Silný životní příběh se odehrává na pozadí drsné scenérie hor se vším, co je pro střední Slovensko typické – patriarchát, pytláctví, rasová nesnášenlivost, krádeže dřeva, ale hlavně ukazuje velkou soudržnost rodiny, víru, přátelství a lásku. Pokoj v duši je příběhem Tóna (Attila Mokos), který se po pěti letech vrací z vězení, kde si odseděl trest za krádeže. Přijíždí do rodné vsi a zjišťuje, že mnohé věci se změnily: s manželkou (Helena Krajčiová) se odcizil, pětiletého syna vlastně nezná, nemůže najít novou práci… Jeho přátelé z dětství – kněz Marek (Jan Vondráček) a podnikatel Peter (Robert Więckiewicz) se mu snaží pomoci v návratu do normálního života, ale mají své vlastní problémy a trápení. Tóno zoufale hledá východisko ze své situace. Šanci mu nakonec jako jediný dá majitel místní železnice, strojvedoucí Smejkal (Jaromír Hanzlík), který jako jeden z mála netrpí předsudky... (oficiální text distributora)

Arius

Nebudem tu vytýkať klasické problémy slovenských filmov ako klišé a pod. koniec koncov boli hodně zminimalizované. Námet dobrý,výber hercov a podanie dobré, dej bol velmi vhodne kombinovaný s panoramatickými zábermi na krásnu slovenskú prírodu. Dá sa teda povedať že môžem byť spokojný ale vôbec by som sa nesťažoval ak by tvorcovia pridali ešte pár minút. Pokoj v duši je také nedochôdča, niečo ako nedomalovaný obraz. Nebudem nadsadzovať len pre domáci pôvod. Slovenský štandart ktorý si za vyššie uvedené dôvody zaslúži 3 hviezdy. ()

ZkuKol

Křižan tyhle pseudowesterny uměl vždycky, silné a mužské charaktery mu také nikdy nedělali problém. Slovenské hory Jana Kirschner a kvalitní obsazení dávají dohromady fungující pozadí, scénář se stará o zájem i zábavu diváka. Jen Balko je asi spíš dokumentarista, než režisér. Film se potací mezi televizním "lookem" a epickými přelety, občas je vyprávěno až příliš polopaticky, občas se to nechá utéct do ztracena a občas jakoby z filmu vymizel drive, který povětšinu času má. Rozhodně takovýchto filmů od bratrů ze Slovenska nechodí příliš, takže lokální povinnost. Na druhou stranu v evropském rybníčku jen lepší průměr. V base poznáte, že se nedá nikomu věřit, mimo basu si to ověříte, ale život bez důvěry není, tak musíte hledat... 70% ()

bari68

Vzhľadom na reklamné bilboardy ,trailery a filmové články som sa pri očakávaniach od tohto filmu držal pri zemi.A aj keď sa mi film celkom páčil , spravil som dobre. Dramatický príbeh obyčajného muža , krátko pusteného z väzenia ,ktorý v dolinách svojho domu nenachádza veľa šťastia.Uvedomenia si životných chýb ,prítomných pokání a starostí všedného života .Dej filmu sa točí len v podstate okolo jedného človeka ,s primitívnou zápletkou ,ktorej koreň rovnice vieme už na začiatku .Herci nám tiež nepredvádzali nijak nadpriemerné výkony, avšak do tejto komornejšej drámy s nie prílišnou náročnosťou na diváka postačili.Na druhú stranu ,to ale bola celkom svižná podievaná okorenená krásnou prírodou Čierneho Balogu a hudbou so songom Jany Kirschner .Škoda len tej atmosféry,ktorej chýbalo ponorenie sa viac do hĺbky spolu so záverom, ktorý som pri neúplnom rozuzlení príbehu nečakal,ale pri spúšťaní záverečným tituliek s názvom ,,Pokoj v duši,, pochopil. ()

klúčik

Konečne som išiel do kina na slovenský film. Osobne som čakal, že to bude ovela horšie. Samozrejme, že aj ja som počul pesničku, ktorou nás naše rádiá kŕmili už dosť dlho, pieseň je naozaj pekná. Ale aj moc pekného niekedy prejde do niečoho čo otravuje. Prekvapilo ma vypredané kino. A prekvapil ma aj film. Tvrdo nám ukázal v čom to žijeme, pripomenulo mi to slová piesne inej kapely " kto je sviňa ten prežije". Naozaj je to tak?? Krásna príroda okolo Čierneho Balogu je balzam na duši. Celkom kvalitný film....80%. ()

medlo

Ako pravý Stredoslovák dávam hviezdičku za prostredie v ktorom sa príbeh odohráva. Ináč celkovo film za tri. Začiatok sa mi zdal pomalší, miestami ma nudil. Celý film bol však zameraný na psychologické vykreslenie osôb. Takže akciu nečakajte. Ale na slovenské pomery to bolo dobré. ()

Giggs

Obsahovo a pribehom nie uplne dotiahnute do konca, no atmosferou prekvapujuco dobre. Celkom prijemny film, ktory nenudi. Pre mňa prekvapenie. Veď bolo na čase, že sa aj u nas niečo schopne urodilo. ()

Janega

Další nafúknutý slovenský film. Dej v podstate žiadny. Herecké obsadenie spolu s hereckými výkonmi dosť úbohé. Viac o ňom nemôžem napísať, pretože vlastne nie je ani o čom. ()

Angelino

Prvý dojem bol filme bol pomerne neutrálny. Až postupne sa to rozložilo, a to čo film zanechal v mojom vnútri začalo pôsobiť. Nie že by mal film až takú výbornú pointu, ale skôr o tom, že je o nás. A celé je to podané tak jednoducho a zároveň realisticky a emotívne. Som nesmierne rád, že sa naša filmová tvorba začína rozbiehať. K tomu krásna a poetická pieseň Janky Kirschner, jednoducho musím zaokrúhliť trochu neobjektívne nahor. ()

TERRORDROME odpad!

Moja mama to strašne chcela vidieť. No a keď to konečne videla, tak sa vyjadrila že to bola taká blbosť o väzňovi čo si hľadá robotu, koniec. Ja som to taktiež pozeral v telke tak na pol oka, naozaj je to o tom väzňovi a inak už o ničom. Vyjadrím sa k tomu veľmi opatrne a diplomaticky: slovenské filmy sú sračky, sračky, sračky... samé kokotiny o bežných starostiach bežných ľudí na bežnej zasranej dedine kdesi v chalúpke deduška večerníčka plnej slepačincov. Blééé... Slovenský filmári sú banda trtkov čo onanujú nad hlbokomyseľnosťou a poetickosťou svojich výtvorov. Kašlem na nich! Bodaj ich stislo, paskudy jedny! ()

Prochy38

No, to nebylo vůbec špatné. Docela milé překvapení pro mě. Film mám v PC už dlouho a přemýšlel jsem ještě dýl, jestli nebudu litovat. Nelitoval jsem. Začátek tedy pro mě utrpení. Bál jsem se, že film pojede v kolejích, které zavedl prvních 10 minut, ale stal se opak, a mě začal velmi rychle Tonův život zajímat. Ani ne tak život, jako to, jak s ním naloží. Příjemné, nakonec vážně velmi příjemné. Moc dobré herecké výkony a příjemné slovenské prostředí. No a ta píseň? Ta je kouzelná. Ve filmu však zazní až v závěrečných titulcích. ()

janesX

Asi bude obsahovať spoiler tento komentár (ak vôbec niekomu na tom záleží). Pokoj v duši som si dovolil oznámkovať už niekde v polovici filmu, nakoľko som si správne tipol, že to už lepšie asi nebude. Je to príbeh jedného človeka, ktorý vychádza z basy po piatich rokoch so zmenenými prioritami. Takže veľmi uveritelné a aj chválihodne zahrané. Film nemá veľké odbočky a všetko čo sa v ňom deje, sa týka osudu hlavnej postavy. Už od začiatku sa tu ale chlastá pri každej príležitosti, pričom za príležitosť sa pokladá každá scéna, kde sa nachádza nejaký stôl. A tých stolov je tam teda "habadej"! Vypitých pohárikov je tu ako v Rambovi zabitých. No to asi bude navždy údel slovenského filmu, no mne to osobne robí asi ako domácemu zvieraťu hladkanie proti srsti. Film za päťdesiat miliónov slovenských korún (aj keď tí herci za to stáli) sa možno dalo niečim okoreniť, napríklad  keď Tóno rozpráva príbeh z basy o smrti spoluväzňa, do tej scény by sa náramne hodili zakrvavené flashbacky. Možno by u mňa dve - tri také okorenenia dvihli dojem na štvrtú hviezdu. Tu ale všetko začína a končí u pohárika a jediný kto si tam nevypije je ten päťročný chlapec.  Film ku koncu sa rozhodne vydať tragickým smerom (ďalší údel slovenského filmu?), aj keď vôbec nemusel. Pre mňa je ten film priemer s odretými ušami, ale ak je niekomu čas pridrahý, alebo ak sa niekto rozhoduje, či si ho pozrie v iný deň, ako v nedeľu, nech asi siahne po niečom inom.(Sorry) ()

Marys

LFŠ 2009: Počul som skôr záporné hodnotenia typu, že je to klasický slovenský film a blabla. Tak som si to na LFŠ konečne pozrel a zistil som, že je to náhodou veľmi dobrý film. Krásna hudba, životný príbeh, humor, atmosféra, ako, až na to zakončenie nemám, čo by som tomu vytkol. ()

gocatgo

Najkrajšie stromy sú na Horehronie. Sice jsem Čech ale znám tuto oblast moc dobře, je to tam krásné i smutné zároveň. Jenže film neurazí ani nenadchne, nenechal ve mě ze sebe vůbec nic. Vondráček v roli kněze moc prostoru nedostal, což je škoda a Luknára nemůžu ani vidět. Jen mi prosím řekněte: To se tam u vás všichni chovaj k ženským takhle hnusně? ()

Marina111

"Škovránok hlávku k zemi kloní,umrela pieseň na jabloni ,utíchol les, osirel háj, milému svojmu zbohom dnes dám...." Kto by to čakal, že jedna poetická balada si opantá celý slovenský éter a pritiahne do kina i takých, čo k slovenskej porevolúčnej tvorbe nemajú veľkú dôveru ... Jana Kirschner si môže k svojmu hitu naozaj blahoželať. Tvorcovia filmu, ktorý oná pieseň propaguje, už o čosi menej. Iste, na to by Jana Kirschner mohla povedať (zaspievať) :" Ak súdiť ťa chcú, nech súdia len", no pravda je taká, že vlastne ani nie je veľmi čo na filme odsúdiť, práve tak, ako nie je veľmi čo chváliť. Pokoj v duši je totiž ďalším z radu filmov, ktoré stačí charakterizovať ako "typicky slovenské" a hneď viete, na čom ste. Minimum akcie, veľa mlanchólie, veľa nostalgie, veľa tichých scén snažiaich sa tváriť ako "výrečné", veľa pokusov reflexovať dobu a tá pre mňa dosiaľ nepochopená snaha koncentrovať čo možno najväčší počet súčasných spoločenských problémov, ktoré sa síce nijako neriešia, ale hlavná vec, že sa na nich poukázalo - čo na tom, že bezúčelne a zbytočne ... A to som si spočiatku s radoťou myslela, že konečne sa objavil film, ktorý príjemne a moderne nadväzuje na líniu slovenských zlatých filmov : a sčasti je to určite i pravda. Aspoň čo sa vykreslenia charakterov týka. (Ná)silní muži, obetavé ženy, hrdosť, tvrdohlavosť, ten náš zvláštny melancholický exbicionizmus ... Dokonca mi film spočiatku evokoval prózy Švantera či Chrobáka, ktoré ktosi presvedčivo situoval do súčasnosti - no ako film "gradoval", akosi sa už nedalo poprieť, že vlastne stagnuje. A záver ? Škoda slov, nech si ho už autori odôvodnia akýmkoľvek vysvetlením, pre mňa ostane len neschopnosťou autora autenticky vyriešiť jeden nešťastný osud, a teda ukončiť film. Aspoňže tá krásna slovenská prírodná scenéria blaží oko ... ()

mira007

Navzdory skvělým hereckým výkonům ( Attila Mokoš asi nejlepší slovenský herec dneška ) se tenhle film zapsal do historie jen titulní písní Pokoj v duši od Jany Kirschner. Hory byly nádherný, ale příběh byl takový předvídatelný a způsob vyprávění je zoufale nepoutavý. ()

Maslord

Film sa úplne hodí na Slovensko, preto mu dávam len slabé hodnotenie. Ako obvykle ma ničím neprekvapil a dej bol v podstate dosť nudný. Neviem načo sa na Slovesnku točia takéto "intelektuálne" filmy zaberajúce "ťažkú" Slovenskú dušu a prírodné "krásy", keď to nikoho nezaujíma... aspoň to si myslím ja. Proste nuda, myslím, že som to videl naposledy. ()

MraMor

Závrečná pesnička 99%, samotný film tak 50%. Suma sumárum 51%, u mna len **. Očakavania som mal obrovské, uspokojenie nulové. ()