Maska rudé smrti

• Česko Rudá maska (více)

Americký režisér a producent Roger Corman patří mezi legendární tvůrce hororového žánru. Během své dlouhé kariéry proslul schopností natočit osobitý hororový či fantaskní snímek za minimální náklady v rekordně krátkém čase. Začátkem 60. let Corman natočil význačný cyklus sedmi volně navazujících snímků inspirovaných povídkami Edgara Allana Poea. První filmovou adaptací tohoto literárního klasika se stal v roce 1960 snímek Zánik domu Usherů, který pro Cormana představoval první zkušenost s barevným širokoúhlým formátem a začátek dlouholeté spolupráce s charismatickým hercem Vincentem Pricem. Krátce na to následovaly snímky Jáma a kyvadlo (1961), Předčasný pohřeb (1962), Historky hrůzy (1962) a Havran (1963). Po přesunu produkce do Velké Británie v roce 1964 pak vznikla poslední dvě vrcholná díla Maska rudé smrti (1964) a Ligeina hrobka (1965). V Masce rudé smrti představuje Vincent Prince satanistického prince Prospera, krutého tyrana a nejbohatšího muže v kraji, který pustoší děsivá choroba zvaná rudá smrt. Zatímco vesničané umírají v děsivých bolestech, Prospero pořádá na svém hradě opulentní maškarní ples v domnění, že je zde před smrtící nákazou v bezpečí. Na maškarní ples se však dostaví tajemný host v rudé masce a začíná tanec smrti. Závěrečná taneční scéna představuje společně se satanskou mší nezapomenutelný vrchol Cormanova snímku, který vyniká nápaditou kamerou Nicolase Roega, jemuž se podařilo využitím dlouhých kamerových jízd a barevné symboliky vyjádřit barevnou koncepci literární předlohy. (Česká televize)

honajz

Rozvleklá nuda. Zpočátku to ještě mělo jakous takous atmosféru, ale postupně i ta šla do kytek a nějaké logické chování postav jsem tady také příliš nepostřehl. Ta rádoby mladičká a naivní křesťanka, co má být jako panna ke všemu, vypadá žel spíše jako protřelá pracovnice domu s červenou lucerničkou (i když herečce v té době bylo 18), takže jí její naivitu, nevinnost a víru ani za mák nevěřím. Čímž celý ten pokus o konflikt víry a ďábla jaksi pozbývá jisté uvěřitelnosti v rámci žánru. V určitých jednotlivostech zajímavé, ale jako celek to nefunguje. ()

GigaPudding

Cormanovka úplně typická a dokonce nejspíš s nejbohatší a nejextravagantnější výpravou, což by stačilo normálně nejmíň na tu čtyřku, jenže překvapivě to na mě působilo mnohem vlažněji, než třeba o dost komornější Předčasný pohřeb nebo i Ligeina hrobka. Povídka o masce rudé smrti totiž byla poměrně působivá, ale nebyl to zrovna materiál ke zpracování na hodinu a půl filmu pokud by si autoři nějak zápletku nerozšířili sami, což tady udělali. Dopadlo to ale docela přiblble, protože celá zápletka je tak nějak podivně uhozená a působí hrozně uměle a prvoplánově, aby nakonec ještě zůstala docela nevyužitá, protože i přes obrazovou působivost závěru ta obsahová byla úplně na hlavu a to filmu teda moc nepomohlo. Vincent Price si tu mohl hrát prakticky jak chtěl a čím extravagantněji nebo přehrávaněji to dělal, tím líp, protože celá ta úplně vymyšlená zápletka okolo rudé smrti tu byla jen k zobrazování dekadentního chování na silně dekadentním večírku uvnitř dekadentního zámku dekadentního prince Prospera :). Takže výprava a obraz úplně úžasný, ale zrovna ve filmu, který si vybral povídku těžko adaptovatelnou a ta vlastní adaptace bohužel byla vycucaná z prstu úplně, takže mě to moc nedostalo oproti jiným cormanovkám. A taky pěkný herečky to mělo, protože corman tam furt ve filmech musel mít nějaký zrzavý :). ()

SOLOM.

Neříkám, že jde o špatný film, jenže znám i lepší Cormanovky a abych se přiznal úplně, musel jsem občas pustit i rychlé přetáčení protože bych v určitém momentu usnul. To však nic nemění na tom, že je zde skvěle zobrazena nadřazenost a pohrdání bohatých šlechticů nad ostatními a vlezdoprdelkování střední vrstvy. O hororovou atmosféru jsem zde sice mockrát nezavadil, ale po mysteriózní stránce se to tvůrcům povedlo skoro na jedničku. Převážně pak ve druhé části filmu. Vincent Price byl skvělý jako vždy, ale zbytek předvedl klasické průměrné výkony. 7/10 ()

eraserhead666

Tak to vypadá, že mě nadchne jen každý fruhý film dvojice Corman/Price, který si pustím. Není to extra zlé, ale namlsán výtečnými kousky jako Předčasný pohřeb, Jáma a kyvadlo a Strašidelný palác, jsem proste musel zažít výrazné zklamání. První půle je velmi ucházející. Výtečný Price, klasická studiová atmosféra (miluju ty cormanovské studiové exteriéry), trocha toho satanismu. Ve druhé půle to ztratí jak tempo, tak atmosféru a stane se to jaksi rozpácané, jako když se rozsype domeček z karet, nedrží to pohromadě. Nezachrání to ani ona cormanovsko-poeovsky-priceovská atmosféra. Nejlépe to vystihl/a v poslední větě svého komentáře MaedhRos. Pod to bych se bez mrknutí oka podepsal. ()

Litsarch

"Rudá Smrt přináší bolest, strach a šílenství." Rudá Smrt zabíjí, vesnice jsou jí zamořeny. Její oběti v krutých bolestech a vlastní krvi umírají. Mnozí se před ní snaží najít ochranu na hradě prince Prospera. Nejbohatšího muže v kraji, ale také krutého a bezcitného pána, skvěle zahraným Vincentem Pricem. "Chcete žebrat o odpuštění v domě samotného Satana?" - "Je to lepší než Rudá Smrt." Prosper ale nezná s nikým slitování. Je oddán svému mistru, stejně jako jeho žena, a své poddané má jen jako hračky ke svému pobavení. A kdo ho přestane bavit nebo mu jakkoli odporuje, toho bez milosti sprovodí ze světa. "Vy jste je zabil!" - "To byla laskavost, má drahá." Ale i když je Prosper v bezpečí svého hradu, tak Rudá Smrt k němu i tak přijde. Smrt nemá totiž svého pána. The Masque of the Red Death má dobrou vzrůstající atmosféru a skvělou poslední půl hodinou. Temné, se zajímavým dějem a i jeho koncem. ()

MrCreosote

Z Poeových povídek Maska rudé smrti a Skokan si Corman spolu se scénáristy vybral pouze několik základních témat a spíš než příběhem se Poeovým pracím přibližuje atmosférou plnou mystických prvků a groteskna. K tomu patří i nepříliš bohatá výprava a divadelní kostýmy, což je ale nezbytná součást celku. Veškerou pozornost na sebe totiž strhává Vincent Price jako manipulátorský a k lidskému životu lhostejný princ Prospero, který svého postavení využívá k psychologickým experimentům a zvrácené hře se svými oběťmi. Už jenom kvůli barevnému ladění a závěru bych Masku rudé smrti nepovažoval za laciné béčko, ale naopak za přemýšlivý mysteriózní horor, který i přes omezený rozpočet upoutá vaši pozornost. ()

liquido26

Vincent Price má to nadání, že je schopen zahrát i toho nejodpornějšího padoucha tak, že je vám sympatický. Další opravdu úžasnou věcí na tomto snímku byly barvy - žlutý pokoj, fialový pokoj, bílý pokoj, černý pokoj a v nich se procházející Hazel Courtová v rudých šatech nebo v jednom záběru krásné modré svíčky za Vincentem. To byla pastva pro oči. Vrcholem snímku byla jasně předposlední scéna, kdy zámek navštívila Rudá smrt. No a závěrečné setkání v lese to byla taková třešnička na skvělém dortu. Trochu mi přišlo divné, že Jane Asherová, coby unesená dívka z vesnice přijala svůj nucený pobyt na zámku docela v klidu, ale na druhou stranu, kdo by se takovému sympaťákovi jako byl Vincent Price nepoddal :-))) Lepší čtyři hvězdičky. ()

corpsy

Jedna skvelá strašidelná scéna je na film, na ktorom sa podieľal tvorca svetového hororového významu veľmi málo. Zvyšok je len zdĺhavá báchorka na dobrú noc, pri ktorej skôr zaspíte než pookrejete. ()

faana21

Fádní! Snad první horor, při kterém jsem místo pnutí neuronů vytrvale zíval, zápletka nicotná, čitelná od začátku, ani miss Asherová, tehdejší to snoubenka Beatla Paula McCartneyho, nikterak oslnivě nezaujala, takže sakumprdum podprůměrná podívaná na bandičku ukecaných pseudosatanistů, které si v závěru podá-nepodá pán v červeném. B-éčko jak Brno! ()

Cimr

Není to úplně horor, člověk nesedí s hrůzou přikován k sedačce jako třeba u Kruhu nebo Osvícení. Dokonce to místy trochu nudí. Ale přesto hodnotím lehce nadprůměrně, protože když už se tam něco stane, stojí to za to. Ze všech scén bych vyzdvihl upálení jedné z postav (kdo viděl, chápe), rudý danse macabre, útok vrány nebo poddaní hrající si na zvířata. Je to v podstatě nudné béčko, ale tak zajímavě výtvarně i hudebně podané, že se mi to nakonec vlastně i docela líbilo. ()

MajklCZsk

Když ze třístránkové povídky chceš udělat nadupaný celovečerák. Místy to vypadá jako televizní inscenace z nedělního odpoledne na ČT. Jindy zase jako výstup divadelního ochotnického souboru, který si jednou přečetl Jámu a kyvadlo a k tomu nahodil pár pohádek bratří Grimmů. Vypadá to směšně, herecké výstupy jsou na úrovni dramaťáku ZŠ Dolní Deštné a celé se to táhne jako sopel. Sice to má jen 89 minut, pro mě to pocitově byly dva dny. Přidané linky nefungují a mám z toho takový divný pocit. Nejlepší částí je závěr, což je přesně ona předloha. Ty tři stránky. Vše předtím je balast, který ještě k tomu vymyslel nějaký diletant. ()

topi

Tahle Cormanovka mě vůbec nenadchla, ale naopak nudila od začátku do konce. Pár scén, kdy jsem se na chvíli očima připoutal k obrazovce sice bylo, ale jen na chvilku, aby se vše zase vrátilo do nudy. Ani pěkný vizuál mě nepřesvědčil, abych dal víc než za 2**. ()

K.I.N.G.

Tady se snad konečně podařilo obsadit Vincenta Price do role, která mu sedla. Velmi dobrá a ponurá adaptace Poeho díla, ale myslím, že zpracování Jámy a kyvadla se mi líbilo ještě víc. Jsem stále zvědavý na verzi Masky rudé smrti z roku 1990. ()

Martin741

Reziser Roger Korman /Pit and the pendulum, Predcasny Pohreb/ natocil dalsi vyborny horor. Kulisy akehosi hradu - ci co to presne bolo - su vyborne, k tomu par efektivnych vrazd. Ako nejsem upir takze sa nevyzivam v potokoch krvi, len furt tvrdim, ze na strasidelnu atmosferu nestaci zhasnut svetlo, zatiahnut zavesy a pustit nervydrasajucu hudbu. Ani hovno mi to nestaci. Tuna ale je pritomna nielen vyborna strasidelna atmosfera, ale aj vyborna rezia a slusna hudba. Vincent Price bol samozrejme hororova legenda, a tak za pomoci Johna Westbrooka a Jane Asher stiha v pohode film utiahnut. Dialogy su vybrusene a ja ako hororovy funda som opat dostal pod nos kvalitnu hororovu jazdu "se vsim vsudy" : 85 % ()

cariada

Tyhle starší gotický horory mě už nic neříkají. A na tohle musí být nálada, jinak to nedám. Takové zvrácené atmosférické ale pro mě prostě nudné. ()

-Bomba-

Nádherně atmosférický snímek, ve kterém se skoro celou dobu nic moc neděje, příběh ale plyne jemně a rychle a není ani sebemenší chvilka na nudu. Vincent Price opět ukázal své herecké charisma a podal excelentní výkon, ostatní herci ale byli také dobří. Kostými se nešetřilo a to je jedině dobře, akorát nemuseli tak hýřit barvami ale to už je jedno, do děje zapadaly. I když po dějové stránce Maska rudé smrti odpovídá třem hvězdičkám, dám čtyři za neuvěřitelnou zábavnost. ()

filmmovier

Další výborná spolupráce Poea, Cormana a Price a z těch všech, které jsem prozatím viděl, je Maska rudé smrti asi i tou nejtemnější. Úžasná atmosféra, skvělé prostředí starého zámku a jeho místností, uhrančivý Vincent Price a velmi slušné propojení Rudé smrti a Skokana. Temné satanistické rituály, vynikající parádně vygradovaný závěr, hudba, herci, to vše šlape jako hodinky. Samozřejmě to má slabší chvilky, ale ty jsou slabé tak, že už si je ani nepamatuju a čtyři hvězdy dávám vlastně jen proto, že ač je tento zářez do série, jak už jsem psal, nejtemnější, ty ostatní kousky mám prosstě radši. Nezbývá mi nic jiného než vysoce doporučit, nýbrž princ Prospero, moje už tak oblíbená postava, je Vincentem Pricem doveden jak jinak k dokonalosti a je správně ďábelský. Navíc ty rituály jsou příjemným zpestřením a prostě je fajn se na to koukat. 87%. ()

LeoH

Chtělo by se dělat umění, ale není z čeho – Poe není Shakespeare, Price není Olivier, Westbrook není Ekerot, Corman není Bergman, Roeg není Nykvist. Studené jak psí čumák to je. Dvé rudých hvězdiček za dvě hezké rudovlásky. ()

andrii

... cení si tváře temnoty, záře černé podstaty. Chrlič "sladkého" parfému /bez/moci, vzyvatel čar a már. V kostýmu, zračícím rozohněný plamen, rubínový kámen, před nímž i Červené karkulky blednou, v hávu kata jde si pro maškary nízkosti a jejich šarži nejvyšší, hlavu krvavého katana. ()