Toto není příběh o útěku z vězení, ale o přežití v něm. Odehrává se ve vojenské věznici Chang Jail v Singapuru v roce 1945. Daleko ke švýcarským i jiným neutrálním hranicím, daleko od dohledu na plnění smluv o zacházení s vězni. Žádné vysoké zdi, ostnaté dráty, žádní strážci. Jen moře a okolní příroda. Džungle není neutrální území.

Zde vězňové nežili, nýbrž existovali a toto je příběh o jejich existenci. Je to příběh o člověku, který měl „vše“ a ostatní neměli nic… Většina z mnohotisícové skupiny vězňů aliance žila jako uvězněná zvířata. Jediná osoba, která byla schopna přizpůsobit se podmínkám, to byl jejich král, americký desátník jménem King. Vážil o 20 kg více než většina nesvobodných, chodil poměrně elegantně oděný, vždy měl u sebe cigarety… Oproti němu mladý anglický důstojník Marlow, hrdý a charakterní, který jako jediný dokáže plynně konverzovat s Malajci. Proto se stali „obchodními“ partnery.

Když je Marlow zraněn a hrozí mu amputace ruky kvůli sněti, nemá King žádný zvláštní důvod, zaplatit za něho drahé léky, které by ho zachránily. Leda že by přestali být jen obchodními partnery a stali se z nich přátelé. Jak nezvyklé v prostředí, kde spolu soupeřili o přežití i příslušníci jednotlivých národností. Válka však končí a jak bývá zvykem, největší nepřátelé se skrývají ve vlastních řadách… (oficiální text distributora)

Stíba

Výborný film, který lze zařadit i po bok takových legend vězeňského subžánru jako je Velký Útěk nebo Stalag 17. Vzhledem k tomu co sem o věznici věděl z přednášek a měl o ní nastudováno jsem si ale myslel, že film o ní pojednávající bude spíš syrová brutální studie, tomu tak ale vůbec nebylo a naservírováno jsem dostal brilantní psychologickou tahanici. ()

anitae

Film o přežití v zajateckém táboře v extrémních podmínkách, o tom jak si i desátník může žít jako král. Vedro, pot, špína, nedostek jídla, nemoci a mizivá naděje na záchranu. Zajímavé okamžiky vaření "vepřového", chov krys, léčba zraněné paže. Knihu jsem nečetla - 4* ()

olympionik

Kedze knizka je mojou srdcovou zalezitostou, na film som sa velmi tesil. Napriek tomu, ze atmosferu Changi sa nepodarilo vykreslit tak perfektne ako v knihe, ide o vynikajuci film a dostojne spracovanie uzasnej knihy od J. Clavella. ()

waska

Zklamání pouze z toho, že film není tak dobrý jako kniha. Jamese Clavella osobně považuji za jednoho z nejlepších a nejčtivějších spisovatelů a jeho "asijskou série" za možná nejslepší ságu všech dob. JInak je to ale výborný film se skvělým Georgem Segalem. ()

markotter

Působivé, s výbornými hereckými výkony a skvěle udělanou hudbou. Nějak mi tam ale chyběli Japonci - a když už se objevili, tak to byli takoví milí pánové se šikmými očky, kterým nevadilo, že si vězni tu chovají slepice, tu kozy, či krysy a promenádují se po táboře s pejsky a tak. A když už najdou rádio v posteli, tak potrestají tu postel tak, že jí vynesou z baráku. Takhle to myslím nebylo. ()

envision1

...asi platí neočekávat. Svou oblíbenou knihu jsem v tom moc nepoznával a film mě nedokázal vtáhnout. Ale možná to bude víc mojí adaptací než tou filmovou. První dvě třetiny, sled událostí ilustrující život a pravidla v drsných podmínkách zajateckého tábora, závěr zachycující období předcházející návratu do všedního života (bez války). A tahle část je nejsilnější i formálně nejpropracovanější. S vytouženou svobodou nastává problém: jako kdo se vracíme do normálního života? Scéna hemžení v osvobozeném táboře běží do ztracena ještě pod závěrečnými titulky a tu je prostor pro diváka. Děj skončil, už se na něj nemusí soustředit, ale ještě zůstává v tématu a může, pokud má zájem a důvod, nad tím vším popřemýšlet. ()

