Hlídka v Ardenách

• Česko Půlnoční přepadení (více)

Děj skvěle obsazeného válečného dramatu, natočeného podle stejnojmenného románu Williama Whartona, je situován do Francie, do ardenských lesů v prosinci roku 1944. Právě v té době sem byla vysazena elitní skupina šesti průzkumníků, jejichž úkolem je pod vedením rotmistra Knotta zajistit strategicky význačnou budovu, lesní usedlost, a vyšetřit, co se stalo s předchozí hlídkou, jež se nehlásí. Původně banální akce se ale zkomplikuje v momentě, kdy mladí američtí vojáci pochopí, že je celou dobu má na mušce jednotka zvědů Wehrmachtu. A ještě více je překvapí, že Němci neútočí. Jedná se snad o nějakou novou strategii psychologického boje? Nebo nacisté odmítají vystřelit jen proto, že se blíží Vánoce a v takový čas by neměl nikdo umírat? A nebylo by dobré zjistit, o co se vlastně jedná? Na spadnutí je dohoda, o které nadřízení nesmějí vědět, ale díky níž bude ušetřen nejeden lidský život. Tedy pokud někdo něco nepokazí... V hlavních rolích se můžete těšit na Petera Berga, Kevina Dillona, Ethana Hawkea a Garyho Sinise. (oficiální text distributora)

CosmicLoser

Mám rád tenhle typ jednoduchých filmů.Nemusím přemýšlet nad propleteností postav a čekat na "dech beroucí" vyůstění děje,ale skrz pro mně nepochopitelný konec hodnotím podprůměrně. ()

Odpocivadlo

Veľmi ma ten film zaskočil, pravdu povediac čakal som viac, ale keď zoberiem do úvahy že vznikol skôr ako Saving private Ryan tak som bol k nemu zhovievavý. Najviac ma zaujalo to celkom dobré spracovanie príbehov jednotlivých postáv a ako vojna dokáže do živta človeka zasiahnuť. ()

Reiner

Nebylo to špatné, ale tristně chyběla akce a napětí. Situace s německými vojáky byla zajímavá, ale nikoliv až tak poutavá, abych mohl dát více jak 3 hvězdičky :( ()

Dagoun

Vážně kvalitní a bohužel poměrně zapomenutý film. Válečný film, ve kterém vůbec nejde o počet padlých, ale kouzlo situace. ()

rytir1

Vynikající válečný snímek, jen autor nadpisu i vy ostatní by jste měli znát že se jmenuje správně Půlnoční přepadení. ()

PatrikP4

Nevím co si o tom myslet... Těšil jsem se na to ale po schlédnutí mám rozporuplné pocity... Je pravda že jsem se u toho nenudil pořádně jsem se do toho dokázal zakoukat to je pravda... Rozhodně je to více drama než válečnej film... ()

Kozlowski8

Skupinka amerických vojáků hlídá strategické místo v ardenském lese. Kousek vedle působí stejně malá skupinka vojáků Wehrmachtu. Obě skupiny o sobě vědí, avšak všichni cítí blížící se konec války a nemají zájem prolévat krev... Dobře obsazený snímek, kterému svědčí komornější prostředí tichého, zasněženého lesa. Spíše než o válečnou vřavu tady totiž jde o vyjádření psychologického rozpoložení vojáků - převážně velmi mladých hochů, ve válce a o demonstraci nesmyslnosti války samotné. Filmu nelze téměř nic vytknout, snad pouze trochu utahanější střední "vyjednávací" pasáž, která je tak opatrná a nerozhodná, že divákovi zákonitě vkládá do mysli úvahu "tady se určitě brzy něco zvrtne". Nenápadně působící, ale vcelku silný film. 80%. ()

villain

Neprávem zapomenuté válečné drama je důkazem toho, že méně je někdy více. Film těží hlavně na netradiční zápletce, komorním zpracovaní a slušné atmosféře. Je také osvěžující vidět, že tvůrci nedémonizují nepřítele, jak to bývá u některých snímků podobného ražení zvykem. Silné čtyři. ()

olki

Po zhlédnutí hlídky v Ardenách jsem si říkal, že by se filmy s vojenskou tematikou opravdu měly dělit na válečné a protiválečné. Je totiž jen málo filmů z druhé světové války, u kterých si člověk v duchu přizná, že je mu líto také těch zastřelených německých vojáků. Keith Gordon natočil film, který bez zbytečných patosů říká, že válka je v první řadě jen souboj člověka s člověkem a za to si jeho film 5 hvězd určitě zaslouží. ()

Filatov

Největší koulovačka v dějinách druhé světové války :-D Ne ale teď na vážnou notu. Dokonalé drama o dvou stranách v Ardenském lese, ze kterého čiší syrovost a zima ukazující nesmyslnost příkazů vojenských oficírů i to, že jsou schopni obětovat své vojáky jenom proto, aby si sami zachránili zadek. Sbližování s Němci jsem sledoval s absolutním zajetím a při té "oné jedné scéně" jsem se protrhl smíchy :-D. Musí to být zajímavé hlídat v noci objekt, když víte, že druhá strana o vás ví a nestřílí a chce se sblížit a vy nevíte proč. Vše doplněno minimalistickou ale dramatickou hudbou. Obrovské překvapení v žánru válečného dramatu! Prožil jsem to, jako bych tam s klukama byl. ()

krijka

Neprávem opomíjený filmový skvost, jeden z nejlepších válečných filmů vůbec, je jasným důkazem, že k válečnému příběhu nepotřebujete obrovské davové scény a tisíce komparsistů. Komorní příběh šesti vojáků, kteří se v ardenském lese setkávají se sedmi vojáky německými. Jsou Vánoce roku 1944, všichni cítí, že konec války je na dosah a nikomu se nechce umírat. Hlavně ne německé jednotce, tvořené starými muži a chlapci. Chtějí se vzdát. Scény, v nichž se pomalu sbližují s Američany, patří k nezapomenutelným, třeba ta, v níž do amerického krytu něco přiletí, všichni se v hrůze skrčí… A ona je to sněhová koule. Následné koulování jasně ukazuje, že děti nejsou jen na německé straně. Nebo scéna s vánočními dárky. Není to prvoplánové citové vydírání, je to prostě přirozeně lidsky dojemné. Přes poklidnou atmosféru vše nevyhnutelně směřuje k tragédii, ovšem tragédii dojemné, ale ne vyděračsky dojemné. Ve filmu skvěle hrají budoucí filmové hvězdy, které bychom mnohdy v jejich ještě dětských obličejích nepoznali. Obrovsky silný příběh ve velmi dobrém filmovém balení. Zářící diamant zapadlý v krabičce po babičce. ()

Agnostik

Komorní drama o malé skupince Amerických vojáků působících jako hlídka staré opuštěné budovy na kterou má zálusk skupina vojáků wehrmachtu.Proč však přes všechna očekávání nedochází k boji?Napínavý válečný film u kterého si oddechnete.Podobně komorný válečný film pro ty kterým to nebude stačit http://www.csfd.cz/film/165677-prezili-jsme-ardeny/ ()

knoxwile100

První polovina není nudná. Dokonale nás seznamuje s charaktery a myšlením jednotlivých postav skupiny, což je v psychologickém dramatu nezbytná záležitost. Jedná se především o drama. Pokud tedy očekáváte jednu hromadnou přestřelku vedle druhé, tak si rovnou pusťte "Zachraňte vojína Rayena". Jak jinak by jste věděli, kdo je Máma a Táta a o co jim jde. Když jsem viděl filmografii režiséra Keith Gordon, tak si říkám, že je docela škoda, že již točí jen seriály, jelikož se mu Hlídka v Ardenách dost povedla. Určitě by si zasloužil dostat další příležitost k dalšímu celovečernímu filmu. ()

zajunc

Nevím, čím to je, ale tenhle film prostě nemůžu dostat z hlavy. Zvláštní, jak umí ti Američané výjimečně natočit válečný film zcela jinak (bez velkolepých bitevních scén, amerického patriotismu, dokonalého hlavního hrdiny...) Především zcela vyvrácený názor - já jsem ten dobrý, Němec je vždy ten zlý, mě dostal. A scéna, kdy Američanům nevyjde dohoda s Němci a dopadne to tak, jak nikdo nechtěl, mě přimrazila k židli a já jen hleděla... Výborný Frank Whaley, skvělá hudba, poetické prostředí. Pro mě nejzajímavější válečný film. Teď ještě sehnat literární podobu od Whartona. ()

jedy

Hlídku v Adrenách, jakožto knihu od W. Whartona, jsem si měl přečíst kvůli maturitě. Nesehnal jsem ji, ani jako rozbor, a tak jsem se alespoň podíval na film. Příběh je skvělý, neotřelý, s ohromnou atmosférou. Bezchybně z něj vyznívá autorův názor na nesmyslnost až absurditu války. Jdu si sehnat knížku. ()

partyzanka

Zvláštní film. Velmi dobrý. Velmi atmosférický. Viděla jsem ho někdy v 15-ti letech a místy se i bála. Výborný hudební podkres atmosféru ještě umocňuje. Pocit deprese, osamnění, nejistoty a absurdnosti vedoucí k pomalému zešílení dozníval ještě hodně dlouho. I když si už na zápletku příliš nevzpomínám, je to skvělá ukázka toho, že mrazivost a znepokojení nemusí nutně vyvolávat nějaké paranormální jevy, obyčejný lidský svět vhodně zachycený je stejnou nepřebernou inspirací sám o sobě. Předností tohoto snímku je i to, že se občas dovede s nadhledem odlehčit a najde se místo i pro humorné chvilky: ,,Handgranade, die Weihnachtsbomb. Wunderbar!" :-) Chystám se Hlídku po více než deseti letech shlédnout zas, tak doufám, že dojem bude stále stejně dobrý. ()