Roku 1607 připlouvá do Nového světa ke břehům Virginie anglická loď. Na její palubě se nachází spoutaný kapitán John Smith (C. Farrel), který má být krátce po přistání popraven za pokus o vzpouru. Je však velitelem výpravy, kapitánem Christopherem Newportem (C. Plummer) omilostněn a pověřen navázáním kontaktů s místními domorodci a získáním zásob pro nadcházející zimu. Na své cestě je zajat a život mu zachrání dcera indiánského náčelníka Pocahontas (Q. Kilcherová). Oba se do sebe zamilují, Smith Pocahontas učí svůj jazyk a ona mu zase ukazuje krásy svého světa. Jejich láska je však ohrožena, když začnou narůstat konflikty mezi nově vzniklou kolonií Jamestownem a indiány, které přerostou v otevřený boj… (Česká televize)

swed

Pokud nejste fanouškem Terrence Mallicka, ihned na tenhle film zapomeňte. Mallick je totiž osobnost, která nemá v současném filmu konkurenci. Ať už si vezmeme jeho tvůrčí intervaly, způsob práce se slavnými herci, či způsob vyprávění, kterým vlastně kašle na diváka. První hodinu filmu jsem byl v sedmém nebi a to díky tomu, že jsem se dočkal přesně toho, co na režisérově práci obdivuji - meditativní tempo, splynutí s přírodu a vnitřní monology postav. Pak ale přišel menší zlom a mně se začalo zdát, jako by se autor začínal opakovat (zvlášť pokud jste viděli jeho Tenkou červenou linii). Stále jsem byl v opojení té snové atmosféry, ale něco tomu chybělo (možná větší soustředění na příběh, Mallicka totiž nezajímá vyprávění, ale pouze samotná atmosféra). Závěrem: Nový svět je především obrazem toho, že filmy se i dnes dají točit jinak. 8/10 ()

džanik

Je to na 4* (dost natahované i na mě, dobrá půlhodinka by se z toho dala vysekat), za závěr před tím úplným závěrem jsem však uvažoval o 5* = rozuměj 90%. Rozhodně více takovýchto filmů! Více lyriky. Více spontaneity. Více takovéto přírody. Více opravdovosti a ryzosti. Více delších záběrů. Malick mě zatím žádným svým režijním počinem nezklamal a tento film si rozhodně zaslouží být v červených číslech. ()

salalala

Už z předchozích komentářů je vidět, že na film jsou dost rozporné názory, přidám tedy také svou trošku do mlýna. Nový svět se mi líbil, bylo to krásně poetické a nádherně nasnímané. Faktem je, že v tomhle snímku je znát erotická atmosféra bez nějakého otevřeného sexu, volba herců se náramně povedla. Zaujala mě hlavně ta Pocahontas, je fakt přirozeně krásná a zahrála to fantasticky. Škoda, že tam nebyl déle Christian Bale, ten to taky zahrál dobře. Pravdou je, jak zde píše jeden uživatel, že ty skoro až básnické monology byly skutečně zvláštní. Nevím, jestli voják Jejího veličenstva by v sedmnáctém století pronášel zrovna toto. Ale to nevadí, pokud přijmete Malickovu hru, film se vám bude líbit. Pokud na jeho hru nepřistoupíte, okamžitě usnete, nebo přepnete na jiný kanál. Jo a mimochodem mě dost překvapilo, že to zrovna vysílala Prima, protože je to typicky menšinový a veřejnoprávní film. ()

JohnMiller

Videné v takmer troj-hodinovej Extended Cut verzii. A môžem dodať iba toľko, že v kratšej verzii by to rozhodne nebolo ono. Príbeh o ťažkých začiatkoch kolonizácie Amerického východného pobrežia odsýpal ako epos. Príbeh, kvázi, roudelený do dvoch častí, sleduje niekoľko náročných rokov Kapitána Smitha, ktorý sa musí vysporiadať s nebezpečnými indiánmi a ešte nebezpečnejšími vlastnými ľuďmi, nechaní na napospas osudu a túžiaci iba po zlate. Ešte aby to nestačilo zaľúbi sa do dcéry Indiánskeho náčelníka, ktorá mu lásku opätuje. Druhá pomyselná časť rozpráva príbeh o obchodníkovi menom John Rolf ktorý sa objavuje na scéne, kedy už kolónia menom Jamestown konečne začínala prosperovať. Ten sa takisto zaľúbi do dcéry náčelníka, Pocahontas. Znie to, na prvé počutie, iba ako by išlo o čistý romantický film ale opak je pravdou. Má to neskutočne dramatické momenty, ide o chladný thriller, samozrejme je to zachytené historicky a prvky vojnového filmu to má tiež. Je to všetko možné ale nejde o žiadny guláš. Skôr o citlivú existenciálnu drámu v ktorej si hlavné postavy dávajú otázky na ktoré nenachádzajú odpoveď ale to nevadí, o odpovede vôbec nejde. ()

Trevor

Tak, toto som pretrpel. Film som mal vyše roka medzi nahranými filmami nemenovanej televízie a jeho pozretie som dlho dokladal. Ani som nevedl prečo. Teraz už viem. V podstate sa jedná o romantickú historickú drámu, ktorej nesedí vyprávačske poňatie príbehu. Dialógy sú nedné, dej v podstate žiaden. Trochu sa snaží priblížiť stret dvoch kultúr, avšak prevažne iba v romantickom duchu vzťahov a to proste nie je film, ktorý by ma upútal. Napriek pokušeniu ho vypnúť som vydržal dopozerať celú režisérsku verziu, ale nijako ma tento film neobohatil. Je proste určený skôr snilkom ako realistom. U mňa 40% za dobrú kameru a vizáž. ()

Foma

Tentokrát mě Malick dostal. Jak na mě Nebeské dny působily beznadějí (což mi tolik nesedlo) a Tenká červená linie byla něco mezi, i když v ní už byly nádherný metafyzický momenty, tak Nový svět zcela zvítězil, vizuálně, hudebně a hlavně filosoficky. Krása, naplnění. ()

Želik

Asi 80 minút čakania na Balea, mala by som prestať pozerať filmy len kvôli nemu. Na môj vkus dlhé, dosť lyrické a málo dialógov. ()

Skip

Spousta dlouhých záběrů na procházející se lidi v lese, u řeky, ve vysoké trávě... A k tomu zoufale nudné filozoficko-duchovně-romantické promluvy. Ještě že byla Pocahontas natolik pohledná, že na ni byla radost ty dvě a půl hodiny koukat. Jinak by to bylo k nevydržení. ()

Vědma

Tak já teda nevím, ale po tom vleklém utrpení, které jsem prožila v kině na Malickově Stromu života mi naše televize naservírovaly hned po sobě jeho další dva filmy, no a já kruciš jsem zjistila, že jsem jeho zapálený fanoušek. Nový svět je film mimořádně krásný. Už když jsem ho viděla poprvé se mi líbil a po druhém zhlédnutí musím hodnocení ještě zvýšit. Ale s tím Stromem života ať už na mě Malick nechodí. Jestli má v plánu ještě něco točit a oba se toho dožijeme, tak ať utáhne kohoutek své invence na úroveň nejlépe Nebeských dnů a já si ho dám do oblíbených. ()

kajas

Malick netočí mainstreamové filmy, které by plnily pokladny kin, ale má svůj vlastní styl a určité charisma přitahující do takových projektů největší herecké hvězdy. Přítomnost Farrella s Balem na mne ale nijak nezapůsobila, stejný efekt by mělo obsazení méně známých tváří (a když nad právě zhlédnutým snímkem ještě více zapřemýšlím, stejný efekt by vlastně mělo i "vyprávění" bez herců). Neoblíbila jsem si literární lyrické básně, těm filmovým už se také budu vyhýbat. Počítala jsem každou minutu do závěrečných titulků... příběh indiánské princezny si budu raději připomínat prostřednictvím animované verze. ()

radektejkal

"Nový svět" - co všechno se s tímto pojmem spojuje. Čekal bych mnohé, ale sotva toto. - Gudaulin doporučuje, abychom to brali jako "milostný příběh". Dobře, proč ne, nebo dokonce, to nelze ani jinak. Ale co to pozadí, na které se odehrává, V Jamestownu i v Londýně. Ty lidi a zvyky. Všechny moje smysly, všechny znalosti a zkušenosti se staví proti tomu. A tak mnohem raději, než k bedně bych si sedl k ohni s Neilem Youngem, Marlonem Brando a Pocahontas, a kdyby se tam objevil Tatanka Jotanka, pak by to bylo téměř dokonalé. ()

fallangell

Kdyz se nekdo snazi udelat z pohadky, ktera ma bavit, neco vazneho, nemuze to dopadnout dobre. Novy svet je pojat dokonce tak vazne, ze nudi az k smrti. Hlavni problem vidim v tom, ze nema cim novym prekvapit, protoze odchylky od pocahontas tu najdeme velmi, velmi zridka. Od Farrella i Balea jsem zpocatku cekal neco uzasneho, neco co vyrazi dech, misto toho jenom chodi a hluboce se utapi ve svych myslenkach, hrozne. Navic si k tomu pridejte absolutne nejhorsi komparz, ktery jsem kdy videl, vsude jenom chodi a rozhlizi se jako by ty kulisy nikdy pred tim nevideli. Jedinou stranku filmu, kterou mohu pozdvyhnout jsou bohuzel prave jenom ty kulisy, prostredi je opravdu krasne a uzasne barevne. Hezky se mi usinalo. ()

Chrysopras

Mallick mě nezklamal, ba naopak. Nedokážu přesně popsat v čem je taková síla jeho tvorby - myslim, že tady byla nejvýraznější Q´Orianka ( a úplně mi spadla čelist, když jsem zjistil, že jí bylo teprv 15 ), ta jakoby si odskočila na natáčení přímo od ohniště a vigvamu. Další ingredience jsou samozřejmě kamera a estetické vyznění, hudba a nádhernej ( jestli se to tak dá říct ) je konec, tj. vyznění filmu. V tom filmu se vlastně nic moc neděje a je spíš na divákovi, aby to nějak uchopil. Je to ten druh filmu ( a žel jich moc není ) co u mě dozníval ještě několik dní. Jednoduše poetismus. Nechápal jsem proč má tenhle film tak slabý hodnocení. A odpoved sedela v kine hned v rade za mnou: lidi co se asi pěkně nudili a nerozpakovali se o tom navzájem informovat několikrát během filmu. Takže varování: Tohle neni režisér pro všechny a diváci, kteří si nejsou jisti by se měli nejdřív informovat a hodně popřemýšlet jestli chtěj utrácet za 2 hodiny "nudy". Kazí totiž život sobě i ostatnim, kterým se to náhodou líbí. Nezbývá než takovým lidem vyjádřit upřímnou soustrast a panu REŽISÉROVI hold. ()

Petfruf

Báseň o životě... Co víc k tomu psát? Mám-li se rozhodnout mezi Thin Red Line a New World, tak zvítězí indiáni. Vždy, když koukám na New World, naplňují mě nejrůžnejší pocity, ale nakonec se ve mě dohromady ustálí něco jako mír a klid (nevím, jak jinak bych to jinak definovala). Navíc mám ráda Malickovo poetický styl vyprávění; záběry na detaily, kterých si nepozorný člověk v přírodě ani nepovšimne, neuvědomí si jejich krásu... ()

Sheldra

Možná to není Malickův nejlepší film, ale hlavně díky nádherné přírodě a fantastické představitelce Pocahontas rozhodně stojí za vidění. Z hlavy ho hned tak nedostanete. ()

fmash

Podivná lyrika, u které jsem si často nebyl jistý, jestli se vlastně koukám na film. Jinak ale některými detaily dost zajímavě a celkem esteticky ztvárněné setkání civilizací. Ovšem trojka jen tak tak. 2¾. ()

Malick se rozjíždí

Malick se rozjíždí

05.02.2010

Ještě ani neměla premiéru jeho „kosmická óda na život“ s Bradem Pittem a Seanem Pennem The Tree of Life (vlastně se vůbec neví, kdy by měl být film uveden, protože nemá distributora), a Terrence… (více)

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008

29.11.2007

Malickova Fontána?

Malickova Fontána?

02.11.2007

Když už Terrence Malick jednou za pár let něco natočí, i přes zdánlivě tradiční náměty to nikdy není typický hollywoodský výplach. S tím bohužel ruku v ruce kráčí fakt, že si jeho filmy těžko hledají… (více)