alonsanfan

Film na motivy neméně legendární válečné knihy J. Clavella o amerických a britských zajatcích v japonském táboře během druhé světové války. Knihu jsem nečetl, takže bohužel nemohu srovnávat, film mě nebavil až nudil. Táborový život i vztahy mi přišly příliš umělé, neživé, vykonstruované, vyumělkované. Hlavní hrdinové a jejich osudy včetně Krále mě nezajímaly ani nebavily. Celkově mě snímek vůbec nezaujal. ()

smajly

Po přečtení výborné knihy Král krysa jsem se dověděl, že existuje i stejnojmenný film natočený právě podle zmíněné knihy. Člověka v takové chvíli vždy zajímá, zda jeho představy vyvolané četbou korespondují s vizuálním ztvárněním....a u tohoto filmu se tomu tak stalo. Můj Král krysa a Král krysa od Bryana Forbese se neuvěřitelně shodovali. Bylo to tím, že se režisérovi podařilo skvělým způsobem ztvárnit náladu v zajateckém táboře a charaktery jednotlivých postav. Škoda jen, že zápletka s diamantem byla odbyta v poměrně krátké době vzhledem k celkové délce filmu. Navíc závěr filmu, kdy konec války a osvobození tábora znamenají pro hlavního hrdinu ztrátu všeho pro co dlouhou dobu žil, je hodně zajímavý. ()

Shitonit

Knížka patří k mým top. Film se dost snaží, na svou dobu dobrý, v dnešní době to asi už nemá moc co říct. Pro ty co znaj příběh to ale pořád zůstává fajn podívaná... Poopravuju po několika letech a dalším shlédnutí.. Má to stále co říct. Člověk člověku vlkem, zde krysou, Král zůstává Králem a Král krysa zůstává dobrým filmem. Zde je jasný důkaz, že kvůli něčímu hodnocení není třeba film zatratit. ()

subic

Knihu jsem nečetl, takže zpracování knižní předlohy nemůžu posoudit. Je to válečný film ze zajateckého tábora, takže zde nepadne jediný výstřel. Zřejmě jsem nějak nepobral, proč to tu má tak vysoké hodnocení. Koukám na to hodinu a ono se tam nic neděje. Celý děj se dá vyjádřit jednou větou. Až tahle válka skončí, Japonci vyvraždí celý tábor, jediná šance je mít pořádnej ranec, aby ses mohl vykoupit. Ale všechno je jinak. Takže šup do kategorie jednou vidět stačí. ()

iz67

Mám z toho indiferentní pocit. Je to oproti knize hodně placaté. Ty hrozné podmínky se na plátno taky moc nepodařilo dostat - ve filmu to vypadá trochu jako horší pionyrsky tábor. Přes všechny neduhy mi to ale rychle uteklo. ()

tatopulos

Podobné filmy- Velká iluze s Gabinem, Velký útěk a ještě lepší Motýlek s McQueenem a z trochu jiné doby, přesto kvalitní klasika - bleskový Útěk z Alcatrazu- Eastwoood ()

dejv01

Tadlenc kniha mně provází celý můj život a její příběh je pro mě nejvíce sugestivní a opravdově syrový až na hranici lidských osudů odehrávajích se v ní. Opravdově lidské i nelidské jednání na hranici přežití. Otázka být či nebýt!! Být svině a přežít nebo zůstat poctivý a mrtvý "blbec"?! Pravé přátelství bez příchuti patosu a přetvářky či využití ochrany silnějšího a jeho následné odkopnutí, když už o nic nejde a máš prdel v suchu?! I v kryse může být kus lidskosti. A teď k filmu. Film je velice povedený. James Fox je přesně ten Marlowe, kterýho jsem si představoval při čtení knihy. Film zachycuje většinu důležitých okamžiků, ale něco tam fakt chybí a k pochopení psychologie postav je potřeba knihu opravdu otevřít. Ale dobře natočené to rozhodně je. ()

Fíma

Filmová adaptace jedné z mých nejoblíbenějších knížek. V tomhle srovnání to měl film opravdu hodně těžké, ale ustál to se ctí. Za pět tomu nedám jen proto, že to není zas tak skvěle natočené jako třeba Pahorek, přičemž předloha je dle mého dokonalá. ()

jack_scott

Výborný snímek, jen takový...až moc rozvláčný. Neříkám, že to chtělo víc akce, jen to mohlo mít větší šmrnc. Film mohl být jen o ttrošku nápaditějš, a dal bych 5*. Ale i tak jde o výbornou filmovou záležitost. 85% ()

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal