Píše se rok 1949. Ed Crane (Billy Bob Thornton) je kadeřník v malém městečku Santa Rosa někde na jihu Kalifornie. Jeho žena Doris (Frances McDormand) pracuje v místním obchodě a potají preferuje intimní společnost svého šéfa, Velkého Davea (James Gandolfini). Ed prostě nemá jediný důvod ke spokojenosti se svým doposud marněným životem. Jednoho dne se přijde k Edovi ostříhat člověk jménem Creighton Tolliver. Svěří Edovi svůj tajný sen - založit velkou síť chemických prádelen. Bez počátečního kapitálu deset tisíc dolarů je to ale stále jen sen

Každá scéna buduje tu následující, jedno překvapení za druhým exploduje s nemilosrdnou logikou, každý záběr je vybírán s maximálním účinkem, enigmatická tvář B. B. Thorntona se zarývá hluboko do paměti - tomu všemu dohromady se říká režisérská virtuozita. (oficiální text distributora)

u.mojitko

Příšerná nuda, asi jako návštěva praktického lékaře, kde v čekárně sedíc s chřipkou musím koukat s prominutím jen na starý uprděný existence a konce, vyřčení ortele, se ne a ne dočkat. Fandové snad prominou, blouzním z horečky. ()

desnik

Umělecké dílo pro filmové labužníky....asi tak bych to nazval. Nikdo jiný se do tohohle snímku víc nehodil, než Billy....skvěle zahrané! Komornější pojetí a černobílá verze dělá film daleko autentičtější, výborná hudba stupňuje atmosféru, není co dodat....snad jen to, že se s příběhem ztotožňuje chvílema každý divák, protože ty pocity jsme každý museli párkrát zažít...alespoň teda myslím. Každopádně "Je zvláštní znát přesný den a konkrétní hodinu svého odchodu...." ()

revere

Režisérská virtuozita, enigmatická tvář B.B. Thorntona, propracovaný scénář, úchvatný, brilantní, bravurní .... a k čemu to všechno? (Fanoušky bratří Coenů prosím za prominutí, také špatně snáším neúctu k mým modlám.) Viděl jsem zajímavou filmařskou studii, velkou porci originality, ale film jsem téměř nestihl zaregistrovat. Když jsem se učil hrát na klavír, hrával jsem často náročné etudy pana Petra Ebena. Byly to dokonalé kompozice plné zajímavých prvků, ale já jsem si pak vždycky s chutí zahrál nejakou muziku. ()

Tomsterson

Říká se, že film je umění. Opravdové umění je však v tomto odvětví k vidění jen výjimečně. Jednu výjimku jsem před chvíli shlédl a bylo to...jako z jiného světa. ()

StanGoodspeed

Tenhle vypravěčský kousek se dá nazvat skvostem. Mistrně odvyprávěný příběh jednoho holiče, který spravedlnosti stejně neuniknul. Ale byla to vlastně spravedlnost? Neměl jen moc smůly v životě od kterého čekal víc? ()

Pan_Sady

Chápu, že za originalitu se dá považovat tento film hodně vysoko, ale i originalita musí být promyšlená. U filmu Fargo, který natočil tandem Coenů to u mě šlo na úrodnou půdu. Tady bohužel nikoliv, nezamlouval se mi výkon Frances McDormand, za to výkon hlavního herce Billy Bob Thorntona byl opravdu excelentní. Jeho stříhání, kouření cigár a nemluvnost opravdu vše na jedničku. Poslední plusové body jdou na vrub Jona Polita ve vedlejší roli teplouše a obchodníka zazářil. Celkově, ale příběh o omylech justice za mě postrádal šťávu, jiskru, či energii. ()

Andrej22

Tak znovu pěkně od začátku - od tohoto kousku bratrů Coenových jsem čekal daleko víc. Ano zrežírované je to dobré a i hlavní představitel se zde prezentuje ve velmi dobrém světle, ale děj je nezajímavý a rozhodně dosti protáhnutý - škoda 65%. ()

pekarekoto

Muž, který nebyl. Film je z môjho pohladu trochu niečim ako introvertnou verziou filmu Americká Krása. Hlavná postava alebo možno už samotný príbeh je silne cinický a plný ironie. Konštatovanie života, ľudí a samotného vývoja deja hlavnou postavou ma mimoriadne baví. Asi trochu depresívnejší film ale má čím zaujať a rozhodne sa medzi inými svojou špecifickostou nestratí. ()

Bragi66

Fakt dobrý příběh s překvapivými zvraty (však jsou to také bratři Kořenové), ale převelice pochmurný. K tomu přispívá celé zpracování i herecké výkony a vynikající úsporné dialogy. Oba hlavní hrdinové jsou skvělí - třeba ta scéna s holením nohou.... Divím se, že se Billy Bob Thormton během natáčení neukouřil, ale doba bylo taková. Kdo ale těžko snáší pochmurnost, tak tomu tenhle film nedoporučuji, je opravdu vtahující. ()

cendaman

Tento film měl nádech pohody,smutku i naděje a přestože měl pár scénáristických dírek,režie Coenových a výkon B.B.Thorntona to zcela odvrací do božských sfér!!! ()

JackBauer

Výborné, naozaj vynikajuúce. Noir štýl mi úžastne sadol, Thornton v roli holiča je perfektný a hudba tohoto snímku je proste krásna... Tento snímok je až presýtený absúrdnosťou a to je na ňom pre mňa atraktívne.. Môj najobľúbenejší Coen´s brothers film! 90% ()

ghostwo

Když mě film nebaví, tak je vše ostatní nedůležité. A tohle mě teda moc nebavilo. Thorton má samozřejmě své charizma jako téměř vždy, ostatní herecké výkony jsou také místy vynikající, atd. .Ale to film nezachránilo, fakt nuda. ()

Astu.

Existenciální film o jednom smolaři s dost absurdním životním osudem, kterýmu nevyšlo vůbec nic. Nedokážu si představit nikoho hrát s tak omračujícím úsporným minimalismem jako Bob Thortona (teda kromě Billa Murraye, samozřejmě.)) Z hlavy jsem po skončení nemohl dostat především kameru...detaily, střih, bomba. Pocta noir žánru, každý záběr a replika promyšlená do posledního detailu. Stejně tak práce se světlem, v hlavě mi speciálně utkvěla scéna s obhájcem vystupujícího a opět se nořícího do tmy. Tímhle snímkem se nadobro stávám fanouškem Coenů. ()

Kostroun

Černobílá klasika... cigáro do koutku... proč jsem vlastně holičem?... geniálně nasvícená scéna s Tonym Shalhoubem ve vězení... mladičká Scarlett... k sežrání... dáte si borůvkový koláč... nebo doutník?...ale hlavní je nechat si NASTAVIT ZRCADLO a najít se... ()

Lazy87

Asi jsem čekal příliš od tohoto filmu, nebo spíš něco jiného. Nicméně atmosféra a Thorton byli vyníkající ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků