Klan létajících dýk

• Čína Shi mian mai fu (více)

Režisér Zhang Yimou proslul svými nádhernými citlivými portréty Číny. Spíš než za odborníka na akční film se pokládá za nadšeného studenta tohoto žánru. Už po prvním výpadu do filmů o Wuxia (filmy o bojových uměních), kde byl Hrdina nominován na cenu Akademie, Zhang zcela propadl akčním filmům. Tentokrát už jsem odvážnější a na žánr jsem si zvykl, říká nejvíce opěvovaný čínský režisér, Dá se říct, že tenhle film je pocta filmům o kung fu.

Klan létajících dýk je sice napínavý akční snímek, zároveň ale nese i Zhang Yimouovu známku výjimečné vizuální krásy a strhujícího příběhu. Nechci natáčet obyčejný bojový film, vysvětluje Zhang, Chci vyprávět o vášni a zajímavých postavách to je můj styl Wuxia filmů. Je to příběh o vášni a lásce. Může to být Wuxia film, ale zároveň i silné a romantické vyprávění o lásce.

Nacházíme se v roce 859 našeho letopočtu, v době vlády dynastie Tang*. Ta byla v době svého rozkvětu jednou z nejosvícenějších říší čínské historie, nyní se však nachází v úpadku. Císař není schopen vládnout a vláda je zkorumpovaná. Po zemi se šíří nepokoje a četné povstalecké armády se začínají bouřit. Ta největší a nejprestižnější si říká Klan létajících dýk.

Klan létajících dýk má tajemné praktiky, bere bohatým a dává chudým. Z toho důvodu si získal podporu veřejnosti a rychle vzkvétal. Klan sídlí v oblasti Fengtian, v blízkosti hlavního města říše, a už dlouho je trnem v oku místním úřadům, které jsou i jeho největšími rivaly.

Zástupci úřadů jsou rozhořčeni, protože Klan vzkvétá, i když se jim podařilo zabít jeho vůdce. Co víc, pod vedením nového tajemného vůdce se Klan ještě posiluje. Hlavní zástupci oblasti Fengtian Leo a Jin dostanou rozkaz polapit vůdce klanu během deseti dní.

Kapitán Leo podezírá krásnou novou tanečnici v místním Pivoňkovém pavilonu, Mei, že je dcerou starého vůdce. Leo zosnuje plán a chce Mei zatknout a vyslýchat. Když Mei odmítne prozradit cokoli o Klanu létajících dýk, dva kapitáni vymyslí jiný plán. Kapitán Jin předstírá, že je bojovník Vítr a osvobodí Mei z vězení. Tím si získá její důvěru a odveze ji na skrytou základnu Klanu létajících dýk.

Plán je tedy úspěšný, ale při putování do sídla Klanu se Jin a Mei sblíží. Mei si svého tajemného ochránce brzy zamiluje a Jin zjistí, že propadl svéhlavému šarmu Mei. Oba dva se snaží nedávat své city najevo, ale pod noční oblohou plnou hvězd je téměř nemožné odolat té nezadržitelné vášni. V pralese, který je obklopuje, číhá nebezpečí, vítr jen tiše vane, jakoby cítil napětí toho okamžiku

Co čeká ty dva nešťastníky osudu, Jina a Mei? Pokud to je opravdová láska, proč tedy stále tajně spřádají plány a v srdcích nosí tajemství? (oficiální text distributora)

Frajer42

Spoilery! Úvodních 15 minut mě kurevsky vyděsilo, když jsem neviděl naprosto nic jiného, než debilní taneční kreace za zvuků podstatně lepší hudby. Co se týče samotného příběhu, tak se mi líbilo, že byl mnohovrstvý a nejednalo se o lineární cestu k cíli s plytkými charaktery, nýbrž se tvůrci pokusili o něco jako děj a docela se jim to povedlo. Snad s jedinou, leč velmi vážnou výtkou k totálně prokouknutelné a milionkrát otřepané zápletce s bojovou mistryní předstírající slepotu. Taktéž jsem nepochopil, co na ní bylo tak krásného a okouzlujícího, když vypadá jako miliony dalších rákosniček, protože mám podezření, že Číňané se již nerodí běžným způsobem, ale jsou sériově vyrábění v laboratořích. Kulhající logiku závěru filmu bych tolik nekritizoval. Logiku velmi často postrádá i láska a tohle je film především o lásce. Nejlepším z celého filmu jsou samozřejmě poměrně časté bojové scény, které jsou sice, jak je dobrým činským zvykem, brutálně přestřelené, ale na efekt působí moc dobře. Vidím to s přihlédnutím na vynikající vizuál s hodně přivřenýma očima na velmi slabé 3 kousky. ()

AppleCore

První film asijskýho původu (nebo alespoň první, který jsem viděl), kterej má naprosto bezchybnou a strhující hudbu utvářející úchvatnej a jednoznačně pětihvězdičkovej zážitek. ()

swamp

Tam, kde mi ve filmu Wo hu cang long vadilo "létání", tady jsem si ho užíval. :) Nádherná scenérie, nádherná hudba, nádherná choreografie a hlavně nádherná Ziyi Zhang..zkrátka nádherná podívaná. ()

Slarque

Hrdina byl téměř dokonalý, ale Zhang Yimou ho snadno překonal. Omezil sice své hrátky s barevným laděním (obraz přitom zůstal stále stejně nádherný), ale místo hříčky vypráví silný příběh. Je to spíše romantické drama, ale závěrečná syrově brutální řežba to všem příznivcům akce vynahradí. Zhang Ziyi je ještě krásnější než kdykoliv předtím a třeba její tanečně-akrobatické hudební číslo či souboj v bambusovém lese jsou naprosto úžasné scény. Nutno říci, že se po Tygru a drakovi a Hrdinovi neopakuje, každá její role je naprosto odlišná. Stejně jako obraz je povedená i hudba a zvuk, prostě nádhera! ()

Willy Kufalt

Kdyby to netrvalo dlouhé dvě hodiny, ale něco kolem standardní hodiny a půl, kdyby si tvůrci k závěru odpustili tuny patosu a naopak film v jeho průběhu obdařili nadhledem, kdyby tolik nepoužívali ty otravně zpomalovací efekty, klidně bych udělil 3 hvězdy. Vzpomněl jsem si, jak jsem u filmu Když letí havran kdysi napsal, že islandští Vikingové s noži mě minuli úplně stejně jako japonští samurajové s meči. A čínské bojovníky s létajícími dýkami si teď rovnou mohu přidat na seznam. Jenže zároveň mi došlo, že problém pro mě zdaleka nemusí spočívat tak v postavách a bojových nástrojích, jako i ve zpracování. Aneb musím uznat, že několik soubojů s „magickým“ vrháním a různými složitými průlety dýk nebo létáním bojovníků nad korunami stromů vytvářelo úchvatnou podívanou, tedy pokud je Yimou Zhang zrovna nerozmělnil patetickými zpomalovačkami. Zvláště hromadný souboj v temném lese uprostřed filmu byl fakt něco, co jsem dosud nespatřil a nad čím jsem čuměl s otevřenou pusou! Většina filmu mě ale žel už tolik nebavila a svým zdlouhavým náhledem do jiné kultury bez nadhledu v jednoduchém příběhu nezanechala moc na to, abych pocítil nadšení z dvouhodinového filmu jen skrze drobný zážitek z asi tří sekvencí ve jménu těch nejefektnějších soubojů a uspokojení se z pěkných záběrů na podzimní krajinu. [50%] ()

klerik

Úchvatné predstavenie, kde sa miesto veľkých vecí, ako je boj proti cisárovi, rieši "iba" láska. Film plný citov a hrdinov, u ktorých až dokonca neviete či ich máte milovať alebo nenávidieť. Jednoznačne najlepší (a najkrajší) "lietajúci" film... ()

Chrustyn

Neuvěřitelně nádherný film s krásným romantickým příběhem. Už u Hrdiny jsem si všiml, že režisér spíše maluje než režíruje. Film přímo hýří krásnými barvami. Vše je navíc podbarveno krásnou hudbou a skvělými herci. I tohle by stačilo k tomu aby byl film skvělý ale nechybí zde samozřejmě ani nezbytné bojové scény, které jsou naprosto dokonalé a z filmu dělají nezapomenutelný zážitek. Ale i když v Hrdinovy byli nedílnou součástí zde je beru jen jako takový bonus. ()

Crocuta

Vizuálně opravdu krásné, po této stránce geniální film. S příběhem je to už podstatně horší. Naprosto výstižný komentář: Tsunami_X. ()

ainny

I kdyby byl Klan úplně blbej film, tak by měl něco kvůli čemu by stálo za to se na něj podívat. Tedy spíš si ho poslechnout. A to je hudba. Naprosto výjimečná a geniální. Jenže on to blbej film není. Naopak jeho poklidný děj je střídán akcí a má několik vrcholů - první je hned na úvod tanec Ziyi Zhang a posléze "fazolový" souboj. Tím druhým je pak útok v bambusovém háji. No a třetí mezník přijde zhruba po hodině a deseti minutách. :^) ()

Dr.film

Ano, je pravdou, že samotný námět v sobě nenese vrcholnou dávku autorského řemesla, ale jeho prostost jako by pouze vkládala poslední střípek do mozaiky vizuálních orgií, kterými nás Yimou Zhang po celou dobu filmu příjemně zaplavuje. ()

Pejpr

Začátek je skvělý, putování krajinou, z počátku oboustranně nevinné laškování, dýky s GPS navigací, atd... Ale jak dorazí na místo, film nabývá na úpadku geometrickou posloupností (vy matici jistě víte jak je to rychle). Velké množství romantických klišé, srdcervoucích dialogů, dopředu předem odhadnutelných situací, nesmrtelných kapitánů chodících s nožem v zádech, atd.. Zvrat (neřikam že k lepšímu) nastává ve finále, kdy se hlavní hrdinové předbíhají v sebeobětování, a kdo tuhle soutěž vyhraje se nechte překvapit. Aneb všichni šťastně umřeli a žili až do konce :D ()

anais

Mnohem intimnější příběh než Hrdina. Tentam je patos davových scén. Tenhle film je úplně o něčem jiném. Yimou Zhang (režie) dokázal, že jeho předchozí opus nebyla náhoda, a že podobné filmy umí natáčet, kdy se mu zlíbí. Vkročil tedy opět do stejné řeky a vytvořil pomocí podobných prostředků film zcela jiný, citlivější. Sice, nebýt naturaistického finále, film mohl vyznít úplně jinak. A i když se mi moc líbilo, přijde mi to jako malé podlézání divákovi, kterého jinak vcelku lyrický film nemusel moc bavit. Jako by jim chtěl dát to, co se od dnešních asijských filmů asi trochu čeká – krev, přemrštěné umírání. Špatné to není, jen bych si to dovedl představit v jiných filmech. O krásné barevnsti obrazů tu psát nebudu. To se musí vidět! ()

Xeelee

Opravdu nádherný vizuál a velmi jednoduchá až primitivní dějová linka s pár vykonstruovanými zvraty, které vše nasměrují k finálnímu souboji. Oproti Hrdinovi se tu fyzikální zákony občas obchází a občas neobchází a tak vůbec jsem měl z filmu velmi rozporuplné pocity. ()

eraserhead666

Někde mezi návštěvou kina před devíti lety a dnešní DVD projekcí jsem si přečetl recenzi tohoto filmu, v níž se tvrdí, že zde vítězí forma (vizualizace) nad obsahem (dějem). Což je pravda, ale je to snad první film, kde mi to vůbec nevadí. Ten příběh je takřka nijaký a v závěru vygraduje až do nechutného kýče, ale to zpracování je úchvatné. Pivoňkový pavilon, do něj bych chtěl doživotní permanentku, celá část v bambusovém lese je naprosto úchvatná, souboje dechberoucí, je prostě krása na to koukat. A pak je tu samozřejmě dokonalá, úchvytná a geniální Ziyi Zhang a její věčne vykukující odhalená ramínka (to je fragment celého díla, na němž se dá naprosto ulítnout!!!). Vlastně bych filmu vytkl jen jednu věc, a to je sníh u posledního souboje, který začne ještě bez něj a nechce se mi věřit, že by ten souboj trval tak dlouho (prakticky několik hodin), aby během něj stihlo napadnout cca 30 cenťáků sněhu. že v tom filmu lidi nerealisticky lítají, to jim klidně sežeru, ale tohle ne. Ale i přesto, pokaždé (už asi po čtvrté - a jsem nesmírně rád, že poprvé v kině) skvělý zážitek. ()

SOLOM.

Tady asi poplavu proti proudu, ale tento kousek mě nějak závratně nenadchnul. A to hlavně po naivní příběhové stránce (jde vidět, že to psal básník). Po vizuální stránce to však byla nádhera. Kouzelná příroda, pěkné kostýmy a sexy hlavní hrdinka – to je to nač se tu dá opravdu dívat. Samozřejmě nesmím zapomenout na akční pasáže – některé bojové souboje jsou opravdu luxusní a choreografie „mistrná“, ovšem ve chvíli kdy tam hopsají jak opice po bambusu, nebo závěrečný souboj jde kvalita rapidně dolů. On závěr celkově je dost špatný. Chtěl bych vidět sekání mačetama, krve jak z vola a oba borci bez oddělených údů...prostě pohádka… ()

Sofia

Moc hezká vizuální stránka, ale naprosto kýčovitý a klišovitý příběh. Choreografie soubojů ještě tak 10krát přehnanější než v Tygru a drakovi. Jsem zvědavá, s čím přijdou příště...dávám za 3 a půl. ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží