Dramatický příběh o překonání lidského zla, o přátelství a zrodu lásky
Erikovi je 18 let a jeho životem se táhne linie násilí a konfliktů. Po vyhození ze školy, je poslán na internátní školu Stjärnsberg. Ta má být poslední šancí jak jej odtrhnout od starého života a vrátit zpět ke studiu. Na internátě se ale dá zlu těžko uniknout - panuje zde systematický teror páchaný na mladších studentech. Dokáže Erik zlu čelit, aniž by porušil pravidla a riskoval tak své vyloučení a celou budoucnost? Zlo mezi námi je dramatický příběh o mezilidském násilí, ale také o opravdovém přátelství a zrodu lásky. (oficiální text distributora)

venom14

Dobrý film,ale ta šikana mi přišla taková moc přehnaná.Ve státech kde mají takovéhle internáty se něco takového děje,jsou s tím problémy,ale tady je to trošku přehnané.Ale to nemění nic na tom,že je to výborný snímek. ()

Abiosis

*SLADKÝ BITKÁR ERIK* Premena Erika z arogantného a agresívneho mladíka v priateľského a pravidlám sa podriaďujúceho mladíka je akási príliš rýchla a ľahká, i keď obetavosť matky by mohla byť dostatočne silnou motiváciou, a teda za určitých okolností to všetko môže pôsobiť uveriteľne. Závisí to od toho, či ste schopní prijať film, ktorý je síce silný a emotívny, ale lineárny a dopredu odhadnuteľný, a v ktorom nádych romantiky - i keď v takmer čisto chlapčenskej spoločnosti - je citeľne prítomný. Tou svojou atmosférou spravodlivosti a výskytom správnych a nesprávnych chlapíkov mi pripomína Dead Poets Society. Moje štvrté stretnutie so švédskym filmom a opäť veľmi pozitívne. Verdikt v 1 vete: O tyranoch a týraných. 21.12.2010 ()

Prochy38

Je dobré vědět, že švédské filmy nejsou za těmi americkými ani o krok pozadu. Téma je to drsné a jestli režisér opravdu něco podobného zažil, nejde jinak než kroutit hlavou. Na blití je mi z tady těch lidí, kteří si myslí, že když mají peníze a vlivné rodiče, mohou si dělat co chtějí a uplatňovat jejich moc, které nejsou ani v nejmenším hodni. Film by si měl pustit každý začínající středoškolák, aby věděl, jak to nemá na školách vypadat a ty svině, které by se tím nechaly inspirovat zaříznout, ještě v tomto věku. 5* si to jasně zaslouží. Nejen za filmařské a herecké umění, ale hlavně za poselství, kterým šokuje a dostatečně důrazně varuje! ()

ondrula

Poměrně neuvěřitelný a místy až absurdní příběh, občas bohužel také nudné pasáže. Konec je skoro až špatný: Erik oplatí grázlovi veškeré to šílené týrání tak, že se na něj napřáhne klackem a se sadistickým otčímem (který není z tohoto světa) se zase vypořádá svým "Dnes naposledy, mami". Nejméně uvěřitelné je chování postav; elita národa se chová pitomě ve stylu dozorců z koncentračních táborů a nikdo z nich nemá problém se svědomím či se svou ctí (což je obzvlášť divné u šlechticů), zatímco hlupáček Erik se zase chová za všech okolností rytířsky, oduševněle a moudře. Poměrně dost mě také zklamaly postavy učitelů, které měly velkou šanci do příběhu zasáhnout (nemastný ředitel, kterého studenti vůbec nezajímají, slabošský tělocvikář - socialista, dějepisář - nácek, ujetý přírodovědec) a jejich role jsou pouhou stafáží. Jinak ale dobrý, líbilo se mi prostředí i atmosféra 50. let a Andreas Wilson nehrál špatně. ()

Mo.

Podstatně vyváženější a zřejmě i lépe natočené, než Klass, ovšem bez doopravdy silné pointy nebo nějakého prvku, který by mi dovolil se s hrdinou víc sžít a sdílet s ním jeho pocity. Takhle je to jen hodně dobře zpracovaný a netradičně pojatý problém šikany, s několika originálními a zajímavými podtématy. Nejzásadnější rozdíl je v tom, že děj se neodehrává na běžné škole, ale v internátním "ústavu", vnitřním režimem a předpisy připomínajícím málem armádu. Z toho pak vyplývá i to, že zdroj a význam potyček mezi studenty, je docela jiný, než tomu běžně bývá v normální škole a každodenním životě dnešních dětí. Proto chybí i onen syrový realismus a mrazivá povědomost situací, do kterých se hlavní hrdina dostává, a které zvládá tak (opět až nerealisticky) statečně. Poutavý, kvalitně podaný příběh, nejen o šikaně. ()

Randyz

Příběh o bezpráví, šikaně, křivdě, nacistickém chování, přátelství a lásce... Určitě stojí za zkouknutí.. ()

iampatrik

80% Parádně vykreslený příběh o životě na internátní škole, který mimo jiného upozorňuje na problematiku šikany, ale taky, jaký vliv může mít "výchova" v dětství na další život. Otázkou pak zůstává, jak moc je zde realita hnaná do extrému, na druhou stranu možné je všechno. Tak či onak, dobře zahrané, napínavé, v některých momentech silné a emocionální. PS. Nabízí se srovnání s estonským Klass, který je pro mě jedním z nejlepších filmů se silným příběhem. ()

Rozjimatel

"There's only one word for people like you and that is "evil"."     Znepokojivá dráma, ktorá sprostredkuje mimoriadne intenzívny filmový zážitok. Moja jediná výhrada smeruje k tomu, že film je v záujme celkového zdrvujúceho účinku značne nadsadený a tak akosi umelo prifarbený. Aj keď verím, že niečo podobné sa tam naozaj dialo, vo filme je to podané v až príliš koncentrovanej forme. Z tohto jediného dôvodu považujem film za mierne nadhodnotený na ČSFD (85%), v čom ma utvrdzuje aj výrazne striedmejšie hodnotenie na IMDb (77%).     "Strange. Can anyone smell shit? Shit, I smell shit." ()

dehlie

fuha, čo napísať...naozaj som si ešte nikdy vo filme tak silno neprial, aby niekto niekoho zabil. tá vnútorná erikova sila je strhujúca. dychberúci snímok. ()

Vejrrr

Po shlédnutí estonského Klass jsem si řekl, jak je téma šikany rozmanitě zfilmovatelné. Zůstal jsem na severu Evropy a vyhlédl jsi Ondskan. Film není tak drsný, tak krvavý a tak šokující jako Klass, síla tohoto snímku je v něčem jiném. Šikana je tady tolerována a brána jako školní zákon. Nevím do jaké míry je to skutečné a ani do jakého roku je film zasazen... Ale pocity hlavního hrdiny, který byl (po většinu doby) nucen nechat se mlátit, protože se odmítal podřídit tamnějšímu režimu, jsem minutu po minutě prožíval s ním a přemýšlel co bych v jeho situaci dělal já. (Tím se moc filmových hrdinů pochlubit nemůže:) ) Neuvěřitelně emotivní vidět, jak se v Erikovi dme obrovská síla a odpor, co nemůže uvolnit, protože když uhodíš šesťáka, tak tě vyloučí... ;) Nebudu to dále rozmazávat, doporučuji vidět všem... je to zážitek a možná na celý život.... ()

ekomo

Silný nezapomenutelný snímek zanechávající v člověku zvláštní pocit ospravedlnění i zadostiučinění. Ve filmu je zajímavě zhotoven pohled na strastiplný život na internátě plném drsné nelítostné šikany a tvrdé nespravedlnosti. Ještě zajímavější je však obraz dospívajícího mladíka, který má v sobě už od dětství zainteresováno násilí a krutost. V průběhu filmu je ovšem také ukázána síla osobnosti a charakteru, která zanechává silný dojem a pochopení. Celý snímek se dá hodnotit z mnoha stránek, tohle je jedna z nich. ()

Jorge-Z

Ty woe, tak to byla bomba ze Švédska. Něco takového jsem nečekal. Ten pocit bezpráví a nemožnost udělat cokoliv na obranu svou a blízkých, byla podáná perfektně. Někdy šel člověku až mráz po zádech. Jediné co bych "vytkl" byla švédština, která mi trhala celou dobu uši, stejně tak jako ostatní germánské jazyky. ()

Charon11

Jeden z filmů, který popisuje šikanu internátní školy. Tento snímek patří jistě k těm lepším a budu se opakovat po ostatních tady, že to zlo z obrazovky/plátna přímo tryská! Zajímavý film, ale na 5 hvězd u mě bohužel nemá.Možná, kdyby jednoho z dvou bídáků v tom lese opravdu umlátil, šaty spálil,.... ()

geimz

Po hereckej a technickej stránke nemám čo vytknúť, po tej scenáristickej sú tu isté zakopnutia, každopádne šikana je tu podaná výborne spolu so zvrhlým školským systémom. A nepomôžem si, ale viac by sa tu hodil negativistickejší koniec... ()

Pafl

Dobrý film, zajímavý, atmosféra, všechno, ale je to ukrutně předvídatelné. Vždyť kolik takových filmů jako Ondskan je? Nic ve zlém, ale pokud jste viděli If..., Loneliness of a long distance runner anebo kterýkoliv další z celé řady dobrejch filmů na stejné téma (koneckonců i Mechanický pomeranč, z nějž se tady přímo cituje jeden dialog), tak co je v Ondskan nového, co jste ještě neviděli? Bojím se, že nic. ()

sona123

Ondskan je drsný film. To, o čem vypovídá, je věčně aktuální - a hrůzné. Hlavní hrdina je famózní. Film se nemůže nelíbit, nemá vlastně jedinou chybičku - a to je to, co mi tak trochu vadí. Je to příliš uhlazené, příliš "líbivé," tak trochu kalkul. A to líbivé se samozřejmě nevztahuje k tématu. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz