Kdesi uprostřed Covingtonských lesů leží zapadlá vesnice, jejíž hluboce věřící obyvatelé, nedotčeni moderní civilizací, žijí prostým životem. Jejich život ale není jednoduchý, v okolních lesích totiž žijí stvůry, které zabijí každého, kdo vnikne na jejich území. Vesničané v čele s radou starších z nich mají velký strach, ale když nevstupují do jejich lesů a nosí jim dary, oni se jim na oplátku zase nevtírají do vesnice. Asi jedinými lidmi, kteří se těchto tvorů moc nebojí, jsou mladík Lucius Hunt, slepá Ivy a psychicky narušený Noah. Jednoho dne před radu starších předstoupí Lucius a žádá o povolení opustit vesnici. Lucia trápí nedávná smrt chlapce z vesnice, který zemřel na následky nemoci. Věří, že kdyby měli ve vesnici potřebné léky, chlapec by přežil. Doufá, že stvůry vycítí jeho čisté úmysly a nechají ho projít a donést zásobu léků. Starší jeho žádost zamítnou. Svéhlavý Lucius však vkročí do zakázaného lesa. Reakce "těch, o kterých se nemluví", na sebe nenechá dlouho čekat! (TV Nova)

LordSnape

Fascinující thriller s ojedinělou atmosférou, která po dalším zkouknutí však ztrácí své kouzlo. Příjemně však působí herecký výkon Bryce Dallas Howard a Joaquina Phoenixe. ()

plechulka

O Vesnici šly fámy, že je tam TO základní PŘEKVAPENÍ a že je TO ještě lepší než Šestý smysl (což je pro mne osobně sakra laťka!). Takže jsem zakazovala těm, kteří již zhlédli, byť jen zmínku a těšila se. Asi tak v půlce filmu jsem začala tušit a zároveň se obávat: přece TO nebude takhle prostinké a jednoduché, aby mi to došlo už půlce filmu? A ono bylo! Co z toho vyplývá, milé děti? Asi nic zásadního, jen to, že pro mne osobně je Vesnice sice vizuálně zajímavá, ale velké TO, jako u předchozích filnů Shyamalana, kdy člověk po skončení filmu ještě chvíli sedí a tupě civí, se prostě nekonalo. Není holt každý den posvícení.... ()

capák

Bohužel jsem závěrečnou pointu věděl ještě předtím, než jsem se vůbec k filmu dostal, neboť ji pan docent Císař na přednášce politické filozofie vykecal mě a asi stovce dalších lidí (!), ale můj pohled na film se tím nijak nemění. Tak zajímavý mysteriózní thriller s dechberoucí atmosférou, který by mě donutil přemýšlet ještě dlouho po závěrečných titulkách, už jsem neviděl dlouho. To všechno je navíc okořeněno skvělými hereckými výkony všech hlavních postav. Jen škoda, že oné pointě tvůrci prakticky podřídili celý film. Zvrat je to sice zajímavý a pro diváky, kteří ho nebudou jako já vědět předem, nečekaný, ale vystavět na něm celý film, je poměrně málo. Tenhle menší nedostatek ale naštěstí výsledný dojem nijak nekazí. ()

DivX

Nevinnost a síla tohoto veledíla mě dostala. Nádherná pohádkovo-hororová s nádhernou hudbou. M. Night Shyamalan je pro mě frajer i přes některou kritiku některých lidi. 90% ()

Hillock

Viděl jsem nejprve s českým dabingem a zhodnotil za *, po půl roce v originále s českými titulky a žádná změna nenastala. Vesnice - už nikdy více. ()

Ryuuhei

Přesně ten typ filmu, který se musí vidět pouze jednou a už u druhého zhlédnutí ztrácí většinu svého původního kouzla. Viděl jsem jej před víc než 10 lety, ale musím říct, že mi jako málokterý jiný film utkvěl živě v paměti. Tedy, jen důležitými prvky a hlavním rozuzlením děje, ale přece. 70% ()

BROKEN_

Vesnice není dalším Shyamalanovým hororovým trhákem, ale to neznamená, že není dobrá. Hodně lidem se sice líbit nebude, je to vlastně také zatím Shyamalanův nejkontroverznější film. Někteří by ho prostě hodnotili 100% a někdo třeba jen 50% či 40%. Já můžu s čistým svědomím říci, že mě Vesnice potěšila. V tomhle filmu Shyamalan začíná dokazovat, že není jenom mistrem napětí!!! ()

Sfinkter

Velmi slušné mystery, které působí rozporuplnými dojmy. Shyamalan má zkrátka svůj rukopis a buď se necháte vést nebo budete zklamaní. Já jsem zklamaný nebyl. ()

Lachtaan

Hrajeme semtam se spolužáky hru Karty proti lidskosti, kde jedna z možných odpovědí vypadá následovně: “Nečekaný zvrat ve filmu M. Night Shyamalana.” Většina filmovým světem nepolíbených ani nepřečte jeho jméno, zbytek náš OG fanoušků ale chápe referenci v celé své podstatě, tenhle rozporuplný rejža staví na mindfucích svou pověst. Zrovna u Vesnice ale nejsem ochotný mu skočit na lep, protože se vývoj dá skutečně odhadnout s velkým předstihem. Ale obsazení na jedničku. [viděno na Disney+ 6.7.2022] ()

-dRaGoN-

K tomuto filmu určitě nepřistupovat jako k hororu, i když je tak bohužel nejen díky traileru prezentován. Konec a víceméně celá myšlenka je ale docela originální a celkové zpracování až na pár detailů taky. ()

kurcatovium

Krásný nápad a celkem slušné provedení... Vpodstatě až do konce skoro netušíte, co se děje, kde se to děje a proč. A to se cení. ()

Jazzzz

Ok, ano uznávám, že konec je trochu zarážející a možná může i někoho zklamat, ale já mezi takové lidi nepatřím. Tento film má již od počátku naprosto perfektní atmosféru. Vtáhne vás do děje a občas, když pod ztrážnou věží procházejí ONI, tak i přestáváte dýchat. Jde o to, že jistá skupinka lidí se kdysi rozhodla, že odejdou od světa, který je krutý a zlý a založí společnost, která bude pouze dobrá. Ono to ale prostě nemůže fungovat, vše se začne horšit, když se ve Vesnici narodí postižený chlapec, který těžko chápe co je dobré a co zlé. Zlu se prostě nevyhnou a tak musí navázat vztah s okolním světem... ()

Cocacolix

Spoustě lidí se to nelíbilo - čekali horror. Já čekal Shyamalanovinu, kterou jsem taky dostal. Musí se to vidět s prostorovým zvukem a nejlépe na plátně, aby to tak dobře vyznělo. Ale že to teda vyzní! Herecký ztvárnění, výprava a hlavně hudba, to jsou hlavní esa filmu. A závěrečný zvrat je možná až moc drsný, ale byl natočen vkusně a působivě ()

Iroquaise

Vesnice je nádherný příklad toho, že Shyamalanovy filmy se stanou kompletními až po vyzrazení pointy. Odstraní se tak prvotní žánrová slupka, otevřou nové významy a až tehdy lze snímky plnohodnotně vstřebat. Je potřeba si uvědomit, o čem vlastně Vesnice je. Skupina lidí se kdysi rozhodla odejít z města do lesů a začít tam žít nový život, pokouší se o návrat ztracené čistoty, snaží se znovunalézt dávnou idyličnost. Kdesi v prostorách přírodní rezervace se pokusí o sociální experiment. Vymyslí si a uměle udržují systém pravidel, jenž je postaven na principu strachu ( z okolního neznámého světa, tvorů v lesích, zhýralého nebezpečného života ve městě) a z něj plynoucích zákazů a nařízení - při porušení pravidla může přijít sankce v podobě ohrožení života. Rada starších cestou této ideologie udržuje ve vesnici řád. Fungují zde starosvětské myšlení a mravy, projevy vášní jsou potlačovány. Povaha zdejšího života je otisknuta do do vizuální povahy prostředí - spektrum barev je zůženo na vybledlé žlutohnědé odstíny, křiklavě červená barva je zakázána - představuje prudké vzplanutí vášně, sexualitu, agresi, krev. Nastolená rovnováha je ale velmi křehká. Nenávist a zločin se do zdánlivě chráněného místa nakonec cestu najdou. Vesnice je filmem o povaze (nejen) americké společnosti, jež se snaží cestou potlačení jistých aspektů lidské přirozenosti dosáhnout ideálního harmonického stavu. Shyamalan přitom nepůsobí jako sžíravý kritik, ale snaží se svým filmem vyjádřit smutek nad marnou snahou dosáhnout stavu nevinnosti a čistoty. POdle mého soudu nemá smysl uvažovat nad realističností příběhu. Pro potřeby autorského vyjádření Shyamalan záměrně používá jistou míru nadsázky.Absolutně pak nechápu výtky typu " nudná báchorka" nebo "nefunkční kamera". Shyamalan je nesmírně koncentrovaný, Vesnice je po formální stránce naprosto čistý, vyvážený tvar plný nádherných obrazů a brilantní práce s napětím. ()

uhlajz

Podle mě velmi solidní thriller a rozhodně jeden z nelepších od Shyamalana. Jak píše Golfista, některé komentáře jsou tu fakt stupidní a lepší je nečíst... ()

Endyis

Když jsem to viděl poprvé hodnotil bych jistě pěti, každé další zkouknutí však ubralu jednu hvězdu... Dobré herecké výkny a výtvarné zpracování... Díry ve scénáři se solidní dávkou naprostých nesmyslů a chybějícími dobrými nápady... M. Night Shyamalan je moták :DDD ()

elle

Je na csfd několik filmů, na které se dívám, když se rozhoduji zda recenzent je nebo není moje krevní skupina. Například o filmu je možné říct, že je zábavný, nudný, napínavý apod., ale každý pod tím má schované něco jiného. Než odkopnu nějaký film jako nudný a že nestojí na to se něj kouknout na základě recenzí zde, mrknu se jak ten někdo případně ododnotil Vesnici (a ještě 2 další). Kdo tento film odkopnul jako nudný, podivný, nepovedený horor a dal pod touto emocionální tíhou méně než 3, tak toho sice můžu brát vážně, ale nemůžu si od něj nechat doporučit film. Film s tak podmanivou atmosférou, který si klade "moje" otázky a ačkoliv na ně nedokázal najít přesvědčivou odpověď, hezky o nich vypráví...ten není odpad. Film pro mě objevil min. 2 nové herce, 2 mi ukázal ve velmi příjemném světle a některé mi vrátil mezi oblíbence. Přiznávám, že já jsem se spíše nudila u Šestého smyslu, protože ač jsem neznala předem pointu, došlo mi to celkem hodně zkraje a Bruce pro mě není natolik zajímavý herec (a vůči dětským star mám ?), aby mi posunul film mezi opravdové zážitky - přesto je to dobrý film. U Vesnice se můžu dívat znova a znova a pořád dost dobré. Hnusné české předčasné kritiky (viz Pošustová) prozradily co mohly - minimálně pointu, což podle mne vedlo k drastickému podhodnocení u lidí, kteří potřebují timing, když chtějí prožívat svůj strach a chvění. Já horory nemusím, ale když je dobrý příběh, tak horor snesu. Já tedy nadhodnocuji a naprosto cíleně - díky. ()

danoo

Thrillerová travestia. Jej obrovský potenciál je žiaľbohu pochovaný T. NIGHT SHYAMALANOM, mužom ktorý sa hral na BOHA, ale ktorý BOHOM evidentne NIE JE. Samotný pojem STRACH sa pod jeho vedením mení na spojenie ZMIEŠANÉ POCITY, v dôsledku ktorých záverečná pointa myslená šokujúco, až tak šokujúco nevyznieva. ()

MiCM

Jako natočeno, podle mého, dle vysokého standartu M. Night Shyamalana velmi kvalitně a přes lehce paradoxní scénář, ohromně atmosférický film. ()

Shymalan se vrací k hororům

08.10.2008

Vivat manga

Vivat manga

04.10.2006

Otevřete láhev saké, Hayao Miyazaki chystá další projekt! A když jeho filmy tvoří spolu s automobily a špičkovou elektronikou nejvýznamnější japonský vývozní artikl, nemůžeme se divit, že očekávání… (více)