Jana a Anna jsou setry, které se akorát dozvěděly, že jim zemřel otec. Na jeho pohřbu zjistí, že otec měl ještě dalšího potomka, syna Vladimíra. Anna a Jana o svém nevlastním bratrovi doteď neměly ani tušení. Jana ale musí řešit daleko horší problémy. Zjistila, že jí její manžel Jan podvádí. Tvrdí, že je na služební cestě v Brně, ale místo toho si ve Francii užívá s milenkou. Když dorazí domů, tak si ani nevzpomene, že slaví pětileté výročí. Jana mu řekne, že o jeho nevěře ví, ale Jan vše popírá. Pohádají se a Jan manželku nakonec několikrát udeří páskem. I nadále se ale stýká s milenkou Karin, manželkou jeho kamaráda Františka a Janinou nejlepší kamarádkou. Anna zase nemůže vystát přítele své matky. Není na ní zrovna milý a neustále si jí dobírá, že má nadváhu. Kvůli tomu se hádá i s matkou, která se přítele neustále zastává. Navíc by si chtěla najít svou první lásku. Jana se nakonec rozhodne, že si nechá udělat umělá prsa. Myslí si, že se to bude Janovi líbit, ale jeho to příliš nezajímá. František dělá pro Karin vše, co má na srdci. Ona se ale k němu ani tak nechová příliš hezky. František tak pomalu začíná mít podezření, že je mu manželka nevěrná. Svěří se o tom i Janovi, když jdou společně s Janou a Karin jeden večer do klubu. V klubu je i Vladimír, který ale odejde brzy, aby k sobě vzal na přespání opuštěnou Rusku Jelenu s dítětem. Při cestě domů se v tramvaji napíchne na použitou jehlu, kterou někdo nechal na sedadle. Ráno pak Vladimír zjistí, že mu Jelena ukradla peníze a i se synem utekla. Anna se mezitím začíná sbližovat s novým spolužákem Davidem. Jana a Jan se opět pohádají, stejně tak jako František s Karin. František další den zjistí, že Karin vyměnila zámky a on se už nedostane do bytu. Jan se odstěhuje a Jana oznámí matce, že se s ním rozvede. Karin následně řekne Janovi, že je těhotná... (TV Prima)

jhrasko odpad!

Toto je jedno z najväčších /z/marení talentu českej kinematografie...jeden talent vedľa druhého, fakt skvelí herci, v tak plochých, až karikatúrnych portrétoch...nenudil som sa, to nie, pretože som sa fakt musel neustále čudovať, čo je schopný niekto dať dokopy a ísť s tým do kín...postava Michala Pavlatu? Geniálneho divadelého herca a dovoliť si toto! 5X nie, nie, nie, nie, nie. ()

argenson

Moment, kdy se Tatiana Vilhelmová probouzí v rozmrazeným špenátu, patří k nejlepším, co jsem kdy ve filmu viděl. ()

Johny_fork

Jeden z podhodnocených českých snímků. Ryzí tragikomedie, která si díky vynikajícím hercům a excelentně nahořklému scénáři zaslouží větší pozornost. ()

Falcor

Zemřel otec, do hrobu dán, na pohřbu plno nádherných dam. Kromě deníku plného milenek po něm zbyly dvě dcery (dospívající a dospělá) a jejich matka, která si snaží užívat, dokud ještě může, dokud se jí odraz v zrcadle líbí. Přihlásí se i dosud neexistující syn. Další etapa života všech může začít. Každý si do ni nese své neduhy, starosti se svými partnery, milenci, milenkami. A řešení a neřešení vzájemných vztahů, což my, z pozice voyerů, můžeme ochutnávat spolu s nimi. Vlastně díky dobrým hercům a reálnosti jejich příběhů i vychutnávat. A ten nadhled nezávislého pozorovatele nám dovoluje se občas i dost škodolibě pobavit na úkor některých nešťastníků z tohoto propletence, hlavně když jim do smíchu není, srdce krvácí, hroutí se manželství. Jak vůbec dokáže ve vztahu někdo dělat takové intriky a z toho druhého dělat úplného debila? . Ještě, že mě se to netýká, že lásko? Je, já zapomněl, vždyť není doma...kam že to vlastně dneska šla? ()

Marsik

TV BARRANDOV HD - Průměrný film o nevěrách. Herci zajímaví, výkony a spád filmu už o poznání horší. 55% ()

Terminus

Milan Cieslar, pomocný režisér nedoceněné Vlčí boudy a nový "adaptátor" Körnerových předloh, se filmem Duše jako kaviár pokusil sobě i divákům dokázat, že dokáže být autorským filmařem a svůj film nejen režíroval, ale i napsal, stříhal a spoluprodukoval. A ztroskotal. Na neujasněnosti, kam chce svým dílem vlastně zamířit. Na jedné straně kárá a zdvihá prst, na straně druhé se uchyluje k rozverným prostopášnostem, které však nejsou ani ironickým dloubnutím, ani groteskní nadsázkou. Vždy je to něco mezi - jednou se "vážně" trápí neprůrazný Vladimír (Jan Budař) - jak ale můžeme jeho trauma procítit, když je zápletka s injekcí tak průhledná a z postavy apatické lékařky tak čiší kalkul a režisérova potřeba ukázat prstem. Jak můžeme přijmout závěrečný obraz dvou spokojených těhotných žen s lesbickými sklony, když předchozí heterosexuální půtky byly jednou jako z pořadu "Za zdí" (násilníka "dobračisku" Ondřeji Vetchému stejně nevěříme), jindy zcela neuvěřitelné (především ty týkající se "emancipované" Karin). Jak jde dohromady mizerně vypointovaná scénka s mobilem zvonícím na pohřbu a Annin (Karolína Kaiserová) pokus o sebevraždu? Místa, kdy se zdá, že nám režisér chce něco sdělit, se vynořují jakoby "náhodou", jakoby mimo autorovy intence - a to logicky zcela devalvuje jejich potenciál. Nikam nedotažená nesourodost mezi skupinami hrdinů (obyvatelé moderně-sterilního bytu versus "staromilci" z činžáku) je snad nejprůkaznějším příkladem Cieslarovy neujasněné (či nezvládnuté?) koncepce. Touží-li divák po partnerské "vyprávěnce", pak je lepší volbou Román pro ženy. Touží-li po prožitku filmového (rodinně-)partnerského dramatu, nechť zvolí Paralelní světy. Evokuje-li spojení "autorský film" povětšinou kvalitu (Soderbergh i Chytilová, Von Trier i Jan Němec), pak v Cieslarově případě rozhodně ne. Tento film neví kudy kam. A o jeho "televizní" průměrnosti se raději ani nezmiňuji... ()

numi

Jak jsem již podotkl u několika českých filmů, zdá se mi, že se u nás točí filmy o ničem. Takové důkazy jednotlivých režisérů, že umí natočit film i o tématu, které je naprosto banální, nudné a nezajímavé. Duše jako kaviár je dalším snímkem v této dlouhé řadě. Jasně, herci hrají výborně, ale to se od Jana Budaře a Tatiany Vilhelmové už očekává a oni to taky pokaždé splní, takže vážně nevidím žádný důvod, proč tenhle snímek vznikl. Stejně tak nevidím žádný důvod, proč tento snímek shlédnout. [červen 2005] ()

Vojcl

Ano, je to takový uvěřitelný film ze života, přesto jsem se nemohl ubránit dojmu, že scénář je strašně nedotažený. Tak nějak mi tu chybí nějaké větší vyvrcholení, co nám chtěl vlastně autor sdělit. Kromě toho je tam strašně málo humoru a tím pádem je to děsivá nuda. Herci v hlavních i vedlejších rolích nejsou špatní, ale slabý děj zachránit nedokázaly. Tohle už si znova určitě nepustím. ()

Orlau32

V poslední době českým filmům přestávám rozumět. Není se čemu zasmát, není nad čím přemýšlet. Události, které se zde prezentují jsou 100 x obehrané a ukradené z jiných filmů. Přesto, abych podpořila českou kinematografii, jsem si DVD koupila. Nevím ovšem, kdy se znovu na to podívám, protože kromě výkonu Vilmy CIBULKOVÉ mě zde ale " lauternic" nezaujalo. ()

Siegmund

Film mě velmi zaujal, a to především přesvědčivými hereckými výkony hlavních hrdinů. Svou opravdovostí mi připomínal příběhy rodiny Homolkových. ()

RAiken

Promiňte mi ten výraz, ale je to bezbřehá a bezinvenční splácanina, která se při strmé jízdě od začátku až do konce (resp. seshora dolů) neustále omlacuje o mantinely svojí podprůměrnosti. Dle mého soudu nemá smysl opět kritizovat veškeré mezilidské vztahy v naší zakonzervované společnosti, neboť to, co se odehrává v tomto filmu, si každý z nás užije do sytosti ve svém vlastním životě a koukat na to ještě na plátně, je zbytečná ztráta času, který bychom mohli jinak smysluplně využít k nevěrám, podvodům, neřesti a jiným radovánkám, přesně podle návodu Ondřeje Vetchého... :-) ()

Aleee89

Film se mi docela líbil. Hlavně výkony herců byly dobré. Táňa Vilhelmová, Ondra Vetchý, Vilma Cibulková... Líbil se mi i příběh. Propletenec vztahů, drsných vztahů mezi lidmi, kteří se všichni tak nějak znali... Nelíbila se mi kamera, která zaostávala hlavně v nočních scénách. Tento syrový nástin lidského života je ale opravdu přínosné vidět. ()

rakovnik

Tak já nevím...váhám mezi 3 a 4 ***, ale ani nevím, čím to. Mám z tohoto filmu takový divný pocit. Děje se tam toho velmi mnoho, ale přesto to u mě nějak nefunguje a sem tam se při sledování přistihnu, že film ani nevnímám. Možná je to právě tím, že tam je toho děje tolik, možná by bylo lépe se držet menšího počtu postav a ty lépe přiblížit. Líbí se mi pointa u Ondry Vetchého, ale nejblíže jsem měl k postavě Honzy Budaře. No, někdy se opět podívám a třeba své hodnocení změním... ()