Dramatický příběh o překonání lidského zla, o přátelství a zrodu lásky
Erikovi je 18 let a jeho životem se táhne linie násilí a konfliktů. Po vyhození ze školy, je poslán na internátní školu Stjärnsberg. Ta má být poslední šancí jak jej odtrhnout od starého života a vrátit zpět ke studiu. Na internátě se ale dá zlu těžko uniknout - panuje zde systematický teror páchaný na mladších studentech. Dokáže Erik zlu čelit, aniž by porušil pravidla a riskoval tak své vyloučení a celou budoucnost? Zlo mezi námi je dramatický příběh o mezilidském násilí, ale také o opravdovém přátelství a zrodu lásky. (oficiální text distributora)

Filipkoz

Velice silný emotivní zážitek. Silně kontrastní v porovnání s klasickým hollywoodským slaďákem. Zasazeno do drsného severského prostředí, ponurejší atmosféry a výrazně přidány pořádný koule. Dokonalé zachycení proměn charakterů postav a způsob, kterými jsou divákovi naservírovány. Z nesympatického šikanátora Andrease Wilsona se stává klaďas a hrdina, z příkladného vzorňáka Gustafa Skarsgårda chudák k politování. Prestižní škola pro "vybrané" se postupně ukazuje jako systém ovládaný partou studentů z noblesních rodin, kteří si léčí své komplexy šikanováním mladších studentů. Oproti hollywoodské tuctovce s vystrčenýma čúčama jako třešnička na dortu sympatická a krásná Finka a místo přiteplenýho běhání v dešti zajímavě podaný happy end. Výborně vystižený kontrast mezi zlem a ubohostí oproti morálním kvalitám, vůli a odhodlanosti, které jsou tak expresivní, že snad v každém zanechají silný dojem a inspiraci. Nejasnosti: - jako částečné mínus hodnotím nejasný věk hlavního hrdiny Erica, který dokončuje poslední ročník základní školy, ale rozhodně vypadá mnohem starší. Připisuji to spíše jinému systému školství ve Švédsku a neobratnému překladateli. - filmu rozhodně musíme vytknout nejasné dobové zasazení. V průběhu filmu dostáváme několik historických indícií odkazujících na výrazně odlišnou dobu děje, které vytváří zvláštní iluzi na způsob "filmu z druhé světové války, ve kterém po sobě střílí z luků oblečeni jako Vinettou". Celkový dojem a zpracování -> 5 hvězdiček ()

jfaba

Že se ve světě točí takové filmy? Že ve světě existují takové situace? Že ve světě jsou takoví lidé? To u nás se stát nemůže. My takové situace, lidi a nedejbože filmy nemáme. My o nich nevíme, nejsou a ani nechceme aby byly. U nás toto nikdy nebylo a nebude! A točit se to taky nebude! Drsné, seversky (to je teď móda říkat) drsné, ukázka kam až přehlížení a uvolnění pravidel vede. Může to připadat, že je to naivní, a chování učitelského sboru a personálu nelogické... asi ano, nikdo jsme se nesetkali se šikanou? Máme báječný život. Chudáci Švédové. ()

vodkasesemte

Kde bysme bez těch dáblu byli. Hrozně jsem se na první pokus nudil, ani jsem se na to vlastně nedíval, nejsem filmofil, fakt, ale pak jsem u toho tradičně strávil víc času, než byla stopáž. Nic zvláštního. Jinak jsem si všiml rozdílu mezi vzorkem A, který si to vyléval později na mladších, a vzorkem B, kterého to nijak negativně neovlivnilo. - All this is a splendid example of the southern type. - Teach me how to fight. Am I too weak? - Its not about that. Its completely different. Something in your head. - Why are you putting yourself above the rest of us? - (whos the fuck social democrat?) - Was he born like that or has he been here too long, maybe as well … thats how the systém works, isnt it? - Kickek around in the Lower Form? Revenge later on… that why it just continues. - I just know that ppl like him have to be fought. Someone like him must never win. Not now or ever. Thats it! - (you are better in math, im in fight, you are better in both, or what tha fuck you are talking about, idiot?) - The thing that separates humans from animals – its not only intelligence, its also morality. - The ability to know the difference between good and evil. - You have all behaved like animals. Like vltures. Its undignified! - Cryptogams - with crypto indicating „hidden“ or „obscured“ and than we have the other group, „phanerogams… - My right to privacy was violated. - But a D in a General Behaviour! Wht is you explanation. Is it zhat Finnish whore (co tam maj ted, tvl) - She was a waitress, just like you. Já se poseru … - We ll talk this over after dinner. - Lets get this out of the way. - Its over. You are getting yout of here. In half an hour you are going to be in hospital. - You will not see, your nose will be snapped, your arms will be broken. - If you get the plice involved, they ll find out what you have been doing to us. - Ppl like you have to be destroyed. - I ll be seeing you, … ()

solisoli

Naivný rozprávkovo ladený študentský príbeh z internátnej školy na princípe aristokratických výchovných metód, kde tí menej solventní majú právo trpieť maniere solventných, aby nakoniec dosiahli všetci svoj cieľ. Úzkostlivo dejstvo príbehu pôsobilo nepravdepodobne až sarkasticky aj napriek prehnane hrubiánnym prvkom. ()

megajalec

Film samozrejme v poriadku, námet jeden z tých, kde nemáte toho veľa čo pokaziť a tzv. stávka na istotu. Pochopiteľne, aj vo mne vyvolal tie správne emócie, ale mám aj niekoľko výhrad. Napríklad bitie žiaka na verejnosti, zatiaľ čo celý učiteľský zbor sa nečinne prizerá alebo scéna, keď nechali Erika vonku v daždi. Zopár momentov bola na môj vkus prehnaných a nereálnych. ()

morricone

Tak po dlouhé době mě opět dostal zase dobrej film.Po celou dobu se táhne napětí ,které vrcholí posledních 20 minut tak ,že mám zaťatý pěsti a chci se rvát taky.....Navíc ten mladej kluk ma charisma který by mu mohla závidět kdejaká hollywoodská star.Jen jsem čekal finále s tou holkou jak dopadne :-D Jinak zasloužených 91%- musím víc sledovat švédské filmy-asi mají potenciál..:-) ()

vlada-xxx

Severane prosto drama umi a Ondskan je toho jak po fimarske tak herecke strance jasnym dukazem. Z proflakle zapletky dokazali vytvorit skvely a emocionalne vycerpavajici film... ()

pierre9

Nie je mnoho filmov, ktoré sú bezchybné, no tento tam každopádne patrí. Nejdem riešiť, na koľko je ten príbeh reálny, to podľa mňa ani nie je podstatné, ale čo sa ľudí týka, asi som väčší pesimista ako H34D, ktorý tvrdí, že to reálne nie je ani náhodou. K tomu iba jedna veta: Ľudia dokážu byť strašné svine. ()

Sethlans

Švédské drama nominované na Oscara, u kterého se prostě nepřestáváte divit, kde se v lidech bere tolik zášti, vzteku... Tak trochu jiný film o šikaně. ()

oSiSko

Film, pri ktorom som nedokázal nedávať pozor, chytil ma od začiatku až do konca. Krásne vykreslený príbeh veľkého priateľstva a lásky a zlej rodinnej situácie v jednom. Aktéri, ktorí hrali záporné charaktery maximálne sadli ako uliaty, každý jeden ich pohľad bol nesympatický a presne vyžarovali to, akými v skutočnosti aj boli. Nezvyčajný film s nezvyčajným obsahom, ale plný nádherných myšlienok, skrátka film na zamyslenie. ()

ill

Srovnání s tématicky stejným Klass se přímo nabízí. Formální stránce švédského snímku lze jen těžko něco vytknout. Nezapomenutelným se pro mě stane zejména herecký projev A. Wilsona. Většinu emocí zvládá totiž hrát jen očima, případně mimikou. Opravdovým potěšením pak je sledovat chladný výraz absolutní lhostejnosti a zároveň horkokrevnou nekontrolovatelnou agresi skrytou uvnitř. S napětím jsem očekával kdy tato sopka propukne v gejzír hněvu a nepříčetnosti. To, co oproti Klass trochu pokulhává je dynamika vyprávění a hlavně uvěřitelnost, kterou naivní happy závěr a především nepřirozené chování některých „chovanců“ mírně řečeno podkopává. Z pomyslného duelu Klass / Zlo proto druhý odchází s hlavou lehce svěšenou, nicméně stále připraven razantně udeřit diváka do obličeje nekompromisním zobrazením falešné morálky a pokřiveným smyslem pro spravedlnost. ()

Ellush

Tematicky by se nabízelo srovnání s dalším severoevropským dramatem, Domovem šedých motýlů, ačkoliv samotný děj Zla nemá s výše jmenovaným snímkem příliš společného. Tento film je jeden velký zářivý klenot. Perfektní dobové ztvárnění, neuvěřitelně charizmatický představitel Erika, napínavý a strhující děj, příběh měl hlavu i patu, pointa byla dotažena do perfektního konce, jednotlivé scény působily neuvěřitelně autenticky, absolutně vyvážená komorní-citová a akční-dějová složka filmu, dokonalé epizodní vsuvky které nerozptylují, nýbrž zpestřují. Vychvaluji Zlo do nebeských výšin! Zkrátka Zlo si rozhodně zaslouží diváckou pozornost... Jen, nevím, kdy se odhodlám k druhému zhlédnutí, protože nervy a žaludek mám jen jedny. ()

Grim

...začiatok je strašne silný, pribije do kresla a hodnú chvíľu nepustí...potom sa to už len vezie, tým ale nechcem povedať že to ide s kvalitou dole...rozhodne to stojí za to si pozrieť... ()

necrosrandist

Velmi dobré, nebojím se říci dokonce výborné. Naprosto uvěřitelní herci v čele s hlavním protagonistou a jednoduše další ze série severských filmů, ze kterého se většina filmařů může učit a smekat při tom klobouk. ()

mr.sulas

Já mám tak strašně rád spravedlnost.Ale i tak to nestačilo na 5.Nevím,něco mi tam chybělo!Bohužel!Silný příběh! ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz