Televizní hra Petra Zikmunda nás zavádí do prostředí veterinárního výzkumného ústavu v okamžiku, kdy se jeho pracovníci snaží vypořádat s náhlým výskytem vztekliny. Pracovní problém však přerůstá v osobní téma každého z nich, především v osobní téma MVDr. Evy Krausové. Až do tohoto okamžiku žila Eva tím nejběžnějším životem. Svobodná matka kolem čtyřicítky, zaměstnaná v ústavu prací, z níž se už stala rutina; jeden den v týdnu strávený s přítelem - bez nároku na jakoukoliv společnou perspektivu; krátké prázdniny u rodiny na venkově s dítětem, o něž se v průběhu roku stará Evina matka. Žena, která to nikam příliš nedotáhla. Až jednoho dne náhoda před ni předkládá příležitost, na niž od mládí podvědomě čekala a léty pozapomněla. Ale teď, ve čtyřiceti? Mnohé ze snů mládí se uzavřely, na mnoho věcí v životě Eva už rezignovala, a to všechno najednou připomíná chvíli, kdy se zdá, jako by čas utíkal rychleji a k naplnění něčeho velikého už příliš nezbývá. Náhodná nabídka se mění v posedlost a nakonec ve hru na život a na smrt. Televizní hru Jehla natočil režisér Jiří Svoboda v roce 1982. Do hlavní role obsadil Janu Brejchovou, která za ni získala na MTF v Plovdivu Hlavní cenu za nejlepší ženský herecký výkon. (oficiální text distributora)

dr.fish

Úplně obyčejný příběh laborantky a jejích šťastných i smutných chvil. Jana Brejchová a její skvělý nepříliš hysterický (hurá!) výkon. Pomalé tempo, boj o poslední sny a touhy ve středním věku. Osobní i rodinný obětovaný boji proti vzteklině, domovem ženy je laboratoř, manželem práce. 80% ()

hans500

Hvězdně obsazený TV film bez výraznějších vad. Zajímavý námět je dobře využit, dialogy jsou většinou dobré, režie průměrně televizní. Celkově snímek působí dost realisticky a má vhodně zvolené tempo. ()

Svata

Herecké obsazení výborné, bohužel je to dost stresující pohled na Janu Brejchovou, která mi připadá jako honěná zvěř. Vlastní matka jí řekne, že se jednou v laborce nakazí a tak se hned druhý den nakazí. Bohužel, nesedlo mi to. ()

Kovaja

Krátká stopáž ale ta na atmošce rozhodně neubrala!!!Brejchová zahrála hoodně povedenou Doktorku ve výzkumáku.Boji se vzteklinou obětovala víc než bylo zdrávo.Jen mě trošku víc zaskočil nečitelný závěr.Jakpak to vlastně dopadlo???:-((( ()

sona123

Lepší průměr (kdyby to šlo, dám o půl hvězdičky víc). Místy opravdu trapné dialogy, přemýšlela jsem, zda se takhle tehdy (v 80., možná koncem 70. let mluvilo) - patos z toho kapal nepokrytě, nebo se holt nepovedly dialogy, nebo je to schválně...ale bylo to asi 2x. Sex symbol Brejchová už tu není nejmladší, zato Bartoškovi to sluší :-) A téma zajímavé, drama to relativně je, ale poté, co je člověk až přesycen všemi drsňárnami ze Západu, už to tolik neohromí a patřičný efekt se prostě nedostaví. Ale konec byl dobrý, ten se povedl. Takže jo, stojí za to se na film podívat, už z několika důvodů... ()

Tominecek

Scénář Jan Otčenášek. Cena Zlatá truhlice za nejlepší ženský herecký výkon Janě Brejchové v kategorii televizních dramat pro dospělé - festival televizních her Plovdiv 1982. ()

zdeny99

Televizní inscenace o smrtící epidemii vztekliny, na jejímž pozadí se odehrává to hlavní, život čtyřicetileté opuštěné doktorky. Brejchové ta role sedla. Její podání vyloženě kontrastuje s těmi otřesnými televizními kulisami za pár korun. Škoda, že tohle netočil Kachyňa, jelikož tohle je vyloženě látka pro něj. Pod Svobodou je to jen průměrný televizní film z nemocnice. [489. hodnocení, 32. komentář, 72%] ()

