Zredigováno

První obětí války bývá obvykle pravda. Stejně jako vietnamský konflikt v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století, tak i současné působení amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu budí kontroverzní reakce. Filmová produkce hollywoodských studií a nezávislých tvůrců se ožehavé tematice začíná po počátečním váhání stále častěji a také výmluvněji věnovat, jak o tom např. svědčí nedávné oscarové vavříny pro drama z násilím sužovaného Bagdádu Smrt čeká všude (2008; režie Kathryn Bigelowová). Snímek Zredigováno (2007) natočil známý americký režisér Brian De Palma podle skutečného incidentu, s jehož podrobnostmi se seznámil na internetu. Provedl nezbytné úpravy, aby se vyhnul možným právním důsledkům, a ve spolupráci s málo známými herci realizoval působivý příběh americké jednotky, v němž se prolíná několik zdrojů, tvořících dohromady jednolitý obraz násilí, plodícího další násilí. Jako v bludném kruhu sledujeme nesmyslnou smrt těhotné Iráčanky na kontrolním stanovišti, nevinné oběti nastražených bomb, znásilnění patnáctileté dívky a vyvraždění její rodiny, odvetný únos a popravu amerického vojáka. De Palma, proslulý svým okázalým režijním rukopisem, události neukazuje jako v konvenčním dramatu, ale skládá je dohromady z videodeníku jednoho z vojáků, reportážních záběrů místní televize, záznamů bezpečnostních kamer a dokonce z výseků fiktivního francouzského dokumentu. Film nenabízí žádná řešení, jen upozorňuje na to, co se tu děje. A není to nic veselého. Snímek, který upomíná na starší De Palmovo dílo Oběti války (1989), byl vyznamenán Cenou za režii na MFF v Benátkách. (Česká televize)

adakraj

Válka je svinstvo, ať již se bojuje za "dobro" či za "zlo". Vždy je v tom něco skryté. Bohužel vojáci (dá se říci i někdy loutky) situace nezvládají velice dobře a toto jde vidět i ve filmu. Zvrácenosti, co se dějí kolem válek ukazuje tento skvělý snímek od Briana De Palma, který vše vystihl na jedničku. Jak psychiku vojáků, tak jejich povýšenost nad ostatními. Děkuji za skvělý zážitek, i když trošku pochmurný. ()

helrohir

"Redacted" je v prvom rade nutné považovať za nástroj, akým sa nám snažia tvorcovia ukázať skutočnú realitu diania, ako funguje pozadie nasadenia amerických jednotiek (nielen) v Iraku. Je jasné, že nemôžeme hodnotiť všetkých rovnako, ale prakticky už od Vietnamskej vojny sa objavovali časté informácie o vojnových zločinoch páchaných na civilnom obyvateľstve a určite nešlo iba o sporadické udalosti. Preto má De Palma u mňa večné uznanie za to, že sa ako jeden z mála významných hollywoodskych režisérov nebojí tieto udalosti otvorene kritizovať. To, že v tomto prípade zvolil dosť divnú formu zobrazenia je však dosť nešťastným počinom. Hoci sa zobrazené udalosti javia veľmi autenticky, na druhej strane pôsobia málo profesionálne, nekompaktne, amatérsky a v konečnom dôsledku u mňa nedokázali vydolovať vytúžený efekt zhnusenia alebo zdesenia. Preto by so filmu ako takému nedal viac ako dve hviezdy, ale predsa len dám aj tú tretiu, a to z úcty k De Palmovi a jeho práci. ()

cigicigi

Hrany dokument alebo dokumentarna hra? Zaujmavy projekt by si zasluzil plny pocet, ale ten zaver v civile sa moc nevydaril... ()

Riverin

Veľmi silný film, ktorý mi nedovolil pokojne spať. Ak sa zamyslím že niečo také sa skutočne stalo (a je jedno či to film vykresluje pravdivo, či nie) tak mi je až zle. Práve spôsob, ktorým je príbeh natočení nám dáva možnosť sa do deja priamo vcítiť, čo priam bytostne zasiahne takmer každého. Viac nemám čo povedať, treba vidieť. ()

Trumper

Tam, kde si The Hurt Locker na autenticitu pouze hraje, předkládá De Palma tím nejsyrovějším možným způsobem skutečnou realitu.___ Tematicky sice stejné jako Oběti války , avšak tentokrát pronikl De Palma až na kost. Filmařské řemeslo jakoby nechal stranou a zaměřil se jen na fakt, že válka prostě SMRDÍ.___ Možná je to natočeno poněkud manipulativním způsobem, přesto se nemůžu zbavit dojmu, že celá americká armáda je banda odporných prasojidů a tupých mlátiček, kterým by se do rukou neměla dostat ani vodní pistolka. /±80% ()

Tom3k

Tak tady se mně líbila ta nestrannost režiséra. Kde vylíčil, že ne za všechny "teroristické" atentáty a únosy stojí nějací náboženstvím zbláznění arabáši, ale můžou si za to američani sami. Tím, že jim vpadli na základě lží do země, tím, že se tam chovají jako doma a tím, že sem tam někteří chovají jako zvířata. Opravdu obdivuju tu "drzost" nahlížet na vojáky jako na lidi s chybami a ne jen jako na hrdiny, z kterých by si každý měl brát vzor. ()

fonzie666

Hranica medzi pravdou a fikciou je prilis tenka. No po vsetkych udalostiach, ktore "vysli von" je myslim vacsine realne zmyslajucich ludi vsetko jasne. ()

Baldrick

Tzv. válka proti terorismu v téměř instantním a (skoro) syrovém podání. Nepoučující, i když trochu ilustrativní (válka je zlo, a zlo plodí zas jen zlo). Jednoduché, ale nezjednodušující, ne bez drobných nedostatků, ale ty přebije působivost celkového vyznění. Při udělování Oscarů skoro povinně ignorované, přesto pevně stojící na americké půdě. Skvělý příspěvek (z vlastních řad) k reflexi doby, kdy je nám naordinován konec dějin opět ve stylu "s Říši dobra na věčné časy"! 90% ()

peaceNwar

Hlavne preto, že ide aspoň o pokus, vyrovnať sa s irackým komplexom, že v tomto filme ten dokumentaristický štýl naozaj funguje (narozdiel od Hurt Lockeru), že sa jedná o solídny scenár, no najmä nedochádza k žiadnej manipulácii, pretože sa film nesnaží ani o komplexný pohľad, ani o zakaždúcenuautenticitu ako to robila plešúnmi ovešaná Bigelow, ani o strhujúci vojenský film akou bola Čata a následkom toho je výsledok aj pre konvenčného diváka dosť nepochopiteľný, dávam štyri hviezdičky, aj keď som sa osobne veľmi nebavil. Pokiaľ chcete vidieť revolučné experimentovanie s naratívnymi, kompozičnými a vizuálnymi zložkami filmu, pozrite sa sem, pretože toto ešte do definície hraného filmu spadá. A pokiaľ niekto chce pochybovať nad pravdivosťou výpovede tohto snímku, odporúčam mu, aby si aspoň pozrel štatistiky úmrtí v Iraku od invázie a nálepku "podľa skutočnej udalosti" nebral len ako lacný reklamný trik. Tento film neponúka žiadne riešenia, len narozdiel od svojho oscarového brata, ako správne podotkol POMO, prezentuje pravdu vojny v Iraku a nie je na objednávku vyfabrikovaným snímkom, snažiacim všetko zidealizovať a tie skutočné dôvody násilia zatajovať a nehorázne klamať o obyvateľoch Mezopotamskej nížiny, ako tomu je u Propagandy čaká všade. Kľudne Palmu aj obeste, ale pravdu nezatajíte a prirodzené túžby ľudí po mierovom riešení konfliktov, porozumení a zastavenia cyklu pomsty neutíšite. Pravda zvíťazí, hocičo sa bude diať. ()

maniak.sused

Tým, s akým rozdielnym ohlasom boli v USA prijaté Smrť čaká všade a Redigované, si Amíci vystavili vskutku výbornú vizitku. Našťastie my Európania vieme, že rozprávky by mali byť kreslené, preto skladám klobúk pred De Palmou za to, čo natočil, aj ako to natočil. ()

Thomak

Zase úplně nevim, co si mám myslet. Velkou část filmu vedou vojáci před kamerou v ruce rozhovory o celkem nudnym životě na základně. Všehovšudy se odehrajou tak tři události, který pak někdo komentuje tu do objektivu kamery člena sledované jednotky, tu do kamery reportéra, tu do bezpečnostní či jiné kamery instalované na základně. De Palma hledal, kde všude je "moucha na zdi" která sleduje dění. Co si z toho všeho odnést? Válka je svinstvo, kde se dějou svinstva a američan ctící americké hodnoty se mění ve zvíře, hraně-dokumentaristický pojetí společně s lehce prazvláštní orchestrální hudbou na mě působí divně, jakoby autentičnosti se nepodařilo mě vtáhnout do děje a předat emoce, hyenismus člověka za hledáčkem je stále živé téma, a film mě donutil zamyslet se nad tim, zda se zločinům zde popisovaným dá zabránit a zda se jim máme divit-zvěrstva se ve válce stávaj a otázkou zůstává, zda je naše "západní civilizovanost" dokáže omezit, zda se pod rizikem smrti z člověka nestává buď hrdina či zločinec bez ohledu na to, kým je v "normálnim" životě. ()

enter.

Dobrý film, který zachycuje i temnou stránku armády. Jen hlupák by věřil, že všichni vojáci jsou však stejní. Neházejme tedy všechny do jednoho pytle. Zlo je vždy vidět nejvíc. Hodně vojáků se skutečně snaží pomáhat a chránit místní obyvatele. Afghánci kolikrát spolupracují s armádou a jsou jim vděční za pomoc. Proč tam však vojáci musí být, je už věc druhá (případně kvůli čemu/komu). „Výjimka potvrzuje pravidlo.“ ()

p3tulko

Konečne vojnový film bez akéhokoľvek filtru alebo cenzúry. Veľmi kladne hodnotím kameru. Videa poskladané do dokumentu z rôznych zdrojov tomu dodáva poriadny šmrnc. Snímok, ktorý by asi nie jeden Američan najradšej zmazal z filmového sveta. Som rád, že je to natočené tak ako to je. ()

987Castiel

Príjemná zmena vidieť vojakov USA ako vraždiace, násilné beštie s podpriemerným IQ namiesto klasických sĺz, obety a hrdinstva. De Palma musel mať odvahu natočiť niečo, čo väčšina domácich divákov nikdy neocení. Pôžitok zosilnil spôsob natáčania, kamera v ruke, kamera na helme a priemyselná kamera na budove základni. No najviac ma aj tak zasiahli skutočné fotografie prezentované po skončení filmu. Ako je vôbec možné že sa nájdu ľudia čo sú hrdí na takýto imperialistický spôsob geopolitiky svojej krajiny a hrdo sa bijú do pŕs pri hymne?. ()

rene75

Hodně zajímavý počin. Pro mne to ani nebylo o různých pravdách, pro mne to bylo o válce, kde každý vidí ten svůj kus pravdy. A pro ty, co kritizují konec: Co když to je jen další z pohledů na válku v Iráku? (když byl dán prostor pohledu povstalců, co usekávají hlavy, proč by neměl být dán prostor pacifistům, kteří všude vidí jen zraněné děti?) ()

RoyBatty444

Spracovanie je z časti dokumentárne napriek tomu film nepôsobí ako dokument. Dej je plynulý a malé odbočky na interview nechajú diváka nahliadnuť do osobnosti postáv. Na začiatku je upozornenie, že príbeh je fikcia. Tento pocit zmizne po čase pre reálne podanie ako hercov tak kamery. Niektoré scény ostanú vyrazené v pamäti ako to popisuje jedna z postáv. Možno to brať ako De Palmovú katarziu za svojich spoluobčanov, ale taktiež ako výpoveď na ktorú nemá nikto odvahu. Pochybenie je aj tu mnohovrstevné. Napriek tomu každý si musí sám zodpovedať za svoje činy. Skôr ako k TheHurt Locker by som film prirovnal k nedávno uvedenému Buried. A to hlavne bezmocnosťou a spracovaním. ()