Beze mě: Šest tváří Boba Dylana

• Česko I'm Not There (festivalový název) (více)
Drama / Hudební / Životopisný
USA / Německo / Kanada, 2007, 135 min (Alternativní 130 min)

Imaginativní balada o jednom životě, ale řadě osudů a tváří ikonického zpěváka... Je vůbec možné, aby tradiční lineární vyprávěcí struktura a klasický formát životopisu dokázaly vypovědět o všech aspektech jednoho života a všech tvářích jedné velké osobnosti? Záporná odpověď na tuto otázku dovedla režiséra a scenáristu Todda Haynese k ojedinělému konceptu, jímž podal impresi klíčových desetiletí z života ikonického zpěváka Boba Dylana. Životní příběh je zde rozbit na malé střípky, z nich dohromady vyvstává barvitá mozaika. Jednotlivé podoby ústřední postavy, jež se odlišují pohledem na svět, definicí sama sebe i společenskou maskou ukazovanou navenek, ztvárnily herecké osobnosti odlišného věku, pohlaví, rasy i národnosti. Do kůže Boba Dylana tak současně vklouzává uznávaný mladý britský herec Ben Whishaw, charakterní hollywoodští představitelé Heath Ledger, Christian Bale a Richard Gere, ale také čtrnáctiletý broadwayský zpěvák Marcus Carl Franklin i herecky všestranná Cate Blanchettová, která za svůj výkon získala Zlatý glóbus a byla nominována na Oscara. Scénář navíc nakládá s fakty zpěvákova života maximálně volně a mísí je s fantazií, surreálními prvky a impresemi opírajícími se o jeho písně. Výsledný snímek, jenž se opírá o citát Arthura Rimbauda „Já je někdo jiný“, zrcadlí marnou touhu Dylanových fanoušků svůj idol uchopit a cele pojmout. Fenomenální herecký ansámbl, který vedle uvedených jmen doplňuje ještě Charlotte Gainsbourgová, dcera Serge Gainsbourga a Jane Birkinové, a Bruce Greenwood, byl spolu s režisérem ověnčen Cenou Roberta Altmana. (Česká televize)

GiorgioB.

Portrét jedné hudební a kulturní světové legendy formou koláže šesti tváří a jejich příběhů. Tak tenhle chlápek je taky Bob Dylan? A tenhle kluk taky? A tenhle Bob Dylan je ženská! Tý jo! No ale co my vlastně víme o Bobu Dylanovi? Co víc z něj známe než pár písniček a kudrnáče z plakátu? Podle mě tahle forma k jeho tajemné osobnosti pasuje. A mám rád jeho písničky. A žeru předělávku Going to Acapulco od Jima Jamese a Calexica (za ní dávám jednu extra little star). ()

heylinn

Vy jste to někdo pochopil?Já se o to asi jenom snažila.Jako film-životopisný,je to dobrý.Ale nic víc.Občas jsem se bála,že se Heath ukouří k smrti......:)asi měl zatmění mozku když tuhle roli bral,jinak si to vysvětlit neumím.Proč to proboha dělal?V duchu jsem si říkala...to nemáš nic jinýho na práci,než brát vcelku stupidní role v jinak celkem koukatelném filmu?Asi ne a proto to vzal.Nepochopitelný a už ten film nechci nikdy vidět. ()

mr_radek

Tento snímek mohou plně docenit a pochopil jen skalní fanoušci Boba Dylana. Ač si Dylana občas poslechnu a rámcově o něm něco vím, tak jsem se hodně často ztrácel, film je plný symbolů směřující k různým detailům jeho dlouhé kariéry a bez její znalosti si myslím, že Vám film moc nedá. Doporučuji před filmem shlédnout nějaké dokumenty nebo si o Bobovi něco načíst. Dlouho po závěrečných titulcích jsem o tom všem přemýšlel a nejspíš si to budu muset pustit ještě jednou. Co se týče jednotlivých částí, tak nejvíce asi zaujalo období v podání Cate Blanchett, která byla tak uvěřitelná, že už to víc nešlo (málokdy se vidí, aby žena hrála mužskou roli, a vy neměli nejmenší podezření, že to žena je). ()

Stuarrt

První jsem viděl dokument. Ten mě bavil svým originálním přístupem k vyprávění o jedné významné postavě hudebních dějin. Pak jsem se seznámil s životem Boba Zimmermana Dylana. A zapadlo to. Ve filmu jsou do té jakobyfikce zasazené skutečné události a zlomové momenty Dylanova života. Používání pseudonymů, odkazy na jeho desky a písně (třeba ten pavouk ;)), setkávání s osudovými lidmi. Boží. A Cate Blanchet...mám ji rád i tak, po této roli jsem si ji zařadil do své síně slávy. ()

MayB2

Celkově mi film moc nesedl, ale Cate Blanchett je úžasná! Úplně převálcovala všechny ostatní tváře B.D. ()

milunech

Proč proboha namluvil Dylana ženský hlas.... Originál dobrý. Na té hudbě se nedalo nic pokazit, takže takové průměrné zpracování. ()

Tonula

Na mne příliš experimentální a extrémně nesourodé. Asi bych si musel film prohlédnout víckrát, abych pochopil. A možná bych nepochopil i tak. To by totiž bylo pro film o Dylanovi hodně pravděpodobné. Dylan se nikdy nesnažil o to, aby ho lidé pochopili. Psal pro sebe a některé jeho názory vyložila Cate Blanchettová, i když to slovo vyložila taky nesedí. Bob si často vymýšlel věci, které byly naprosto mimo chápání a myslím, že ho bavilo, když okolí zmátl. Z novinářů si střílel a ani muzikanti to s ním neměli jednoduché. Život s génii jednoduchý není. Podobně není jednoduchý ani film a abych ho viděl víckrát, to bych musel Dylana fanaticky milovat. Je na můj vkus příliš dlouhý a prospělo by mu, kdyby byl o 30-40 minut hustější. Zaujali mne jen 3 postavy. Malý Woody (Marcus Carl Franklin), Jack Rollins (Christian Bale) a Judy (Cate Blanchett). Zvláště poslední byla opravdu dobrá. Jinak je zde spousta dobré muziky. Vzpomenul jsem při ní na Boba Frídla, co u nás jako jeden z prvních začal hrát Dylana. A taky Petra Kalandru, co hrál jeho věci z pozdějšího období. Oba tu už nejsou a je to škoda. Ale ani to mne nepřesvědčilo, abych dal filmu více jako 3*. ()

Jan00

Podivuhodná etida scénáristy a režiséra, mne nenadchla. Čekal jsem něco jiného. Dylan si zasluhoval úplně jiné zpracování. V polovině filmu jsem rezignoval... Pro mne ztráta času. ()

Sejkorka

Zajímavé, ale příliš experimentální. Konzervativně bych preferoval "normální" životopisný film. Ale nápad super a hlavně, Kate Blanchet, to je paráda. Co ta ženská všechno zahraje, neskutečné. Takové ty pseudorozhovory s Juliane Moore apod. připomínají Zelenkovy fikce a Visáčích či Mňáze a Žďorpu. Že by inspirace ? ()

peproch

Bob Dylan je portrétován šesti linými osobami, herci, jeho identita je reprezentována šesti jinými lidmi. Velmi zvláštní a jedinečné zpracování životního příběhu osobnosti, který vlastně vůbec není přímo zmíněna ani nevystupuje ve filmu Hra s ideami, že „já je někdo jiný“, „já jsem večer a ráno jsem někdo jiný“ ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008