Reklama

Reklama

S každým sestřeleným pilotem jeho jednotky zemře něco i v něm. Malcolm McDowell v dramatickém příběhu z první světové války. Dramatický příběh z první světové války, v níž se také odehrávaly první letecké bitvy mezi Anglií a Německem. Na osudu malé anglické jednotky, umístěné ve Francii blízko západní fronty, líčí film sugestivně nesmyslnost a zrůdnost vojenského konfliktu i zkostnatělost a absurditu myšlení britských vojenských velitelů, jimž padlo – mnohdy zbytečně – za oběť tolik lidí.
Mladičký Stephen Croft slepě obdivoval snoubence své sestry Johna Greshama už během studií, kdy se připravoval ke vstupu do Královského leteckého sboru. Nyní probíhá třetí rok války, vzdušná střetnutí pohlcují v ohromném počtu nejlepší syny Anglie – na počátku roku 1917 je průměrná „životnost" britského pilota dva týdny! A Stephen přichází jako „rezervista", neboli posila, na vlastní žádost právě ke Greshamově jednotce.
Námět podle hry Journey's End (Konec cesty) Roberta C. Sheriffa (ta již byla předtím zfilmována dvakrát: poprvé jako němý film již v r. 1918 a pak znovu v r. 1930) a románu Saggitarius Rising od Cecila Lewise. (Česká televize)

(více)

Recenze (73)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Nádherné autentické letecké drama o smyslu a bezvýchodnosti války s výborným hereckým ansámblem - exceluje zvláště Malcolm McDowell v roli majora Greshama, k zahození není ani voják Croft Petera Firthe. Co se týče předvedených leteckých soubojů - tolik nádherných britských a německých stařičkých dvouplošníků v akci asi již nikdy neuvidíme. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Není lepšího válečňáku o letcích, o elitě tehdejší společnosti, kteří v tom vzduchu, ve víru nasyceném dusíkem, kyslíkem, oxidem uhličitým a ostatními látkami dokázali sehrát tak vyrovnanou partii, jako Hitler na začátku války ani neočekával při svém rychlé bleskovém útoku na Polsko, Dánsko a tak dále. Stíhači, na start! je dle mého názoru nejlépe ztvárněný příběh letců, kteří jsou filmem často zatracováni ale popravdě i ve vzduchu vznikalo plno napjatých a nervů drásajících scén. To všecko je v tomto filmu nádherně vidět. Neobsahuje nic originálního. On totiž na plnej kotel zobrazuje život lidí, kteří se živili létáním a většinu války prožili ve vzduchu. Jednodušší to ani být nemůže. A nejlepší na tom všem je, že tvůrci si s tím opravdu neskutečně vyhráli a film opravdu vyšperkovali, co se týče akčních scén, tedy leteckých, lepší jsem jakživ neviděl. Ty scény jsou totiž natočené neskutečně poutavě a originálně, opravdu jsem nedokázal upustit oči, a možná právě ty scény tomu filmu dodávají patřičný punc originality. Tohle je prostě Ace of Aces :) ()

Reklama

mortak 

všechny recenze uživatele

I když byl film natočen v roce 1976, jde o vcelku věrnou predelavku divadelní hry Konec cesty z roku 1929, jen místo pěchoty jsou tu letci. A to je problém - realismus novatorsky a šokující v roce 1929 je už o skoro sto let dál predvidatelny a nevzrusivy a divák si může jen odskrtavat jednotlivé položky. Tedy zkušený divák. Jenže právě pro toho nezkuseneho má vždy cenu ten příběh vyprávět. ()

Petulka88 

všechny recenze uživatele

Válečné filmy mám rád, ale přece jen se raději držím při zemi, filmy o pilotech nijak zvlášť neprožívám. A Stíhači, na start! nejsou v tomhle ohledu vyjímkou.Musím objektivně přiznat, že na to, že jde o film z roku 1976, jsou vzdušné souboje naprosto fantastické! Bohužel jich je ve filmu velmi poskrovnu a to co se ve filmu odehrává mezi tím je docela nuda (obzvlášť scéna, kdy piloti zavítají do města, je neúnosně dlouhá). Pravda ale je, že kdyby nebylo báječných mužů na létajících strojích, moc filmů o 1. světové válce by nevzniklo. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Silné protiválečné poselství z První světové, zhuštěné do sedmi dní v životě nováčka poručíka Crofta, který přichází k vysněné letce s dětským nadšením a naivitou. Jak vypadá život s vědomím, že každý den může být tím posledním ... Za války mívá Smrt vždycky široký záběr, a není podstatné, že elita armády - stíhači létají vysoko nad špínou zákopů. Velice realistické - a lidské. ()

Galerie (8)

Zajímavosti (4)

  • Scéna, kdy mladý pilot Croft následuje francouzskou prostitutku k ní domů, je založena na pravdě. Podobný příběh uvádí ve své knize "Ve znamení střelce" autor Cecil A. Lewis. (ČSFD)
  • Film inšpiroval britskú kapelu Iron Maiden, ktorá zložila pieseň s rovnomenným názvom. (firewind)

Reklama

Reklama