou zápletkou, v druhej polovici zbesilou akčnou jazdou a rozšupnutým Clintom, ktorému to tu strieľa ako v žiadnom inom jeho filme. Jediné, čo na mňa v tomto filme vždy pôsobilo ako päsť na oko, bola tá helikoptéra - to je fakt kolosálne faux pas. ()

Bigfuckman

Dějová linie je vcelku uspokojící a dvojí agenti vmísí do příběhu pořádný chaos. Bohužel slabá stránka filmu je, že hlavní kladní hrdinové jsou takřka nesmrtelní a v umění uhýbání kulkám si s ničím nezadají s Neo v Matrixu. Zato náckové se chovají zdařile stupidně a padaj k zemi hlava nehlava. A některé efekty např. výbuch auta s umělými těly či sjezd lanovky do údolí v pozadí s viditelnou kulisou odpovídají efektům z počátku kinematografie. ()

vitac.

Řekl bych, že tady jsme si s hodnocením "trošku zapřeháněli":) Špionážní rovina je OK, promyšlená a drží diváka ve střehu celý film. Ale akce? Pominu vousatost, o to nejde a nemám s tím snad nikdy problém, ale absence logiky v téhle části filmu je hrubě přehnaná, místy až nechtěně legrační ("vyrážení" dveří dvěma palicemi? kulka do dlaně s reakcí jako při kousnutí mravencem? a další a další WTF). Slabší tři za to, že i tak je to celkem zábava a za to, že skopčáci dostávají na prdel. ()

MaxForValue

Spolu s Veľkým Útekom špička britskej proti-nemeckej vojnovej drámy. Skvelý Burton, Eastwood, zápletka pre niektorých bezpochyby zložitá, ale vo svojej podstate brilantne jednoduchá, krásne napísaná a Huttonovsky zrežírovaná. ()