Beze mě: Šest tváří Boba Dylana

• Česko I'm Not There (festivalový název) (více)
Drama / Hudební / Životopisný
USA / Německo / Kanada, 2007, 135 min (Alternativní 130 min)

Imaginativní balada o jednom životě, ale řadě osudů a tváří ikonického zpěváka... Je vůbec možné, aby tradiční lineární vyprávěcí struktura a klasický formát životopisu dokázaly vypovědět o všech aspektech jednoho života a všech tvářích jedné velké osobnosti? Záporná odpověď na tuto otázku dovedla režiséra a scenáristu Todda Haynese k ojedinělému konceptu, jímž podal impresi klíčových desetiletí z života ikonického zpěváka Boba Dylana. Životní příběh je zde rozbit na malé střípky, z nich dohromady vyvstává barvitá mozaika. Jednotlivé podoby ústřední postavy, jež se odlišují pohledem na svět, definicí sama sebe i společenskou maskou ukazovanou navenek, ztvárnily herecké osobnosti odlišného věku, pohlaví, rasy i národnosti. Do kůže Boba Dylana tak současně vklouzává uznávaný mladý britský herec Ben Whishaw, charakterní hollywoodští představitelé Heath Ledger, Christian Bale a Richard Gere, ale také čtrnáctiletý broadwayský zpěvák Marcus Carl Franklin i herecky všestranná Cate Blanchettová, která za svůj výkon získala Zlatý glóbus a byla nominována na Oscara. Scénář navíc nakládá s fakty zpěvákova života maximálně volně a mísí je s fantazií, surreálními prvky a impresemi opírajícími se o jeho písně. Výsledný snímek, jenž se opírá o citát Arthura Rimbauda „Já je někdo jiný“, zrcadlí marnou touhu Dylanových fanoušků svůj idol uchopit a cele pojmout. Fenomenální herecký ansámbl, který vedle uvedených jmen doplňuje ještě Charlotte Gainsbourgová, dcera Serge Gainsbourga a Jane Birkinové, a Bruce Greenwood, byl spolu s režisérem ověnčen Cenou Roberta Altmana. (Česká televize)

Mr.Jackass

Skutečně mám velmi rád hudbu Boba Dylana a tak jsem se na tento film skutečně těšil i díky hereckému obsazení jsem myslel, že to bude bomba....ale tento experimentální snímek je na mě experimentální zřejmě až příliš :) ()

ZkuKol

Velmi originální forma vyprávění spíše myšlenek a úvah nežli života Boba Dylana. Hudbu Dylana mám rád, takže po téhle stránce jsem naprosto spokojen, výběr herců vzhledem k lákavosti tématu byl nejspíš bezbřehý a tudíž tu prostě nepotkáte špatný výkon, vizuální stránka je zcela strhující, střídají se klipové, dokumentární a idylické sekvence, jedna zajímavější a krásnější než druhá. Stěžuju si na to zde u filmů už poněkolikáté, ale nemohu si pomoct, opět dochází k nevyrovnanosti tempa vyprávění filmu a přetáhlé stopáži. Střídají se momenty, kdy ani nedýcháte, nebo jste citově dotčeni s okamžiky, kdy koukáte na hodinky a přemýšlíte, co se vlastně tvůrci snaží říct. Navíc pokud nejste znalci Dylanovo života, nejste seznámeni s jeho stěžejními výroky a názory a nemáte přehled o jeho skandálech, budete občas lehce ztraceni. Nicméně je to velmi zajímavá koláž se skvělou hudbou i obrazy a donutí člověka zkusit koukat na některé věci i z jiného úhlu... 75% ()

kisha

Pětisté hodnocení, stý komentář a tohle je ten film, z těch, co jsem v poslední době viděla, který si to výsadní postavení zasloužil. Za nápad, kterej snad ani nemá obdoby, za režisérovu odvahu se do toho vůbec pustit, za vizuální stránku, která mi teď pár dní nedá spát, za herecký koncerty, kterých je tu jako vyseto a za mozaikovitý vykreslení ani ne tak docela Dylanova života, jako spíš hlavně jeho povahy. ()

mohamedsfinger

Výborná ukázka toho, jak lze být invenční i v současné době a navíc v žánru, který se zdá být neměnný. Film skvěle poukazuje na nejdnoznačnost samotné postavy, o níž je, tak i světa jako takového. A využívá k tomu všech možných prostředků- střídá žánry, pohyby kamery, barvu a černobílou, nálady a spoustu dalších věcí. Překvapivě to vše drží pohromadě, i když divákovi, který o Bobu Dylanovi nic moc neví, může celkové vyznění filmu připadat roztříštěné a zmatené. Navíc film dokonale využívá výborného obsazení, z něhož vyčnívá hlavně Cate Blanchett, která ukázala, že výborně dokáže muže zahrát i žena křehkých rysů. Jo a výborná hudba... ()

OughJay

I'm Not There je poměrně těžkej film. Zatímco v jeho první polovině se s Bobem Dylanem seznamujeme a různí herci představují jeho životní osudy, ve druhé polovině se již počítá, že jako diváci Dylanovu tvorbu známe, ne-li přímo jeho biografii. Narážky jsou tu totiž na mnoho detailů z jeho života, které posloucháním jeho písní jednoduše nelze seznat. Kdybych si po skončení filmu nepřečetl, že v jisté době na Dylana například velmi tlačili vydavatelé, aby si pospíšil s napsáním své knihy Tarantule, nepochopil bych skličující obrázky lezoucí tarantule promítané na stěny v místnosti. Shrnuto podtrženo, jde o překrásnými a apelujícími písněmi protkanou biografii důležitého člověka, kterou ovšem více ocení jeho věrní fanoušci, než jen občasní posluchači. Ta nevyváženost je opravdu markantní a nebudu lhát, že mi film místy přišel i nezajímavý. Před jeho vypuštěním do vod průměru ale musím vyzdvihnout do nebes Cate Blanchett, která se v mých očích stává pomyslným ženským Johnnym Deppem. Zahraje totiž opravdu cokoliv. Bob Dylan: "All they want from me is finger-pointing songs. I only got ten fingers." ()

marrjaana

Přiznávám, že o Bobu Dylanovy nic nevím... Tedy film jsem si nemohla spojit s ničím konkrétním, ale film mně po vizuální stránce opravdu zaujal. Jen prostě tento filmy byl stvořen pro jiného diváka než jsem já... ()

wikus

Chválim nápad na takéto spracovanie. Konečne niečo originálne:). Co sa týka jednotlivých príbehov, nebol ani jeden, ktorý by sa v niečom neodlišoval a nebol by sám o sebe iný/výnimočný.Najviac ma zaujala Cate Blanchett, ktorá je vynikajúca v každej úlohe, ale v tomto filme je to niečo iné, keďže hrá chlapa.Mne sa to veľmi páčilo, šmrnc tomu dodávajú aj výborní presvedčiví herci, naozaj,je to plejáda úžasných hercov. Všetko do seba sedí a celý film obohacuje aj super hudba. ()

Michelle75

I když Boba Dylana uznávám, jeho život mi blízký není a tudíž mi ten film asi nedávál takový smysl, který mi měl dát. Přesto se mi jednotlivě zvárněné etapy jeho života v podání chutného hereckého koktejlu hodně líbily a oceňuji ten originální nápad. Ten film bych přirovnala k tančícímu obrazu, na který se moc hezky dívá, i když v určitých momentech jako by ho kousek chyběl.Já bych ho rozdělila na dvě části. Soudrack plný Daylanových písní opět bez Dylana je jeden z mých nejoblíbenějších. ()

SjamK

Takle si představuji zajímavý biografický film. Konečně někdo přišel na to, že vůbec není třeba vyjmenovávat události co by učitel ve škole datumy. Třikrát sláva Toddu Haynesovi! Beze mě jsem si hned druhý den musela pustit znovu. Musím říct, že nejlepší mi přišly části s Cate Blanchett, která svou mužskou roli zahrála naprosto brilantně: jeden z nepůsobivějších momentů je podle mě píseň Ballad of a Thin Man ( Video: http://www.youtube.com/watch?v=9Ha1eqHDu_w ), ale samozřejmě se podobných najde mnohem víc. ...Tohle chce vidět už z principu. ()

bari68

Každopádne zaujímavý experiment, originál a art v jednom je zaručenou zábavou snáď len pre veľké a zaryté fanúšiky Boba Dylana, či pre náročných filmových fajnšmekrov.,,I´m Not There,, nie je zlým filmom, ktorý by bolo hriechom hádzať do jedného vreca medzi konzumné ,,popcornovky,, a televízne filmy, ale jeho vyprávačské jadro a koncept nie je zrovna tou správnou strelou do čierneho,resp. jeho rozmanitosť a komplikovanosť ostáva pre väčšinu divákov veľkým otáznikom. ()

Mistickzz

Nebyť skvelých hereckých výkonov(Blanchett, Bale, Ledger) asi by som dal len 2*. Celkovo na mňa tento film zanechal čudný a rozpačitý dojem a to som sa naň celkom tešil. Režisérov nápad bol určite originálny ale ide podľa môjho názoru film pre fanúšikov Boba Dylana a pre ostatných to nemalo nejak veľkú výpovednú hodnotu. Film ktorý sa chvíľu tvári ako film a neskôr ako dokument, aby sa zas mohol tváriť ako film. Pre mňa nie. 50% ()

kobe6

Nefanda Dylana ani nemá nárok z tohoto filmu mít požitek. Něco málo načtený, nakoukaný a hlavně naposlouchaný (asi 80% diskografie) od tohoto "hudebního chameleona" mám, ale i tak jsem se lehce ztrácel v dějových liniích. Nicméně dívalo se na to hezky, utíkalo to svižně podložené nádhernou hudbou mistra. Z 6 liníí byla suveréní favorit Cate Blanchett v mojí (a asi většiny) oblíbené rockové éře 60. let. 75% ()

angloumene

Jak název napovídá, ve snímku spatříme šest různých podob Boba Dylana. S pomocí těchto šesti tváří nám tvůrci pomáhají utvořit si obrázek nejen o tom, kdo to je, ale hlavně o tom, jak tento světoznámý zpěvák myslí. Setkáme se nejen s milovníkem americké folkové hudby ale třeba i hlubokým básníkem, filmovou hvězdou a několika dalšími. Ačkoliv nejsem žádný Dylanovský odborník, zdá se mi, že se autoři poprali s tématem dobře a skutečně dokázali vykreslit portrét zajímavé, mnohovrstevnaté postavy. Zda věrně nebo nikoliv už nechávám na jiných. Film samotný je zajímavý, po většinu času baví. Naneštěstí se k závěru začnou myšlenky jednotlivých scén dost opakovat. Kratší stopáž by určitě neuškodila, zvlášť, když už byly všechny hlavní myšlenky řečené. ()

kapibara

Film zaujme především fanoušky Boba Dylana, kteří se asi budou v ději "neději" orientovat mnohem lépe, než lidé, kteří o tomhle folkovém trubadůrovi vůbec nic neví. Zajímavý je však určitě i pro ty, kteří mají rádi zajímavé filmy -filmy tak trochu jiné. A úplně nejvíc potěší ty, kteří mají rádi Cate Blanchett i Boba Dylana - protože právě ona v rozcuchané paruce je "nejdylanovatější" a za tuhle svoji proměnu by zasloužila Oscara! ()

Lovely.Bones

2 a čtvrt hodiny obrázků s nulovou návazností, ale za to skvělou hereckou plejádou a nádhernou hudbou! Tenhle film je opravdu velká kuriozita. Máme tu řadů příběhů, které jsou jeden divnější než druhý. Mě se osobně líbily příběhy s Cate Blanchett, Richardem Gerem (a to ho, jako herce, nemám moc rád) a úplně první příběh s jedenácti-letým černouškem. Ovšem, každý příběh má jedinečnou stylizaci a stojí za to podívat se na všechny. Pravděpodobně se ale tak po 30 minutách začnete ztrácet, o co se zrovna jedná, jaký je zrovna příběh a jaké poetické vyznění to má mít. A má jich mít hodně. Osobně jsem vyznění filmu ani nepochopil a tím pádem sem si ho nemohl ani patřičně užít. Je to dost rozvleklé a postupem ubíhajícího času na vašich hodinkách to opravdu začíná nudit. Jediné, kdy jsem se tak trochu vzbudil bylo, když se na obrazovce objevila Cate Blanchett, která je opravdu skvělá. Režisér si asi ukousnul opravdu moc velké téma, a je na tom vidět i výsledek. Kdyby to byla 6-dílná mini-série na HBO, tak bych s tím pravděpodobně neměl žádný problém, ale takhle? ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008