Zredigováno

První obětí války bývá obvykle pravda. Stejně jako vietnamský konflikt v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století, tak i současné působení amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu budí kontroverzní reakce. Filmová produkce hollywoodských studií a nezávislých tvůrců se ožehavé tematice začíná po počátečním váhání stále častěji a také výmluvněji věnovat, jak o tom např. svědčí nedávné oscarové vavříny pro drama z násilím sužovaného Bagdádu Smrt čeká všude (2008; režie Kathryn Bigelowová). Snímek Zredigováno (2007) natočil známý americký režisér Brian De Palma podle skutečného incidentu, s jehož podrobnostmi se seznámil na internetu. Provedl nezbytné úpravy, aby se vyhnul možným právním důsledkům, a ve spolupráci s málo známými herci realizoval působivý příběh americké jednotky, v němž se prolíná několik zdrojů, tvořících dohromady jednolitý obraz násilí, plodícího další násilí. Jako v bludném kruhu sledujeme nesmyslnou smrt těhotné Iráčanky na kontrolním stanovišti, nevinné oběti nastražených bomb, znásilnění patnáctileté dívky a vyvraždění její rodiny, odvetný únos a popravu amerického vojáka. De Palma, proslulý svým okázalým režijním rukopisem, události neukazuje jako v konvenčním dramatu, ale skládá je dohromady z videodeníku jednoho z vojáků, reportážních záběrů místní televize, záznamů bezpečnostních kamer a dokonce z výseků fiktivního francouzského dokumentu. Film nenabízí žádná řešení, jen upozorňuje na to, co se tu děje. A není to nic veselého. Snímek, který upomíná na starší De Palmovo dílo Oběti války (1989), byl vyznamenán Cenou za režii na MFF v Benátkách. (Česká televize)

Tomo

Amíci blbí, namyšlení vypatlanci. Tak :) Originálním způsobem natočený film snažící se o dokumentární styl. Spíš než filmový zážitek si odnesete brouka v hlavě, ale to je dobře, zvlášť pokud se právě o tohle de Palma snažil. ()

kluzo

Dokud se budou v USA točit takové filmy, budou mít lidi celého světa naději, že jednou USA přestanou být největším teroristickým uskupením světa. ()

MatyTroy

Udělal jsem chybu, že jsem od filmu čekal hodně. Emocionálně slušnej film, ale čekal jsem mnohem víc akce, místama mě film celkem nudil, pár zajímavejch záblesků, ale nic, co by mě nějak zvlášť zvedlo ze židle. ()

wincow

Myslím, že snaha dodať sčasti reálnym udalostiam ešte viac reality pomocou záberov z neexistujúcich bezpečnostných kamier, videodenníkov, dokumentov a reportáží, ktorých fiktívnosť priam bije do očí, je skôr na škodu. Kritickému divákovi zbytočne pripomína že ani jeden záber nieje autentický a naivný by si dej stotožnil so skutočnosťou aj bez toho. ()

mi-ib

Sdělení ja fakt zásadní, ale forma jej celé devalvuje. Dokážu uvěřit, že se něco takového mohlo stát, ale z toho jak mi to předložil De Palma, mi spíš přišlo, že si to celé vymyslel a chtěl šokovat. Američani neumí točit válečné filmy na aktuální témata. Celé to působí hrozně amatérsky. Nedokážu pochopit co na tom proboha stálo 5 milionů dolarů. ()

Biopler

De Palma po rokoch recykloval príbeh zo svojej filmografie, zmenil miesto a hlavne zmenil filmový štýl. Výpoveď je však podobná, nelichotivo vykresľuje americké povyšovanie sa nad inými národmi či etnikami a vrhá temnotu pri pohľade do ich svedomia. Film sa snaží byť čo najviac autentický, sleduje vojakov aj keď nič nerobia, aj keď len knedliačia na základni. Dokumentárnym štýlom podsúva divákovi mrazivé štatistiky, no to čomu veriť, resp. kto má pravdu, necháva na divákovi. Hlavná línia príbehu, teda pomsty, nie je ničím novým, Brian ma ničím neprekvapil, skôr dávkami klišé v závere rozladil. ()

druhaveta

Podobnost s Romerovým Deníkem mrtvých je až zarážející: v obou případech se zasloužilí žánroví bouráci, ve kterých ještě úplně nevyhasly ambice, domnívají, že estetika "nových médií" je přesně to pravé ořechové jak divákovi narvat do chřtánu Zásadní Myšlenku, až se mu ohne čípek - a v obou případech to končí křečovitě nevěrohodným fake stylem, přitrouble manipulativním dějem, primitivním figurkařením a pateticky šroubovaným deklamováním na kameru. ()

Chrlič

Vojnový slepenec tvořený pod dohledem pacifistického oka chtějícího šokovat hrůzou války. Ale válka je pořád stejná. Byla strašná před tisíci lety, před půl tisíciletím, před půlstoletím, dnes a v budoucnu taky bude. Budou se v ní dít všelijaká zvěrstva a budou v ní lidé umírat. Média válku budou pitvat, hromada balíků si bude stěžovat (nebo hájit) určitý konflikt podle toho, v jakém "rozumbradském" táboře se zrovna nachází, pořád budou fotky mrtvých... Proto mi přijde zbytečné tohle dílo, které si vezme do zubů jeden strašný příběh (z mnoha tisíců), celé ho zabalí do "válka v Iráku" a pak ho vydává tváříc se, že tohle je první reálná ukázka války, kterou nikdy nikdo neviděl. Ale o hrůzách válek věděl a dokázal si je představit každý, kdo nemá zaražený špunt v zadku. Munice pro agresivní odpůrce války v Iráku, Afghánistánu a podobných zemí. ()

mimozakon

Podľa mňa nudný film, jednoduchý dej, veľa častí filmu mi pripadalo ako dokument, ktorým chcel niekto opäť upozorniť na zverstvá v Iraku, resp. zverstvá U.S. Army ()

celticek

Brian De Palma umí natočit mnohem lepší filmy, toto mu moc nevyšlo. Takto silné téma musí člověka přikovat do sedačky, což se tady neděje ani omylem. S komentářem uživatele Renton kompletně souhlasím. ()

stephano

Dokument Gunner palace byl podle mého názoru velmi nudný a byli v něm prezentovány záběry nic neříkající. Tento film je na tom ale podstatně hůře. Naprosto otřestné herecké výkony všech protagonistů, a myslim úplně všech a hodně otřesné. Je sice pěkný, že zvolenou rádoby dokumentární formou minimalizuje De Palma střih, ale když už... tak se to musí umět zahrát. Chtěl sem dát 3*, ale nevim fakt kvůli čemu by si je zasloužil. Nemůžu si pomoct, ale takhle zkurvit film hlavně kvůli hercům neni normální. Jedna hvězda je za hudbu a druhá za námět. ()

hackstolle

V podstate nevim, co si o tomhle mam myslet. Musim se na to podivat vickrat. Prozatim musim dat takovy stred a zchroustat to. Pritom De Palmu mam rad. Pripadne mi, ze je to natocene tak nejak na objednavku. Nechapu ale ci objednavku, protoze bud je to "tam" jeste mnohem mnohem horsi a nekdo by realitu rad podsunul, zmanipuloval anebo naopak je to zbytecne pritazene za vlasy. Ale spis za a). Spise se nam ale Brian snazi timto snimkem ukazat, jak ten cely valecny/vojensky nesmysl leze vojakovi na mozek, absurditu a neresitelnost tohoto konfliktu, naprosto zbytecne zmarene lidske zivoty na obou (vsech) stranach, nutny nesoulad a nepochopeni kultur, a to, ze ani vlastnim vojakum nedochazi, ze za tim vsim asi nebude jen zminovane svrzeni tamniho rezimu. Nejhorsi na tom jsou ve stripku uvedene "collateral damages". Z toho se chce cloveku totiz bl.t. Mne tedy ano. ()

nula87

Mám z tohoto filmu velmi rozporuplné pocity. De Palma nás vtahuje do děje pomocí simulace domácího videa, bezpečnostních kamer, videí na webových stránkách, což je v mnohém inovátorské. Navíc celý film je podán bez jakéhokoliv sentimentu a politické korektnosti. Válku (i když ona to není válka v pravém slova smyslu) nám servíruje obzvlášť sy(u)rovým a až brutálním způsobem. A to všechno je v naprostém pořádku. Bohužel se mi zdálo, že ona až explicitní brutalita je místy přehnaná a že pro detaily občas není vidět celek. Rozhodně se jedná o palčivou výpověď s jasně formulovaným názorem, a to se rozhodně cení. Podruhé to však asi vidět nechci. 70% ()

MaxForValue

Padli sme do úplného bahna a už sa z neho nevyhrabeme. Ľudské pudy a degenerácia mysle dohnali ľudí k najstrašnejším činom, akých je človek schopný a je len dobre, že má niekto silu o tom natočiť film. Bolestivá skúsenosť, no otvorí oči. Nechcem sa radšej ani zamýšľať nad tým, koľko je príbehov ako tento. ()

joelly01

Pred lety mi jeden US army boy rikal "Vis, do nasi armady chodi kluci ze dvou duvodu. Bud jsou moc blbi (voli mezi army a chudobou ), nebo jsou moc chudi (a chteji si skrzeva GI Bill financovat college)". Vsichni asi nebudou hovada, jen bych rekla (subjektivni dojem nekoho kdo bydli nekolik kilaku od jejich zakladny) ze je mezi nimi pomerne dost vysoke procento tech, kteri hovada jsou. Mrazivy film, fujtajbl, jeste furt mi naskakuje husi kuze kdyz si na nej vzpomenu.... ()