GIK

Jak to také může dopadnout, když ten největší profík v oboru při rutinní činnosti podcení bezpečnost práce. V laborce se stane průšvih a zrovna v ten okamžik přestane téct voda - to už trochu přehnali. Ale jinak napínavá atmosféra na úrovni mírně pokročilý. Dovedl bych si představit ještě tísnivější hudbu i drsnější psycho halucinační obrázky, jak ještě více potrápit divákovy nervy. Svůj tradiční výkon strhané nervózní ženské předvádí Brejchová, která se mi zdá, že to snad ani nehraje. I když, jak tam do ní všichni rejou - a hlavně její rodina, tak se ani nedivím. Hlavně její matka a ségra do ní jdou fakt tvrdě. Takovou hezkou nedělní návštěvičku u Evelíny bych si už příště milerád rozmyslel. Á Bartoška opět v roli veterináře. No, na rozdíl od Teorie tygra zde vedle nadutosti předvede i moc hezkou lidskou stránku a pochopení. Některý dialogy mě ale tahaly za uši. Třeba přítel Brejchové Brzobohatý ji podvede a to zrovna když těžce onemocní. Později se jí poníženě omluví a požádá jí o ruku. Vzala by sis mě? Byla jsi se mnou šťastná! Brejchová: ano skoro každou středu. Brzobohatý: prosim tě Evo, o co ti vlastně de?? Takovýchto veletočů v chování okolí vůči Brejchové je tam habaděj, takže se ani nedivím, že je z toho zralá na Chocholouška. Hodnocení: 90 %. ()

tranquill

"Vy nikam nechcete jet, že? Anebo chcete a nevíte kam..." Solidní televizní drama, ze kterého ale ta televize čiší až moc. ()

Allan

Velice působivý film, kterému vedle hereckých výkonů dodává také šmrnc také ona známá, lehce rozmlžená a silně umaštěná socialistická televizní kamera. Ta dokázala i ze záběrů veřejných WC udělat vpravdě hitchcockovský thriller. ()

pOne

Velice dobrý český televizní film, který strčí do kapsy řadu tuzemské kino-produkce. Minimálně po stránce děje a scénáře. Herecké výkony (zejména Jana Brejchová) dobré. ()

Luswani

Docela překvapivá pointa v českém filmu. Místy zbytečně patetické, ale svým příběhem Jehla mezi jinými filmy působí originálně. Dobrá Brejchová. 75% ()

spawnxp

Jiří Svoboda je můj oblíbenej režisér, ovšem tohle patří k jeho slabším kouskům. Civilnost filmu bourají chvílema uděsný dialogy, načrtnutej "konflikt" v rodině je spíš úsměvnej, některý herecký výkony jsou tristní. Nejen stopáží to celý připomíná televizní inscenaci. Jen pro zajímavost, ve stejným roce jako tuto věc natočil Svoboda film "Schůzka se stíny" se stejným hereckým obsazením hlavních rolí a to je teda rozdíl. ()

Johgas

Televizní film, s úspornými kulisami, kostýmy a velmi pěknými hereckými výkony. O nemoc jako takovou tu nejde; jde o rodinné vztahy a "vztahy v kolektivu pracovníků". Mezigenerační drama, kdy to staré stáří, co všechno vidělo a slyšelo a zná nejlépe se snaží utlouct to mladé, progresivní, nezkušené a naivní (skvělý Jiří Bartoška). Fandila jsem jemu, on dokázal ústav rozhýbat a očisit od zatuchlých postupů a Eva (Jana Brejchová) měla šanci se připojit "ke vzletu vhůru", jakkoliv těžkému. Vztahy v rodině bez komentáře, matka i sestra na vraždu - nechápavé a velmi jedovaté ženy. Komunikaci křikem nemusím....Prostě to Eva měla těžké a klobouk dolů, že všechno ustála. Ani na vteřinu jsem neměla pocit, že bych s ní kdy chtěla měnit. Shrnutí - mezilidské vztahy v 80. letech nebyly žádný med a tento TV film je věrně zachytil... ()

Peabody

Jedna ze špiček televizní práce osmdesátých let, žídná normalizační úlitba komunálním satirám a dramatům, ale drama samo. Jana Brejchová naprosto hvězdná, pan Lukavský velmi dobrý a Jiřímu Bartoškovi hajzlíci šli vždycky dobře Ale i dámy Steimarovy, pan Brzobohatý velmi dobří. A trochu studené doktroské prostředí je pro JS vždycky vhodné. A podle mne výborná režie J Svobody, jistě i dobrý scénář. Hodně dobré. ()

Hombre8

Objektivně za tři, čtvrtá je za žánr, který už asi nikdo točit nebude. Viděno znovu po téměř čtyřiceti letech a znovu zaujalo, i když Brejchovou díky (většinou) hysterickému projevu moc nemusím. Unylá Dáša a životaplný Sváťa na závěr. Potěšilo. ()