Zapomeňte na Mozarta

• EN název

Forget Mozart

Krimi / Drama

Západní Německo / Československo, 1985, 94 min

Detektivní pátrání o vině a svědomí pozemšťanů nad jedním lidským osudem. A W.A.Mozart je ideálním představitelem tohoto lidského problému. Tenká je hrana mezi živote a smrtí, a tak jen živí mohou diskutovat nad lidmi, co zde mohli být, ale už nejsou...Film začíná tím, že W.A.Mozart před hodinou zemřel, a postupně se k jeho smrti vyjadřují všechny osoby, co mu byli na blízku...Každému, kdo někdy měl rád hudbu W.A.Mozarta, tak doporučuji, aby si přečetl jeho dopisy, které mu lépe pomohou nahlédnout do jeho povahy...Ta se často příliš neshoduje s výklady, které o něm filmaři mají, vycházející už od Puškinova dramatu Mozart a Salieri.(28.10.2013)

• E=mc2

Televízna sračka ktorá vznikla rok po filme Amadeus ktorý patrí k najlepším filmom v histórií kinematografie. Luther je slabý režisér. Smutné že sa chcel niekto priživiť na úspechu Amadea. Aspoň vďaka takýmto slabým filmom vynikne genialita Miloša Formana! Všetko zlé je na niečo dobré :)(18.11.2013)

Chce sa povedať, nezabudnite na Zabudnite na Mozarta a vcelku to sedí. Na televízny film prekvapivo prepracované po všetkých stránkach. Vidíme vedľa seba špičku našu hereckú špičku v spoločnosti takého Armina Muellera Stahla a ďalších nemeckých hercov. Vizuálne film pripomína Chytilovú alebo Hertza, ale najmä každý bude hneď porovnávať s Amadeom. To by bolo nespravodlivé, na ploche 122 minút totiž Luther nemohol ísť do hĺbky postáv, skôr len ilustruje dobu a spoločenskú situáciu, s pomocou hercov to ale stačí. Tí skvelo spĺňajú požiadavky svojich typov, všetci sú bez výnimky nesympatickí. Plusom je fakt, že väčšina z nás tento film videla kedysi dávno v tv a ihneď ma trklo pri scéne s Mozartovým psíkom a jeho kopancom, vtedy som bol z toho dosť na vetvy. Ešteže sa mu hneď ospravedlnil.(24.1.2015)

Zabudnite na Mozarta si nezaslúži byť zabudnutý len pre kolosálny tieň veľkého brata (Formanovho Amadea). Jeho strohé inscenačné spracovanie len ťažko môže konkurovať Formanovmu veľkofilmu. Lutherov Mozart je o výbornom námete, scénari a postavách. Kde by tak asi zobral v Československu kapitál na nejakú veľkolepú výpravu a kostýmy? Táto jeho strohosť je plusom aj mínusom zároveň. Mne sa páčila patina bez príkras. A scénar je plný silných myšlienok pridržiavajúcich sa historických faktov s akcentom na naozaj výborný záver. Nezabudnite na Mozarta! Nezabudnite na Zabudnite na Mozarta! Malý veľký film❗(24.11.2013)

Konkurencia voči Amádeusovi.. Jasné, že nedosahuje jeho kvality aj keď sa na tento film dá pozrieť. Už len preto , že tu hrá dnes veľká svetová stár A.Mueller- Stahl.....70%.(26.11.2010)

• Fretakata

Aj reziser Luther a spolutvorcovia maju svoje slabsie dni ... Zbytocny sex v zbytocnom filme. Tento film by bol slaby, aj keby sa nevnucovalo porovnanie s Formanovym Amadeom. Ostava verit, ze u nas ho natocili este pred uvedenim toho Formanovho Amadea. Inak je to nepochopitelny cin.(3.8.2011)

Geniálny Formanov Amadeus zostane zrejme navždy neprekonaný avšak myslím, že tvorcovia tohto snímku sa ani o to určite nepokúšali. Predsa len oba filmy sú napriek iste podobnosti zamerané podstatne odlišne. Označiť ho však za zbytočný, či dokonca odpad, tak to teda nie vážení, to si robíte srandu ! Čo ste zhulení, či vymetení ?(15.1.2014)

Přestože jde oproti Formanovu "Amadeovi" o dílko zanedbatelných rozměrů, samotnou osobnost Mozarta film pochopil a znázornil nesrovnatelně lépe než Forman a spol. A přestože je zápletka filmu přiznanou fikcí či si přinejmenším hraje s jistými ne úplně pravděpodobnými možnostmi o temném a kriminálním pozadí Mozartovy smrti, přesto se nedopouští tak křiklavých deformací historické skutečnosti jako "Amadeus". (Blíže to vysvětluji ve své recenzi Amadea.)(30.1.2015)

• Prubner

Nevím, jaký mělo smysl natočit rok po Amadeovi další film o Mozartovi, který notabene nepřináší nic nového. Je to snůška epizod z Mozartova života, z nichž většina se objevila i v Amadeovi. Tyto epizody jsou pospojovány rámcem o vyšetřování Mozartovy smrti. Scenárista Zdeněk Mahler tu skoro konspirativně pátrá po tom, kdo Mozarta zabil, jestli svobodní zednáři, policie či třeba Salieri, a stejně na nic nepřijde. Podle mě hledá záhadu tam, kde žádná není. Zcela zbytečný film, kde nestojí za vyzdvihnutí nic, ani herci, ani režie.(12.5.2009)