Toto není příběh o útěku z vězení, ale o přežití v něm. Odehrává se ve vojenské věznici Chang Jail v Singapuru v roce 1945. Daleko ke švýcarským i jiným neutrálním hranicím, daleko od dohledu na plnění smluv o zacházení s vězni. Žádné vysoké zdi, ostnaté dráty, žádní strážci. Jen moře a okolní příroda. Džungle není neutrální území.

Zde vězňové nežili, nýbrž existovali a toto je příběh o jejich existenci. Je to příběh o člověku, který měl „vše“ a ostatní neměli nic… Většina z mnohotisícové skupiny vězňů aliance žila jako uvězněná zvířata. Jediná osoba, která byla schopna přizpůsobit se podmínkám, to byl jejich král, americký desátník jménem King. Vážil o 20 kg více než většina nesvobodných, chodil poměrně elegantně oděný, vždy měl u sebe cigarety… Oproti němu mladý anglický důstojník Marlow, hrdý a charakterní, který jako jediný dokáže plynně konverzovat s Malajci. Proto se stali „obchodními“ partnery.

Když je Marlow zraněn a hrozí mu amputace ruky kvůli sněti, nemá King žádný zvláštní důvod, zaplatit za něho drahé léky, které by ho zachránily. Leda že by přestali být jen obchodními partnery a stali se z nich přátelé. Jak nezvyklé v prostředí, kde spolu soupeřili o přežití i příslušníci jednotlivých národností. Válka však končí a jak bývá zvykem, největší nepřátelé se skrývají ve vlastních řadách… (oficiální text distributora)

JohnSmith

Knihu jsem sice nečetl, nicméně snímek je velice povedeným válečným dramatem z japonského zajateckého tábora o snaze mužů udělat vše pro svou záchranu. ()

Miki8888

Musím se přidat k většině. Na knihu to zdaleka nemá. Strašně moc chybí atmosféra, představení postav atd. Přesto na svou dobu stále dobrý film. ()

Autogram

Veľký útek je to, čo ma pri tomto filme napadlo. Dokonca by som tento väzenský film nazval Veľká pohoda. Ako ináč nazvať väzenie bez plotov, s voľným pohybom tovaru a peňazí, hierachickou vojenskou štruktúrou a velením. A nie je ani čudné, že sa po tom všetkom môže niekomu aj cnieť. Celé pochopenie filmu na mňa asi ešte len čaká niekedy neskôr, tentoraz ma zaujali skôr jednotlivé scény, vrcholom nebol ani záver, ale konzumácia bravčového guláša a jeho príprava. ()

KarKulA

Král krysa je jednou z mých nejoblíbenějších knih. Film v žádném případě není špatný, nicméně po jeho zhlédnutí ve mě v žádném případě nezůstal takový dojem, jaký ve mě zanechala kniha. Ač se vcelku drží knižní předlohy, nepodařilo se podle mě úplně vystihnout atmosféru a postavy. ()

Han22

Podle názvu a námětu jsem čekal trošku jiný film - o kolaborantovi, kterého všichni nenávidí. Král Krysa ale takový není. Je to parádní válečný film ze zajateckého tábora, kde si vojáci v podstatě vládnou sami, protože není kam utéct, všichni živoří a přežívají jak se dá. Titulní postava, King v tom zkrátka umí chodit trošku líp, takže kšeftuje, vymýšlí akce a pomáhá svým nejbližším. Dokáže zorganizovat gábl z krys či mrtvého psa a svému příteli zachraňuje ruku, která má být useknutá kvůli gangréně. Není to hajzlík, je jen schopnější než ostatní a žije si... no jako král. Další postavy jsou kamarád Marlow a snaživý vojenský policajt Gray, který je zdánlivě morálně na výši, ale v kritické chvíli selže. Nikdo extra známý tu nehraje, ale i tak je to výborný film, který má ještě plus že dopadne dobře. Silné 4*, na 5* mi chybělo trochu více syrovosti a drnosti ze strany Japonců, kteří jsou tu v podstatě stafáž. ()

Kovaja

Výborně zpracované drama podle knižní předlohy inspirované pravdivými zážitky.Do filmu nikdy nedostanete to co je v knížce ale tady bylo dost.Tak nějak sem si tábor v knize představoval a atmosféra byla téměř identická.Takže smekám. ()

Scevola

Pri tomto filme dvakrat plati ze niekedy je velmi takze priviest na platno literarnu predlohu bez toho, aby to stratilo svoje caro. Takze mierne sklamanie, ale aby som bol uplne objektivny tak to bolo slusny film z vazenskeho prostredia na zaklade autorovych osobnych skusenosti. 8/10 ()

dopita

Kniha je hodně dobrá, film kupodivu taky. Je to poctivě odvedené řemeslo, které má i po padesáti letech co říct. Akorát mě George Segal v roli krále vůbec neseděl, představoval jsem si ho výrazně jinak. ()

cmenda

Protože jsem četl knihu tak jsem měl obavy o kvalitu , ta ovšem byla vcelku v pořádku jen sem tam něco ale jinak bezva. Některé knižní pasáže však úplně chyběli a film o to byl ochuzen. ()

Mikino00

Jedná se o vcelku zdařilou adaptaci knihy, film má onu atmosféru, zajímavé postavy i poutavě vykresluje život v táboře. Co však nemá, je ona dějová celistvost, která vznikla vypuštěním příběhu s druhým rádiem a hlavně ohromným zkrácením ústředního knižního příběhu s prodejem diamantu. Příběh tak ztratil své dvě úvodní napínavé linie, což je hodně na škodu. Z knihy jsem měl také pocit větší bezradnosti a bezvýchodnosti. I tak ale příběh a vztah Krále a Marlowa je velice silný a působivý, také výborně herecky obsazen. ()

Tunri

Tak tak, pokud se vám film líbil a chcete si vychutnat tu pravou a trefnou atmosféru, přečtěte si knihu. Film se mi líbil, ale tím, že jsem nejdříve četla knížku, jsem si ten dojem trošku zkazila, hlavně mi chybělo vysvětlení pojmu Král Krysa, ale budiž, něco se prostě nedá natočit. Proto dávám 4*. Za to se mi líbilo zobrazení toho neskutečného vedra a té mizérie v prachu, špíně, potu a úplavici. Scéna v cele s jídlem hodně silná! ()

Narciska

Jakoby povídkové, jednotlivé "příhody" zajímavé, silné či zábavné, jen jsem si celou dobu říkala, jak skvělá musí být knižní předloha a jak nám kniha dá, co film, ale ani realita nikoliv, myšlenky a motivace, vše, co je za tím, co vnímáme smysly... Chci si ji i tak přečíst. ()

drankeryth

Drama odohravajuca sa na jednom ostrove, kde su uvazneni anglicki a americki vojaci v jednom tabore japonskymi vojakmi. Vo filme ide o prezitie, kde je velka nudza o jedlo, ktoreho tam nie je moc navyse. Pre mna osobne je to az prilis dlhy film, ktory ma aj obcas nudil. ()

bagetka007

Přesto, že má tento film poměrně vysoké hodnocení, byla jsem natolik uchvácena knihou, že si nechci ani trochu zkazit vjemy a pocity z knižního podání. ()

BeranSon

Moc rychle vypadne efekt jaký film nastolil, mělo se víc tlačit na pilu v jednotlivých pasážích a bylo by to ještě přínosnější. -5/10- ()

agassi68

Možno som už presýtený týmito príbehmi z 2.sv.vojny. A tento je predsa len už staršieho dáta. Vtedy to bolo jedno z vrcholných diel tohto žánru, dnes už len nostalgia.. ()

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal