Zredigováno

První obětí války bývá obvykle pravda. Stejně jako vietnamský konflikt v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století, tak i současné působení amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu budí kontroverzní reakce. Filmová produkce hollywoodských studií a nezávislých tvůrců se ožehavé tematice začíná po počátečním váhání stále častěji a také výmluvněji věnovat, jak o tom např. svědčí nedávné oscarové vavříny pro drama z násilím sužovaného Bagdádu Smrt čeká všude (2008; režie Kathryn Bigelowová). Snímek Zredigováno (2007) natočil známý americký režisér Brian De Palma podle skutečného incidentu, s jehož podrobnostmi se seznámil na internetu. Provedl nezbytné úpravy, aby se vyhnul možným právním důsledkům, a ve spolupráci s málo známými herci realizoval působivý příběh americké jednotky, v němž se prolíná několik zdrojů, tvořících dohromady jednolitý obraz násilí, plodícího další násilí. Jako v bludném kruhu sledujeme nesmyslnou smrt těhotné Iráčanky na kontrolním stanovišti, nevinné oběti nastražených bomb, znásilnění patnáctileté dívky a vyvraždění její rodiny, odvetný únos a popravu amerického vojáka. De Palma, proslulý svým okázalým režijním rukopisem, události neukazuje jako v konvenčním dramatu, ale skládá je dohromady z videodeníku jednoho z vojáků, reportážních záběrů místní televize, záznamů bezpečnostních kamer a dokonce z výseků fiktivního francouzského dokumentu. Film nenabízí žádná řešení, jen upozorňuje na to, co se tu děje. A není to nic veselého. Snímek, který upomíná na starší De Palmovo dílo Oběti války (1989), byl vyznamenán Cenou za režii na MFF v Benátkách. (Česká televize)

otoman92

Hoollywood udělal s amerických vojáků samé hrdiny a vzory pro mládež, pokud si myslíte, že jsou všichni takový pak jste ještě neviděli tento film. ()

joywork

Je vidět, že pro Američany je válka v Iráku stejně palčivé téma jako ta ve Vietnamu a stále s k ní ve filmech vrací. Je to již sedmý film ,který jsem na toto téma viděl a další snad již sledovat ani nebudu. Oceňuji ale to, že se takovéto filmy mohou natočit a vysílat, že i známí umělci mohou vyjádřit svůj nesouhlas s politikou státu, ve kterém žijí, protože z té politiky se vše odvíjí, i takové myšlení amerických vojáků na zahraničních misích. ()

Robbie

5 hviezdičiek za to že režisér mal odvahu ukázať odvrátenú tvár vojny proti terorizmu. Pravú tvár tejto vojny, ktorú médiá tak úspešne skrývajú pred zrakmi nerozmýšľajúcej naivnej a tupej verejnosti. Napriek tomu že väčšinu filmu tvorili dialógy a nie veľa veľkolepej akcie, ako som zvyknutý predovšetkým u hollywoodskej produkcie, je to zatiaľ najdrsnejší a najodpudovejší film o vojne aký som videl. Nejde tu o drastické scény, v tých toho moc nevidieť, ale človeka s aspoň 1% empatie musí po jeho zhliadnutí napínať na vracanie z toho ako sa prekrúca pravda, zahladzujú stopy a nevinní ľudia trpia pod vynútenou krutovládou našich hrdinov. ()

Bragi66

Správně bylo řečenu, že ve válce je první obětí pravda, kterou už tak mají válčící strany nastavenou každá jinak, ještě než se to začne zamotávat. Mnetenhle film nevtáhl. Má to sice atmošku, ale pracuje to s nápodobou dokumentárních prostředků, a to dost něpřesvědčivě. Neposedná kamera dost otravuje a herecky a psychologicky také nešlo nijak do hloubky a točí se více méně na místě. Slyšel jsem od přímýjch účastníků vyprávění o konfliktu v bývalé Jugoslávii. Ti, kdo tam byli za nás často začali pohrdat Balkánem bez rozdílu stran, ba je až nenávidět. No a Jugoslávci jim tam zase dělali samé naschvály a provokace, protože si myslí, že pravda je na jejich straně (případně na jejich stranách). K tématu širších souvislostí toho, jak USA rozdmýchává konflikty, aby je pak mohla hasit, vřele doporučuji sérii dokumentárních fimů uvedenou pod názvem "Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států" nebo "Americké století očima Olivera Stonea" (2012-2013). ()

BOIKOT

Jo tak tohle se mi teda líbilo.Všechno to působí jako veliká reportáž teda hlavně na začátku kdy se představuje realita Iráku . Voják mluví o bezpečnostních pravidlech a vedle toho mluví Irácká reportérka svůj vlastní komentář ( ve Francoužštině) o tom jak Iráčtí lidé ty zákony vnímají a že na ně téměř nereágují protože prostě na ně nejsou zvyklí a ani neví co znamenají. Díky tomu už zemřelo spousty lidí. Dále zde můžeme vidět různé videa z Iráckých stránek a blogů a taky různé televizní přenosy ( pochopitelně že je to vše nahrané ( avšak působí to velice realisticky ) až na fotografie obětí ( na konci filmu ) - pro slabší nátury nedoporučuji celkově ten konec dosti připomíná konec z Walčíku s Bašírem . Asi Nejlepší scéna je ta na konci ( Povídej nějaký historky z boje ! Zastřelil jsi někoho ? Odpověď bude velice nekompromisní a tvrdá o dnešní realitě Iráku.) Dále je dobrá scéna s tim křeslem kdy ten serža vybouchne ! Pak taky zajínmavá scéna nad kterou jsem dlouho poté přemýšlel je tö imaginární vydeo od tý američanky kde nadává jak je USA fašistickej stát to bylo hodně na zamyšlení ( a myslím že DE Palma tím musel asi hodně USA nasrat ) . Celkově tedy poučný film o zvěrtvech co se v Iráku dějí a taky hodně na zamyšlení takže to chce na to aby to šlo zkouknou tu správnou náladu. Pokud bude nálada bude i dobrý zážitek. ()

+sfinx+

Tento film nezle než doporučit všem, kteří dosud nechápou důsledky válek. Proměna lidí v takovém specifickém prostředí, kde se každý den bojíte o život a v každém hledáte to nejhorší a bez rozmyšlení zabíjíte jen proto, že máte strach abyste sami nebyli zabiti. Tento snímek není nijak výrazně brutální, netečou v něm litry krve, přesto děsí a děsí více než celá série SAW dohromady - tam kdykoli zmáčknete STOP tak utrpení přestane, ale u tohoto snímku si uvědomíte, že zatímco jste 90 minut sledovali tento film, mohli umírat další lidé (fotky obětí na konci filmu to dokazují). Toto drama především ukazuje, neodůvodněnost války v Iráku a hlavní myšlenka filmu je shrnuta tím klukem v jednom několikavteřinovém videu. Tyhle stránky jsou především o filmech proto nechci rozebírat aktuální konflikty, přesto ... i kdyby tento film nestál z hlediska filmové kritiky za nic dal bych mu těch 5 hvězd i za to, že jako jeden z mála ukazuje pravdu. ()

JoséB.

Celej Hollywood je plnej levicackejch liberalnich buzerantu...a tohle je pouze dukaz...nehlede na to,ze uz me zacinaj krkat filmy toceny tzv.amaterskou kamerou,pseudodokumenty....ze zacatku,kdyz to byl Blair Witch,bylo to zajimavy a byla to sranda...Ale ted,kdyz se s tim roztrh pytel,uz je to nuda.Aspon pro me... A propos POMO,jak ty vis,co je a co neni pravda?Byls/nebo byla?/jsi v Iraku,zucastnil/a/jsi se boju a hlidek,ze tak smahem dokazes vynaset De Palmu do nebes a oznacovat jeho dilo za pravdu?Ja bych si to teda netroufl.Ja jen vim,ze USA jsou v naprosto neresitelny situaci,,,Kdyz se snazej pomahat,je to spatne,protoze je antiami/a je jich cim dal vic-ze by modni zalezitost/hned oznacej za agresory a vrahy...Kdyz se izolujou,tak jim ty samy lidi budou nadavat za ignorantstvi a sobectvi.Jen mi odpovez,kde by byla Evropa bez pomoci USA za I.a zejmena II.svetovy valky?Kolik lidi by stradalo a pomrelo hlady,nebyt Marshallova planu?A,ruku na srdce,existoval by na svetovejch mapach vubec jeste stat Kuvajt,kdyby z nej US Army nevyhnala Irak?Neomlouvam samozrejme exscesy jednotlivcu,jaky ukazuje tento film,je to hruza a je to neomluvitelne.Nicmene masinerie spravedlnosti tohle aspon resi a vyresi.Kdyz banda uterkaru znasilni a ponizi 14,15lrtou divenku,tak ji jeste pro jistotu ukamenujou...Reknes si,je to jejich zeme,at si tam delaj,co chtej.No,mozna...Ale nase absurdne liberalni spolecnost si sem ten nerad pousti ne zadnimi vratky,ale pekne predem!A pro jistotu,abysme je nenamichli,zakazujeme ve skolach slavit vanoce.Co slavit,vubec o nich mluvit!Aby se naaahodou musimska mensina necitila dotcena!/Nas se to ZATIM nastesti netyka,Bohuzel,patrne docasne/Nevim presne,ve kterym to bylo holandskym meste,mozna v Rotterdamu,loni tam byla demonstrace proti vzrustajicimu vlivu islamu a stavbe mesity.No a tamnejsi Imam demonstrujicim naprosto vazne rekl,ze kdyz se jim to nelibi,muzou se z mesta ODSTEHOVAT!!!Holandani odstehovat!!!Pripada ti tohle normalni?Porad budu 1 000 000x radsi zit v Evrope pod ochranou NATO a USA,nez se 5x dene svijet na koberecku,mumlat uryvky z koranu a nosit hackovanou cepici a nocni kosili...A kdo o tom otevrene promluvi,je oznacovan za rasistu a nesnasenlivyho sovinistu... Isherwood:Napsals to presne-De Palma extrahoval to nejlepsi z O.Stonea...JezisiKriste,to jsou ty dva pravy...De Palma tohle dilko a Stone?Nejvetsi bolsevik v Hollywoodu!Kdyz nekdo zamota do vrazdy JFK partu homosexualnich tajtrliku s vazbama na CIA a kubansky podsveti,ci nepokryte oslavuje Fidela vraha Castra,tak to uz musi bejt moralni velicina...Jeho jedinej film,na kterej se muzu koukat a kterej se mi fakt libi,jsou Vitezove a Porazeni.Ten je super.I kdyz ani tam si neodpustil kritiku kapitalistickyho mysleni ve vrcholovym sportu v Americe... ()

milunech

S hodnocením jsem měla problém. Nemohla jsem oddělit filmové zpracování od surového příběhu. Pokud mám hodnotit téma a scénář podle pravdivého příběhu, tak je to jen strohé vypravování. Prostě to tak bylo a tečka. herci to zahráli tak, že bych jim uvěřila, ale na druhou stranu jsem postrádala nějakou zápletku, pokud to beru jako dokument tak ok. ()

Sicilius

Film jako takový je docela nudný víc, než to De Palma zamýšlel. Ale takové už bývá osvobozování proti vůli osvobozovaného, poměr asi 1 ku několika stům a to, co se tam dělo ví všichni, teda kromě američanů. A navíc ten následný bordel po jejích odchodu. ()

Felsenberg odpad!

Takhle tendenční a neobjektivní film jsem už dlouho neviděl. Všichni američané jsou špatní a všichni Iráčané chudáci. ()

mdf

Ničím mě to opravdu nenadchlo,dá se to shrnout jen asi do pár zajímavých scén,nudné povídačky na kameru jednotlivých vojáků atd. ()