Zredigováno

První obětí války bývá obvykle pravda. Stejně jako vietnamský konflikt v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století, tak i současné působení amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu budí kontroverzní reakce. Filmová produkce hollywoodských studií a nezávislých tvůrců se ožehavé tematice začíná po počátečním váhání stále častěji a také výmluvněji věnovat, jak o tom např. svědčí nedávné oscarové vavříny pro drama z násilím sužovaného Bagdádu Smrt čeká všude (2008; režie Kathryn Bigelowová). Snímek Zredigováno (2007) natočil známý americký režisér Brian De Palma podle skutečného incidentu, s jehož podrobnostmi se seznámil na internetu. Provedl nezbytné úpravy, aby se vyhnul možným právním důsledkům, a ve spolupráci s málo známými herci realizoval působivý příběh americké jednotky, v němž se prolíná několik zdrojů, tvořících dohromady jednolitý obraz násilí, plodícího další násilí. Jako v bludném kruhu sledujeme nesmyslnou smrt těhotné Iráčanky na kontrolním stanovišti, nevinné oběti nastražených bomb, znásilnění patnáctileté dívky a vyvraždění její rodiny, odvetný únos a popravu amerického vojáka. De Palma, proslulý svým okázalým režijním rukopisem, události neukazuje jako v konvenčním dramatu, ale skládá je dohromady z videodeníku jednoho z vojáků, reportážních záběrů místní televize, záznamů bezpečnostních kamer a dokonce z výseků fiktivního francouzského dokumentu. Film nenabízí žádná řešení, jen upozorňuje na to, co se tu děje. A není to nic veselého. Snímek, který upomíná na starší De Palmovo dílo Oběti války (1989), byl vyznamenán Cenou za režii na MFF v Benátkách. (Česká televize)

d-fens

najväčšou slabinou každej modernej armády, pôsobiacej v dnešnom mediálnom svete, je morálka.... a aj keď som inak výrazne proamericky zameraný (a tento film na tom nič nemení), myslím že takéto filmy sú potrebné, aby snáď aspoň malinkou kvapkou prispeli k tomu, aby sa takýchto vecí (znásilnenie a vyvraždenie celej rodiny) stávalo aspoň o niečo menej :-/ Cynicky povedané, tým, že sa Američania dokážu na svoje vojny pozerať aj takto ostro kriticky vlastne dokazuje mieru svojej morálky ... znásilnenie je pre mňa väčší prejav barbarstva, ako odrezanie hlavy (v tomto filme tej nesprávnej) .... neľutujem žiadnu guľku, ktorá si nájde svoj cieľ, ale ľutujem každú ženu, ktorá si musí prejsť niečím takýmto! Pri "sebaobhajobe" tých dvoch zmrdov sa mi "otváral nožik vo vrecku" :( ()

Eldrick

REDACTED je přesně typický příklad použití digitální kamery tak, jak ho nesnášim. Protože přesně jak řekl Quentin Tarantino, vypadá to jako TV in public, ne jak film. O ničim interesujícím ději ani nemluvim. ()

TheDon

Je osněžující kouknout na realitu všedního Iráckýho dne z druhé strany barikády. Brájen to sice ukazuje jen místy, povětšinu času se drží na straně strejdy Sama, ale i tak vás přejdou iluze o tom, že ankl Sam tam přijel pomoct. Plná palba. P.s.: stejně pořád žiju v pocitu, že kdyby zůstal u kormidla Saddám, je všechno jinak...i v Evropě... ()

Lischai

Pohled do zákulisí Iracké války, ale ve srovnání s Jarheadem jaksi neosobní. Je to "takhle nějak si to představuji" film a ne "takhle to je" film. ()

MartinNDL

Už Kubrick věděl, že Handelova Sarabande ždímá emoce stejně dobře jako válka ničí lidskost. De Palma je civilnější než sedmdesátiletá sousedka, paní Jindřiška Škroupová, když zrovna vyklepává peřiny na pavlači a Redacted je dvacetiletá whiskey namíchaná ze spermatu Olivera Stonea a Paula Greengrasse. Ta Kačenka, co píchala Avatara s příjmením skoro jako jako evropský gigolo by se mohla učit. A to není špatná... ()

Dannysek4U

Tak takhle tvrdou a ostrou podivanou s nazorem a tolika otazkama jsem necekal. Jedna z nejkomplexnejsich (formalne i obsahove) vypovedi o Iraku, obzalob valky v Iraku a zaroven obhajob medii, kterou jsem kdy videl. Podivana snad jeste tvrdsi, nez byly Obeti valky. Z tehle filmu mam husi kuzi od zhnuseni. ()

campix

Redacted je důkazem toho, že found-fotage filmy jsou v momentální době hodně módní záležitostí. Zde ovšem tento formát dodává obsahu na působivosti a společně s neznámými herci dodává efekt uvěřitelnosti. Opravdu je dění před vámi opravdu drsné, uvěřitelné a tak nějak opravdové. Válečné drama inspirované skutečnými událostmi, které ukazuje, že na obou stranách válečného konfliktu jsou zvířata a dá se jen těžko říct, na které straně jsou větší. Pro diváka nepříjemný film, který ovšem ukazuje krutou pravdu. ()

Juto

Zničujúca rekonštrukcia znásilnenia a vraždy 15-ročného irackého dievčaťa americkými vojakmi. Výsledok filmu je šokujúci, smutný a frustrujúci. 7/10 ()

laik_60

De palma po Obetiach vojny prichádza s ďalším filmom s rovnakou tematikou, tento krát v Iraku. Film , ktorí rozpráva o skutočnej udalosti (samozrejme so zmenenými menami a postavami) o zverstvách ktoré páchaj vojaci na civiloch. Film o hrôzach, ktoré vzišlo zo ZLA driemajúceho v ľuďoch , čakajúce na svoju príležitosť. Hudobne je dramatičnosť príbehu nádherne zvýraznená už v úvodných zberoch Handlovou sarabandou ... V závere filmu zas - pri pohľade na autentické fotografie civilných obetí- to bola Pucciniho ária E Lucevan Le Stelle (a hviezdy žiarili). Som naozaj povďačný že v U SA (Hollywoode) existujú aj nezávislí filmári a produkčné skupiny, ktoré točia aj filmy s iným pohľadom na vec ()

zorro

De Palma natočil skvělí film o pohledu na U. S. ARMY z odvrácené strany mince. Krásný a syroví pohled na válku v Iráku. ()

Radiq

Film se snaží vypadat kdovíjak autenticky, ale nedaří se. Ani ne tak obsahem, ale formou. Tolik údajnejch zdrojů je fakt stupidních. Ze začátku je to jakž takž zajímavý, ale pak už je to jenom nuda. Furt se to pak jenom omílá pořád a pořád dokola. Herci jsou tak strašní, hlavně když hrajou jiný úkony, než vojenský. Tohle se De Palmovi fakt nepovedlo. ()

danliofer

Drsné. Trochu to v něčem připomíná Greengrassův film Zelená zóna, leč Zredigováno je mnohem méně o akci jednotlivce, jako naopak o kolektivní spoluvině. Snímek si navíc vypomáhá o trochu více dokumentaristickými postupy a "you tube" a "skype" vložkami, čímž se stává ještě více realističtějším. Funguje v něm velmi dobře technika filmu ve filmu, čímž se daří umocnit jeho dynamiku. Navíc mnohojazyčnost výpovědí a náhledů na jednu "akci" všemu přidává na vyváženosti. Film rozhodně není o hrdinství, ale o tom, že být pěšákem na šachovnici megalomanských záměrů může jednomu přivodit vítr v hlavě... A pokud už ho tam měl předem, vypjaté situace jen umocní určité povahové rysy... ()

Swansea

Pokud se válečný stres a nuda -zdánlivě protichůdné stavy - sejdou v jedno, přidá se primitivnost několika málo jedinců, které už "nebaví onanovat do ponožky", stane se něco, o čem De Palma, s bravurností jemu vlastní, natočil fikci, volně inspirovanou událostí v irácké Samaře. V žádném případě nejde o autentickou rekonstrukci. Proto se ve filmu neobjeví ani žádná fakta o následných soudních procesech všech pěti zúčastněných vojáků, z nichž tři byli odsouzeni na 90, 100 a 110 let vězení. ()

dan.pacino

Moc nefandím filmům natočeným ruční kamerou, většinou se u nich nudím a tak nějak se mi to nelíbí, ale u tohoto filmu jsem jen seděl a přemýšlel, co je pravda a co ne. Fotky na konci filmu mi celý dojem zkazily a mě nezbývá než dát pouhých 3,5. ()

wafc

De Palma je džýnijus. Koupil kameru za tři pětky od nákýho žiďáka, pár kuličkáren od vietví, pár cikánům nakecal, ať hrajou alláhaakbary a věnoval tomu maximálně dva dny. A resumé? Syrový home(o?)made video, který nejspíš bohužel dost pravdivě vypovídá o týhle prapodivný válce. Veliká škoda ovšem je, že nás snímkem nedoprovází David Brent, který by do toho polodokument padl jak kulka do Araba. ()

ecceHOMMO

Konečne námet zachytávajúci i odvrátené stránky amerického ťaženia bez amerického patriotizmu. O vojakoch hrdinoch, ktorý hrdinami nie sú. A ikeď námet dobrý je, jeho filmová podoba a kvalita dobrá moc nie je., pretože sa vlastne neni na čo dívať. **/*** ()