Hitler: Vzestup zla

(TV film)
  • Česko Hitler: Zrození ďábla (více)

Velkoryse pojatý kanadský snímek mapuje životní cestu jednoho z nejhrůznějších diktátorů v dějinách lidstva od dob mládí až po jeho jmenování říšským kancléřem. Osobní neúspěch při snaze dostat se na malířskou akademii a válečný neúspěch jeho země v 1. sv. válce, kam narukoval, rozněcuje v mladém Hitlerovi nacionalistický fanatismus, provázený antisemitismem, chorobné vášně, které záhy přerostou v celoživotní posedlost. Pod jejím vlivem, využívaje celonárodní poválečné apatie a posléze i hospodářské krize, se v čele NSDAP pomalu, ale neúprosně vypracovává na politickém žebříčku, roste a sílí. O šílenství „jeho boje“, o jeho soukromí, ale i spolupracovnících a odpůrcích pojednává první díl výpravného snímku, jehož scénář je založen na pečlivě prostudovaných historických pramenech a jenž byl z velké části natáčen v Čechách. V druhé, závěrečné části tohoto životopisného historického snímku si Adolf Hitler kolem sebe pomalu utváří novou skupinu spolupracovníků, která ho bude provázet až do konce II. světové války. Zároveň se stupňují konflikty s jeho staršími souputníky, jako je např. generál Ernst Röhm, velitel oddílů SA. Na scénu se také dostávají dvě osudové ženy jeho života – jeho nevlastní neteř Geli a posléze i Eva Braunová… Titulní roli strhujícím způsobem ztvárnil britský herec Robert Carlyle, snímek sám obdržel mnohá ocenění, z toho dvě ceny Emmy. (Česká televize)

Cigalone

Nie je to majstrovské dielo kinematografie, ale na historickú/životopisnú/(možno trošku sa snažiacu vojnovú) drámu je to film hodnoverne zobrazujúci život majstrovského rečníka, ktorý sa narodil v (pre neho) správnej dobe a využil krízu v Nemecku. Historické súvislosti sú až na malé detaily správne, čo pridáva životopisnému charakteru vyšší punc a TV film posúva o priečku vyššie. Povinne by som púšťal v škole (pokojne aj s Kultom hákového kríža) na hodinách dejepisu v 8. či 9. ročníku ZŠ a tiež v 3. ročníku gymnázií, alebo aj odborných stredných škôl. Hitlerov život je tu správne opísaný od detstva až po v podstate obdobie jeho menovania za kancelára a niekoľko následných počinov snažiacich sa o upevnenie totalitnej vlády a moci v Nemecku. Práve v 30-tych rokoch 20. storočia vznikali totalitné režimy (okrem nacizmu to bol fašizmus v Taliansku a komunizmus v Rusku). Je len smutné, že dnes nevidí valná väčšina a najmä mladých, ospevujúcich Hitlera a fašistický Tisov štát (neviem nakoľko Česi obdivujú Sládka v dnešnej dobe a zároveň je nevyhnutné podotknúť, že v 1939-1945 aj na území Čiech a Moravy bol Protektorát, čiže "spriatelené" územie, "spriatelený" autonómny štát s dozorom protektora) uznáva tú skutočnosť, že Kotleba (pre koktavých Marián) používa presne tú istú taktiku ako Dolfi. Nakoniec, musím odporučiť aj film Protektor. ()

Robin.Vesely

Filmů o Hitlerovi je spousta, co si budeme nalhávat. Většinou jsou to dokumentární série anebo rekonstrukce, ale tento film se podle mne povedl. Když pomineme to, že herec nemusí vypadat úplně přesně jako Hitler, což většina lidí také kritizuje, tak Robert Carlyle zahrál svou roli na jedničku a to tak, že nám zahrál Hitlera, který postupně dává najevo své myšlenky a postupně se probojovává k moci. Film je rozdělen na 2 části z toho se mi více líbila část první. Druhá část už je taková slabší, ale více se zaměřuje na Hitlerův vzestup ke kancléřství. Jeden z mála povedených filmů o Hitlerovi. ()

surprise

Na TV film velmi dobré a pro mě objasňující neznámou historii mladého Adi. Události se snad až přespříliš sypou, ale chápu, ve dvou dílech se to jinak nedalo. ()

Jandecka

75% Mrzí mě, že toto dílo opomnělo ukázat to podstatné - tudíž jakým způsobem a jak účinně zmanipuloval Hitler na svou stranu prostý lid. Jeden záběr na tržnici s pečivem za 1000000 marek je opravdu málo pro vysvětlení vlivu krachu na NY burze a jeho vlivu na prosté německé obyvatelstvo. ()

FauSSt odpad!

Tej osobe co mala na svedomi osoby a obsadenie historickych postav by som vypalil oci lucavkou kralovskou..... ()

STATIC_X

Ačkoliv je zde řada drobných nepřesností, ačkoliv je zde hitler zobrazen jako hloupý prosťáček, ačkoliv je "nepodobnost" herců vůči předlohám(Carlyle, Stormare atd) do očí bijící, musím hodnotit *****. Geniální, zhoubné, fascinující. Doufam že se někdy dočkáme pokračování. ()

Michaell

Ale jo, názorné, edukativní, tak akorát pro vyučování na základní škole (to neznamená, že já bych se nepoučil! :-). Bohužel nic překvapivého a psychologické sondy poněkud příliš plytké... ()

ccaaggii

Skvěle natočený hraný dokument. NIcméně v hloubi duše nevěřím režisérovi ani scénáristovi tak roztřeseného, už od mládí poznamenaného mužíčka, jenž si později léčí komplexy. Hitler sám byl charakterní člověk, žádný roztřesený zakrslý cvok, i když cvok byl. Ve skutečnosti určitě působil mnohem inteligentněji a mnohem nebezpečněji. ()

doginko

Nenávidený a predsa milovaný dolfík..Od nádejného maliara cez spíkera až po najmasovejšieho vraha dejín.Pozoruhodný pohľad do duše a mozgu jedného z NAJ mužov WW2.Toto nie je príbeh o Hitlerovom vraždení,je to príbeh o zmätku v jeho hlave a uvedomení si priorít ( aj ked možno pre niekoho zvrhlých )...ale v podstate mal pravdu...prečo by nemohla existovať iba ˇčistá rasaˇ..možno by sa to dalo spraviť aj jednoduchším spôsobom ako genocídou ale to už teraz nie je podstatné.Podstatné je že Hitler si to uvedomoval a niečo proti tomu aj skutočne robil...narozdiel od súčastnej situácie..... ()

OdinSS

Jeden z nejlépe udělaných filmů o životě Adolfa Hitlera, který ale občas zavání židovským režisérem. ()

Nickkk

Více než dobrý film o událostech, které udělali Hitlera Hitlerem. Z každého šílence se stane šílenec až po určitých událostech a v tomto filmu je přesně ukázáno co přimělo Adolfa Hitlera k nástupu do role "vůdce" Třetí říše..Třeba se Robert Carlyle fyzicky ani smítkem nepodobá Adolfu Hitlerovi, ale vše vynahrazuje psychikou a chováním této kontroverzní osoby...Nejlepší postava: Adolf Hitler ()

Stein92

Adolf Hitler patří mezi největší zločince historie lidstva, ale byl to také jeden z nejcharismatičtějších lidí co znám. Tento film to skvěle ukazuje a já být v té době nezaměstnaný německý dělník, tak jdu za ním. Naštěstí to tak není. V životě bych neuvěřil, že snímek, kde je hlavní role Adolf Hitler, zároveň se na filmu nepodíleli přímo Němci a zároveň hlavní roli zahrál Skot, se mi bude tak líbit. Moc filmových Hitlerů jsem sice neviděl, ale již teď mohu říci, že hned po Bruno Ganzovi (Pád třetí říše) je to "nejlepší Hitler". Snímek mě dostal. Tvůrci ukázali Hitlera takový jaký byl. Ne takový, jak si ho představovali Američané. Mrzí mě sice, že začátek (Hitlerovo dětství) byl trochu zrychlený. Zato nám to bylo vynahrazeno v časech, kdy se jméno Adolf Hitler začalo spojovat se změnou v Německu. A je mi opravdu líto, že jsem nebyl v době natáčení na Zelném trhu v Brně (5 km od domu). ()

macherano

Vyborny film dvojdielny aj ked len tv film urcite by sa hodil aj do kin skoda toho stoji za to. Vyborne spracovany konecne ako som ocakaval s tych mnoha filmov jeden dobryy o tomto diktatorovi kludne sa da pozriet aj viac krat. Urcite lepsi osobne ako pad tretej rise aj ked to bol iny pohlad dobre filmy si zasluzia kameru a obraz 16:9. ()

Clar

Škoda. Dovedl bych si tenhle vynikající počin představit i na filmovém plátně - se vší k tomu patřící parádou. To byl nakonec pomyslný jazýček na vahách hodnocení, jestli čtyři nebo pět. ()

Bubugirl

Konečně je zde film o Adolfu Hitlerovi, který není příliš drastický, je historicky a údajově přesný. Z filmu jsem se dozvěděla to stejné co z knih, tím pádem by se film mohl hodit i jako slušná pomůcka do vyučování ( pro některé jsou údaje z filmu lépe zapamatovatelné než z knih ) . A na to, že film točili amíci tak dopadl velmi slušně. V některých amerických školách si žáci mysleli , že Hitler byl kapitánem fotbalového mužstva i proto je dobré aby se obyvatelé druhého vzdáleného kontinentu pouštěli do natáčení podobného ale DOBRÉHO filmu. Robert Carlyle s přehledem zvládl svůj úlohu Vůdce a Julianna Margulies ukázala, že není stvořena jen pro role avalonské kněžky, ale i méně výrazné role reprezentativní ženy, která dodá filmu určitý šmrnc. ()

P/\/EL

dobrej výběr do hlavní role, z fotek působil odjakživa tak nesympaticky, nepříčetně, možná poněkud drsněji, ale zase řada lidí ho líčila, že na ně zazačátku vůbec přísně nepůsobil, ve 20tejch letech byl takovej hubenej.....no, četl jsem pár knížek, bylo to ještě mnohem horší, no, víc do minulosti jít nešlo....to je hodně nejasné, kdoví, dětství, něco pozdějc, kde se to v něm bralo, ale kde byl byl bez ostatních......ti snad měli špatné děství......je to otázka, film sice popisuje spoustu historickejch událostí, ale vysvětlení..zase žádné, snad jen, že se trochu všichni přepočítali, snad jen, že to nešlo všechno z něj, ale bylo to tam odjakživa.............jo, ta jeho minulost, ještě za sebou zametával stopy..no i tady je jsitě řada sporných míst, třeba to s Geli......no, neni to bůhvíjakej biják, spíš se cení, že to někdo vůbec zpracoval, přecijen Hanebný parchanti jsou krávoviny, co pobaví, ale skutečnost, to co předcházelo, postava novináře - na osvětlenou, aby náhodou si lidi nemysleli, že to je oslavnej film a že to, co H. dělal bylo správný...no a to po plnym uchopení moci, to bylo taky zajímavé v 30. tých letech, takže bych uvítal ještě pokračování...no, kolik rolí tam hrá lsakra Vašut, hehe, jinak výprava špatná neni na tv film... ()

pepito25

Okrem historických kníh a dokumentárnych filmov nech si človek osvojí aj tento filmový zážitok. Stojí tu muž z mäsa a kostí, ktorý tiež bol kedysi dieťaťom, vyrastal a mladosť prežil v nezávideniahodných pomeroch a až postupne všetky okolnosti, ktoré ho sprevádzali životom, dopomohli, aby zlé stránky jeho osobnosti narástli do obludných rozmerov. Tie spolu s mocou, ktorú postupne uchopil a znásobil, stvorili Hitlera - ten známy symbol zla. Robert Carlyle podáva skvelý výkon. Rovnako tak charizmatický Peter Stormare ako Ernst Röhm. Matthew Modine, Liev Schreiber a Peter O'Toole - tiež skvelé voľby pre tieto role. História je zachytená zrozumiteľne a ten, kto nie je ľahostajný, by ju mal prijať zodpovedne. ()

jan152

Mám z filmu stejné pocity jako Enšpígl a POMO. Hitlerova cesta fanatika přes mrtvoly nepřátel i osobních přátel je nádherně děsivá. Když jsem zahlédl Marka Vašuta, těšil jsem. Marně. Už v 1931 mu (coby Maxu Amannovi) musela být amputována levá ruka v rameni, takže se ve filmu moc neukáže. P.S. Doufám, že v dnešní době se podobná strašidelnost nemůže stát, ale na obzoru jsou Spojené státy evropské ... ()