Beze mě: Šest tváří Boba Dylana

• Česko I'm Not There (festivalový název) (více)
Drama / Hudební / Životopisný
USA / Německo / Kanada, 2007, 135 min (Alternativní 130 min)

Imaginativní balada o jednom životě, ale řadě osudů a tváří ikonického zpěváka... Je vůbec možné, aby tradiční lineární vyprávěcí struktura a klasický formát životopisu dokázaly vypovědět o všech aspektech jednoho života a všech tvářích jedné velké osobnosti? Záporná odpověď na tuto otázku dovedla režiséra a scenáristu Todda Haynese k ojedinělému konceptu, jímž podal impresi klíčových desetiletí z života ikonického zpěváka Boba Dylana. Životní příběh je zde rozbit na malé střípky, z nich dohromady vyvstává barvitá mozaika. Jednotlivé podoby ústřední postavy, jež se odlišují pohledem na svět, definicí sama sebe i společenskou maskou ukazovanou navenek, ztvárnily herecké osobnosti odlišného věku, pohlaví, rasy i národnosti. Do kůže Boba Dylana tak současně vklouzává uznávaný mladý britský herec Ben Whishaw, charakterní hollywoodští představitelé Heath Ledger, Christian Bale a Richard Gere, ale také čtrnáctiletý broadwayský zpěvák Marcus Carl Franklin i herecky všestranná Cate Blanchettová, která za svůj výkon získala Zlatý glóbus a byla nominována na Oscara. Scénář navíc nakládá s fakty zpěvákova života maximálně volně a mísí je s fantazií, surreálními prvky a impresemi opírajícími se o jeho písně. Výsledný snímek, jenž se opírá o citát Arthura Rimbauda „Já je někdo jiný“, zrcadlí marnou touhu Dylanových fanoušků svůj idol uchopit a cele pojmout. Fenomenální herecký ansámbl, který vedle uvedených jmen doplňuje ještě Charlotte Gainsbourgová, dcera Serge Gainsbourga a Jane Birkinové, a Bruce Greenwood, byl spolu s režisérem ověnčen Cenou Roberta Altmana. (Česká televize)

Phillo

Tak odlišné od všetkého (nielen autobiografického) a vďaka tomu také originálne a experimentálne. Všetko je to ako keby podané očami samotného Dylana a jeho pravdivo-nepravdivými výrokmi, v konečnom dôsledku podporujúcimi jeho nenapodobiteľnú a v tom čase nadmieru originálnu povahu. Film vrcholí vždy DOKONALÝMI speváckymi vystúpeniami, v ktorých sa odzrkadľuje nielen herecký talent všetkých zúčastnených. Menovite treba vychváliť už tradične skvelého Balea a prekvapivo dospelo hrajúceho a spievajúceho M.C. Franklina... Kěd sa jeden z nich pustí do spevu, hovoríte si (tak ako pri diametrálne odlišnom Once), že im to ale ku..a hraje. A o hudbu ide v prvom rade, takže som spokojný. 80% P.S.: A škoda toho soundtracku, ktorý sa dal využiť aj viac (hlavne "How does it feel" nemuselo byť až pri titulkách.) ()

bidja

Zajímavé. Nikdy jsem se o Dylana nezajímal, ale teď budu muset. Pojetí filmu úžasné, někteří herci bezchybní. Bohužel hudba mi tak moc neříká, ale texty dostaly novou tvář v tomto novém životopisném dílku. ()

Janko666

Krásný poetický snímek o jedné z největší osobnosti hudební scény. Básník. Prorok. Psanec. Podvodník. Hvězda elektřiny. ()

krvavamera

Pro fanouška Boba Dylana to musí bejt fakt bomba. Pro ty ostatní si Haynes schopně zaexperimentoval a dopadlo to jak to dopadlo. Zajímavej feeling, ale znova mě na to koukat nikdo nedonutí. ()

toi-toi

Neskutočne som sa tento film tešil. To som ale nevedel, že sa jedná o Haynesovú onaniu nad Dylanovým životopisom a jeho hudbou, pričom na miesto škrtenia v skrini alá David Carradine, používa nič nehovoriace zmeny farieb obrazu a zbytočné množstvo postáv, ktoré sú rádoby Dylan a jeho životné masky. Chcel by som vedieť, čo sám Dylan hovorí na toto čudo.. ()

Filomena.I.

„Každý mluví o svobodě žít po svým, aby vás nikdo nesekýroval. Ale čím víc žijete po svým, tím míň to vypadá jako svoboda“ *** Vážně i nevážně ulítlé glosy kontroversního praštěného magnetizujícího buřiče (budiče) milovaného i pohrdaného hledajícího Boba Dylana na cestě v barevných i černo-bílých freskách žití sem tam vyloupnuvších se. Vtěleného do roztodivné šestice (v Cate Blanchett okouzlující!). Nečekejte nic životopisného popisného srozumitelného. Zkrátka se jen nechejte oslovit a možná vás tato šílenost chytne. Možná taky ne. Ale proč to nezkusit? *** Jsem tady tisíc mil od domova * Cestou co šli jiný jdu teď znova * A koukám po tvým světě věcí a lidí * A tvý chudáky sedláky prince a krále vidím * Hej Woody Guthrie napsal jsem ti písničku * o tom směšným světě kterej mě obklopuje * řek bych že stůně má hlad je plnej únavy ze všech stran do něj duje * vypadá jako by umíral * přitom se sotva narodil… (Píseň Woodymu - více v Deníčku) ()

