Odvážná akce spojeneckého komanda, která má změnit průběh války. Slavný válečný snímek Kam orli nelétají pojednává o odvážné operaci speciálně složeného komanda výsadkářů, kterému velí major Smith (Richard Burton). V týmu elitních britských specialistů na přežití v týlu nepřítele je jediným zástupcem spojeneckých vojsk poručík Schaffer (Clint Eastwood), příslušník americké jednotky zvláštního určení. Jejich společným úkolem je osvobození amerického generála Carnabyho, jehož nacisté drží v zajetí v nepřístupném a pečlivě střeženém horském sídle Schloss-Adler. Generál je totiž jedním z koordinátorů pro přípravu druhé fronty a má dokončit plány pro invazi do Evropy. Z politických důvodů je proto potřeba generála osvobodit z nedobytného orlího hnízda dřív, než ho nacisté donutí promluvit. Od počátku se ovšem záchranná mise potýká s nejrůznějšími nástrahami a komplikacemi. Již během úvodního seskoku za záhadných okolností umírá radista výpravy a celá skupina je brzy vyzrazena a zajata. Celá záchranná akce se začíná proměňovat ve špinavou špionážní hru, která má nakonec možná mnohem hlubší poslání. Právě akční špionážní linka představuje jeden z žánrových motivů, který obohatil klasický válečný žánr o prvky napětí a zábavy. Snímek natočil v roce 1968 americký režisér Brian G. Hutton a v hlavních rolích se představí britští herci Richard Burton a Mary Ureová společně s tehdejší vycházející hollywoodskou hvězdou Clintem Eastwoodem. Na úspěšnou spolupráci s režisérem Huttonem navázal Eastwood o dva roky později ztvárněním hlavní role ve slavné válečné komedii Kellyho hrdinové. (Česká televize)

Pafl

No. Znáte Hodinu pravdy od Cimrmanů? "Otče!" "Já nejsem tvůj otec" "Matko"... atd. Tak nějak podobně jsem si připadal při sledování tohohle. No a ten děj: jistě, každá armáda je trochu k smíchu a Hitlerově armádě, armádě zla, se zasmějeme o to raději. Proč ale ta věčná scéna "spustí se alarm a němečtí vojáci, místo aby hledali vetřelce, začnou běhat tam a zpátky po dvoře a navzájem do sebe vrážet"? To už jsme viděli tolikrát... na druhou stranu se jim není co divit, protože proti hlavním hrdinům, kteří čerpají z nekonečné zásoby nábojů, dynamitu a všech ostatních zdrojů, by jim nepomohlo ani inteligentnější chování. Pokud chcete fakt dobrý špionážní film s Burtonem, podívejte se na Špióna, který přišel z chladu. Tohle je leda zmatek. ()

misik95

Po delší době jsem se podíval na starší film a opět nelitoval. Přiznám se, že Richarda Burtona jsem neznal, ale mladý Clint Eastwood v akci to bylo něco. Byl to ale dlouhý film a v první třetině jsem se začínal už poměrně nudit, jenže pak nastalo pár zvratů, z nudných záběrů se přešlo do akce a film začínal nabírat na obrátkách. Příjemný špionážní film z válečného období. 80% ()

aLPaC

Naprostá genialita! Zvlášť od doby, kdy Burton s Eastwoodem naskočí na střechu lanovky směřujíc k zámku je to 90 minut nepřetržité akce. A hlavně výborné akce! Přesně takové typy filmů mám rád. 95%. ()

Oyer

První polovina naprosto perfektní, ta druhá už je trochu srovnatelná se sci-fi... Zbytečně zamotané a komplikované "kdo je kdo"... ()

mira007

Clint Eastwood ve válečném "akčňáku" , kdy jde s tehdejší hvězdou Richardem Burtonem osvobodit generála na nedobytný hrad v nacistickém Německu. Jeden čas tento film dávali relativně často na českých komerčních kanálech různě po odpoledne až jsem ho potkal i já. Ikdyž se na něm podepsal zub času, tak mne trochu i zaujal nejen obsazením mladíka Clinta, ale i těmi špiónskými zvraty. Dnes už jen úsměvná kuriozita. ()

El Loco

Skvelé filmové spracovanie románu Alistaira MacLeana, v ktorom hviezdia 2 herecké osobnosti – Richard Burton (v nezvyčajne akčnej polohe) a Clint Eastwood. Hlavná dejová línia tohto filmu o infiltrovaní (resp. prebití) sa na prísne strážený zámok preplnený nacistami bola nepochybne inšpiráciou pre tvorcov 1st person akčných videohier ako sú Call Of Duty, Return To Castle Wolfenstein, či Medal of Honor. Akčné scény sú špičkovo natočené, divák si ani v 21.storočí vôbec neuvedomuje, že táto klasika má už cez 40 rokov. Nezabudnuteľné scény sú hlavne bitka na lanovke pohybujúcej sa v obrovskej výške alebo strhujúci únik zo zámku Adler... ()

bolan

Miluju tyhle starý americký válečný filmy s přepálenou stopáží, ale dost mě zarazilo s jakou naivitou 2 lidi obsadí a zneškodní plně vyzbrojenou a chráněnou nacistickou základnu. U Jamese Bonda by mě to nepřekvapilo, ale tohle bylo dost přehnaný. A Eastwoodovi také více sluší role poldů nebo kovbojů. ()

Brejlil

Komplikovaná akce, jejímž účelem je zjištění něčeho úplně jiného. Smutný je pohled na odulého Burtona, kterak se bez formy snaží o akční kousky. Zato za Eastwooda hovoří činy, výbušníny, pistole a samopaly. Bohužel se opět dočkáme modelu "germán netrefí ani stodolu, zato kladní hrdinové sejmou, co můžou". To vede, především ke konci, k mírné komičnosti. ()

reich

Strhující válečný film s nádechem špionáže, zrady z vlastních řad a mnoho dalších momentů, které by si nikdo neměl nechat ujít. Navíc hraje zde famózní Clint Eastwood v podání poručíka Schaffera a Richard Burton, který zase ztvárňuje roli majora Smithe, kteří mají za úkol osvobodit generála Carnabyho a dostat se na letiště ovládané Němci a za pomocí letadla vrátit se do tábora Britů. 100% ()

Ulrich

Ucházející válečně-akční film, kterému ale k zařazení mezi top filmy tohoto žánru, jako třeba Tucet špinavců, schází pomyslné "něco navíc", něco čím by se lišil od všech těch ostatních podobných filmů, které kolem sedmdesátých let vznikaly. ()

Gastovski

To není žádný válečný film, ale akční. Kdyby byl válečný, tak bych musel hodnotit zatraceně nízko, protože eskapády probíhající ve filmu bych nezvládl provést ani v Call of Duty. Ale akční stránka filmu se slušnou zápletkou se postará o dobrou zábavu a Clint, kterej vyměnil svý revorvery za samopaly, je fakt cool. ()

dawe787

Jeden z nejlepších filmů mého dětství. Poprvé viděno ještě za hluboké komunistické totality ve 3.třídě v sobotu večer na černobílé televizi a polském kanálu s jedním dabingem. Ještě ten den jsem stavěl z Lega provizorní lánovku, minihrad, letadlo, auta a užil si nespočetně různých dobrodružství díky tomuto filmu a mé fantazii. ()

Helldo

Po stránce vizuální prezentace akčních scén se na "orlech" přece jen již projevil zub času, po stránce příběhové linky však stále ohromuje nepředpokládanými zvraty. Jednoduše "pádesátiletý" špionážní majstrštyk kde brilatní Burton létá z jedné lanové kabinky na druhou a kde Clint kosí jednoho nacistického soldata za druhým jak na divokém západě. 4½ ()