Zredigováno

První obětí války bývá obvykle pravda. Stejně jako vietnamský konflikt v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století, tak i současné působení amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu budí kontroverzní reakce. Filmová produkce hollywoodských studií a nezávislých tvůrců se ožehavé tematice začíná po počátečním váhání stále častěji a také výmluvněji věnovat, jak o tom např. svědčí nedávné oscarové vavříny pro drama z násilím sužovaného Bagdádu Smrt čeká všude (2008; režie Kathryn Bigelowová). Snímek Zredigováno (2007) natočil známý americký režisér Brian De Palma podle skutečného incidentu, s jehož podrobnostmi se seznámil na internetu. Provedl nezbytné úpravy, aby se vyhnul možným právním důsledkům, a ve spolupráci s málo známými herci realizoval působivý příběh americké jednotky, v němž se prolíná několik zdrojů, tvořících dohromady jednolitý obraz násilí, plodícího další násilí. Jako v bludném kruhu sledujeme nesmyslnou smrt těhotné Iráčanky na kontrolním stanovišti, nevinné oběti nastražených bomb, znásilnění patnáctileté dívky a vyvraždění její rodiny, odvetný únos a popravu amerického vojáka. De Palma, proslulý svým okázalým režijním rukopisem, události neukazuje jako v konvenčním dramatu, ale skládá je dohromady z videodeníku jednoho z vojáků, reportážních záběrů místní televize, záznamů bezpečnostních kamer a dokonce z výseků fiktivního francouzského dokumentu. Film nenabízí žádná řešení, jen upozorňuje na to, co se tu děje. A není to nic veselého. Snímek, který upomíná na starší De Palmovo dílo Oběti války (1989), byl vyznamenán Cenou za režii na MFF v Benátkách. (Česká televize)

Raven0

Válka je svině, opět. Tentokrát docela originálně pojaté... Jen ta plochost postav mě dost štvala. Na druhou stranu, film dokáže zaujmout a donutí člověka zamyslet se. Což se už jen tak nevidí... ()

lennyd

Film sleduje způsobem osudy americké jednotky v Iráku, která je určena ke střežení jednoho obyčejného kontrolního stanoviště. Den za dnem, ve spalujícím slunci, přičemž kterýkoliv automobil či chodec může zaútočit. Jeden z vojínů, Angel Salazar, si celé dny zpestřuje natáčením svých spolubojovníků na videokameru. A tak se stane, že je na kameru natočen i incident, kdy několik vojáků vnikne do blízkého domu, znásilní místní dívku a všechny v domě zabijí... Brian De Palma rád šokuje, a nejinak je to i v tomto filmu. Díky tomu, jak je celý film poskládán (útržky amatérských nahrávek jednoho z vojáků, reportáže z televizí či videa na youtube) působí vše dokumentárním dojmem a i díky tomu, že základní myšlenka je použita ze skutečného incidentu, který se v Iráku stal, vše působí nadmíru uvěřitelně. Přispívá k tomu i to, že si De Palma nevzal na pomoc žádné známé herce, a naopak ti kteří ve filmu vystupují, vypadají jako reální vojáci. Taktéž se mi líbilo to, že se De Palma nesnažil diváka tlačit k nějakému hodnocení, jen předložil film včetně výpovědí obou stran (i obžalovaných vojáků), a nechal na divákovi, aby si svůj úsudek udělal sám.. ()

fefee

Záver filmu hovorí za všetko...Nádherná snímka ukazujúca že pravda niekedy môže dosť bolieť. Viac takýchto nejednostranných filmov. ()

Pump

Vojáci bez morálních zásad a disciplíny, kteří působí jako parta debilů lačných po vzrušení. Hnus a šílenství. Kdo nabíral tuhle snůšku ztracených existencí? Škoda, že ve filmu není zachycen přijímač. Jestli je tohle předobraz US Army, divím se, že to vůbec pustili ven. Brian De Palma je pro mne v pozici režiséra velkým překvapením a klobouk dolů. Autentičnost je dle mého zachycena v maximální možné míře. Takovému filmu, ale nemohu dát vyšší hodnocení a to převážně díky obsahu a ději, který je opravdu zrůdný. ()

V.Silver

Brutální - doslova a do písmene. S minimálním rozpočtem vyrobil De Palma drama s přehledem srovnatelné s The Hurt Locker nebo Platoon. Paranoia přerůstající do šílenství, zkáza, smrt... jak líp zachytit denní rutinu běžných amerických jednotek v Iráku než jako videožurnál jednoho z nich? 75% ()

Autogram

Takáto reality-show, to je naozaj niečo, americkí osloboditelia si ju nedajú do vitríny. Dialógy vojakov boli dokonalé v každom detaile, niektorí vojnoví vypatlanci boli takí celkom prirodzene, niektorým na mozog udieral nedostatok sexu pri dlhodobom pobyte v Iraku. Rozoberajú sa aj vážne témy ich pobytu na nepriateľskom území a takýto pohľad sa v médiách nevidí. Všetko sa zaobíde bez akýchkoľvek informácií z vyšších miest, k dispozícii máme len amatérske zábery, priemyselné kamery alebo internetové stránky. Tak nie sme zaťažení ničím iným len priamymi emóciami a bezprostrednosťou. –––– Tak pravdu. Pravdou je, že to nebolo nič výnimočné. Myslel som, že ma prvé zabitie úplne odpáli, no... Nebolo to nič. Bolo to ako rybačka. –––– Pôjdem za seržantom a spýtam sa ho, ako sa postupuje pri hromadnom znásilnení. –––– Serie ma to, keď vezmem, čo sme pre púštnych negrov urobili. Zbavili sme ich Saddáma, nastolili demokraciu, obetujeme sa, aby boli v bezpečí pred rebelmi... ()

Jaro.Krafcik

Dej to nemá, pár amaterských záberov točené kamerov. Mŕtva tehtoná moslimka.. nemám slov. Slabučký dokument amerických vojakov, ktorý ak by bol dlhší bolo by zle. 1* ()

JohnSmith

De Palma se toho nebojí. Dokumentární formou natočil drsnou realitu války v Iráku. Dalo by se říct, že je to částečně remake jeho Obětí války, na který tento snímek mnohokrát odkazuje i stejnými dialogy. ()

Kangaxx

Skvelý protivojnový snímok plný vynikajúcich scén, okamihov, ktoré sú plné pravdy. Konštruktívna kritika amerického (nadradeného) postoja k ostatným národom, ktorý v niektorých okamihoch hraničí až s fašizmom. Jeho nástrojom pritom nie sú bežní ľudia, ale vygumovaní americkí vojaci. Škoda len, že v časti týkajúcej sa znásilnenia stráca správanie zúčastnených kvázi-nevinných mariňákov logiku. Inak však zaujímavý pohľad na pôsobenie ozbrojených síl USA na iráckom území a poukázanie na snahu vedenia sugestivnými otázkami presvedčiť samotných vojakov, že sa nič zlé nestalo. P.S. : "Your face is so ugly, that bullet in it would be actually an improvement" :)) ()

Kleki-Petra

To, že si válka přináší své oběti (mezi kterými jsou jistě i civilisté) snad každý ví. Nevidím tedy důvod, proč na to pořád dokola poukazovat. Narozdíl od Casualties of War mi ještě ke všemu příjde tento snímek poměrně dost zkreslený. Ve Vietnamu bylo znásilňování a zabíjení nevinných civilistů prostě známou a poměrně běžnou věcí, ale řekl bych, že dnes už to američtí vojáci na denním programu nemají. Proč tedy točit film na téma znásilnění a zabití 15 leté dívky, který ještě ke všemu není natočený podle skutečné události? Samozdřejmě nezapříčinilo mé nízké hodnocení jen samotné téma. Film je naprosto nudný, ukecaný a vlastně není jediná věc, která by mě nějakým způsobem oslovila, nebo ve mně vyvolala nějaké emoce.. ()

Bohemák

Jako to nakousl DemonizeR: opravdu jsem přesvědčen, že si tohle drastické dílko nikdy znovu nepustím. Ale jsem zatraceně rád, že jsem mohl nakouknout pod pokličku spojeneckých vojsk v arabských zemích. ()

Bobek27

Dost smíšený pocity, natočeno to bylo skvěle a nápad fiktivních reportáží byl super, ale zdálo se mi to až moc antiamerický... ()

CarlosX

Brian De Palma je legenda, tam, kde většina režisérů končí on teprve začíná. Nesnaží se za každou cenu zalíbit, naopak dokáže ztvárnit události z těch méně konformních úhlů pohledu! To co se odrazilo z tohoto kvazi dokumentu se totiž líbit opravdu nemůže - začarovaný kruh explodujícího, pro mě nesmyslného, násilí. Respekt k jiným kulturám americkým soldiers není úplně vlastní, takže tento konflikt nemůže mít nikdy jasného vítěze... forma jakou to znázornil Brian De Palma je až dokonale autentická! ()

SpaceOdyseus

De Palma zase experimentuje s formou. Vypravet pribeh pomoci zaberu na webovou stranku prehravajici video? Proc ne! Ale me ztratil velmi brzy diky sablonovitym charakterum, nude, hloupe popsanemu konfliktu a nakonec i diky vtirave forme vypraveni. ()

ThomasCrown

To, že americkí vojaci (nie všetci) odchovaní na nenávisti voči východu sú bezcitné svine sa vie. A prečo sa to vie? Práve vďaka ľuďom ako je Brian De Palma, ľuďom, ktorí sa neboja výjsť s pravdou na povrch. Film je navyše natočený zaujímavou, možno až kolážovou technikou, kde sa striedajú rôzne štýly zobrazovania, čo mu na atraktivite len pridáva. ()

javirgo

Film jsem si pustila náhodou , nic jsem o něm nevěděla a tak jsem si zpočátku myslela , že jde pouze o dokument . Nedokážu to hodnotit jako film , ale oceňuji odvahu tvůrců něco takového natočit a snahu ukázat lidem alespoň kousek pravdy. Některé záběry jsou dost otřesné. ()