waits

Pro lidi, co Dylana neznají, jde o totální chaos, ti, komu je blízká nejen jeho hudba, ale i postoje, budou nadšeni, ocitnou se v dylanovském světě, šedesátá, sedmedesátá, Blanchett, Bale, Ledger, Tarantule, Ginsgerg, no, mazec. Nejsem zas natolik obeznámen se všemi detaily Dylanova života, takže pochybuju, že jsem si užil všechny možné odkazy, přímé odkazy a citace nebo jejich opisy (doporučuji před shlédnutím alespoň projet Scorseseho skvělý dokument), ale za sebe jsem si tuhle záležitost užil naplno. A,bože, ta hudba...! ()

trepka

tenhle film se vám rozkládá v hlavě pořád a pořád, nenechá vás usnout (zejména trpíte-li arachnofobií). a je to naprostá genialita, stejně jako Sametová extáze. Je to možná něco jako filmy z první republiky, prozradí to na dobu to hezké, a to ostatní zabalí tak, aby se vám to líbilo taky. pro mě asi nejzlomovější film, možná. a to jsem ho viděla jen jednou a Bob Dylan pro mě není někdo, koho bych musea poslouchat pořád dokola a byla z něj blázen. ale líbí se mi, že myslel :) a že byl tak trochu dekadentní? ať už to tolik omílané slovo znamená cokoli ()

IBBY

...ryzí experiment ale nadmíru povedený...pro nezasvěcené zřejmě dost chaotická záležitost...náznaky...chybějící fakta a informace...postavy beze jména a roztříštěná časová linka...spojit si všechno do jasného obrazu není snadné ale experiment ani snadno a všem pochopitelný být nemá...nápad s mozaikou šesti postav a šesti herců je geniální... B.D sám je osobnost přesahující jakoukoliv škatulku...má v sobě mnoho poloh a vrstev jen těžko uchopitelných...rozdíná podoba herců...rozdílný způsob hraní...různá pojetí dají dohromady to co by snad jediný byť sebelepší herec nedokázal...mohla bych mít pár výhrad ale pro Dylana mám celoživotní slabost a tenhle způsob nazírání na něj mi víc než vyhovuje... ()

Narciska

Zajímavý počin, excelentní všichni bobové dylanové i další tváře a hezká hra s obrazy a barvami. Na druhé straně roztříštěnost, nepochopitelnost a prázdná mluva. ()

Saur.us

Prazvláštně postavená biografie slavného zpěváka v šesti etapách jeho života. Velmi metaforické, bez otevřené wikipedie bych si v orientaci ani neškrtnul a neznalému divákovi se to pak může jevit dost zmatečné, stejně jako mě. Každopádně výběr herců na každou etapu vynikající, o třídu výš než všichni ostatní stojí ale excelentní C. Blanchett. Bezesporu zajímavý filmový zážitek. ()

tragos

Myšlenka geniální, provedení pokulhává a prolínání jednotlivých příběhů je často nesmyslné. PS Nejsem znalec životní dráhy BD ;-) ()

Marsello

Herci - to jediné ma na tom asi nadchlo. Ináč nič moc. No skôr to bolo pre fanúšikov speváka ako pre fanúšikov hercov. Blanchettka a jej mužský herecký výkon ocenený glóbusom a nominovaný na Oscara - to jediné tam asi pre mňa bolo, no samozrejme aj ostatní herci čo- to zahrali obstojne. Za tri. ()

Akana

Už jen odvaha pustit se do biografie takové milionkrát ze všech stran rozebírané osobnosti zaslouží uznalé pokývání hlavou. Navíc Todd Haynes rezignoval na klasickou životopisnou přímočarost a vykročil cestou experimentu. Jak taky jinak v případě Boba Dylana, který se nikdy nedal lapit černobílými charakteristikami. To potvrzuje i tenhle film nebo spíš rozmáchlá mozaika různých stránek jeho osobnosti a různých etap jeho kariéry a vývoje. Mladý Dylan mystifikující, Dylan rebelující, Dylan arogantní, cynický ale i Dylan křehký, dětsky okouzlený, pochybující atd. Akcent, aspoň jak mě se zdá, je kladený na neustálou snahu vyvléknout se ze zjednodušujících představ, které si o něm veřejnost vytvářela. Snažil se prostě být vždycky jinde (I´m not there), než kde ho chtěli lidi mít. Co se týče herců, kteří se na tomhle nevšedním portrétu podíleli, jsou bez vyjímky skvělí, ani se mi nechce někoho vyzdvihovat (no dobře, tak asi Cate Blanchet). Výborně se podařilo evokovat atmosféru jednotlivých období. Fanoušky Sonic Youth zase potěší kratičký výstup Kim Gordon a cover titulní písně. Chápu ale, že pro člověka, který nemá aspoň základní přehled o životě Boba Dylana, bude film dost chaotický a asi i nezáživný. Já sice nejsem žádný dylanolog, ale tahle jízda se mi moc líbila. Opravdu jen chloupek od nejvyššího hodnocení. ()

Puol

Netradičný životopis slávneho Boby Dylena, ktorý sa tu prevtelil až do 6 hereckých predstavitelov. Najúchvatnejšia mi prišla Cate Blanchett. K úplnému pochopeniu filmu je ala potrebné mať určité znalosti o tomto folkovom spevákovi, takže som sa bohužiaľ občas strácal. ()

DannyBoon

Vem si nůžky a rozstříhej životopis Boba Dylana, přidej vlasy z holičství, posypej střepama z gramodesek a naskoč na vlak. Pro všechny skalní fanatiky i analfabety. A Cate Blanchett? Nejlepší.. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008