Splice

• Česko Spletenec (více)

Genetičtí inženýři Elsa a Clive tajně provedou experiment, jehož výsledkem je kříženec člověka a zvířete. Je to úžasné a podivně krásné stvoření, které by mohlo v moderní medicíně způsobit revoluci, pokud ovšem předtím nezničí lidstvo. Clive (Adrien Brody) a Elsa (Sarah Polleyová) se specializují na propojování DNA různých zvířecích druhů a vytvářejí tak fantastické nové hybridy. Nyní se chystají k experimentu, jehož výsledek by mohl způsobit revoluci ve vědě a medicíně, hodlají totiž propojit zvířecí a lidskou DNA. Farmaceutická společnost, která jejich výzkum financuje, jim však experiment zakáže. To ale zvídavé genetické inženýry nemůže zastavit, Clive a Elsa se přesunou do podzemí a kvůli své ctižádostivosti riskují kariéru. Výsledkem experimentu je Dren, úžasné a podivně krásné stvoření, které je neobvykle inteligentní a nečekaně fyzicky vyvinuté. Dren předčí jejich nejdivočejší sny. Ovšem jak roste a v abnormálně zrychleném tempu se učí, hrozí, že se její existence stane nejhorší noční můrou... (HBO Europe)

GigaPudding

Sice s remakem Wolfmana asi nikdo moc neotálel, ale remake příběhu Dr. Frankensteina už tu byl asi stokrát, takže tentokrát přichází Splice, jako variace na Frankensteinův příběh, ale v trochu jiném "biopunkovém" stylu a hlavně se to celé ubírá trošku někam jinam. Tým vědců zrovna pracuje na umělých organismech, ze kterých by se daly vytvářet nové léky a těmi novými organismy jsou takoví podivní slimáci. Přes několik dílčích událostí se nakonec dostanou k vytvoření jejich "frankensteinova monstra", které pojmenují Dren. Dren je velmi zajímavě pojatá postava, ať už vizuálně nebo svým chováním, které je dost nepředvídatelné a už jen její přítomnost táhne film dopředu, protože nikdo neví, co z ní nakonec bude. Co ale filmu s takhle zajímavým námětem moc neprospívá je taková rozstříštěnost, kdy film vždycky nadhodí nějakou zajímavou myšlenku, která by jako mohla být nosná pro příběh a jeho vyústění, ale nechají to tak a už ji dál nevyužijou a takhle zase. Spousta nedotažených myšlenek a nápadů nakonec vede v tak trochu banální závěr, který sice je maličko bizarní, ale zároveň je tak trochu jako kdyby tvůrce už nevěděl co s tím, takže nejzajímavější je z něj až úplně finální scéna. Moc tomu nepomáhá ani ústřední dvojice jakože geniálních biochemiků, kteří ale často zmatkují a chovají se jak úplní amatéři, což bych nečekala od někoho, kdo dokáže tvořit umělé organismy a nová léčiva. A právě jejich motivace a chování je další z těch nedotažených nápadů. Film tedy má zajímavý námět, velmi zajímavou Dren a několik bizarním způsobem zajímavých scén, ale prostě je příliš nedotažený do konce a takový neucelený do nějakého jasného konceptu. ()

SOLOM.

Scifi film který se neskutečně vleče. Těch 104.minut bylo zbytečně moc. Natali to nemá v hlavě zcela v pořádku a tak není divu, že vesměs každý jeho film dokáže diváky do jisté míry šokovat. Ani zde tomu nebylo jinak. Nevím jestli bych zde mluvil o nechutných scénách, když triky jsou sice zajímavé, ale nikoliv skvělé. Teprve od chvíle, kdy si Dren přestane hrát s kočkou mě začal tento film bavit. Námět má sice obsáhlejší téma, ale ve mně nezůstal žádný jeho odkaz. Za několik dní si už na něj ani nevzpomenu. Species je rozhodně lepší. Slabých 50% ()

eraserhead666

Takový trochu Frankenstein zkřížený s Mutantem (Species). Sice skvěle trikově udělaný, ale ne zrovna záživný a poměrně rychle a lehce předvídatelný. Blbější vědce ve filmu, abyste pohledali. Ani z té kontroverze se nic nevytřískalo a působí dost samoúčelně. 2,5* ()

ARI50

Velmi zajímavý námět a pokud to konči tak že bude dvojka tak nato se těším, začátek takového pokusu kdy jste čekaly bůh ví co vyleze a hele a nakonec krvelačné monstrum no prostě hodně slušný film. ()

