Horká vlna zaplavila L.A., všichni se chystají na velkolepé oslavy 4. července a svět stojí na pokraji katastrofy.  Vlna veder zaplavila Los Angeles. Všichni se chystají na velkolepou oslavu 4. července 2008. Hlavní postavou je boxer Santaros, který trpí amnézií a jehož osudy se spojí s pornoherečkou Krystou, která rozjíždí vlastní televizní projekt. Svět stojí na pokraji společenské, ekonomické a ekologické katastrofy a policejní důstojník Ronald Taverner má důkazy o spiknutí obrovských rozměrů. (oficiální text distributora)

decouble

Brakem vonící postmodernistický mišmaš. Spletitý, nejasně intepretovatelný příběh, který však na diváky neustále jemně pomrkává, aby ho nebrali příliš vážně. Copak lze seriózně dumat nad dílem, v kterém hrají tři zneuzaní herci, dvě ex-popové ikony hudební branže a ožrale vzhlížející Highlander? Spíš ne, ale díky tomuto obsazení (v němž je obzvlášť zábavný rozkošný The Rock) a pocitu zhulenosti, který Southland Tales navozuje (alespoň u mě) se nebojím napsat, že Richard Kelly opět natočil velmi neotřelé a osobité dílo. Bohužel se tento film kvůli dlouhé stopáži poněkud pomalu rozjíždí, a proto mé hodnocení klesá ke třem. ()

Philcze

Mindfuck století aneb pokus o doložení důkazu o genialitě Richarda Kellyho. Jestli mu to vyšlo asi ví každý sám, nicméně s jakým úsilím se pustil do satiry zesměšňující moderní civilizaci, reality show, porno nebo americkou politiku, potom to dostal do Cannes, přičemž moc dobře věděl, že ho s tím pošlou do háje... to si zaslouží obdiv. Házím čtyři, ale bez jakéhokoliv vysvětlení by se dal dát taky lehce odpad. Podivnost na entou. 80% ()

Vampireman odpad!

Když Richard Kelly vařil Southland Tales, byl asi v takovém stavu, jako jeho výsledný produkt - chaotický. Ve snaze o maximální komplexnost smíchal v kotli všechna tehdejší/současná problematická témata, ke kterým se dalo nějak vyjádřit, a přidal pár základních motivů z hodin občanské nauky a filosofie. Formu pojal maximálně repulzivní, zřejmě tím chtěl zachytit pesimistický obraz společnosti, ale co alespoň fungovalo ve filmu Gamer (2009) tady vůbec nelze brát vážně už jenom na základě popření termodynamických zákonů v tak hovadském stylu, že nemám chuť jakkoli ocenit originalitu tohoto ejakulátu (i jako guilty-pleasure je ST dlouhý). Neobstojí ani odhlédnutím od smyslu - "příběh" tvoří několik na sebe napojených rovin, každá extrémně rozvleklá a víceméně o ničem. Zejména epizodka s Christopherem Lambertem je "top" (ChL se táhne celým filmem a ve skutečnosti jenom prodá jedno balení slepých patron a popojede ve zmrzlinářskym autě od pláže do centra). Něco s Kellym nebude v pořádku, když mu tento průser trval pět let. ()

Toshiro

Celý film jsem balancoval mezi nadšením a naprostým nepochopením. K rozšifrování hodně hustého děje je zdá se třeba znalost komixu. Díky jeho pročtení konečné hodnocení u mě spíše kleslo. Každopádně i tak je film v mnohem nápaditý a některé scény jsou prostě "hustý" :). ()

Aiax

S postmoderním uměním mám trochu problém. Nemělo by být umění schopno stát samo o sobě, aniž by si musel člověk přečíst vysvětlivku vedle, aby ho pochopil? Ačkoli, proč by mělo? Southland Tales si v žádném případě neužije naplno nikdo, kdo není alespoň základně filmově vzdělán. Je to film pro odborníky, pro fajnšmekry, pro gurmány, pro kritiky. Běžný divák ho bez té vysvětlivky vedle jen těžko pobere. Že to ale JE umění, to čiší doslova z každého políčka. Kelly je bezesporu zcela jedinečný a osobitý umělec, který se nerodí každý měsíc, na rozdíl od Donnyho Darka však závisí na osobním vkusu a naladění každého člověka, jak jeho druhý film přijme. Pokud jde o mně, Southland Tales mají můj neskonalý obdiv - ale vypnul jsem je v půlce. Dávám holt přednost umělcům, kteří dokážou vytvořit dojem čehosi většího, jedinečného, povznášejícího, aniž by přitom své obecenstvo unudili k smrti. ()

FilmFan24

Sebestředná, do sebe zahleděná slátanina na které nic nemění fakt, že ji natočil Richard Kelly. Ano, ten Kelly, který má na svědomí dnes už pomalu kultovní film "Donnie Darko". Charisma, jakým oplývá Dwayne "The Rock" Johnson nemůže zachránit tuto futuristickou vizi, plnou popkulturních narážek a vtípků,která více či méně si střílí ze skutečných ikon zábavního průmyslu. V hektickém sledu scének mnohdy bez hlavy a paty nebo chcete-li bez ladu a skladu se snad musel ztratit i sám režisér natož popcorn žeroucí divák. Velké očekávání, vysoké ambice a žalostný výsledek...Bohužel. ()

Hamaradža

Kellyho prekombinovaná a megalomanská meta-haluz, sa v dobe svojho vzniku ukázala ako prepadák komerčný (15 mil. vs. 300k $), divácky (viz. táto databáza) i kritický (Roger Ebert prehlásil, že podľa neho išlo o najhorší film v histórii Cannes). Kelly bol neraz obviňovaný, že uveril svojej - po debute - vzývanej genialite. A hľa, 14 rokov neskôr sa začínajú ozývať prvé hlasy, vyhlasujúce Southland Tales za klenot nepochopený, až predbiehajúci svoju dobu. Ja si jednoznačne zaradiť túto postmodernú, prepálenú fantazmagóriu so šialeným scenárom s priveľa postavami, obsadenú mainstreamovými hviezdičkami hollywoodu, parafrázujúcu Bibliu i T. S. Eliota, netrúfam, keďže som z nej sám viac nepochopil ako pochopil. Nechávam na čas, nech ukáže, ktorá skupina mala pravdu. ()

grogodil

Tak toto šlo mimo mňa. Kravina bez hlavy a päty. Vízia budúcnosti tretej svetovej, cestovanie časom, filmová satyra na téma ekológie, či terorizmu naglebaná v jednom neprehľadnom guláši, ktorá trvá dve a pol hodiny a ani po tomto čase nebudete z toho všetkého o nič múdrejší ako na začiatku - akurát vás bude z toho bolieť hlava a prdel. Obhajujte, zastávajte si Kellyho a oháňajte sa nejakou údajnou hlbšou myšlienkou , no aj keby som ste ma o nejakom intelektuálnom presahu tejto kraviny presvedčili, stále to nebude nič viac, než intelektuálna kravina bez hlavy a päty ()

Dubro

Osobne som s filmom spokojný, priemer to rozhodne nie je. Ďakujem za Americkú hymnu, v takom prevedení som ju ešte nepočul a samozrejme za súložiace autá. ()

Eldrick

Už hodně dlouho jsem u filmu tak netrpěl. Vydržet se koukat 2 a půl hodiny na do sebe zahleděnou rádoby intelektuální, rádoby nadčasovou, rádoby filosofickou sračku bylo na mě moc. A to miluju Donnieho Darka. Takhle to dopadá, když se dá mladýmu, nadějnýmu tvůrci moc peněz do ruky. Ještě že to kritici strhali a stal se z toho propadák, jinak by Kelly nespadnul zpátky na zem. ()

Gereth

Tak tu se přiznám, toto jsem nezvládl. Věřím že pokud bych to mohl pochopit, pokud něco takového lze, pokud bych viděl do hlavy samotnému Kellymu, možná bych seděl na prdeli s otevřenou hubou a hltal všechnu tu genialitu, která na mě z plátna sršela. Takhle to pro mě byl pouze překombinovaný příběh plný všeho a zároveň ničeho. Hromada zbytečných a hlavně otravných postav postupně ubila těch několik málo působivých(Ta padnoucí hudba!) scén, které vám příběhy ze Southlandu mohou nabídnout. Nicméně jestli si věříte, že jste dostatečně jinačí a mnohem přemýšlivější než ostatní, nenechte se odradit mnou, ostatními negativními komentáři ani nízkým hodnocením. Možná najdete to, co mně se nepodařilo. // 50% ()

Carlossss

Naprosto zbytečný a hloupý film! Je to slátanina, která se tváří, že má navíc. Tohle si u mě Kelly posral. Jinak to ani říct nejde. Nepostřehl jsem ani za nehet nějakého smysluplnějšího děje nebo důvodu, proč tam ti herci jsou. Nebojím se přiznat si, že jsem ten film nepochopil, protože nepotřebuju za každou cenu vždycky vědět, o co jde. Nejsem pseudointelektuál s ledovým čajem, co si říká: Ááá... to jsem nepobral... tak tomu dám pět hvězd, protože to je určitě dobré. Hovno... Dvě hvězdy jsou za slibný začátek a za Timberlakea poskakujícího na The Killers. ()

BoredSeal odpad!

Totální zklamání. Skvělí herci, pár dobrých scén a film... totální kravina. To je asi jako kdyby vám někdo umožnil bejt na den svalovcem s 25cm genitálem a vy byste ten den strávili zaléváním růží v OD Tesco. Jakési odkazy na Nový zákon tomu bohužel moc nepomáhají. Doufám, že Donnie Darko nebyl nějakej omyl a že příští autorskej film Kellyho bude zase pecka. ()

jhr

Popravdě k tomu to filmu jsem se dostal díky mému fanouškovský zápalu k herečce Sarah Michelle Gellar, a to hlavně díky její neznámější roli Buffy a upřímně řečeno než jsem si film sehnal tak jsem si o něm toho hodně přečetl na internetů a čím víc jsem toho o něm četl tím víc mě zajímalo jaký ve skutečnosti. Když jsem si ho konečně koupil na DVD a pustil jsem si ho tak při jeho sledování jsem už od začátku pociťoval takové to nadšení nad něčím naprosto neuvěřitelným. A s každým přibývajícím časem jsem se čím dál tím víc bavil, a některé okamžiky filmu ve mě zanechali hluboký dojem, ale jiné zase tak trochu zklamání, ale určitě ne v podobě nějakého rozčarování. Musím říct, že všechny ty negativní reakce různých lidí na internetu, ale i na filmových portálech prostě nechápu, film je sice hodně složitý a pro jeho pochopení je důležité si ho pustit alespoň několikrát po sobě, ale odsuzovat ho nebo vykládat jakési výmluvy proč je to špatné my připadá tak povrchní a hloupé, že je vůbec s podivem, že režisér nespáchal pod přívalem kritiky protestní sebevraždu. Nerozumím tomu, co se na něm někomu nelíbí, jeho naprosto trefné hodnocení současné americké společnosti a vize totalitní budoucnosti, ve kterou se USA, ale i zbytek takzvaně civilizovaného světa pomalu mění, a lidé to jaksi přijímají bez většího odporu a nechávají se ovládat systémem, který je pomalu ničí, mě doslova dostalo. Všechny postavy jsou až neskutečně zajímavé a člověk jim drží palce až do konce a tak trošku v koutku duše doufá, že to s nimi přece nemůže skončit tak tragicky, jak to, ale nakonec skončí a i když je nám všem na konci finále líto jak to dopadlo tak zároveň víme, že to ani jinak skončit nemohlo, že to prostě byl jejich osud. Popkulturní a politické pozadí je jedním z hlavních a zároveň logicky nejvíce kontroverzních součástí snímku, na jedené straně je vidět, že současný systém je špatný a tak fandím neomarxistům v boji proti kapitalizmu, ale postupně se ukazuje, že ani oni nejsou o moc lepší než ti, proti kterým bojují, ale i přesto představují menší zlo než fašistická diktatura tvářící se jako demokracie a všem je jasné, že není jiná cesta než nahradit jednu diktaturu novou, o něco lidštější. A i to je jasný důvod proč se film setkal v zemi svého vzniku s takovým přijetím, ale i to je zavádějící, protože ani jeden z politických protivníku není vykreslen v příliš dobrém světle. Což ve své podstatě znamená, že se musel logicky setkat jak s útoky z pravá tak z levá což byl ovšem aspoň to tak na mě působilo režisérův záměr, to platí i o použité hudbě a hudebnímu číslu Justina Timberlakea, který zpívá protiválečnou písničku a to také jistě muselo tehdejší republikánské vládě dost vadit. Herci jsou ve svých rolích až neuvěřitelně opravdový a to jak postava Dwayne Johnsona, tak především právě Sarah Michelle Gellar, která se my libí nejen jako krásná žena, ale především mě neustále přesvědčuje, že je skvělá herečka (a to především v poslední finálové části odehrávající se v obří vzducholodi, kde jí to neuvěřitelně sluší a z obou hlavních hrdinů vyzařuje až neskutečné charizma), protože v tomto filmu podává ostatně jako vždy opravdu solidní herecký výkon. Ostatní herci a jejich postavy jsou také rovněž bez diskuze skvělí. Celé finále ve mně zanechalo plno zajímavých, ale zároveň závažných otázek, které se tak nějak skládaly v průběhu celého filmu, a na které se jen těžko hledají uspokojivé odpovědi. Rozhodně bych ten to film doporučil každému, kdo se zajímá o netradiční filmy, které se zabývají dnešní dobou a tím kam ten náš svět spěje, určitě není určen každému a najde se plno těch, kteří ho budou brát dost negativně, jeho provokativnost je, ale zároveň jeho největším kladem. Režisér Richard Kelly, je možná arogantní sebestředný magor, ale alespoň se nebojí jít vlastní cestou a dělá si svoje filmy, tak jak chce a neřeší, co si o tom myslí průměrní diváci a kritici, ze kterých si v podstatě dělá docela solidní prdel. () (méně) (více)

Chen

Pro mě sousled scén, které se nikdo nesnažil nějak pevněji propojit. Možná je to úmění, možná je to pokus o jiné filmařství, ale ať je to cokoliv, rozhodně mě to nepobavilo, ztrácel jsem se v tom a nakonec zůstal jen zmatek a spoustu nezodpovězených otázek. ()

M.i.k.e

wtf?moje třetí setkání s Kellym a zatím suveréně nejhorší.Po geniálním Donnie Darkovi a nevyrovnané Krabici jsou Southland tales něčím těžko posatelným.Pokud se Kely snažil vytvořit svůj opus,příliš se mu to nevydařilo a ta sebestřednost z tohoto kousku jen čiší,Nakonec si člověk může jen postesknout,jak podobní režiséři shání na podobné ptákoviny vcelku solidní herce...30% ()

Tvůrce Donnieho Darka opět zkouší sci-fi

25.12.2008

Horor od tvůrce Donnieho Darka

Horor od tvůrce Donnieho Darka

04.07.2007

Režisér jednoho z nejkultovnějších filmů nového tisíciletí (je neuvěřitelné, že si vynikající Donnie Darko doposud nenašel cestu na tuzemský DVD trh!) se stejně jako další originální tvůrci (třeba… (více)

Vůz plný zlata

Vůz plný zlata

01.06.2006

Zatímco čeští filmaři stahují své snímky z většiny festivalů na protest proti nepochopitelnému jednání naší vlády, která neodsouhlasila novelu zákona o české kinematografii, v Cannes se tuto neděli… (více)