Film vypráví o věčném rozporu mezi rozumem a citem, o dvou podobách lásky, duchovní a tělesné, o možnosti přátelství mezi mužem a ženou, tak, jak o ní píše ve své stejnojmenné básni Robert Graves. Tvůrci přiznávají, že jeho příběh je tak trochu "červenou knihovnou", že základní téma je jakoby z románu pro služky. Avšak podle scenáristy je to jen "ironické východisko", protože životní situace filmové postavy je vážná a plyne z ní řada paradoxních situací, které jsou tragické i zábavné a inklinují k černému humoru. Režisér Hřebejk a scenárista Jarchovský tentokrát zvolili syrové vyprávění v příběhu mladé ženy, která prožívá ne příliš šťastné manželství s drsným mužem, když potká jeho andělský protiklad, staršího emigranta. Seznámí se s ním přičiněním manželovy nelegální činnosti. Zatímco muž sedí ve vězení, žena odjíždí i s dětmi a novým přítelem do Itálie. Ale vztahy nejsou jednoduché, ani jejich řešení. Po mužově propuštění z vězení a po smrti své matky se i žena s dětmi vrací domů... Vedle hlavních rolí milostného trojúhelníku v podání A. Geislerové, J. Abrháma a R. Luknára ve filmu podaly výborné výkony J. Brejchová a E. Vášáryová (matka a tchyně), kterým skvěle sekundoval J. Schmitzer (manžel hrdinčiny matky). (Česká televize)

Mrxyz

ČERVENÁ KNIHOVNA - sice řemeslně obstojně natočená, ale jinak zklamání skoro na dve **. Laťku drží někteří herci - hlavně Schmitzer v mezích možností daných scénařem - a slušná hudba. Nejake ty erotické scény - proč ne, když A. Geislerová na to tělo pořád ještě má a asi i v rámci české kinematografie ještě nějakou dobu mít bude... ()

SonyLucy

Jak ke štěstí chudá holka přišla aneb další Popelka. Rozhodně jsem očekávala víc. 5* dávám Schmitzerovi, toho odporného páprdu, co všechny buzeruje, hraje skvěle!!! ()

moudnik

Při pročítání ohlasů na tento film jsem byl na silných rozpacích. Což jsem to pochopil jinak než ostatní? Celý film jsem se nezasmál, naopak, některé sekvence jako by z oka vypadly mým skutečným zážitkům. Bylo mi až do pláče při scéně podlehnutí vlastnímu muži nezvladatelným chtíčem po matčině pohřbu, což skvěle zahrála Aňa Geislerová a svým výkonem zastínila všechny ostatní. Zajímavé hodnocení herců od porot různých festivalů uvádí hlavně J. Brejchovou a J.Schmitzera. Já to tedy viděl asi fakt jinak. Snad proto, že Aňa byla úžasně podobná jiným, které znám a žil jsem s nimi. Famózní výkon Aňo, díky. Komedie to tedy určitě nebyla. Ti, kdo půjdou jen na Schmitzerovy fórky, nepochopí nic. Nic, co by za to stálo. ()

Teron

Nenaštvalo, nenadchlo, po zkouknutí jsem si ještě pár scén zopakoval, ale po třech dnech už jsem necítil potřebu se k tomu vracet. ()

Bohatýr

Schmitzer byl dokonalej, jinak vsichni zahrali svuj prumer. Musim ale rict, ze mi tam vadil vysoky pocet erotickych scen. ()

Sunwise

Kráska v nesnázích je (relativně) nový český film, který kromě osvědčeného dua Jarchovský-Hřebejk slibuje i herecký koncert s Aňou Geislerovou v hlavní roli. A svůj slib také plní. Hrdinové jsou zasazeni do kulis, které mají do luxusu daleko a svou syrovostí trochu připomínají Slámovy filmy. I samotné postavy jsou často rozcuchané, oblečené třeba v noční košili a se strhanými rysy. Jsou to obyčejní a hlavně uvěřitelní lidé, jejichž chování není jednoznačné ani vypočitatelné (jaký kontrast proti – například – Účastníkům zájezdu) a díky tomu vlastně do poslední chvíle nevíte, jak to celé dopadne, a po skončení filmu se ptáte sami sebe (nebo těch, co seděli v kině vedle vás), proč ten udělal tohle a proč ta se zachovala takhle... A herecký koncert? Pro mě na plátně zářily hlavně dvě hvězdy: Aňa Geislerová, úžasná herečka, které role Marcely, ženy z nižší společenské vrstvy, ženy, která se ráda napije a k vulgárním výrazům nemá daleko, skvěle sedí. A Josef Abrhám coby bohatý Čech žijící už dlouhou dobu v Itálii, s prošedivělými vlasy a plnovousem, elegantní, jemný, s vybranými způsoby. Úsměvná je konfrontace jejich naprosto odlišných světů, zejména scéna v restauraci. Hodně se mi líbil také Jiří Schmitzer v roli Marcelina nevlastního tatínka: byl tak slizký, že se ho člověk štítil i skrze plátno, ale zároveň i roztomilý a vzbuzující lítost... snad nejrozporuplnější postava ze všech, skvěle zahraná. Naopak mě trochu zklamal Jiří Macháček: ve své roličce právníka neměl šanci předvést své „zhulené“ umění a tak působil dost neslaně-nemastně. Asi bych za účelem vyváženosti recenze našla i nějaké nedostatky (jako třeba trochu násilně působící motivy z prostředí náboženské sekty), ale nemám potřebu to dělat. I tyhle drobné „mušky“ totiž do filmu dobře zapadají a doplňují mozaiku, na kterou stojí za to jít. Ne snad za „zábavou“ ve vlastním smyslu toho slova, ale spíš za zážitkem, který ve vás třeba i zůstane :o) ()

kedluben

nejsem krasomluv, neumím popsat přesně proč a nač v daném filmu. tady mi chyběl nějaký hlubší smysl. tragikomické prvky už v těch našich filmech jsou ale trochu trapný. podle mě je to známka nějaké krize, neschopnosti natočit něco lepšího. jinak geislerová dobrý, abrhám eště víc, schmitzer nejvíc. prostě něco tomu chybělo. aha, to byla asi šťáva. ()

gu-staff

Pro mně průměr se vším všudy, který ovšem vytahuje na 4* Schmitzer. Z toho jsem šel do kolen, kdykoli se na plátně objevil, což se mi moc nestává. Naopak Abrhám mně tu moc nebavil, což u něj zvykem není. ()

`barocco

Kraska v nesnazich alebo ako niekto vtipne okomentoval ze skor Devka v nesnazich isto nie je film o Popoluske ktora napokon k stastiu dosla aj ked povrchny pohlad by tomu mohol zvadzat. Na zdanlivo jednoduchom kluci postav a nasledne, ako sa rozuzluje dej, aj milenecko manzelskom trojuholniku odkryva opat charakteristicke vlastnosti postkomunistickej spolocnosti a jedincov, a ako poznamena sportovec jej nenazranost, a stratu istych hodnot. Postava emigranta ktory prichadza do Ciech z Talianska za ucelom predaja rodicovskeho domu stvarnena Josefom Abrhámom dava az kriklavo vyniktut prave tento hodnotovy upadok spolocnosti ked postava Josefa Abrháma oproti ostatnym postavam (spolu este ciastocne s postavou milujucej matky stvarnenu Emiliou Vasaryovou) ako jedina osoba vo filme ktora ma svoj hodnotovy zivotny rebricek pod kontrolou. On je ten "hodny" dobry na ktorom sa pokrivene charaktery sucasnej spolocnosti chcu prizivit ci dokonca na nom parazitovat. Jarchovsky opat majstrovsky stvarnuje bezneho clovecika zijuceho v ranno divoko kapitalistickej dzungli ktory sa nevie vymanit zo svojej malosti a presvedcenia ze okolo neho sa toci cely svet. Nesanuje nikoho avsak zaroven nikoho nesudi a neodsudzuje, prinasa postavy ktore su v nazoroch rozpoltene a divak ma sam moznost s ktorou postavou sa stotoznit s ktorou nie, nevnucuje mu ziadnu z nich. Divak je mozno sklamany koncom filmu ktory vobec nie je happy endovy, naopak je otvoreny, dava pochopit konecne konanie hlavnej hrdinky ktora si vybera istotu a zabezpecenie pred neistotou a moznymi dalsimi konfliktami, toto rozhodnutie je vsak vykalkulovane a preto buducnost nie je vobec jednoznacna a moznost dalsich konflitktov na hlavnu hrdinku v buducnosti este stale caka. Tvorcovia opat odviedli perfektnu pracu a natocili film z ktoreho az obcas marazi aki v skutocnosti niekedy sme... ()

Docentus

Velice povedené. Příjemné překvapení po Horem pádem. Kvalitní herecké výkony, hlavně Schmitzer, Abrhám, Geislerová, Vášáryová. Je pravda, že scénář občas má mezery, ale chápu to jako nutnost zkratky už při tak dlouhé stopáži. ()

Misha.d

Je to taková Popelka v moderním pojetí. Kráska je v nesnázích, přijede princ na bílém koni a snaží se jí vytáhnout z průšvihu. Zásadní konflikt s původní Popelkou nestává v momentě, kdy se kráska opět vrací ke svému původnímu životu. Naštěstí ale jen částečně a jen na chvíli. Je to klasická "Hřebejkovština" se vším všudy. Už jen ty gesta a hlášky, které má maniakální otčím krásky (Schmitzer), jsou úplně úžasná. Tchýně k otčímovi: "Víte Vy jste jako nějaká houba... Vy jste vlastně takový choroš, vysáváte z lidí veškerou lásku a dobro" Otčím k matce: "Proboha, co to mele?" Rozhovor a následně pak hádka v kuchyni o opatrovnictví syna, byla skvělá. Málem jsem se smíchy po.. :)) Prostě klasický Hřebejk. ()

rigby

Velmi průměrný, chvílemi až nudný film. Bohužel ani výborné herecké obsazení to nezachránilo, i když snaha byla - viz Emília Vašáryová. ()

Thorgerda

Ambice zdaleka převyšují finální výsledek. Šablonovitá a předvídatelná bouře ve sklenici vody, s velmi plochými chraktery. Snad až na Jiřího Schmitzera v roli slizského otčíma, ten se vydařil. ()

the.trooper

Po prvních 90 minutách filmu jsem byl přesvědčen o čtyřech hvězdách , bohužel však toto neučiním díky naprostému sprznění poslední části . ()

AngryPotato

film se mi jevil na tři hvězdičky, jako taková typická česká "pohádka" o dívce, která má problémy a vysvobodí ji bohatý ital. No, příběh o ničem, nesmyslný obrat v závěru filmu (jak se Geislerová vyspala s Luknárem) a podobné hlouposti. No, líbil se mi tam Abrahám a opravdu velice psycho-zábavný Schmitzer. Dvě hvězdy hlavně kvůli nim a také za nádhernou Geislerovou, jinak žádná sláva. ()

Stuck

Na české poměry docela psycho, které by se dalo stále dokola analyzovat na přednáškách z psychologie. Krásný soundrtack Glena Hansarda. ()

Nerdvana

Nějak nevím, co si o tom myslet. Zatímco Schmitzer vtiskl roli znepokojivou autentičnost, Geislerová místy přehrává tak, že jsem to chtěla vypnout. Navíc je to celé tak táhlé a nekompaktní a ženské charaktery zde působí jenom jako loutky svého libida nebo mindráků. ()

Darabont a King opět spolu

Darabont a King opět spolu

08.02.2007

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

01.02.2007