MáŠa

Ale jo, zajímavý to bylo, takový trošku netradiční, člověk si tam dokázal představit řadu možných konců. Ten, co to ve skutečnosti mělo, mi ale moc nesed ()

Beastmaster4

Chvíli se to tváří jako věda, pak je to kousek romantika a sci-fi, kousek pěkná prasárna :-) a nakonec trapnej horor. SPLICE nemá moc co nabídnout. Je to kaše několika různých žánrů a v celku to vypadá nedotaženě a odflákle, bez hloubky a nápadu. Nakonec jen Clive Nicoli (Adrien Brody) sesmilní s vlastním výtvorem, mutantem Dren (Delphine Chanéac), což mi přišlo mírně zoofilní, aby ta nakonec změnila pohlaví a na oplátku mu pěkně už jako drsnej x-men opíchala přítelkyni z oboru, Elsu Kast (Sarah Polley). K uzoufání trapná pointa mutantího života, který mohl být tak lidský - škoda, že nás k tomuto "hororovému" závěru navádí už stejná změna u nižší formy uměle vytvořeného života chvíli předtím. Adrien Brody mi tu taky moc neseděl, jeho vizáž metrosexuálního vědce tomu všemu moc nepomohla. ()

oLí

Od začátku až k poslednímu Drenino vyvynutí hodně netradiční a solidní podívaná, kde myšlenka, příběh a chování hlavní trojice postav ve mě vyvolával nejrůznější emoce a nutil k zamýšlením, pocuď no problemo a dal bych i 4/5. Asi proto jsem čekal silný konec, ale dostal jsem spíš hoven ranec. Tím závěrem to v mých očích tvůrci nehorázně pokazili... i když, koho někdy nenapadlo jaký to asi může bejt brousit za opačný pohlaví ? :) [5/10 říjen 2010] ()

Morholt

Hodně zvláštní. Na jednu stranu pokládá Natali otázku, kam až má právo člověk ve jménu vědy zajít a na tu druhou podává příběh geneticky vypěstovaného stvoření tak trošku jako variaci na E.T.. Dren, jak se bytost jmenuje, je místy opravdu roztomilá a člověk má pocit, že se dívá na hrající si štěně. Jenže představte si, kdyby najednou E.Tmu ruplo v bedně. Ten konec, to byla tedy jízda. S podporou výborné dvojice Brody-Polley se nejedná jen o žánrový nadprůměr, ale především o originální věc, kterých na poli filmových genetických experimentů příliš není. 80% ()

Terva

CITÁT - Když si Bůh nepřeje být následován, proč nám tedy ukazuje cestu......... Měla jsem to pod kontrolou, tohle nemělo dojít tak daleko - znáte tyhle klasické úvahy, že jo ? Za zmínku stojí Cliveho ( Adrien Brody ) tričko. Má na něm obrázek vývoje rodu homo až po Homo Hamburger. H 50 ( DREN - Delphine Chaneac ) je chytrá holka, ale prý není nebezpečná. Stvořitelé jsou biochemici, to zvládnou. Nádherná scéna je okolo 77 minuty. Opravdu nádherná - posuďte sami. Pro budoucnost lidstva tu mám jednu radu - Nenaserte to, co stvoříte.......... Pěkný, nenáročný snímek. ()

corpsy

Som svojim spôsobom rád, že režisér Vincenzo Natali udržiava po takmer celú dobu rovnakú atmosféru a neschádza násilne do klišoidných vôd žánru sci-fi horor ( teda s výnimkou záveru, ktorý oproti predchádzajúcemu deju pôsobí dosť nútene a kazí celkový dojem - žeby zásah štúdia? ). Chválim ešte digitálne efekty, celkom neotrepaný scenár a záver, z ktorého vychádza viac ako len jedna otázka. ()

Ajinka126

Hrozné po všechn stránkách! Ta ženská v hlavní roli byla příšerná, ta se na herecké škole asi moc dlouho neohřála. Adrien neměl nejmenší šanci tomu zvednou úroveň. Ještě teď je mi z toho nápadu a provést takový experiment úzko! ()

PauloZ

Jsem celkem velký fanoušek sci-fi, ale tohle bylo zbytečně překombinované a vlastně mě to nijak extra, krom začátku, nebavilo. Začátek je celkem dobrý s náznaky pohodového rodinného scífka v horším stylu E.T mimozemšťan, kdy si dvojice vědců vytvoří vlastního mutantka, kterého si potajmu chtějí "vychovat". Kdyby u tohohle zůstalo, bylo by to fajn. Jenže pan režisér chtěl přitvrdit, což mu nezazlívám, protože z toho mohl být solidní hororek. To by tam ale nesměly být milostné hrátky mutanta s oběma hlavníma hercama (s Brodym bych to ještě jakš takš akceptoval), zbytečná smrt Brodyho a celé to mělo být prostě lepší. Mám z toho rozpačité pocity. Slabší 3* ()

Kryton

Brody poslední dobou leze do opravdu podivných filmů. Tady se vytvoří mix kočky a kdovíčeho s člověkem a celou dobu se jen čeká až (spoiler) se to stejně zabije. Jo a mezitím (spoiler č.2) si s tím Brody zasouloží. Tohle byla až moc dlouhá epizoda Krajních mezí. ()

MartinezZ

10.8.2010 ~ Zapálení pro věc může být dvojí. Prospěšné a zhoubné. Jsou ale i chvíle, kdy původní prospěšnosti zkříží cestu lidská malost a domnělé božství, které zamete cestičku následné zhoubě. Adrien a Sarah tohle prozatím netuší. ~ Adrien Brody a Sarah Polley jsou v životě partneři a v práci kolegové genetičtí inženýři. Jejich prací je skloubit a naklonovat stvoření z mnoha různých živočišných DNA za účelem vytvoření nového živočišného druhu, který by byl pro lidstvo prospěšný. Produkoval by velice důležité látky nutné k vývoji léčiv na ty nejpalčivější lidské nemoci. A už nějakou dobu jsou úspěšní. Dokázali stvořit něco, co splňuje všechny podmínky společnosti, pro kterou pracují. ~ Ovlivněni tímto úspěchem dožadují se možnosti křížit cizí DNA s lidskou. K jejich překvapení a rozčarování je tato možnost prozatím zamítnuta. Je totiž nejdříve potřeba dostat na trh léky vyvinuté na základě dosavadních úspěchů, teprve poté se bude o něčem tak kontroverzním možné bavit. Společnost je totiž na jejich výzkumu závislá a nemůže si dovolit ztratit všechno díky něčemu tak... nebezpečnému. ~ Oba genetici ale neprahnou pracovat po několik dalších let na "běžné práci" a rozhodnou se pokračovat v práci na vlastní triko. Nejdříve pouze testují, zda je vůbec možné zkřížit DNA s jinou a zprvu je jim odměnou pouze řada neúspěšných výsledků. V tu chvíli ale do práce promítne své ambice Sarah a zahájí tím sled událostí, které ovlivní všechny hlavní zainteresované. ~ Zrodí se něco, ani zvíře, ani člověk, roztomilé a zároveň smrtelně nebezpečné, pojmenované Dren. Hybrid s neuvěřitelnou schopností přežít a adaptovat se roste a vyvíjí se neuvěřitelně rychle. Jak ale nemůže být dopředu jisté, co proměny ve vývoji udělá s tělem, o to více je záhadou psychika stvoření. Nejen oba genetiky tak čeká zjištění, že jsou ty části jsoucna, které jsou člověku dosud právem zapovězeny. ~ Kanadsko-francouzko-americký film se zajímavým nápadem, zas až ne tak objevnou zápletkou a efektními triky díky rychlému sledu více méně očekávaných událostí a přitažeností za vlasy nemá moc šancí aspirovat na pecku roku, ale ani to není taková hrůza, jak se může jevit po přečtení hodnocení na filmových webech a následných diskuzí. Kdy naposledy se objevil film, který by se takto zaobíral možnosti neuvážených 'božských' rozhodnutí? Uznávám, že spíše mohl být více do hloubky rozveden samotný příběh, na který by teprve navazoval problém ve vztahu mezi hlavními postavami a že bylo vše lehce povrchní a uspěchané, ale čekal jsem mnohem, mnohem horší pokoukání a v tomhle případě se tak jedná o velmi dobré sci-fi-horor-thriller béčko, které odsýpá a budete-li béčkově konzumovat, nenechá vás dlouze se nudit, a pokud už se budete dloubat v mělké hloubce příběhu, nebude to alespoň dlouho trvat. ~ Navíc 'TA' Dren je v 'dospělosti' zajímavej mazel, ehm ;) ()

havLord

Výborně zvládnutá anatomie mutanta a scény z laboratoře, bohužel všechny ostatní otřesné, stejně tak mezilidské vztahy a pak i ty mezidruhové... rychle to brakovatělo, nedokázal jsem dokoukat, cca 40%. ()

Neuromancer má lepšího režiséra

Neuromancer má lepšího režiséra