Dramatický příběh o překonání lidského zla, o přátelství a zrodu lásky
Erikovi je 18 let a jeho životem se táhne linie násilí a konfliktů. Po vyhození ze školy, je poslán na internátní školu Stjärnsberg. Ta má být poslední šancí jak jej odtrhnout od starého života a vrátit zpět ke studiu. Na internátě se ale dá zlu těžko uniknout - panuje zde systematický teror páchaný na mladších studentech. Dokáže Erik zlu čelit, aniž by porušil pravidla a riskoval tak své vyloučení a celou budoucnost? Zlo mezi námi je dramatický příběh o mezilidském násilí, ale také o opravdovém přátelství a zrodu lásky. (oficiální text distributora)

Tomasson93

Kvalitní film s výbornými hereckými výkony, jen mi tam chyběla nějaká větší gradace v závěru. Celou dobu si snad všichni přáli pořádnou odplatu a ta nepřišla... Erik jim to měl prostě pořádně nandat! Navíc nevěřím tomu, že by tam těm starším studentům takový teror procházel tak dlouho... ()

dank011

Rozporuplnost. To je asi stěžejní dojem z tohoto filmu. Syrový naturalismus a agrese studentů s nepochopitelnou apatií vedení školy a profesorského sboru ( mám to brát jako podobenství netečnosti vysypávající cestičku šikaně a zlu ?). Matka, před úchylným otčímem zavírající oči v obrazové básni - hře na klavír... Erik, oběť domácího násilí, projevující se frustrovanou až modelovou agresí vůči všemu se po nástupu na prestižní internátní školu stává atributem nenásilí a razičem cesty práva a spravedlnosti ( v závěru). Snad jsem aspoň pro tu chvilku chtěl, aby tomu šlechtickému zmetkovi přerazil větev o hřbet. S detailním záběrem kamery.... Byť to systémově není řešením a souhlasím s režijním výkladem. Film příběh, film sociologická studie, film jako výčitka zbabělosti a neodporování zlu. Příliš mnoho poloh. .. Přes všechno výše uvedené proud obrazů a hudby (!) fungoval velmi dobře, od snad až fyzické nevolnosti k výrazu s otevřenou hubou a tolik slov nahlas sám pro sebe jsem snad u filmu ještě nepronesl... ()

japekli

Pro mě působivej film, kterej může bejt paralelou i inspirací pro leckoho z nás, kdo se musel před něčím nebo někým přikrčit a držet víceméně hubu. Bylo by dobrý takovýhle lidi,s árijskými rysy, zaměstnat na sociálních úřadech i ve vládě. Určitě se taky povedl výběr ksichtů, protože někteří, a já byl paf z toho jeho otčíma, se snad nemuseli ani líčit. Dobře jedlá byla i maminka hlavního hrdiny, u který často vítězily hudební vlohy a měla takovej "pěknej" výraz. ()

Kozlowski8

Hlavním tématem filmu je šikana, ponižování a zlo a snaha hlavního hrdiny nepodřídit se tomuto zlu a vzdorovat mu. Je vůbec možné, aby se něco takového v zemi, v té době už vyspělém Švédsku, dělo? Ještě ke všemu v prestižní škole a za jakéhosi tichého souhlasu učitelů? Film jsem skutečně velmi silně prožíval a pro moje emoce to bylo bezmála dvouhodinové pochodové cvičení. Stále jsem těm klukům v duchu radil, co mají udělat, aby to skončilo. Pro Erika to bylo ještě o to těžší, že pokud se z prostředí zla a násilí dostal na víkend či vánoce domů, nedostalo se mu ani tam žádné útěchy či podpory, která by ho alespoň na chvíli povzbudila a posílila pro jeho další pobyt v pekle. Naopak - doma na něj čekal další podobný slizoun - jeho nevlastní otec. Film měl vynikající atmosféru, kterou podpořili všichni - skvěle vybraní herci. Počínaje Andreasem Wilsonem v hlavní roli Erika. Erikův otčím, nebo třeba vůdce školní rady - na ty ksichty nikdy nezapomenu. U mně mezi 4 a 5*. 85%. ()

Desmi

Tenhleten švédský snímek se povedl. Vliv domácího násilí na dětskou duši, vůli silného člověka i sílu přátelství zde režisér vystihl perfektně. Přišlo mi sice trochu absurdní, že ředitel školy by nečině přihlížel takovému zvěrstvu, a že nikdo z nižších ročníků by si nešel stěžovat, ale tohle moje uvažování je možná poháněno současnou dobou, kdy si dokáže dítě stěžovat na sociálku, když dostane jednu na zadek. Holt časy se mění, ale kouzlo tohoto díla jen tak nevyprchá. =) ()

bmx6

Vynikající film o šikaně.Je tu všechno napsané,takže můžu jenom dodat,že už vím proč tento film zbožňuje moje sestra. ()

RomanT

Šikana je nesmrtelná, ale tento film, ač velmi působivý, bude bude asi poslední, který jsem na toto téma viděl. ()

Merenre

Proti Zkažené mládeží ubohý slaboučky odvárek. Zívačka, jednohubka nevalné chuti pro pacienty na pooperačním. Téměř žádné napětí, emoce, žádná atmosféra, nulové empatie s hlavním hrdinou. ()

metztlimoon

Toto je moja srdcovka. A teraz že prečo: pol druhej v noci a ja si vyberám film na dobrú noc (inak neviem zaspať). Do užšieho kola sa dostalo pár filmov a vyhral Ondskan. Švédština je super, dobre sa počúva a titulky čítať aj tak netreba. Výsledok? Bola som hore do štvrtej s otvorenými očami dokorán, lebo ma to tak pohltilo a chcela som za každú cenu vedieť, ako to celé dopadne. Zozačiatku nesympatický Ponti sa vyfarbil ako charakter vďaka slubu svojej manke. Pri niektorých scénach sa mi otváral nožík vo vrecku, inde som fandila, bruško sa mi chvelo atď. Tlieskam!! ()

benqsiemens

Kterak drzej násilnickej gauner, mezi nadutý a gaunerský maminčiny mazánky přišel. Bohužel jim nemohl po svym vysvětlit, že na něj nemaj mluvit, nebo dokonce šahat. A on by jim to milerád vysvětlil. Možná spíš vytmavil. Zatraceně rád. Sakra, to by se to vysvětlovalo...... Jenže měl podmínku, tak si musel nechat srát na paruku. ()

BoKo_CzT

Hlavným prínosom tohto filmu je najmä etický presah a snaha o výchovu spoločnosti, ktorá najmä v záoceanskej kinematografii úplne absentuje (pričom samozrejme netvrdím, že by to malo byť hlavným poslaním umenia). Európsky, resp. švédsky rukopis sa tu nezaprie. Chvála pánu Bohu. Autori však nevyužili naplno emocionálny potenciál danej témy, mohli trochu viacej "zatlačiť na pílu". Film je však aj v tejto mierne plochejšej podobe prínosný. ()

TonoM

Skvělý film při kterém mrazí, v koncovce to udělal nádherně, modlil jsem se, at' si nenechá dát další výprask ! ()

mrsin

I když je to místy přehnané a v reálu jen těžko uvěřitelné, Ondskan jako drama z prostředí internátu funguje a Andreas Wilson svou první filmovou roli zvládl dobře. Celou dobu mi akorát vrtalo hlavou, v jaké době se děj odehrává, protože oblečení, interiéry a auta odkazují na různá období v rámci celé druhé poloviny 20. století. 78 % ()

987Castiel

Nedokážem posúdiť nakoľko realisticky je to spracované, v súčasnosti by celý dej bol riešený ako posledných 10 minút. Tradične severský surový príbeh o vzdore. Toto je dôvod prečo dnes nosia niektoré deti do školy zbrane. ()

Vlasek

Tohoto filmu jsem se bála. Unést příliš velkou nálož nespravedlnosti a krutosti není snadné, ale byla jsem příjemně překvapena. Tohle není film plný násilí, ale naopak je v něm vše vyvážené k dokonalosti. Ti, co také zažili šikanu, vědí, že realita mnohdy neměla k téhle filmové podobě daleko. Bohužel naše společnost není tak vyspělá, jak si myslíme. ()

KorenGeorge

Nádherné psychologické drama z prostředí internátní střední školy ve Švédsku v 50. letech, které emocionálně usadí. Nastiňuje otázku, kde se v lidech zlo bere, a odpovědi nedává přímo, ale můžeme si je krásně domýšlet. Zpočátku agresivní namachrovaný hoch Erik je pro své chování vyloučen ze své střední školy a poslán do internátní školy pro vyšší společnost s dlouholetou tradicí a vlastním systémem kázně udržované samotnými studenty. Tento systém připomínající mazáckou vojnu je naplněn šikanou, korupcí, křivdami, nespravedlností a lhostejností ze strany vyučujících. Erik, který se projeví jako charakterní svobodný člověk, však od počátku hrdinsky bojuje se staršími studenty i shnilým kastovním systémem, aby pak na konci dokázal celou odpornou strukturu "věhlasné" školy podlomit. Ve filmu je nádherně zakomponováno několik vedlejších příběhů, u nichž se můžeme zamyslet nad city jako přátelství, láska, dospívání a svoboda, které jsou všechny u Erika těžce zkoušeny. Na filmu těžko nacházím negativa, řemeslná stránka od hudby přes kameru a herecké výkony po výpravu úchvatná; a když k tomu přičtu propracovaný scénář a silný příběh, vychází mi z toho perfektní filmový zážitek, který mi ještě dlouho ležel v hlavě. A hlavní hrdina by svým jednáním měl být inspirací hlavně pro všechny dospělé, kteří kvůli své zbabělosti křivý záda a tím mrzačí i svou duši. ()

vandamator

Hodnocení zdejší bandy outsiderů moc nechápu, nechápu komentáře o emoční síle filmu, která tam absolutně není. Hodně tupé drama, pro přizdisráče. Jediná kladná věc na filmu jsou herecký výkony, za které dávám dvě hvězdy. Jinak je film hodně slabý a hloupý až to bolí. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz