Klan létajících dýk

• Čína Shi mian mai fu (více)

Režisér Zhang Yimou proslul svými nádhernými citlivými portréty Číny. Spíš než za odborníka na akční film se pokládá za nadšeného studenta tohoto žánru. Už po prvním výpadu do filmů o Wuxia (filmy o bojových uměních), kde byl Hrdina nominován na cenu Akademie, Zhang zcela propadl akčním filmům. Tentokrát už jsem odvážnější a na žánr jsem si zvykl, říká nejvíce opěvovaný čínský režisér, Dá se říct, že tenhle film je pocta filmům o kung fu.

Klan létajících dýk je sice napínavý akční snímek, zároveň ale nese i Zhang Yimouovu známku výjimečné vizuální krásy a strhujícího příběhu. Nechci natáčet obyčejný bojový film, vysvětluje Zhang, Chci vyprávět o vášni a zajímavých postavách to je můj styl Wuxia filmů. Je to příběh o vášni a lásce. Může to být Wuxia film, ale zároveň i silné a romantické vyprávění o lásce.

Nacházíme se v roce 859 našeho letopočtu, v době vlády dynastie Tang*. Ta byla v době svého rozkvětu jednou z nejosvícenějších říší čínské historie, nyní se však nachází v úpadku. Císař není schopen vládnout a vláda je zkorumpovaná. Po zemi se šíří nepokoje a četné povstalecké armády se začínají bouřit. Ta největší a nejprestižnější si říká Klan létajících dýk.

Klan létajících dýk má tajemné praktiky, bere bohatým a dává chudým. Z toho důvodu si získal podporu veřejnosti a rychle vzkvétal. Klan sídlí v oblasti Fengtian, v blízkosti hlavního města říše, a už dlouho je trnem v oku místním úřadům, které jsou i jeho největšími rivaly.

Zástupci úřadů jsou rozhořčeni, protože Klan vzkvétá, i když se jim podařilo zabít jeho vůdce. Co víc, pod vedením nového tajemného vůdce se Klan ještě posiluje. Hlavní zástupci oblasti Fengtian Leo a Jin dostanou rozkaz polapit vůdce klanu během deseti dní.

Kapitán Leo podezírá krásnou novou tanečnici v místním Pivoňkovém pavilonu, Mei, že je dcerou starého vůdce. Leo zosnuje plán a chce Mei zatknout a vyslýchat. Když Mei odmítne prozradit cokoli o Klanu létajících dýk, dva kapitáni vymyslí jiný plán. Kapitán Jin předstírá, že je bojovník Vítr a osvobodí Mei z vězení. Tím si získá její důvěru a odveze ji na skrytou základnu Klanu létajících dýk.

Plán je tedy úspěšný, ale při putování do sídla Klanu se Jin a Mei sblíží. Mei si svého tajemného ochránce brzy zamiluje a Jin zjistí, že propadl svéhlavému šarmu Mei. Oba dva se snaží nedávat své city najevo, ale pod noční oblohou plnou hvězd je téměř nemožné odolat té nezadržitelné vášni. V pralese, který je obklopuje, číhá nebezpečí, vítr jen tiše vane, jakoby cítil napětí toho okamžiku

Co čeká ty dva nešťastníky osudu, Jina a Mei? Pokud to je opravdová láska, proč tedy stále tajně spřádají plány a v srdcích nosí tajemství? (oficiální text distributora)

kinej

Tenhle film je dalším pokračovatelem čínských megaprojektů. Tygr a Drak se mi moc líbily. Klan létajícíh dýk nenabízí nic mov nového, opět se hraje na stejné struny. Barevnost, vytříbená příroda, romantika, nádherná hudba a nereálné avšak úchvatné souboje, to vše už bylo v předcházejících filmech. Ale na mně to funguje pořád stejně. dokonce myslím, že KLD má zatím nejsilnější příběh. Takže na další Čínu se opět rád podívám. ()

Jacinda

Je smůla jak to dopadlo s tím květinovým polem. Štáb zaplatil zemědělcům, aby na něm vyseli spoustu barevných a nádherných květin, ale nějak se to nepovedlo. Alternativní řešení můžeme vidět na scéně, kde Jin trhá z hřbetu koně květiny (plevel) pro Mei. Co se týče umělecké stránky, jsou Dýky úchvatné. Problém s tímhle filmem je stejný jako u Vesnice. Můžete ho prakticky vidět jenom jednou. Při druhém shlédnutí se mi již jeví některé počínání Mei jako nelogické a hloupé. Dál mi trochu nesedla závěrečná scéna ve sněhu. Hromadě sněhu. Popravdě nevím kde se tam takové kvantum vzalo. Jestli to mělo demonstrovat jak dlouho bojovali, nebo to mělo podtrhnout uměleckou stránku...fakt nevím. ()

Jhershaw

Klan létajících dýk se nese ve stopách Hrdiny docela zřetelně. Opět je tím hlavním, čím film zaujme, vizuální zpracování. O co je chudší výtvarná stránka filmu (již se nekoná CG přibarvování, většina je točena v přirozené přírodě), o to více jde o bojové scény. Neuchvacuje jen samotné bojové umění, jako spíše všelijaké parádičky, zpomalování ("dagger-time" :), atd. Ovšem opět počítačové, což na mě působilo sice tak, že jsem byl uchvácen, jak to hezky natočili, ale to je tak asi všechno. Nejvíc se mi líbil asi konec s padajícím sněhem. ___ I když Tygr a drak byl méně výpravný a akční, měl navíc jakýsi "vnitřek", duševní, filosofující, navíc obsahoval jemnost a půvab, o jakém si Klan může jen nechat zdát. ___ 85% ()

kyselina

Vymyslet originální příběh v roce 2004 je velice obtížné a podle mě už všechny zápletky vymysleli v renesanci, takže vytýkat Zhangovi tisíckrát omýlané story, by bylo nefér. Ale kdyby zůstalo jen u toho, nikdo by si Klanu nevšiml. Zhang přišel s něčím co milostný trojúhelník přivedlo někde nad nebeské výšiny a nebylo to jen bambusové pole. Jak praví jedno dílko Woodyho Allena...Hollywood Ending (pojem by Tsunami)! ()

sheen

Po filmech Tygr a Drak a Hrdina další klenot Wuxia snímků. Yimou Zhang ukazuje, že umí a že film Hrdina nebyla jenom náhoda. Výtečně sladěná love story (variace na Romeo a Julii) s bojovými scénami. K hereckému obsazení není co dodat, současná špicka asijské produkce. Jednu poznámku si neodpustím, výtečný hudební doprovod, který mě fakt chytil u srdce. ()

hippyman

ou... tak tohle bude oříšek... pro začátek klady - úchvatná hudba, kamera, scenérie, choreografie... ale opravdu neuvěřitelné souboje místy přecházejí do naprostých sci-fi absurdit, kterým se člověk musí smát... příběh by byl silný bez poslední půlhodinky, která v mých očích degraduje film do šedivého průměru... a závěr tomu všemu nasadí korunu... to když se dva perou, třetí už se fakt jen a jen směje... ale to asi nebyl záměr... velké zklamání, které zde celé dobře popsala kiddo ... 50% ()

salahadin

Východní filmy, kde lidi lítají, nebo stojí na tenoučké větvičce apod., to není sci-fi, to má být realita? Souboje, které vypadají jako balet pestrobarevných filmových trikařů, ve mně spíš vzbuzují úsměv, než údiv. Vizuální položka filmu hraničí s hrubým kýčem, jak je ostatně u podobných čínských fimů běžné (ta hranice je však dost nejistá). Zbraně vypadají jako před chvílí koupené laciné hračky z vietnamských tržnic, ale to je jen drobnější problém. Problém je, že podobné filmy jsou tak vyšperkované různými pozlátky, že se prostě chtě nechtě líbí (alespoň většímu dílu publika). Mně se jakžtakž líbí Zhangova poetika, i když tady účelně natahovaná nesmyslnými dějovými zvraty. Jeho filmy sice pro mě nepředstavují vrchol filmové podívané, ale jsou poživatelnou ukázkou tvorby z končin, ze kterých filmy téměř výhradně nesleduji a nelákají mě. Škoda jen těch hloupých a nelogických dějových zvratů ve filmu. ()

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 9/10 Hudba 7/10 Efekty 10/10/// +nádherné prostředí, obraz laděn do zelené, herci, příběh, dojemné scény, akce, kamera a zpomalené záběry -hudba je dobrá ale nevynikne tolik, napodruhé už to nepřekvapí/// Po filmech jako Tygr a drak a Hrdina jsem byl tímto žánrem docela otráven a příšerně znuděn. Tygra a draka jsem ani nedokoukal a Hrdina mě až na nádherné scény ničím neoslnil. O to je překvapivější, že právě Klan létajících dýk mě naprosto strhl. Je to neuvěřitelně krásnej film s romantickým příběhem a prefektníma scénama. Chválit bych musel jednu vedle druhé. Naporvé mě film dokonce zvým závěrem dojal. Klan létajících dýk je neuvěřitelný zážitek. Teda přál bych vám ho./// Celkem 86%/// ()

Mi Nü-Chai

Překrásné obrazy, plné úžasně sytých barev, do nejmenšího detailu vypilované souboje i taneční pohyby, sníh a listí padající přesně v tu správnou dobu - až potud je vše tak, jak má být, bohužel, vše ostatní je už špatně. Zbytečně překombinovaným příběhem počínaje, přihlouplými dialogy pokračuje a nevěrohodnými herci konče. Hlavní hrdinka je sice moc krásná, ale nevěřila jsem jí ani slzu, totéž platí i o jejích souputnících. Buď měli kolektivní přechodnou ztrátu výrazových prostředků, nebo zkrátka neměli co hrát, osobně se přikláním spíše k té druhé variantě a nechápu, jak je možné, že Klan létajících dýk napsal a natočil takřka stejný tým jako po všech stránkách výtečného Hrdinu. Toto bylo opravdu dost nepovedené. Dvě hvězdy s odřenýma ušima za obal a na obsah se pokusím co nejrychleji zapomenout. ()

misterz

Tentoraz ma čínsky milostný príbeh nenadchol tak, ako by som si prial. Namlsaný podobnými snímkami ako Tiger a drak alebo Hrdina som čakal niečo emotívnejšie, epickejšie a s lepším historickým podkladom (viac sa venovať dobovým reáliám). Nezaškodila by ani lepšia výprava. Navyše v porovnaní s oboma snímkami tu aj kamera ťahala za kratší koniec. Nesadla mi ani celková koncepcia dejovej linky. V prvom rade informácia o presnom letopočte mi prišla úplne zbytočná, kľudne by sa príbeh mohol odohrávať aj 2500 rokov pred Kr. a divák by si ničoho nevšimol. Nechápem teda to presné stredoveké ukotvenie. Samotný príbeh možno rozdeliť na dve časti. Jedna časť sa venuje bojom medzi Klanom lietajúcich dýk a vládnym vojskom, tá druhá je čistá romantika kde máme možnosť sledovať vznik a priebeh lásky medzi dvoma zaľúbencami, z ktorých každý stojí na opačnej strane barikády. Postupom času druhá časť vytláča tú prvú, pričom na konci snímku vlastne sledujeme už iba romantickú časť. Záverečná bitka medzi oboma tábormi už nie je ukázaná a vlastne sa ani divák nedozvie ako to celé skončí. Niekomu vyhovuje takáto koncepcia, iní sú možno trocha sklamaní. Ja patrím do tej druhej skupiny, chcel som viac. Poetika snímku a romantika je fajn, ale zase nie je to všetko. Tiež ten záver mi prišiel trocha pritiahnutý za vlasy. Ja milujem fantasy a môžu byť v nej všelijaké bláznovstvá, len musia byť vopred stanovené aspoň základné pravidlá pre fungovanie fantasy sveta, alebo to potom už malo radšej zostať iba v klasických mantineloch wu xia, len s lepšou epikou. Tu mi to chýbalo. Možno to bolo celé brané len ako symbolika, v tom prípade sa mi to len nepáčilo. 60/100 ()

MIMIC

Zaujímalo by ma, prečo sa tomuto filmu, ktorý síce nie je historicky prevratný, ale zato oslňujúco čarovný, dáva menej než päť hviezdičiek. To má jedna z hlavných postáv v existenciálnej kríze či vnútornej dileme predniesť okrídlenú vetu "Byť či nebyť", prípadne "Kurva, seriem na vás, idem domov"? Existujú síce i iné vrcholy daného žánru, ale i "Klan" je jeho vrcholom. Pre mňa je "Klan" mytologickým príbehom, keďže naznačený stupeň fyzickej obratnosti (alebo ako to preboha nazvať) by nedosiahol ani poloboh, natož smrteľník, akokoľvek neobyčajný. Sila príbehu spočíva v apriórnej jednoduchosti rozprávania podopretej rafinovanou orientálnou vynachádzavosťou týkajúcou sa najmä toho, čomu sa hovorí "bojové umenie", neodolateľne dojímavou ústrednou dvojicou a úchvatným prírodným rámcom (východoázijské národy odjakživa uprednostňovali krásu prírody pred umelou krásou vytvorenou človekom a túto tradíciu tu cítiť na každom kroku). A propos "bojové umenie". Toto slovné spojenie je absurdné, pretože akýkoľvek boj, nech má akékoľvek estetické kvality, nemôže byť nikdy umením, akurát tak určitou zručnosťou dovedenou k virtuóznej dokonalosti (i keď o dokonalosti ako takej sa dá pochybovať vždy, však). Ak by však akčné bojové sekvencie neboli tak neskutočne vyštylizované, film by ma určite nechal chladnejším. "Klan" je jedným z tých ázijských filmov, pri ktorých Európan dostáva zaslúžené mindráky a v záchvate sebaklamu si nahovára jediné - ďalšie šikmooké panestetické orgie. To, že etika a estetika sa harmonicky snúbia ako melancholicky snové verše staročínskej poézie nám zvykne unikať - veď "tie bojové umenia sú tak cool"... PS: Keď sa ozvala replika "Tú dýku si z chrbta zatiaľ nevyťahuj, mám pre teba ešte nejakú prácu", myslel som, že žáner mytologickej ľúbostnej drámy a la Tristan a Izolda sa mení na hypercrazy komédiu v štýle "Čtyři vraždy stačí, drahoušku". ()

Vavča

Tento film nehraje na davové scény, ačkoliv i tady je výprava skvěle zvládnuta. Jedná se spíše o romantické drama, prokládané akčními scénami, Dobře nemá to mnohoúhlenost vyprávění a působivou pointu jako Hrdina. Ale příběh hlavní dvojice je naléhvý audio vizuální stránka, to se musí slyšet a vidět. Scény jako přepadení v bambusovém lese, souboj v nevěstinci, to se musí vidět. Někteří filmu, vyčítají, že forma zvítězila nad obsahem, ano to možná ano, jenže bylo to drtivé vítězství srazilo mě do kolen, ale nemyslím si, že kvůli tomu bych měl hodnotit níže. Příběh není hloupý a občas překvapí. Hvězdné obsazení také dělá svoje. Krásná bojovnice Zhang Ziyi, "padouch" Andy Lau hraje vskutku svou postavu výborně, šel z něj strach, tak charismatický a ďábelský záporák tu dlouho nebyl. A Takeshi Kaneshiro v roli policejního špeha se na svoji roli krásně hodí a působí velmi sympaticky. ()

k212

Pokud byl Hrdina filosoficko-politické estetično, pak u Klanu létajících dýk zbývá pouze to druhé. A část první se mění v milostný trojúhelník. A nemyslím si, že právě díky tomu je KLD horší než zmiňované předchozí dílko. Zhang Yimou mi byl velmi sympatický po prvním shlédnutí Hrdiny, ale pro mě se stal pravým hrdinou až po Klanu létajících dýk. A proč? Inu - protože lyričnost obrazu už nenarušují delší diskuze, výtvarně barevné estetično (nerozuměj kýčovično) je povýšeno na formu vyprávění, které nám "ukazuje" jak se cítí postavy, a tak se herci sami o sobě stávají jen jednou ze součástí obrazové kompozice, která "mluví" za ně. A to dokáže jen málokdo ... nebo jsem toho příliš neviděla, takže právě proto jsem tolik unešená. Ale vyprávění obrazem je pro mě něco zcela mladého. Totiž ono je jednoduché člověka vizuálně zahltit zbytečnými byť krásnými výtvarnými záběry bez hlubšího významu, což se běžně děje, a proto se často stává, že film sklouzne jen k povrchní a nanicovaté kráse a už zmiňovanému kýči. Ale to není příklad Klanu létajících dýk a Zhanga Yimoua. A je mi jedno, že právě spolu s Hrdinou zastupují tato dílka komerčnější část čínského filmu, i přesto je to prostě něco extra. A možná je to i pochopitelnější část pro mě - evropského diváka. ()

MaedhRos

S ohledem na velice pěkné exteriéry (přírodní scenerie, Andy Lau, Takeshi Kaneshiro, Zhang Ziyi...) opravdu výživný "drool-fest", ale bohužel ne o moc víc. Film je to rozhodně pěkný, ale od chlapíka, který mě před několika lety tak dokonale "smetl" Hrdinou, bych čekala něco lepšího. ()

Legas

Nádherný milostný příběh, který v průběhu dění přichystá divákovi nejedno překvapení. Nádherná, až kýčovitá, stylizace interiérů se v průběhu dění přenáší i do podzimní přírody. Díky tomu není Klan tak přestylizovaný, jako předchozí Zhangův film - Hrdina. V neposlední řadě je Klan nádherným "wuxia-zážitkem", což podporuje i vyjímečně skvělé ozvučení. ()

Jordan

Tri hviezdičky LEN TAK TAK, za pekné scenérie a podarenú pasáž v bambusovom lese . . . ale po zhliadnutí Hrdinu, ktorým som bol okúzlený, som čakal oveľa viac ako len staré (a miestami dokonca slabé) triky vo veeeeľmi dlhom filme, ktorý ku koncu nudil. ()

HoneyBunny

Po skvělém úvodu (tanec Mei, hra na ozvěnu a následný souboj) film postupně ztrácí na gradaci, napětí i zábavnosti. Když se hlavní dvojka potácí lesem už dvacátou minutu, začíná to dokonce být nuda. U Zhanga jsem po Hrdinovi čekala nějaký zvrat v polovině filmu. Přišel, ale dech mi tedy rozhodně nevzal. Když ale přečkáte rozpačité dialogy, vždy přijde efektní bojová scéna, u které budete řičet radostí. ()

Anderton

Young Zhang sa tentokrát viac držal pri zemi ako minule pri Hrdinovi, vystačil si s lesom a lúkou a napriek tomu natočil velkofilm. Filmu dominuje úžasný súboj v bambusovom lese. Chcel by som vedieť, ako sa to dá natočiť. Príbeh je jednoduchý až na pár zvratov, ktoré sa dali predpokladať. Pokial vám ale vadí, ak si slepá žena poradí s niekolkými bojovníkmi, nie je to film pre vás. Niekedy sa človek pousmeje nad presnosťou hrdinov, ktorí majú dýky asi na dialkové ovládanie. Zhang si v závere odpustil velkolepé finále, ktoré predtým naznačil a dal priestor iba postavám na plagáte vlavo hore a ich jednoduchým pocitom. ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží