Talentovaný pan Ripley

Talent pána Ripleyho

Talentovaný pán Ripley

Drama / Thriller / Krimi

USA, 1999, 139 min

Psychologický rozbor duševního přerodu z přicmrndávače v tak trochu vyšinutého zabijáka hnaného zprvu věcí celkem pochopitelnou a později už strachem z prozrazení, to všechno s dokonalým Damonem, který je vám nejdřív šumák a potom se vám zhnusí. Jude Law v roli prachatého fracka a záletníka se mu však v mnohém vyrovná a hlavně díky němu (a P. S. Hoffmanovi) je první polovina filmu tak dobrá. Od chvíle, kdy Ripley začne svůj dvojí život, je film syrovější, Ripley nebezpečnější a příběh trochu zmatenější. V některých scénách se ale napětím až tají dech a vy žasnete, jak tomu Ripleymu všechno vychází, takže mu odpustíte, že vás pořád tak vodí za nos. Konec byl hodně dobrý, celkově mistrně zvládnutý snímek s perfektními hereckými výkony.(8.11.2008)

Matt Damon zahrál tuto náročnou roli na jedničku, je tak odporný a slizký, vzbuzuje v divácích takovou nenávist, přitom se nikdy nesníží k nějakému přehrávání a karikatuře, on prostě jen předstírá, že je někdo jiný, obyčejný člověk, stejně jako jeho hrdina! Damon zde jasně dokazuje, proč je v současnosti na vrcholu, zatímco jeho „dvojče“ Ben Affleck se divákům už omrzel (přiznejme si, dokážete si ho představit v podobné roli?) a teď hledí Damonovi na záda z veliké dálky. Scénář filmu, který se pohybuje na rozmezí dramatu a thrilleru obsahuje skvělá místa, především v první polovině, naopak když se pan Ripley projeví naplno, plynulost a atraktivnost filmu se občas vytratí. Jenže opět musím zmínit skvěleho Matta Damona, který i hluchá místa dokáže svým (doposud jednoznačně životním) hereckým výkonem povýšit na nevšední zážitek….jaká škoda, že nás režisér Minghella opustil!(12.2.2006)

O tom , ze je Matt Damon vyborny herec jsme se mohli presvedcit ve vybornem Good Will Hunting, ale v tomto snimku je opravdu dabelsky dobry – az ma clovek strach.(27.7.2002)

Hodně zajímavý thriller s vcelku originálním námětem. Trochu nechápu proč do hlavní role obsadili Matta Damona, který nemá na to aby zahrál roli takového psychopata. Jude Law podal naprosto excelentní výkon a nominaci na Oscara si zasloužil. Paltrow, Hoffman a Blanchett zdařile sekundují. Anthony Minghella byl skvělý režisér, který nenatočil špatný film a velká škoda, že se nás opustil předčasně. Atmosféru opět dokresluje překrásná hudba Gabriela Yareda. I když mám Damona rád, tak do téhle role mi absolutně nezapadl a kvůli němu nedávám pět hvězdiček.......(24.3.2008)

Homoerotické napětí by se tu dalo krájet. Šel jsem do toho nepřipraven, ale teď zpětně zjišťuju, že Ripley je zřejmě součást hollywoodského queer kánonu. Aneb co všechno se stane, když neprovedete coming out. Krize identity trochu jinak.(4.12.2011)

• - Spoiler: Tom zabije Freddieho se sochou římského vládce Hadriana, který měl milence, který byl zabit. (don corleone)

• - Ve filmu je to opravdu Damon, kdo zpívá píseň "My Funny Valentine". (don corleone)

• - Spoiler: Dickieho dopis na rozloučenou má datum 6. ledna 1959, což byl den Minghellových pátých narozenin. (don corleone)