Fimfárum 2

Čtyři zbrusu nové pohádky pro chytré děti a chytré dospělé z oblíbené knihy Jana Wericha. Klasik animovaného filmu Břetislav Pojar natočil slavný příběh maličkého Palečka, plný zvratů a dobrodružství o jeho cestě do světa a zase domů. Pod vedením Aurela Klimta ožijí tři navzájem si podobní hrbatí bratři. Hrbáči z Damašku přinášejí atmosféru exotického Blízkého východu s pestrostí orientálního vypravěčstvím, ale přitom o věcech nám všech dobře známých. Vlasta Pospíšilová ve Třech sestrách a prstenu vypráví vesnický dekameronský návod o tom, jak pro sázku o prstýnek zblbnout tři milující chotě. A Jan Balej dovolí bratrům Markovi a Koubovi prožít prastarý pohádkový příběh o kouzelném mlýnku, závisti, čertech s originálním vysvětlením jednoho přírodního úkazu v pohádce Moře, strýčku, proč je slané? (oficiální text distributora)

ABLABLABLA

Popravdě dvojka mi přišla o něco lepší než jednička. Konečně byl pryč ten pupek, který příběhy uváděl a taky se mi zdály tyto "pohádky" pojaty trochu vtipněji alias v té o kafemlýnku, jak si četla časopis móda atd...:) Ale stále si stojím za tím, že se mi to moc nelíbí. ()

kaylin

Každý z filmů "Fimfárum" získává 50 % už jenom za to, že se zde objevují slova Jana Wericha v jejich původním znění, jak je sám legendární herec namluvil. Werichův hlas a jeho podání jsou tak jedinečné, že je to velká část toho, co z filmů dělá skutečně skvělé kousky. Je to ale i animace, která dodává své kouzlo. Jak jsem psal u prvního filmu, je to právě animace, která krásně dokresluje atmosféru. Není to v každém případě, ale u takového Klimta si můžete být jistí, že do díla přidá hodně svého a atmosféru upraví přesně tak, jak sám chce. I v tomto případě je jeho příběh "Hrbáči z Damašku" podán v podstatě hororově, což opět není na škodu. Ani Werichova pohádka není laskavá. "Fimfárum 2" už není po prvním filmu takovým zážitkem, ale stále se jedná o výrazně nadprůměrný snímek, který zaujme diváka, jež je otevřený i méně klasickým filmům, a to jak z oblasti hraného, tak i animovaného. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/07/prosime-pretocte-fimfarum-1-2-zivot.html ()

jajinka

Příběhy oproti jedničce něco ztratily, i když velmi vtipně zasazené moderní momentky (televize, otáčení listů knihy..) ()

stration

Nemůžu jinak než za pět. Mně se prostě Fimfárum líbí. Líbily se mi ty pohádky jako čtení, líbí se mi i v této podobě. ()

Aleee89

Fimfárum jsem sice nečetla, ale první film jsem viděla, moc se mi líbil, tudíž jsem se ráda podívala i na dvojku. Když to srovnám (tomu se nelze ubránit), vychází mi jednička jako vítěz. Ovšem ani Fimfárum 2 není špatný film. Netradiční pohádky podané skvělým vypravěčem Werichem, pohádky milé, kde jasně vévodí první z nich. Důmyslné detaily, hravá animace, kterou mám ráda, přece jenom za ní vidím tu poctivou ruční práci více než za animací digitální. Jednička vyzobala nejlepší pohádky, proto dvojka nemá tak skvělé kousky, ale i tak je to milý, pohodový film. ()

fallangell

Bohuzel oproti prvnimu dilu, je dvojka takova vic sterilni, chybi ji ten naboj. Duvod, proc se na pohadky clovek diva znova a znova. Je to dobre, ale ne dost dobre. ()

balba

Ještě lepší než první díl.Je to pohádka pro dospělé.Příběhy jsou napínavější , drsnější a hlavně propracovanější.Skvěle jsme se u loutek bavili.Mohu doporučit. ()

HappySmile

V jedničce byly vybrány a zpracovány ty známější werichovské pohádky. V tomto pokračování kromě plasteliňáků můžeze vidět i kreslené části a myslím, že tím to trochu ztratilo na kouzlu. Jednička se mi líbila víc, tyto konkrétní 4 příběhy mě nějak zvlášť nezaujaly ani zpracováním, ani příběhem. ()

lekr

Výrazně horší jak jednička...některé příběhy jsou vyloženě nudné a k tomu i špatně zpracované....navíc film od jedničky ničím nepřekvapuje jen výrazně pohoršil což je se spoluúčastní Břetislava Pojara hodně velký div....velké filmové zklamání!! ()

MCZ

Tak nevím, ale Fimfárum Dvě mě docela zklamalo. Příběhy jako by zůstaly na půli cesty (a třeba poslední pohádka o Palečkovi mě už fakticky nudila); atmosféře prvního dílu se Dvojka ani náhodou neblíží. Připadalo mi, že se tvůrci soustřeďují (a také spoléhají) především na zpracování, což se na výsledku dost negativně podepsalo. Co naplat, jméno Jana Wericha a osobité technické zpracování na víc než 3 hvězdičky ani náhodou nestačí. 5/10 ()

ad

Různost režijní i tématická nevadí a film je víc než jen příjemným odpočinkem. Je důkazem toho, že loutkově animované filmy (jakým jsou oboje Fimfára) nemají možnost nikdy zemřít!!! ()

bukowski83

Kouzelné, pohádkové a loutkové příběhy s nezaměnitelným hlasem Jana Wericha potěší každou duši a zahřejí na srdci.Jsou zábavné, milé, vtipné, veselé a rozumné, prostě a jasně česká loutkařská škola se předvedla ve výborném světle. ()

tomtomtoma

Upraveno v září 2022. Fimfárum 2 pokračuje v tom, co započal první animovaný film. Stejnojmenné knižní předloze Jana Wericha byl vdechnut nový život, v loutkové variantě, přičemž ilustrace Jiřího Trnky rozhodly o směrování podoby. Pohádky mají atmosféru rozpustilosti v nadhledu. Výtvarná stránka je karikaturní, tím vlastně souzní s rozvernou, ba často až černohumornou náladou vyjevených slov. Werichovo Fimfárum je, stejně jako klasické pohádky a lidová vyprávění, odhalením archaických náboženských představ, obzvláště šamanismu. Výtvarník a režisér Jan Balej zpracoval Moře, strýčku, proč je slané? Sestup do podsvětí je velmi starobylou iniciační zkouškou, pro šamany patří k nejzákladnějším extatickým povinnostem, a Werich s tou elegancí sobě vlastní si nejen dobírá lakotu, ale také vysvětluje přírodní skutečnost. Loutkářka a zejména základní kámen celého animovaného Fimfára Vlasta Pospíšilová, s ilustrátorem a grafikem Petrem Pošem, přispěla drsnější černohumornou anekdotou Tři sestry a jeden prsten. Žádné šamanské iniciační obřady se neobešly bez rituální smrti a rituálního mrzačení nebo ztotožnění, Werich je zde troufale jízlivý. Aurel Klimt si s malířem Martinem Velíškem vybrali arabský motiv O třech hrbáčích z Damašku. Již v prehistorické době nabyli kováři pověsti ambivalentní povahy: vysoce vážení pro svůj kouzelnický um, přesto taktéž obáváni a opovrhováni (a to ze stejného důvodu, z jakého byli uznáváni, tedy pro své "mistrovství" s ohněm). Takový Héfaistos se od všech ostatních Olympanů lišil svou ošklivostí a zmrzačením, a právě to jeho zmrzačení je důsledkem iniciace magického a šamanského typu, tedy je to cena za kovářské vědění, Werich bravurním způsobem vystihl onu protikladnost a dvojsmysl kovářova postavení. Zkušený Břetislav Pojar s výtvarníkem Pavlem Koutským zakončili druhé animované Fimfárum Palečkem. Palečkova dobrodružství, v nichž fyzické nedostatky nahrazuje hrdina chytrostí, jsou vlastně proslulými extatickými poutěmi šamanů, a Werich zde ze svého anekdotického výrazu nepolevuje. Motorem animovaného rozpohybování loutkového Fimfára je Werichův hlas, doplňovaný v aktuální akci hlasem Oty Jiráka. Fimfárum 2 je zábavnou loutkovou hříčkou a zhmotněním rozvernosti Werichových slov. Karikaturní, anekdoticky surový a obhroublejší kontury života věrně vystihující požitek. ()

lakikaki

Fimfárum 2 mi, na rozdiel od iných, pripadá rovnako dobré ako prvý diel. Jediný rozdiel medzi týmito filmami som postrehol v tom, že druhá časť ma pobavila ešte o niečo viac. Pri prvom Fimfáru som sa tak maximálne usmial, ale pri druhom som sa niekoľkokrát aj nahlas a schuti zasmial. Myslím, že Fimfárum 2 je jedným z mála pokračovaní, ktoré sú aspoň tak dobré ako prvé diely. ()