Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se rok 1996. Život v Los Angeles připomíná peklo. Chaos, bezpráví a zločin zvítězily nad slušností a pořádkem. Jedním z nejtvrdších a nejúspěšnějších policistů je seržant John Spartan, který během tří let služby dopadl tisíc zločinců. Pro své demoliční metody dostal přiléhavou přezdívku Demolition Man. Ve chvíli kdy, se rozhodne zneškodnit cynického vraha Simona Phoenixe, však exploduje budova i se třemi desítkami rukojmích. Protože nikdo netuší, že rukojmí už byli v době výbuchu mrtví, je John Spartan odsouzen k sedmdesáti letům zmrazení v kryovězení, stejně jako Phoenix. Rok 2032. Život v megapoli San Angeles připomíná ráj. Slušnost a pořádek zvítězily nad zločinem a chaosem. Už více než patnáct let nedošlo k vraždě a střelnou zbraň lze vidět jen v muzeu. Změnila se i společnost. Sex je výlučně bezkontaktní, za sprostá slova se platí pokuty, lidé se vyhýbají fyzickému kontaktu a jsou neustále zdvořilí. Nesolí, nepepří, nejedí maso a vůbec žijí velmi zdravě. A do takového světa je rozmražen psychopat Simon Phoenix. Změkčilí policisté, kteří dávno odvykli střetu se zločinem, si s ním nedokáží poradit, a tak je třeba najít někoho, kdo by to dokázal. Takový je jen jeden - John Spartan. Jenže i ten je u ledu. Z nařízení policejního ředitelství je tedy povolán k životu... (TV Nova)

(více)

Zajímavosti (52)

  • V době vzniku filmu pronikly na veřejnost kvalitní (tj. nikoli paparazziovské) snímky z natáčení scény, v níž je John Spartan zmražen. Sylvester Stallone na nich byl zachycen zcela nahý, tedy i od pasu dolů. Herec vyjádřil svou rozmrzelost, zlí jazykové ovšem spekulovali, že fotografie vypustil na veřejnost sám... (NIRO)
  • Severoamerické tržby dosáhly 58,1 milionu amerických dolarů, celosvětové pak 159,1 mil. (NIRO)
  • Celosvětová premiéra proběhla 7. října 1993 v Los Angeles. (Varan)
  • Natáčelo se od 10. února do 30. července 1993 v Kalifornii. (Varan)
  • Po zkratce MDK (Murder, Death, Kill) byla pojmenována i stejnojmenná akční hra z roku 1997 a její pokračování z roku 2000. (Jaroslaf)
  • Když při útěku z věznice využívá k otevření dveří Simon Phoenix (Wesley Snipes) doktorovo oko pro ověření přostřednictvím biometrického snímače, dochází ke kontrole duhovky. Tato biometrická kontrola je možná i bez živosti. Kdyby se ale jednalo o kontrolu sítnice, tak to naopak možné není, jednalo by se o chybu. (honza.kuzel)
  • Zbraň z budoucnosti, kterou používá Simon Phoenix (Wesley Snipes), je ve skutečnosti prototyp pušky G11 od firmy Hecker & Koch, která využívala beznábojnicové střelivo. Výhodou této munice bylo snížení váhy a zvýšení počtu nábojů v zásobníku. Zbraň byla připravena do výroby, ale kvůli konci studené války a pádu Berlínské zdi se od jejího použití v armádě nakonec upustilo. (POciSEM)
  • V této vizi budoucnosti existuje tzv. stanice pro starší, na níž se místo populární hudby pouštějí nonstop pouze reklamní popěvky různých výrobků. V autě cestou do muzea pustí Lenina (Sandra Bullock) onu stanici, kde hraje píseň z reklamy na Armour Hot Dogs z roku 1967 a při večeři v Taco Bell či Pizza Hutt hraje klavírista píseň o kukuřici v konzervě Green Giant, rovněž ze šedesátých let. (Bertramm)
  • Pro některé neamerické státy byla v postprodukci změněna scéna večeře v Taco Bell na večeři v Pizza Hut. Verze s originálním zvukem byla dokonce špatně předabovaná a i logo restaurace Taco Bell bylo digitálně změněno na Pizza Hut. Kromě loga na prosklených dveřích restaurace, to zůstalo. (Bertramm)
  • Ve filmu je zmíněn Jeffrey Dahmer. Jedná se o amerického sériového vraha, který v letech 1978-1991 zavraždil 17 lidí. (DoMoS)
  • Způsob použití tři mořských mušlí místo toaletního papíru zůstává dodnes záhadou, ale scenárista Daniel Waters alespoň prozradil, proč se rozhodl použít zrovna mušle. Při psaní scény, ve které John Spartan (Sylvester Stallone) odchází na toaletu, nemohl přijít na to, jak by měl takový záchod budoucnosti vlastně fungovat. Proto se rozhodl zavolat svému kolegovi, který byl shodou okolností zrovna na této místnosti. Ten se kolem sebe rozhlédl a řekl, že vidí jen ozdobný sáček s mořskými mušličkami. Waters se toho chytil a nezapomenutelná scéna se třemi mořskými mušlemi byla na světě. (NiaWolf)
  • V kanceláři policistky Leniny (Sandra Bullock) je možné na poličce spatřit figurky Batmana a Jokera z filmu Batman (1989). (NiaWolf)
  • Nápisy na zdech v "muzeu násilí" jsou provedeny stejným fontem, který byl použit v PC hře "Diablo" z roku 1996. (fcapab)
  • Po premiéře filmu byli jeho tvůrci obviněni maďarským spisovatelem Istvánem Nemerem, že 75 % děje filmu je plagiátem jeho sci-fi prózy „Boj mrtvých“, kterou napsal v roce 1986. Nemer si ale nemohl dovolit finančně náročnou soudní při s hollywoodským studiem, takže spor zůstal jen u přestřelek v médiích. (BrianStorker)
  • Píseň „Demolition Man“, která doprovází závěrečné titulky, vyšla na albu skupiny The Police s názvem „Ghost in the Machine“ již v roce 1981. Sting tuto píseň speciálně pro film upravil a nazpíval znovu. (BrianStorker)
  • Ve filmu je narážka na Arnolda Schwarzeneggera, v budoucnosti zde byl zvolen prezidentem a byla po něm pojmenována knihovna. (Hepp)

Související novinky

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

Stallone chystá pokračování Demolition Mana

09.05.2020

Herec Sylvester Stallone má poměrně ikonickou kariéru, specificky jeho série Rocky a Rambo zůstávají dodnes naprostými kulty. Z čeho se ale kult na papíře nikdy stát neměl, a přesto film zaznamenal… (více)

Rodriguezovo „město bez hříchu“

Rodriguezovo „město bez hříchu“

21.02.2009

A Sin City 2 se opět odkládá. Šéfové produkční společnosti Dimension Films totiž oznámili, že Robert Rodriguez pro ně natočí sci-fi thriller Nerverackers. A bude se muset do natáčení pustit co… (více)

Reklama

Reklama