Maska rudé smrti

• Česko Rudá maska (více)

Americký režisér a producent Roger Corman patří mezi legendární tvůrce hororového žánru. Během své dlouhé kariéry proslul schopností natočit osobitý hororový či fantaskní snímek za minimální náklady v rekordně krátkém čase. Začátkem 60. let Corman natočil význačný cyklus sedmi volně navazujících snímků inspirovaných povídkami Edgara Allana Poea. První filmovou adaptací tohoto literárního klasika se stal v roce 1960 snímek Zánik domu Usherů, který pro Cormana představoval první zkušenost s barevným širokoúhlým formátem a začátek dlouholeté spolupráce s charismatickým hercem Vincentem Pricem. Krátce na to následovaly snímky Jáma a kyvadlo (1961), Předčasný pohřeb (1962), Historky hrůzy (1962) a Havran (1963). Po přesunu produkce do Velké Británie v roce 1964 pak vznikla poslední dvě vrcholná díla Maska rudé smrti (1964) a Ligeina hrobka (1965). V Masce rudé smrti představuje Vincent Prince satanistického prince Prospera, krutého tyrana a nejbohatšího muže v kraji, který pustoší děsivá choroba zvaná rudá smrt. Zatímco vesničané umírají v děsivých bolestech, Prospero pořádá na svém hradě opulentní maškarní ples v domnění, že je zde před smrtící nákazou v bezpečí. Na maškarní ples se však dostaví tajemný host v rudé masce a začíná tanec smrti. Závěrečná taneční scéna představuje společně se satanskou mší nezapomenutelný vrchol Cormanova snímku, který vyniká nápaditou kamerou Nicolase Roega, jemuž se podařilo využitím dlouhých kamerových jízd a barevné symboliky vyjádřit barevnou koncepci literární předlohy. (Česká televize)

Mishqo

zaujímavý námet aj fajn prevedenie čo mi celkom vadilo bola prílišná teatrálnosť ale film mal svoje čaro ()

lucascus

Corman jako ho známe a máme rádi - aneb gotický film (přímo jako horor bych ho neoznačil, spíše pochmurné a tajemné drama) hýřící pestrými barvami, skvostnými kostýmy, nádhernými výrazně nalíčenými ženami, tajemnými a charismatickými muži. Nechybí ani trpaslík a mladá tanečnice, stejně tak jako kladné postavy, o to více viditelné v kontrastu se všude hmatatelným zlem a temnotou. Film ve mně sice nevyvolal takové napětí a hrůzu, jak se to podařilo Edgaru Poeovi v jeho knižní předloze, ale přesto hodnotím kladně (vytknout se dá snad pouze přílišné teatrální vystupování herců, včetně hlavní postavy Vincenta Priceho, konec konců však i to patří k Cormanovým filmům). ()

JohnSmith

Opět charizmatický Price v režii Rogera Cormana. Nebylo to již tak zajímavé a komorní, jako v případě Jámy a kyvadla nebo Zánuk domu Usherů ()

Han22

Maska rudé smrti v podstatě není horor - jen velmi temný středověký příběh, čili zase něco trochu jiného a chytlo mě to. Zatímco v kraji řádí rudý mor a lidé umírají, na místním zámku si princ Prospero pořádá nákladné bály a žádná krutost mu není dost zvrhlá. Navíc se se svou ženou modlí k Satanovi a jako další rozmažilost se rozhodl zkazit a zničit čistou nevinnou dívku z místní vsi. Líbil se mi fantastický Price, barevné ladění, všeprostupující temnota a atmosféra smrti, kde život nemá cenu. Smrti byly překvapivé (dýky, citace Ptáků, vynikající scéna s kostýmem opice - kdy nikdo z přihlížejících nejeví zájem o to, že jeden z nich je upalován). A samozřejmě finále, kdy Rudá smrt přichází na zámek. ()

Anderas

Unikátní béčkař Corman opět upekl kvalitativní poctu géniovi E.A. Poea a se svým minimem prostředků (a snad s trochou i toho umu), ždíme z laciné výpravy a polystyrenových hradeb naprosté maximum. Vytesal tak nékolik nezapomenutelných scén, ani ne tak hrůzostrašných jako dokonale působících, snad se sem tam i lehce inspiroval podobným sortimentem (viz. scéna s havranem) a nezapomněl ani na humor (viz. geniální hláška "She has just married a friend of mine"). Je sice jasné, že bez Vincenta by tenhle film nestál ani za zlámanou grešli, ovšem právě proto ho my smrtelníci tak zbožňujeme. Mimochodem, Corman rád porušuje dějové linie Poeových příběhů a velmi často zásadně události upravuje, do Masky rudé smrti dokonce vklínil další povídku nazvanou Skokan. Zmiňuji to proto, že mně osobně to přišlo jako hodně dobrý, povedený a fungující nápad. ()

Rozjimatel

"Why should you be afraid to die? Your soul has been dead for a long long time."     Už od pohľadu lacný kulisový film (až na niektoré scény na hrade, ktoré vyzerajú ešte celkom dobre) s hrozne strojenými hereckými prejavmi a s množstvom banálnych fráz. Ako môže za takých okolností fungovať nejaké hrôzostrašné napätie? Viac než horor to pripomína rozprávku, namiesto strašidelne to pôsobí skôr komicky a hlúpo (hlavne tie radovánky na zámku so sprostým rehotom). Na celom filme ma zaujal hádam len celkom podarený záver a potom ešte mladučká Jane Asher, ktorá bola celkom zlatá. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "Can you look around this world and believe in the goodness of a god who rules it? Famine, Pestilence, War, Disease and Death! They rule this world." ()

Spectre

Ďaľšia výborná cormanovka s (ako vždy) výborným satanistickým Vincentom Priceom. 1* bonus za záverečný danse macabre. ()

Mikino00

Vcelku zajímavý depresivní snímek z prostředí zkaženého hradu a okolí zasaženého červenou smrtí se bohužel v poslrdních 20 minutách stane parodií sama sebe a celá milostná linie mi přišla jakoby neseděla do filmu. ()

Petrus1

Já sice chápu, že když chce někdo zfilmovat povídku, kterou mám přečtenou za 10 minut a která v podstatě nemá děj a je zaměřena především na vizuální popis, že k tomu nějakou tu omáčku přidat musí. Bohužel mě to moc nesedlo. Princ, který uctívá Satana a jestli sem to dobře pochopila, spí dokonce v rakvi jak nějakej upír, jako protipól něžná nevinná dívka, která věří v Boha. "Podívej se na ten svět kolem - opravdu věříš, že mu vládne dobrotivý bůh? Války, hlad, nemoci, smrt. To jsou ti, kdo mají moc!" A do toho pedofilní Alfredo - nevím totiž jak jinak si jeho chování vysvětlit, když tak slintá po malé holčičce - dobře, dobře, pochopila sem, že to má být liliputka, ale bylo to dítě a ani to, že byla předabována dospělou herečkou mě o jejím liliputství nepřesvědčilo. Taky to na mě působilo až moc dramaticky a místy trochu moc přehrávaně. Scéna s ptákem silně smrdí vykrádačkou Hitchcocka. Z původní povídky zůstala opravdu jen kostra, resp. řekla bych že jen námět, bohužel atmosféra se vytratila - myslím, že nebyly vykresleny ani všechny pokoje (číslo sedm snad prezentují jen poslové smrti na závěr) a že hodiny nepředvedly svoji "sílu". Přes docela průměrnou stopáž sem se v podstatě nudila. Jediný pozitivum na tom snad je ta vizuální stránka - tak ještě, že to nebylo černobílé...Každopádně Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete "Navzdory pochmurnému tématu se film soustředí více na "masku" než na samu "smrt": díky důmyslné práci kamery (Roeg) i výstředně pojatým kulisám (Haller) se dílo stává uchvacujícím a v žánru výjimečným spektáklem....Maska rudé smrti je béčkovým snímkem i uměleckým dílem - podobně jako byla Poeova povídka šestákovým čtivem i mistrovskou prózou z kraje 40.let předminulého století." Ale i přes jasné poselství, které najdeme už u Poea, já nadšení nesdílím (kdybych měla hodnotit jen tu povídku, taxe s hvězdama rozjedu mnohem víc). Ale já nejsem žádnej odborník a ti, kteří jimi jsou, se rozhodli, že patří i mezi Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete ()

zdeny99

Maska rudé smrti patří podle mě mezi ty slabé ghotické horory Rogera Cornana. Opět vycházel z pera E. A. Poea, ovšem samotný film se povídce vůbec nevyrovná. Oproti literární předloze je Cornanovo dílo až příliš moc natahované, aby závěr naopak byl až moc rychlý. Příchod masky rudé smrti, takového smrťáka bez kosy je podle mne mnohem více a lépe ukázán právě v povídce než tady. Film je příliš nudný, a tak mu nepomáhají ani propracované interiéry starodávného sídla. Ty už ovšem detailně známe z jiných Cornanových filmů, které jsou také inspirovány z Poeova díla. A tak pro mě největším překvapením je Prosperova partnerka Juliana (Hazel Court), která je se svým obřím výstřihem neskutečně rajcovní milfka. [579. hodnocení, 66. komentář, 68%] ()

FilmWave

Uhrančivý Vincent Price a kulisy jak v "Byl jednou jeden král". Má to své kouzlo, ale přece jen to stárne a po hodině začne poněkud nudit. ()

Andronikos

Dejovo nezaujímavé, psychologicky chabé, myšlienkovo akoby relatívne hlboké, podľa mňa ale napokon sotva rudimentárne podnetné (pripomienka rovnosti pred smrťou a problému theodicey). Možno som však hromadu skvelých postrehov a filozofických úvah pod záplavou jalových obrazov prehliadol. :) Herecky nevyrovnané: zatiaľ čo na Pricea sa pozerať dá a angličtina vo všeobecnosti je v tomto filme príjemne starosvetská (zvuková stránka ale trpí častými nepríjemnými výkrikmi), ostatní herci hrajú tak mizivo a silene (predovšekým scény hromadného smiechu), až si človek kladie otázku, či to azda nie je zámer (avšak ako motivovaný?). Využitie onoho dievčatka pre úlohu tanečnice taktiež nepôsobí dvakrát povznášajúco. Upálenie "opice" a havraní atak na Prosperovu matrónu pôsobia v relatívne mdlo vyzerajúcom minutážovom okolí ako päsť na oko, pričom ale prinajmenšom na dnešnú dobu filmu rozhodne nezabezpečujú nejaký naturalistický/gore status. Ak sa kvôli niečomu oplatí túto snímku vidieť, je to nepochybne záver: štylizácia pomalo tancujúcich (a akousi umelou červenou gebuzinou namaskovaných) postavičiek tu na rozdiel od nemotivovanej teatrálnosti zvyšku filmu nevadí, pretože ide, aspoň podľa môjho skromného názoru, o pôsobivé prenesenie motívu danse macabre z kameňa a stien katedrál na filmové plátno. Nebyť tohto, hodnotil by som podstatne horšie. ()

ganjoman

Film jsem viděl na B-cult. Film měl až překvapivě zajímavou myšlenku a hloubku blížící se filmům od Bergmanna. ()

Schlierkamp

Americký horor podle stejnojmenné povídky E. A. Poea. R. Corman, jako tradiční režisér Poeových děl, navodil opět velmi ponurou atmosféru, neubráním se však dojmu, že do kvalit jeho předchozích legendárních snímků jako Pád domu Usherů, Jáma a Kyvadlo či zejména Strašidelný zámek něco schází. Nejspíš je na vině dějová plochost povídky, neboť autor se zabýval především vykreslením lyrických složek a to se režisérovi ne úplně zdařilo, i když hra s barvami pokojů a navození zdánlivé bezpečnosti před smrtí byly povedené. Prince Prospera, planě řečnícím o satanismu, hrál V. Price, jehož přirozený démonický projev jest na snímku to nejzajímavější. Kromě hlavní postavy zaujala také scéna s upálením muže v převleku primáta pověšeného na stropní svítidlo, vypůjčená z Poeovy povídky Skokan. Domnívám se, že nebýt výjimečného výkonu charismatického dvorního Cormanova herce, nedosahoval by tento snímek ani průměrného hodnocení. ()