V Egyptě vládne tvrdě, ale i moudře faraon Seti. Rostoucí počet židovských otroků v jeho zemi začíná být nežádoucí. Proto Seti nařídí, aby každý nově narozený syn otrokyně byl vhozen do Nilu. Jen jedna matka svého syna ukryje, dá ho do košíku a pošle po proudu řeky. Košík se zastaví u faraonova paláce. Objeví ho Setiho manželka, které si tam hrála se svým jediným synem Ramsesem. Žena se ho ujme, dá mu jméno Mojžíš a ukáže ho Setimu. Chlapci pak spolu vyrůstají jako nejlepší kamarádi a prožívají dětská dobrodružství i mladická soupeření. Nakonec je tvrdá realita života postaví proti sobě. Ramses se stane vládcem nejmocnějšího impéria a Mojžíš svůj židovský lid zbaví otroctví a bezpečně ho převede do země zaslíbené... (TV Nova)

Isherwood

V době, kdy klasického disneyovky nezajímaly téměř už ani ty nejmenší, přišel Spielbergův DreamWorks s dílem, které nakoplo klasickou animaci ke slávě, po níž marně prahlo od Lvího krále. Rozmáchlý námět Mojžíšova života byl zjednodušen do téměř až pohádkové formy, přesto však zůstal k celému obsahu dostatečně pietní, aby si film užila divácká obec celého věkového spektra. Hlasové obsazení je přesné, Hans Zimmer se při skládání hudby vyhnul svým ohraným motivům a opět stvořil originální a působivou kompozici, animátoři se vyřádili a taková poslední egyptská rána či rozstoupení Rudého moře jsou opravdu působivé. Princ je egyptský je zářným důkazem toho, že i animovaná tvorba může být vysoce inteligentní a zábavná (rozuměj nenudící) zároveň. ()

TeeAge

|| Scenár: Philip LaZebnik, Nicholas Meyer | Hudba: Hans Zimmer | Produkcia: Penney Finkelman Cox, Sandra Rabins, Jeffrey Katzenberg | Distribúcia: Dreamworks Pictures | Štúdio: DreamWorks Animation | Rozpočet: 70 miliónov $ | Tržby: 218,613,188 $ || Velmi pekná, vizuálne strhujúca rozprávka s námetom zo Starého zákona - mierne poupravená samozrejme americkým potrebám, ale ku prekvapeniu, menej než obvykle. Obrazy sú drsné, ako samotné rany Božie. Dej však nie je dosť podrobný k tomu, aby mohol diváka zahltiť nejakou hlbšiou emóciou. Chcelo by to dlhšiu metráž, ale tá je u rozprávky nevhodná. Chyba je tentokrát v kompromise - film je pre všetky vekové kategórie. ()

Lachtaan

Na rok 1998 vypiplaná animace opředená silně ikonickou hudbou a skloubená s jedním z nejpoutavějších biblických příběhů, na kterém stojí samotné dějiny lidského pokolení. I částečné muzikálové provedení, se kterým mám po většinou v animácích problém, tu je zvoleno ve střídmé míře. [viděno na SkyShowtime 21.10.2023] ()

Darneth

Princ Egyptský nemůže být snad ani nadčasovější. Pamatuji si, když Mojžíš pobíhal se svou ovčáckou holí po obrazovce každé Velikonoce a já měla své prckovské oči až na vrch hlavy. Jelikož pro mě byl a stále je Egypt srdcovka, zájem byl o to markantnější. Princ ve mě vzbudil ale i zájem o judaismus, jeho zvyky i pověsti. Sice to tehdy nikoho v mým věku nemohlo ani zajímat a doma už vůbec ne, takže jsem si to vyprávěla sama pro sebe až jsem to nakonec zapomněla :D Moisis mi přišel jako strašně cool jméno a pasák ovcí, jako nevětší dream job vůbec, a to mi upřímně přijde snad i doteď. "Ashira l'adonai ki ga'oh ga'ah Ashira l'adonai ki ga'oh ga'ah Michamocha, ba-elim adonai Michamocha nedar-bakodesh Nachitah v'chasd'cha, am zu ga'alta Nachitah v'chasd'cha, am zu gaalta Ashira, Ashira, Ashira" ()

vurhor

Nejenom jeden z nejlepších animáků všech dob, ale také jeden z nejlepších biblických filmů v historii kinematografie, konkurovat mu může snad jen Poslední pokušení Krista a Jesus Christ Superstar. Princ Egyptský nenásleduje šablonu infantilnosti Disney, ani vždy pohodovou strukturu pixarovek, jde si vlastní cestou. A že mu to jde skvěle. Udržuje dobrou rovnováhu mezi jemným humorem a vážnými situacemi. Krásné a chytlavé písně, výborně odvyprávěný příběh, plus plno scén, které se člověku fakt dostanou pod kůži - scéna s hořícím keřem je jedna z nejlepších sekvencí ve filmové historii, to jako fakt, vždycky při ní dostanu husinu! Navíc je tu druhý film hned po Pánovi prstenů, který mě dohnal k slzám dojetí. A tu už něco znamená. Průměrných 5* ()

• Na 95minútovom filme pracovalo štyri roky 350 špecialistov a animátorov. (curunir)
  • Ve své době šlo o nejdražší animovaný film všech dob. (Karlos80)
  • Aby sa utajil skutočný názov filmu pred premiérou, používal sa krycí Edgar Allan. Priezvisko tohto amerického autora je Poe (Prince of Egypt). (HelenOfTroy)

Pixar si se ženami nerozumí

Pixar si se ženami nerozumí