Tento film je inspirován skutečným příběhem, který se odehrál v zákopech První světové války na Štědrý večer roku 1914. Když v létě 1914 vypukla válka, překvapila a pohltila miliony mužů. Přišly Vánoce, sníh a spousty balíčků od rodin a armády. Ale překvapení nečekalo uvnitř dárečků, které ležely ve francouzských, skotských a německých zákopech. Tu noc jedna významná událost změnila osudy čtyř postav: skotského kněze, francouzského lajtnanta, výjimečného německého tenora a té, kterou miloval, nádherné dánské sopranistky. Během onoho Štědrého večera se nemyslitelné stalo skutečností: vojáci vystoupili ze svých zákopů, své pušky nechali za sebou a podali si ruce se svými nepřáteli. (oficiální text distributora)

01Zuzana10

ake krasne. Tento film sa pre mna stava nedotknutelnym. Okrem vyhrad nad Benno Fürmannom, ktoreho neznesiem a Diane, pri ktorych bolo moc vidno, ze to nespievaju oni. Dojemny pribeh, prezivala som ho ako dieta, tesila som sa, pri kazdom priatelskom geste.. kraaaaaaaaasne. Sa mi tez lubili herci. To bolo taak vidno, kto prezentuje aky narod. Teda hlavne pri tych dostojnikoch /?/. Myslim, hlavne vyzorom. Neviem, ci to je Vianocami alebo preco to tak na mna zaposobilo. Som velmi rada, ze som to mohla vidiet. Pretoze hodiny dejepisu mi nedali tak velmi pocitit, ze tam v zakopoch raz bojovali brutalnu vojnu ludia. S citmi a potrebami spolupatricnosti, lasky, priatelstva... /Na zapade nic nove mi to dalo pocitit ale naturalistickejsie ako toto./ ()

dom156

Nějak mě tento válečný film nechytl. Ono je to spíše drama na pozadí krvavého válečného konfliktu. Prostě průměr, který se dá shlédnout během propršeného dne. ()

Skip

Docela dobrý protiválečný film. Jen někdy se až moc tlačilo na pilu, aby se vyloudila nějaká ta slza, což je škoda. ()

Frenegonda

V tomhle filmu je krásně vyjádřeno to KDO vlastně vede válku. O tom proč ji vedou se taky nemusíme dlouho dohadovat... Taky je krásně vidět, že pro každý národ je podle knězů a manipulátorů zřejmně jiný slunko a jiný Bůh... A zabít ve jménu tohoto Boha ty nad jejichž hlavou září to úplně jiné slunce je dobrý skutek. ()

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2005 - Nesúťažný výber ◘◘◘◘ Oscar 2006 - Nominácia na najlepší zahraničný film ()

Diamant

OBSAH: Film je nakrútený podľa skutočných udalostí. Je venovaný pamiatke nemeckých, britských a francúzskych vojakov, ktorí sa na štedrý večer 1914 na mnohých miestach frontu spriatelili. A práve o jednom takomto mieste rozpráva film. KOMENTÁR: Na začiatku nás čaká krásna úvodná hudba a letecké zábery na krajinu. Celkove ide o pekný film, ktorý by bol ešte krajší, keby bol bez úplne zbytočnej posteľnej scény, ktorá je ale aspoň pomerne krátka. ODPORÚČANÁ PRÍSTUPNOSŤ: Od 15 rokov. ()

easaque

na tento film jsem si vzpomněl při sledování podobného "Into th White", že jsem ho nedávno viděl. Sice má díky koprodukci úžasnou výpravu, ale ve výsledku je hodně prvoplánový a plný běžných klišé, které útočí na city. Chápu, že je to natočeno na počest neobvyklé, ale skutečné události - přesto na mě to působilo spíš opačně. U mě se přes ostnatou trojvězdičkovou barikádu nedostane a zemře v zákopech před nimi se vším tím patosem a nostalgií ;-) [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

/Pablo

Nevím, do jaké míry film odpovídá realitě, ale přinejmenším ona základní dějová linka čili dočasné štědrovečerní příměří všech armád na určitých úsecích západní fronty se odehrála podle skutečné události. Zbytek těžko posoudit. Přesto si tohle nechám líbit. A to proto, že jsou zde zajímavě napsané postavy a slušné herecké výkony. Především snímek na pozadí osobních příběhů hlavních aktérů přináší spoustu myšlenek a podnětů nezabalených do typických frází o válce. Například scéna se skotským knězem a kardinálem skvěle vystihla využití církve v propagandě. Závěrečné „vyúčtování s vlastizrádci“ podtrhovalo můj celkově veskrze kladný dojem. ()

Lischai

Pro někoho Vánoce nezačnou dokud Hans Gruber naspadne z Plaza Hotelu, pro mě je vždycky odstartuje zpívání Dreaming of Home v zákopech. ()

dezorz

Vianocna europska koproduckia, ktora sa na slavostny vianocny vecer nehodi. Napriek moralnemu kontextu dokazal film nespadnut do gycu a pritom je to stale na euro pomery velko film. ()

Petoss1

Veľkolepý vojnový film v ktorom sa ukríva výnimočný a veľmi zaujímavý príbeh o tom že Vianoce premôžu aj vojnu. Film je o troch armádach z prvej svetovej vojny ktoré sa na Vianočné sviatky dohodnú že uzavrú prímerie. Je to samozrejme podložené na historických faktov a tie ešte viac vyzdyhujú dôveryhodnosť filmu. 90% ()

Nach

Výborný film, který má hloubku, skvělý scénář i velice "neskutečnou" skutečnou událost, které byl štědrý den roku 1914. Den, který se pak snad již ani nikdy neopakoval. Krásně rozehrané charaktery postav. Dávka lidskosti v "nelidské" válce. Doslova krásně cítíte posvátnost oné chvíle, kdy obě armády se sejdou v poli nikoho a podají si ruce. Veškeré nesváry a válčení jsou ty tam. Místo toho mezi znepřátelenými stranami zavládne přátelská vánoční atmosféra. Opravdu nádherně zpracováno. Dokonce tak hezky, že přehlížím i občas do oči bíjící nízký rozpočet, kde na některých scénách jde znát (hlavně v úvodu při bitvě), že bylo málo komparsistů. I tak ale krásných: 80%! ()

Crawler-D

Christian Carion vytvořil nenásilně dojemný a nenuceně pravdivý příběh, jehož rámec tvoří zpěv, který, i když obsahuje koledy, vám nepoleze na mozek, jak se to v těchto dnech v nákupních střediscích stává. Nominace na Oscara za nejlepší cizojazyčný film byla zasloužená. Dopomáhají tomu i nádherné kamerové záběry. ()

Joges

"Na hodnotných filmech je jedinečné to, že ukrývají perly. Baví nás, fascinují, jsou chytré a nezklamou. Občas k nim utíkáme a pokaždé si z nich něco odneseme." Film "Šťastné a veselé" hodnotným filmem bezesporu je. ()

C0r0ner

O I. světové válce moc filmů není. A ještě méně jich za něco stojí. Šťastné a Veselé jsou zářnou výjimkou. Nejvíce vypovídající je pohled do všech zákopů, kde sedí identičtí lidé, kteří nechtějí umřít ve válce, které nerozumí. Naopak se o Vánocích chtějí radovat. Emoce samozřejmě přítomny ve velké míře a závěrečné zúčtování s veliteli je bohužel smutným, ale jediným logickým krokem. 90% ()

tomtomtoma

Francouzsko-koprodukční válečný film Šťastné a Veselé staví svůj příběh na odlišném pohledu na přímý střet. Využívá k tomu vděčný námět a rozmáchlým gestem se pokouší vyrovnat hollywoodské produkci. Je to efektní film, který strhne do víru děje každým povoleným technickým prostředkem. Pohled je zaměřen na manifestační porovnání válečného stavu s obdobím příměří a na nepříznivý kariérní dopad na aktéry spontánního neútočení. U jedince se nezastavuje na dlouhou chvíli, nedívá se do myšlenek a stavů duše. S grácií a silným zázemím marnotratně ukazuje všechny své možnosti. Moderně, svižně a efektivně. Hlavní ženskou postavou a aktérkou romance v tíživé situaci je Anna Sörensen (zajímavá Diane Kruger se zpěvem Natalie Dessay), slavná dánská pěvkyně se zoufalým hledáním možnosti, vedoucí ke štěstí. Spoluhráčem osudové romantické linie je příslušník německé armády Nikolaus Sprink (sympatický Benno Fürmann se zpěvem Rolanda Villazóna), slavný operní zpěvák se silným smyslem pro zodpovědnost i sžíravou touhou po partnerském naplnění. Na francouzské straně je nejvýraznější postavou poručík Audebert (příjemný Guillaume Canet), nejvyšší muž ostřelovaného zákopu. Vlastenecké cítění mu pomáhá překonávat všechny nesnáze a nepohodlí i sžíravé odloučení bez ozvěny. Na německé straně je zákopovým velícím mužem nadporučík Horstmayer (dobrý Daniel Brühl) v určité rovině rozpolcenosti mezi povinností a lidskosti. Na skotské straně je nejzajímavější postavou vojenský pastor Palmer (sympatický Gary Lewis), vytrvalý dudák, který s noblesou dodává psychickou sílu každému ve svém okolí. Stojí vpředu a neuhýbá pohledem před chaotickým strachem zmaru. Z dalších postav: pečlivý Audebertův pobočník Ponchel (zajímavý Dany Boon), dobromyslný skotský velitel zákopu poručík Gordon (Alex Ferns), po smrti bratra do sebe uzavřený Jonathan (Steven Robertson), starostlivý otec a nespokojený generál Audeber (Bernard Le Coq), nepříčetně rozladěný skotský biskup (Ian Richardson), či natěšený německý korunní princ (Thomas Schmauser). Po obrazové a zvukové stránce jde o ucelený a nevšední filmový zážitek. Po stránce obsahové převládá těžkotonážní podbízivost na té nejvyšší úrovni a chudší jádro má náhradu v bohatém ošacení. Film pobaví a silně zasáhne, víc od něj nechtějme! ()

Wormboy

Krasny pribeh o ludoch v zakopoch, ktorym je viacmenej uplne jedno preco sa snazia tych "druchych" zabit, ale radsej sa s nimi porozpravaju, vypiju si a zabavia. Nadherna myslienka skopana do zabudnutia realitou, ktora sa voci takto prejavovanej ludskosti otocila chrbtom a nechala ju zhnit. ()

18.01.2006

14.12.2005