Klan létajících dýk

• Čína Shi mian mai fu (více)

Režisér Zhang Yimou proslul svými nádhernými citlivými portréty Číny. Spíš než za odborníka na akční film se pokládá za nadšeného studenta tohoto žánru. Už po prvním výpadu do filmů o Wuxia (filmy o bojových uměních), kde byl Hrdina nominován na cenu Akademie, Zhang zcela propadl akčním filmům. Tentokrát už jsem odvážnější a na žánr jsem si zvykl, říká nejvíce opěvovaný čínský režisér, Dá se říct, že tenhle film je pocta filmům o kung fu.

Klan létajících dýk je sice napínavý akční snímek, zároveň ale nese i Zhang Yimouovu známku výjimečné vizuální krásy a strhujícího příběhu. Nechci natáčet obyčejný bojový film, vysvětluje Zhang, Chci vyprávět o vášni a zajímavých postavách to je můj styl Wuxia filmů. Je to příběh o vášni a lásce. Může to být Wuxia film, ale zároveň i silné a romantické vyprávění o lásce.

Nacházíme se v roce 859 našeho letopočtu, v době vlády dynastie Tang*. Ta byla v době svého rozkvětu jednou z nejosvícenějších říší čínské historie, nyní se však nachází v úpadku. Císař není schopen vládnout a vláda je zkorumpovaná. Po zemi se šíří nepokoje a četné povstalecké armády se začínají bouřit. Ta největší a nejprestižnější si říká Klan létajících dýk.

Klan létajících dýk má tajemné praktiky, bere bohatým a dává chudým. Z toho důvodu si získal podporu veřejnosti a rychle vzkvétal. Klan sídlí v oblasti Fengtian, v blízkosti hlavního města říše, a už dlouho je trnem v oku místním úřadům, které jsou i jeho největšími rivaly.

Zástupci úřadů jsou rozhořčeni, protože Klan vzkvétá, i když se jim podařilo zabít jeho vůdce. Co víc, pod vedením nového tajemného vůdce se Klan ještě posiluje. Hlavní zástupci oblasti Fengtian Leo a Jin dostanou rozkaz polapit vůdce klanu během deseti dní.

Kapitán Leo podezírá krásnou novou tanečnici v místním Pivoňkovém pavilonu, Mei, že je dcerou starého vůdce. Leo zosnuje plán a chce Mei zatknout a vyslýchat. Když Mei odmítne prozradit cokoli o Klanu létajících dýk, dva kapitáni vymyslí jiný plán. Kapitán Jin předstírá, že je bojovník Vítr a osvobodí Mei z vězení. Tím si získá její důvěru a odveze ji na skrytou základnu Klanu létajících dýk.

Plán je tedy úspěšný, ale při putování do sídla Klanu se Jin a Mei sblíží. Mei si svého tajemného ochránce brzy zamiluje a Jin zjistí, že propadl svéhlavému šarmu Mei. Oba dva se snaží nedávat své city najevo, ale pod noční oblohou plnou hvězd je téměř nemožné odolat té nezadržitelné vášni. V pralese, který je obklopuje, číhá nebezpečí, vítr jen tiše vane, jakoby cítil napětí toho okamžiku

Co čeká ty dva nešťastníky osudu, Jina a Mei? Pokud to je opravdová láska, proč tedy stále tajně spřádají plány a v srdcích nosí tajemství? (oficiální text distributora)

Hellboy

Nevím, čím to je, ale Klan létajících dýk mi v paměti moc dlouho nezůstal. Z toho je zřejmé, že to nebude tak dobrý film(?). Ale hned po návratu z kina jsem mu udělil 4****, tak mu je asi nechám. Pamatuji si některé konkrétně souboje, které se mi dost líbily a pamatuji si finále. Jinak nic moc. Uvidíme, co na to budu říkat, až se k tomu někdy zase dostanu... Každopádně horší než Hrdina nebo Tygr a Drak. ()

3DD!3

Krásný příběh o lásce s dokonalými obrazy, mistrovsky zvládnutými souboji a podmanivou atmosférou. Dějově je příběh mnohem lepší než předchozí HRDINA, ale ke konci je už přece jen trošku překombinovaný. Co mi ale opravdu vyrazilo dech bylo dokonalé sladění barev. Možná ještě lepší než právě ve zmiňovaném HRDINOVI. Souboj v bambusovém lese vyrážel dech. ()

Arachneuss

Na tenhle film jsem napjatě čekal od chvíle, kdy jsem ho nestihl v kině a musím říct, že čekání se vyplatilo.Charismatický hlavní hrdina-policista dostává echo na "dívčí" dům, v němž nalézá talentovanou, leč slepou dívku o níž předpokládá, že ona jest dcerou zemřelého vůdce obávaného Klanu létajících dýk. Inkognito jí pomáhá při útěku a cestuje s ní napříč pustinou. Skrze nebezpečí smrti a lásku, skrze krajinu staré Číny, aby na konci objevil pravdu a oba dva si našli cestu ke svému srdci. Audiovizuální slast ze sledování opět předčí vše z "Továrny na sny" a choreografie soubojů či dlouhé záběry na krajiné scenérie vyrážejí dech. I když příběhově slabší, jak režisérův předchozí opus Hrdina, mne film velmi potěšil, ne-li dostal. ()

Le_Chuck

Vizuálne krásna balada o láske. Možno trošku slabšie ako Hero, ale za scény kedy mi chodil mráz po chrbte niesom ochotný čoby len jednu hviezdu ubrať (aj keď by asi bolo kde). ()

berg.12

Srovnám-li třeba s „Hrdinou“, tak je to v tomto případě paradoxně děj, který velmi násilně narušuje celou obrazovo-poetickou strukturu. Přepointovaná a trochu krkolomná romantická detektivka, z níž navíc digitální triky koukají okatě, až hanba. Na vyšší hodnocení příliš roztříštěný dojem. ()

Kaka

Pro východní romantickou tvorbu je asi potřeba zvláštní místo v srdci, kterým já přes veškerou snahu a toleranci nedisponuji. Dýky jsou technicky nevyrovnaný a dějově neuvěřitelně prázdný a jednoduchý film, který obyčejného, nijak zainteresovaného diváka zaujme leda tak nádherným barevným zpracováním, kostýmy a výpravou. Herecky mdlé, emoce otravně šponované (dost možná v tom hraje roli šíleně upištěný jazyk) a závěrečná katarze se rovněž nedostavila. Absence gravitace zde byla tak nějak v půli cesty, což mi vadí absolutně nejvíce. Některé souboje jsou řádně ostré, hned potom však tvůrci vše zazdí nepovedenými a naprosto zbytečnými akrobatickými prostocviky, nevkusnými zpomalovačkami a hloupými vizuálními efekty. ()

Lavran

Komorní protipól k rozmáchlému Hrdinovi, který vsází spíše na poetické rozjímání a jednoduchý (ale o to působivější) příběh. Architektonicky bohaté exteriéry jsou tentokrát nahrazeny malebnou studií přírody, vjemů a pomíjivých okamžiků, které Zhang loudí i z té nejposlednější subtilnosti. Pečlivě komponované záběry navozují dojem malířských pláten, která přímo překypují vlastním životem, krásou a udivující plností barevného spektra. Dokonalý vizuál je doplněn i patřičně jímavou zvukovou a hudební kulisou, kteréžto spojení u mne navozovalo téměř extatické rozjitření. A samozřejmě není nouze ani o dech beroucí bojové scény, přičemž valná většina z nich si odnáší nálepku Nezapomenutelné. Symfonie. Barvy. Meditace. Báseň. Láska. Nádhera. ()

Tyler

Opravdu krása. Nedosahuje sice ani zdaleka takové síly jako "Tygr a drak", takže mi nepřijde fér tyhle díla srovnávat..."Klan létajících dýk" se může pochlubit dobře vystavěným příběhem, kdy opravdu jen tušíte, jak by to všechno mohlo být dál, ale nevíte. Herecké výkony ústředního tria jsou dechberoucí - především v závěru příběhu, kdy se situace vyhrotí a vše spěje k nevyhnutelnému finále...Tím se vlastně dostávám k tomu, co vás uzemní ze všeho nejvíc - samozřejmě - je to formální stránka filmu. Jak zvuk, tak především obrazy jsou přímo neskutečné - od bojové/ taneční choreografie, přes kostýmy, nádherné lokace (natáčelo se i na Ukrajině) až po nadpozemsky krásnou Zhang Ziyi...Ano, někdy vás to může až odtrhnout od samotného příběhu, tak jako mě - uprostřed filmu jsem se přistihnul, že pod vlivem viděných obrazů najednou přemýšlím nad tím, jak je bříza nádherným stromem a nesleduju dění na plátně...I kvůli tomu prostě nemůžu dát víc než 4*, ale i tak to jsou hvězdičky naprosto zasloužené...A ještě jedna věc - jednou se chci projít bambusovým lesem! ()

Falko

Takeshi Kaneshiro - (Jin) +++ Andy Lau - (Leo) +++ Ziyi Zhang - (Xiao Mei) +++ Dandan Song - (Yee) +++ Produkcia: Yimou Zhang, William Kong +++ ()

castor

Zvukově, hudebně i vizuálně Yimou opět září, příběhově ovšem znatelně ztrácí, vykalkulovaný konec hodně tlačí na divákovy city, přesto si odnáším obrovský kus nádherné atmosféry, která je po výtvarné stránce dokonalá. Ale pokud je obsah nicotný až primitivní, nejde dát plné hodnocení. Nevím, s čím novým bych sem mohl přijít, k asijské kinematografii zatím jen poočku přihlížím, tudíž čtyři hvězdičky tak plně náleží vizuálním orgiím. ()

ripo

Obrazová báseň, obrazové orgie .... niečo podobné mi chodilo po rozume celý čas, počas sledovania tohoto filmu. Príbeh o láske zasadený do starej Číny nebol sám osebe tou hlavnou niťou, ktorá sa vinula filmom. Krásna Ziyi Zhang na pozadí fantastickej bohato farebnej scény a najmä v zelenom obleku v bambusovom lese ... nemala jednoducho chybu. Niektoré scény z filmu by kľudne mohli byť zaradené na DVD s meditáciami. Jemná hudba, krásne ženy, nádherné kostýmy .... balzam pre dušu. ()

2Pac

Dalsia z radu azijskych legiend sfilmovana vynimocne nadanym Yimou Zhangom. Pribeh o osudovej laske, zasadeny do nadhernej, dych berucej prirody, ktorej farebnost kameraman zvyraznil farebnymi filtrami. Kazducky zaber tak posobi ako dokonale farebne zostylizovany obraz. Samozrejmostou pri Zhangovych filmoch su lietajuci bojovnici s nadludskymi silami, co by mohlo niekomu vadit, no ja si vsak takyto film bez tejto esencie neviem predstavit. Trosku na hodnoteni ubera, na moj vkus, prilis vela zvratov. ()

petero

Nie tak vizuálne bombastické ako Hero, ale predsa krásne. Trošku mi vadili digitálne efektné letiace dýky. Za zmienku určite stojí súboj v bambusovom lese no i hypnoticky poetický záver v záplave snehových vločiek a do červena sfarbeného snehu. ()

Mahalik

Nádherná Zhang Ziyi, překrásné obrazy a kostými, výborná hudba, úchvatná choreografie, velké zvraty a drsné bitky. Podobně jako Tygr a Drak je i Klan výbornou vizuální podívanou. Oba mají nezapomenutelné scénky (tady to je souboj v bambusovém lese), ale Klan má něco navíc. Je plnej emocí. Závěrečná scénka mě málem rozbulela. Skvělé bylo také sladění všech barev (bambusový les- zelené oblečky atd). Ovšem nejvíc mi bylo líto těch koní. Ve scéně kdy Mei honí vojáci na koních a následně jsou probodnutý dýkama, mi ztuhla krev v žilách. Koně padali k zemi takovým způsobem, že se museli zabít. Ale to je jediné co mi na tomhle skvostu vadí. Zhang Yimou je prostě borec. ()

Reiniš

Klan létajících dýk je klasická tragická lovestory s pár povedenými wu-šu akčními scénami. Do působivosti Tygra a draka a velkoleposti Hrdiny má ale daleko. Scénář je neučesaný a ,překvapivé´ zvraty divák většinou uhádne předem. Zhang Yimou tentokrát pracuje i s větším množstvím digitálních triků, které bohužel vypadají dost uměle. Ziyi Zhang je jako vždy skvělá, což se rozhodně nedá říct o jejích mužských protihráčích. Zhangův film je pořád lepší než ty bezduché hollywoodské střílečky, kterých se k nám ročně hrnou stovky, jen ho v žánru Wuxia zastiňuje několik povedenějších. ()

Divočák

Klan létajících dýk se v Zhangově wuxia tvorbě nachází někde uprostřed. Je o dost dějovější než třeba Hrdina, takže se tentokrát nedočkáte takové palby úžasných soubojů se skvělou choreografií, ale také není ještě tak přehnaný a megalomanský jako pozdější Kletba zlatého květu. Zaměření na dějovou stránku se ale ukazuje asi jako nejslabší místo filmu. Pokud příběh o nešťastné lásce oholíte o Zhangovu úžasnou režijní obrazomalbu, zůstane vám jen podvyživená dějová linka, která podivným způsobem vykrádá Hong Kongskou Volavku (Andy Lau si znovu zahrál tu stejnou roli) a navíc postrádá výraznější závěrečné vyvrcholení. A vynechání slibované bitvy Klan x vládní vojáci prostě odpustit nedokážu. ()

-bad-mad-wolf-

"Taková lepší a nádherně vymalovaná telenovela", muhaha. Akční scény působivé (hlavně ta v bambusovém porostu), ale největší klady vidím v nádherné hudbě a v poslední čtvrthodině, která je přesně tak epicky vášnivá a osudová, jak tvůrci chtěli. ()

Phobia

Říkejte mi buran, já prostě nemám pochopení pro asijské filmy, kde jde pořád o jedno a to samé - tragická romantická linie ONA/ON, zahaleno do hávu mystiky, do toho rádobyefektní šarvátky, nerespektující fyzikální zákony. Jó, "Klan létajících dýk" má nádherný obraz, úžasnou výpravu, krásné barvy, kůůl zpomalené záběry, ty souboje připomínají chvílemi balet, chvílemi breakdance, hudba má něco do sebe, herci nevadí (nerozeznám jednoho od druhého, ženskou od chlapa a všichni jsou mi veskrze ukradení), všechno je to prostě móóóc hezké, takové poetické a vůbec... Akorát ten příběh už tady byl x-krát předtím a ani napoprvé mě neusadil na hýžďové svalstvo: "ó, jak je to hlubokomyslné a převratné". Hledejte si v ději jakou chcete mystiku a symboliku, pro mě je převážná část asijské kinematografie (pseudo)umělecká nuda. Klidně si mě pranýřujte, ale nechtějte, abych se přetvařovala a rozplývala. Pohledné, řemeslně dobře udělané, k dívání jednou snesitelné - éto vsjo. 59% ()

darkrobyk

Intimní, přírodní a milostná lyrika, kde epika hraje spíše druhé housle. Tenhle způsob filmu mám velmi rád. Několik strhujících scén, jakými je vedle soubojů hra dívky na bubínky, doplňuje více než rovnocenně příroda. A také mezilidské vztahy. Film se tak blíží po většinu doby komornímu dramatu. Čarokrásné obrazy lesů, luhů, hor. Listy, kapky, očistná lázeň. Útočiště bambusového háje se mění v past. Dýky létají rychle a neslyšně. Při závěrečném souboji se podzimní krajina počne halit do sněhového pláště a rubínové spršky krve kreslí do bílé pokrývky symboly smrti. Původně však sníh ve scénáři nebyl. Přišel nečekaně a režisér ho s grácií využil ve svůj prospěch. Obraz mistra v prastarém chrámu dýchá láskou, vášní, zradou i nadějí. Smrt uzavírá kruh... ()

Josh Brolin od Matky boží

Josh Brolin od Matky boží