Thriller - drsný film

(festivalový název)
  • Švédsko Thriller - en grym film (více)

Jako malá se Frigga/Madeleine, žijící s rodiči na venkovském statku, stala obětí pedofila a od té doby nemluví. Jednoho dne jí ujede autobus k logopedovi, nastoupí do špatného auta a skončí jako drogově závislá prostitutka s okem vypíchnutým za neposlušnost. Když se dozvídá, že její rodiče zemřeli z žalu nad její ztrátou, a také je zavražděna její spřátelená kolegyně, podstoupí výcvik v řízení auta, bojovém umění a střelbě, aby krvavě sprovodila ze světa své kunčafty i pasáka.

Jeden z inspiračních zdrojů Tarantinova KILL BILLA a spolu s Mastorakisovým ISLAND OF DEATH evropský příspěvek konjunktuře exploitation v 70. letech (LAST HOUSE ON THE LEFT, TEXAS CHAIN SAW MASSACRE, FIGHT FOR YOUR LIFE, I SPIT ON YOUR GRAVE aj.). Režisér Vibenius se rozhodl pokrýt finanční ztrátu svého předchozího rodinného filmu natočením „ďábelsky komerční sračky“ a dal hercům do smluv, že nesmí nikde prozradit totožnost režiséra (sám se ale ve filmu mihnul jako řidič náklaďáku, po kterém hrdinka při závěrečné honičce vystřelí). Film proslul mj. scénou s vypíchnutím oka, pro kterou byla údajně použita mrtvola. Snímek byl ve své domovině zakázán a nepomohlo ani jeho sestříhání z původních 107 na 82 minut, kterážto verze pak běžela i ve Spojených státech. V letech 2004 a 2005 film vydala na DVD americká distribuční společnost Synapse Films, zaměřující se na kultovní sci-fi, horory a exploitation (vydali např. MANIAC COPA, VAMPYROS LESBOS či STACY), a to ve dvou verzích - nezkrácené Limited Edition a sexu vystříhané Vengeance Edition. Neobešlo se to bez výhrůžek ze strany režiséra, podle kterého společnost na vydání filmu neměla práva. (choze)

dr.horrible

Guilty pleasure (107 minút pendlovania medzi “lol, to je ale amatérske hovno” a “čo si mám zmazať z topky, aby mi tam toto vošlo?” Ak existuje niečo ako argument Tarantinom, mali by to hneď zrušiť a zakázať, pretože ľudia potom strácajú rozdiel medzi úmyselným a neúmyselným pulpom, a chceli by päťkovať každú neschopnú pornoherečku v koženom kabáte. Taaaaak moc cool a to som to na disku obchádzal osem rokov. A tá smutná babička, keď hovorí do kamery... A jak to vlastne poriešila s tou závislosťou? Ok, radšej bez otázok. No to si snaď robíte prdel!). ()

Bloody13

Krásná dívčina je unesena bezcitným grázlem a pasákem, jenž jí chytře odloučí od rodiny, začne dopovat heroinem a prodávat jako děvku. Zlomená hrdinka se však nechce úplně vzdát a plánuje krvavou odvetu. Tohle je pouze načrtnutá základní premisa tohoto polozapomenutého a tolik opovrhovaného dílka, ve skutečnosti se tu děje mnohem víc. Samozřejmě mám na mysli víc nechutností, mučení, drsného sexu a jiného násilí. Název opravdu nelže, tohle je vskutku drsná záležitost, ale do hororu má daleko. Ale to mi tentokrát nevadí, explicitních scén si tu totiž i přesto užijeme poměrně dost, mezi nimiž se vám hluboko pod kůži zaryje především ta s vyříznutím oční bulvy a spoustou skutečných pornografických záběrů, kde nejsme ochuzeni ani o výstřik na řitní dirku. Dokonalý prožitek mi kazil nadbytek zpomalených scén při aktu chladnokrevné pomsty. Prvních pár zabití je fajn, vychutnáme si takhle několik prostřelených hrudí, ale jak se řiká, všeho moc škodí. Každopádně hodně zvláštní je tenhle švédský kousek a rozhodně stojí za vaši pozornost. ()

HAL

Je poněkud zvláštní když v něčem co má pověst "splatteru podle kterého Tarantino točil Kill Bill" je zdaleka nejzajímavější ta první polovina, ve které se děj teprve uvozuje a seznamujeme se s prostředím, takže není vůbec akční. První plovina s únosem, zfetováním, dehumanizací hlavní hrdinky a vlastně i celého filmu předváděním nechutných a krutých činností naprosto bez emocí a bez výrazu rozhodně není špatná a dokáže zaujmout (i když je otázkou nakolik je to způsobeno autorským záměrem a nakolik amatérismem herců). Zato přesně toto pak dělá z druhé části tréninku a žánrově čisté pomsty směšnou frašku, která je navíc extremně nudná díky na první pohled stylovým, ale ve výsledku vražedně ubíjejícím zpomalovačkám. 5/10 ()

kagemush

Napodobenin spousta,ale rýmejk žádnej? Jak to? (po Muži na střeše ,u mě druhý švédský thriller z let sedmdesátých,a opět výborný ,tentokrát ne sice tak kvalitní forma,ale o to temnější,surovější a s neskutečnou femalkou,-konečně někdo těm machonosičům varlat,a nejen jim,pořádně nakopal prdel a rozstřílel ksichty,-a co na to moje varlata?,mrkli na to a zatáhli se,a to že fest /nechtějte vědět co vyváděly ,když jsem jim pustil Carver/---pro mě vynikající konec,-skončila pomsta -skončil film a žádný pindy vokolo,natož náznak hepáče)(těsně po sobě shlédnuty tohle a Plivu na vaše hroby/Den ženy,-teď tu na mě z filmotéky pomrkává Pramen panny,ale asi si dám na chvíli voraz,-ještě bych si mohl z nějakého pocitu kolektivní viny urvat pohlaví) ()

Skrk

Průměrný exploiter, který se proslavil svými pornografickými scény (nejznámější asi ten výstřik na zadek) a tím, že se jedná o jeden z nejoblíbenějších filmů Tarantina. Ovšem film se nehorázně vleče a je to celý takový neslaný nemastný, ale na druhou stranu nemůžu říct, že jsem si ty mstící scény + vypíchnutí oka neužil... 50% ()

• Režisér Bo Arne Vibenius tento film údajně natočil proto, aby pokryl finanční ztráty ze svého prvního nepovedeného filmu. (Flipnic)
  • Producenti filmu uzavřeli pro Christinu Lindberg vysokou životní pojistku a při natáčení scén pak byla použita ostrá munice a při scénách užívání heroinu si herečka vpichovala solný roztok. (Radiq)
  • Ve Švédsku byl film po uvedení do kin téměř ihned stáhnut a zakázán. Uváděn byl zejména v zahraničí, a to většinou ve vystříhaných a zkrácených verzích. (Flipnic)