Maska rudé smrti

• Česko Rudá maska (více)

Americký režisér a producent Roger Corman patří mezi legendární tvůrce hororového žánru. Během své dlouhé kariéry proslul schopností natočit osobitý hororový či fantaskní snímek za minimální náklady v rekordně krátkém čase. Začátkem 60. let Corman natočil význačný cyklus sedmi volně navazujících snímků inspirovaných povídkami Edgara Allana Poea. První filmovou adaptací tohoto literárního klasika se stal v roce 1960 snímek Zánik domu Usherů, který pro Cormana představoval první zkušenost s barevným širokoúhlým formátem a začátek dlouholeté spolupráce s charismatickým hercem Vincentem Pricem. Krátce na to následovaly snímky Jáma a kyvadlo (1961), Předčasný pohřeb (1962), Historky hrůzy (1962) a Havran (1963). Po přesunu produkce do Velké Británie v roce 1964 pak vznikla poslední dvě vrcholná díla Maska rudé smrti (1964) a Ligeina hrobka (1965). V Masce rudé smrti představuje Vincent Prince satanistického prince Prospera, krutého tyrana a nejbohatšího muže v kraji, který pustoší děsivá choroba zvaná rudá smrt. Zatímco vesničané umírají v děsivých bolestech, Prospero pořádá na svém hradě opulentní maškarní ples v domnění, že je zde před smrtící nákazou v bezpečí. Na maškarní ples se však dostaví tajemný host v rudé masce a začíná tanec smrti. Závěrečná taneční scéna představuje společně se satanskou mší nezapomenutelný vrchol Cormanova snímku, který vyniká nápaditou kamerou Nicolase Roega, jemuž se podařilo využitím dlouhých kamerových jízd a barevné symboliky vyjádřit barevnou koncepci literární předlohy. (Česká televize)

tranquill

Poetické (lépe řečeno umělecké) převedení kultovní Poeovy předlohy. Anebo bych je nazval operním hororem. Jak chcete... Každopádně Cormanova povedená záležitost. ()

Pulper

Film jako takový je příliš kýčovitý a patetický. Ale právě proto do něj skvěle zapadá mistr horroru Vincent Price. A ještě něco mě tu nadchlo. Snad nejlepší ztvárnění smrti, jaké jsem kdy viděl. Žádný unylý Joe Black, ani příšerná kostra s kosou z Barona Prášila. Ten chlapík v rudém hábitu bez tváře s uklidňujícím hlasem ve mně vzbuzuje mnohem víc respektu a děsu. ()

Amonasr

Ztvárnění mi přišlo málo filmové, spíš divadelní. A víc než horor to připomíná pohádku, navíc nijak zvlášť nápaditou. Sledovalo se to sice vcelku příjemně, ale do děje mě to moc nevtáhlo, ani to ve mně nevzbudilo nějaké větší emoce. Myslím, že v té době už uměli mnozí točit líp a přesvědčivěji. Koneckonců i o tři roky starší Jáma a kyvadlo od samotného Cormana byla mnohem povedenější. ()

Pokryvac

Konečne dobrý Corman, ktorý dokázal zo šesťstranovej poviedky Edgara Allana Poa natočiť takmer hodinu a pol dlhý film, pričom však nijak nezatratil samotného autora predlohy. Okrem Masky červenej smrti sa však darí scenáristom Campbellovi a Beaumontovi (taktiež jeden zo scenáristov slávneho sci-fi seriálu Twilight Zone) do deja zakomponovať aj inú Poeovú poviedku - Skokan (Hop-Frog) rozprávajúcu o trpaslíkovi a dvornom zabávačovi kráľa, ktorý sa rozhodne kruto pomstiť na nadchádzajúcom maškarnom plese po tom, čo je ponížená jeho kamarátka a tanečníčka Tripetta (vo filme sa volá inak, ale inak tu je všetko, vrátane kostýmu gorily). Má to štýl! ()

lake-lake

Rejža a scénárista asi nepochopili, že děs a hrůza v povídkách EAP nepramení z nadpřirozena a satanistických rituálů, ale výhradně z lidského myšlení a chování. A taky z nemoci, umírání a smrti. Proto může čtenář (alespoň chvilku) fandit i hodně záporným postavám. Tady nám ale udělali z prince naprosto prvoplánového zvrhlíka, přičemž si museli dvakrát (malá tanečnice, opice) vypomoci další povídkou, aby dokázali, že Prospero je drsoň k ženám, vězňům i tělesně postiženým. Celá společnost je nám ale v podstatě ukradená, ačkoliv Poe v povídce popisuje chování, které by vykazovala většina, kdyby měla tu možnost - uzavřít se v době nebezpečí na "neprodyšně" uzavřený hrad a užívat si, dokud to jde. Čímž děkuji televizi za uvedení epidemiologicky aktuálního díla. ()

Víteček

Sedmi stránková povídka na které je film založena mě pobavila o dost více než tohle. Film si vymyslel hodně věcí navíc a většinu ne k dobrému. Lze pochválit jako propagační materiál od české vlády, protože postavy nenosily roušky a všechny umřely. Stačilo jen na konec přidat slogan, "Nebuď jak Prospero, nos roušku". ()

Madax

Price je jako vždy výborný, potěší i klinické projevy onoho moru. Film je však z velké části zastaralý a nudný, vhodný jen pro krajní fanoušky starých hororů. ()

brasek

Najlepšia Červená smrť s maskou čo som mal možnosť vidieť. Stará klasika, Vincent Price ako princ Prospero, trocha nádychu satanizmu. ()

PTuranyi

Klasika. Zub času sa už podpísal ale základ nenahlodal. Nie je to strhujúce ani strašidelné ale má svoje čaro ako staré filmy o mušketieroch. ()

sibskyn

Nejlepší film co jsem mohl zatím od Cormana vidět. Ale to neznamená, že je to mistrovské dílo. Jenom dá se na to slušně dívat, nic víc. Všechno stojí a padá na Vincent Price, jeho princ je naprostý charismatický bastard, u které si přejete, ať neodchází ze scény. ()

Miroslav.Zac

Umělecky ztvárněné dílo od legendy hororu, které filmového gurmána nacpe k prasknutí, klasický fanda žánru však umře hlady. ()

StaryMech

Nápad (po cormanovsku) zvýpravnit Poeovu lyrickou prózu nebyl dobrý nápad. Výsledek, scénáristicky, inscenačně a povětšinou i herecky tak chabý, že ho nejsou s to zachránit ani krasohledné sestavy jednoho z nejlepších britských kameramanů své doby, mi (nejen) ve své třídní uvědomělosti připomněl české pohádky z budovatelských let, ovšem s psychedelickou polevou : ta červená karikatura Bergmanovy Smrti ! a tanec Jí propadnuvších ! a závěrečné procesí, zjevující nám, že je také Smrt černá, fialová. modrá, oranžová, žlutá a bílá, v ladné shodě s komnatami knížete Prospera ! Prchavou rudou kutnu si Roeg přetáhl do vlastního "Teď se nedívejte" - komu se nelení, tomu se červení. ()