Saw: Hra o přežití

• USA Saw (více)

Krvavá hra s pravidly ostrými jako pila... Ve špinavé sklepní umývárně se proberou z bezvědomí dva muži, fotograf Adam a doktor Lawrence Gordon. Oba jsou připoutaní okovy k potrubí a nemají tušení, jak se zde ocitli. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Z magnetofonových pásek, které u sebe najdou, se muži dozvědí, že se stali oběťmi sadistického maniaka, zvaného Skládačkový vrah. Jeho specialitou je vhánět nic netušící lidi do důmyslných pastí, z nichž zpravidla není úniku. Každá z nich však má svůj skrytý význam. Oběti se vlastně ocitají v krvavém očistci, a jen málokoho čeká vykoupení. Pro Adama a Lawrence platí v této smrtící hře pravidlo, že místnost opustí živý jen jeden z nich... Psychothriller, který si libuje v rafinovaných krvavých nástrahách, natočil jako svůj debut režisér James Wan ve spolupráci s hercem a scenáristou Leighem Whannellem. Nízkorozpočtový snímek se stal senzací na festivalu Sundance v roce 2004. Kromě šokujících výjevů totiž nabídl i to nejlepší, čím se vyznačovaly podobné snímky z poslední doby, zejména thriller Sedm, horory typu Cela a Kostka, ale i nesčetné počítačové hry s dobrodružnou tematikou. (Česká televize)

jojto

Vôbec som nevedel do čoho idem. Originalita, ale dokonalá. Pristihol som sa ako zatváram oči a hryziem si nechty :). A ten záver, ako by napísal verbal, meganámrd ! ()

VLADEK

Až na doporučení mého kamaráda shlédnuto dnes, tedy 11 let od zrodu filmu. No snaha o zvraty tady je, ale logicých blbostí je tolik, že byste tím naplnili odpadkový koš. Je to nudné a bohužel místy i k smíchu včetně rádoby brutality, Jak pak asi umí vypadat další pokračování. Rozpočet nízký, herci se snaží - 60%. ()

exlax

Když jsem to před lety viděl poprvý, fakt se mi to líbilo. Při sledování po pár letech jsem ale musel házet facepalmy při do očí bijících nesrovnalostech v ději a nelogickým chování některých postav. Nejdřív se film tváří jako thriller, co zaujme, ale dramatizováním všeho úplnými blbostmi v druhé polovině přestává působit profesionálně. Mohlo to být o dost lepší, přesto jde o zajímavý začátek kultovní série. PS: O horor rozhodně nejde. ()

HolyKeeper

Film o tom, jak si jeden postarší člověk po diagnóze rakoviny, úmrtí nenarozeného dítěte a následném pokusu o sebevraždu uvědomí cenu života. A všem těm, kteří si toho svého dostatečně neváží, připravuje léčbu po svém v podobě "her". Jak to teda aspoň on sám rád označuje. Jedná se o příjemný, nepřekomplikovaný thriller s mírně hororovou atmosférou, která by se dala krájet. Rozhodně nečekejte žádné brutální jatka, jak tady někteří pohoršeně popisují. Fantastický námět a překvapivý závěr. Jeden z filmů, který se vyplatí vidět víckrát. Doporučuju. ()

Birter

Je škoda, že dneska už je skoro cool nemít rád tento film a zesměšňovat ho jak to jde. Jedná se totiž o skutečně o vynikající mystery film, který dokáže z jedné místnosti vystavět široký napínavý příběh, který se stal influencrem pro mnoho hororů, které přišly po něm. Tomu všemu jen pomáhá geniální zvrat na konci, chytré zápletky a rovněž celková atmosféra filmu. ()

notozjano

S odstupem času jsem se rozhodl, že si dám celou sérii Saw znovu díl po díle. Na to, že jsem v podstatě znal už děj, jsem byl mile překvapen, kolik maličkostí mi uniklo u prvotního sledování. Dokonce mě i na závěr trochu zamrazilo a chtě nechtě musím dát plný počet, protože je to skutečně mistrovské dílo. ()

Mtytjouda

Horory nemám rád, ale tahle lahůdka je něco, na co se nedá jen tak zapomenout. Když jsem to v roce 2008, jako 14 letý viděl poprvé, měl jsem velké problémy usnout. Po 10 letech jsem se na to podíval znovu a je to stejně dobré. Žádné dlouhé kecání, jde se na věc. Probudíte se v místnosti připoutanej jako čokl a ... Zkrátim to ... Poutavý, děsivý, překvapivý. Na tohle jsou slova málo, tohle musíte vidět. 85% ()

Mickaela

Celá serie Saw filmů zaměřených na boj o život, která dle mého názoru není pro každého, poněvadž jsou zde opravdu do detailů ukázány krvavé scény. Já si ji však oblíbila z toho důvodu, že je každý krok a každý posun děje opravdu do detailů promyšlený tak, aby divák nebyl schopen odhadnout, jak film skončí. Přidanou hodnotou je také fakt, že většina částí hry o přežití ukazuje na důležité životní hodnoty, kterými by se měl každý člověk řídit. ()

PanPyzamo

Saw jsem sledoval s přáteli na kamarádovy narozeniny. Nikdo z nás film předtím neviděl a tak to byl pro nás všechny “first feel“. Všichni jsme po skončení byly spokojeni. Co se mi na Saw líbí nejvíce je, že buduje atmosféru a nikoliv na vás neháže lekačky, což bohužel spousta hororů dělá. Příběh je převážně o dvou postavách, které jsou spolu v jedné místnosti a snaží se uniknout a přesně tohle dělá z tohoto filmu tak kvalitní, jak je. Čeká vás plno nečekaných momentů, kdy si budete říkat, zda hlavní postavy přežijí, ale to vše vyvrcholí na konci a právě asi tak posledních 5 minut filmu jsou naprosto luxusní. Všechno tu kvalitu podtrhuje soundtrack, který sice nepatří k těm nejlepším, ale rozhodně není špatný a osobně jsem ho měl i po skončení filmu tak hodinu v hlavě. Celkově tento film doporučuji. 8/10 ()

BrusVejn

Ďalší z filmov, ktoré boli v čase svojho vzniku pre malého mňa super cool, ale po toľkých rokoch je to veľká slabota. Treba si neustále opakovať, že to je film natočený za pár drobných s ochotníckymi hercami lebo inak sa na tom veľa pozitív nenájde. Ale musím uznať, že keby som nepoznal záverečnú pointu, je možné že by to na mňa zapôsobilo aj v dnešnej dobe oveľa viac. ()

HennessyVSOP

Saw má pověst velmi brutálního hororu, ale musím přiznat, že brutality je zde výrazně méně, než by člověk čekal a naopak práce na scénáři výrazně více. Jeden z nejlépe vypointovaných hororových filmů, co jsem zatím viděl, velmi blízko na úrovni Sedm a podobných legend. ()

Kontryhelka

Hodně zajímavý počin, na který jsem v době svého vzniku koukala jak na zjevení. Opravdu hodně povedené a na další díly jsem se hodně těšila. I když je to pomalu na jedno brdo, vždycky jsem si film užila. ()

Mangano

Aha, ehmm. Poprvé jsem Saw viděl jako malej kluk. Tenkrát to pro mě byl tak nechutnej zážitek, že mi z toho bylo zle. Při aktuálně druhém zhlédnutí této žánrové klasiky tak po 15 letech musím říct, že je to jen průměrná rudá nuda. Ačkoli jsem si z filmu od minule nic moc nepamatoval, takže jsem nevěděl, jak film dopadne, ani o čem vlastně je, vůbec mě to teď nezajímalo. Kdyby se scénář držel výhradně té koupelny a neustále ji neopouštěl, byl by to možná úplně jiný zážitek, než takhle, kdy je to jen nudná kaše se spoustou dialogů, s pár kapkami krve a s logikou o levelu automatu na loupané mandarinky. Z tak originálního námětu by se dalo vytřískat opravdový psycho, hlavně protože platí, že v jednoduchosti je krása. Stačilo by to celé situovat prostě jen do té nechutné čím dál víc zakrvácené koupelny, co by tak pro díváka neměla hranice s reálným světem a jediným pojítkem s normalitou by mohla být stále se více vytrácející lidskost obou hráčů mizející spolu s jejich rozumem. Snímek pak taky neměl snad jediný hororový prvek. Je to prostě jen průměrný thriller. Od první cca půl hodiny stopáže jsem se prostě nudil. Já chápu, že za málo peněz je málo muziky, ale tady podle mě šly peníze někam, kam neměly. Takže, jako kiddo jsem byl nadšený, teď jsem měl co dělat, abych neusnul. Jestli bylo tedy záměrem tvůrců natočit film (v rovině žánru) pro dětské publikum tak tleskám, ale jako středoškolský pedagog se musím ohradit proti takové šílenosti. Jestli je film poté zaměřen na dospělého diváka, přidám alespoň jednu hvězdu za celkem dobrý režijní start pana Wana, jinak opravdu nevím, za co má tohle laciné béčko tak vynikající hodnocení. ()

Sunwheel

Aj po rokoch to neskutočne fungovalo a od začiatku do konca držalo v napätí. Záver odstrelil pocit akéhosi uspokojenia a podčiarkol beznádej. Skvelá žánrová práca! Neviem čo by som vytkol. ()

david141474

No, já myslím, že to nebylo vůbec špatný. Děj byl opravdu solidní, to napětí než se vrah ukázal, bylo nekonečný, ale nakonec byly oba dva zvraty opravdu solidní a perfektně filmařsky udělaný. Děj byl opravdu solidní a jediná brutální scéna byla mimo scénu, bohužel, ale jinak to nebylo absolutně špatný a to poznávání těch dvou uvězněných osob je opravdu kvalitně natočený a zahraný. Pokud nechcete spoilery, přestaňte číst, ale když se Gordon pomalu zblázní a ufikne si nohu tak to byla taky opravdu kvalitní scéna. No, ale přece jenom mi tam něco chybělo. 8/10 Opravdu kvalitní horůrek. ()

exe.

K hororom som mal blízko už ako 11 až 12 ročný a práve Saw bol jeden z prvých, ktoré som mal možnosť vidieť a v tej dobe to bol veľký hit medzi hororovými žánrami, ba dovolím si tvrdiť, že až taký, jak Texas Chainsaw Massacre alebo Halloween (áno, už v takom veku som začal pozerať hororové klasiky). Saw má od začiatku do konca perfektne budovanú atmosféru, ktorú si z počiatku buduje svojim úvodom, jadrom a záverom, kde neustále núti klásť si otázku, čo tam robia dvaja random típci a dedo s prestrelenou hlavou a to všetko sa vybuduje do grandiózneho finále, ktoré je také, ako má byť - zaujímavé, nepredvídateľné. Je zaujímavé, ako z kratkometražného rovnomenného filmu vyšlo 9 samostatných filmov a že sa zo série Saw stala taká kultová záležitosť, ktorá si podmanila milióny fanúšikov a rozhodne zaslúžene. James Wan dokazuje svoju oddanosť k hororovému remeslu a dôkaz, že vie točiť horory si potvrdil v ďalších filmoch (The Conjuring, Insiodious,..). Saw nám dal okrem extrémnej brutality a veľmi dobre premyslených pascí aj kultový soundtrack, ktorý musí každý správny fanúšik hororov poznať. Ďakujem Wanovi za tento film a Charliemu Clouserovi za nezabudnuteľný soundtrack. ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (více)