Apartmá v hotelu Plaza

• USA Plaza Suite

Ach, ta láska a ti hrozní muži... Velkou příležitost předvést své herecké umění dokonce v trojroli poskytuje známému Walteru Matthauovi (Šaráda, Hello, Dolly!, Vstupte, Dej si pohov, kámoši 1 a 2) film, složený ze tří povídek. Jeho Roy Hubley je hrdinou laskavě hořké první epizody o záletném manželovi. Toho manželka pozve v den výročí jejich svatby do hotelového apartmá, kde v mládí prožili své líbánky, aby tak oživila skomírající manželský vztah. V druhém příběhu pak věčný svůdník a hollywoodský producent Jesse Kiplinger láká do postele dávnou známou, aby nějak vyplnil svůj volný čas. A v závěrečné části se stárnoucí otec Sam Nash pokouší přemluvit dceru, která propadla panice a uzavřela se před svatbou do koupelny, aby si vše rozmyslela. Všechny povídky mají společné jedno místo, apartmá číslo 719 v hotelu Plaza na Páté avenue v New Yorku. Film podle úspěšné divadelní hry Neila Simona natočil hollywoodský režisér Arthur Hiller (Love Story, Nemocnice, Muž jménem La Mancha). (Česká televize)

mac000

Vlna životních komediálních rolí Waltera Matthau od Průvodce ženatého muže, přes Hello Dolly, Kaktusový květ až k Apartmá. Komediální talent Matthaua (ve všech těchto filmech bez Jacka Lemmona !) je mimořádný a zakládá se na skvělé mimice a pohybech zdánlivě nemotorného čahouna. Tři rozdílné charaktery v povídkách hry Neila Simona jsou ztělesněné Matthauem pokaždé v jiné poloze, ale pokaždé skvěle ( poslední povídka musí pochopitelně být nejlepší !) ()

MirkaP

Ta první povídka mi najednou byla nezvykle a nepříjemně povědomá. Tak pantáta by to chtěl prožít všechno ještě jednou? Haha. I to, že od svého manžela čekala víc (se sekretářkou spí každej), znám. Haha. Druhá povídka byla spíš nudná (až na ten prima rozčepýřený Barbařin účes). No a u třetí povídky jsem se docela nasmála, i když zažívat bych to nechtěla. Vlastně je to taková sbírka velmi přesně trefených manipulátorů. ()

ostravak30

Není mnoho filmů, kde má herec šanci si střihnout trojroli. Walter Matthau byl samozřejmě skvělý a s ním i další herci. Hned při prvních minutách mě napadlo, že má snímek jistě divadelní předlohu. Každá ze tří povídek je originální a každá je zajímavá svým pojetím, zábavná a přitom o životě. A to mám rád. Z každé povídky se člověk může poučit a jistě se v nich třeba i někteří poznají. Každé manželství jednou po mnoha letech může dospět do stereotypu. A mnoho úspěšných lidí touží přitom po jedné obyčejné věci... Třetí povídka je prostě jen zábavná, kterou si člověk musí užít. ()

Zoltar78

Geniálně napsané! Všechny tři povídky jsou velmi zábavné, ale u té třetí (svatba) jsem se nasmál jako už dlouho u žádného jiného filmu. Výborný Walter Matthau! ()

tubera

z povídky o "povedené" svatbě jsem se smál tak hlasitě a intenzivně, až jsem málem umřel a slzy mi tekly jako ubrečený holce :D nejlepší mathaův výkon a neuvěřitelné herecké umění. nádhera! ()

Vitex26

Kdyby bylo jen poslední ze tří povídek, váhám mezi 4 a 5 hvězdičkami. Takhle je to "pouze" za 3. V té první mne postava Maureen Stapletonové totiž iritovala do takové míry, že jsem se na ni málem nedodíval. Ta druhá už byla o poznání lepší, Walter Matthau v roli slizkého producenta se vskutku říznou parukou, který se po 15 letech snaží vstoupit do "téže řeky", potěší diváka mnohem více. Ovšem konverzační komedie, kterou rozehraje manželská dvojice před zavřenými dveřmi koupelny v příběhu třetím, je bez debat to nejlepší, co za necelé dvě hodiny stopáže má možnost člověk zhlédnout, a často se neubrání ani hlasitým výbuchům smíchu. Opravdu velká škoda celkové nevyrovnanosti, tenhle film měl rozhodně větší potenciál. ()

Radek273

První a poslední příběh Walterovi Matthau přímo sedí na tělo. Zároveň ale nutno dodat, že Maureen Stapletonová i Lee Grantová mu přinejmenším zdatně sekundují. ()

Heywood

Já Matthaua nikdy moc nemusel (výjimka Kaktus), ale tady byl opět skvělý. Je to herecký hořký koncert a když jsem poprvé v tomto hotelu bydlel, na tento film jsem si vzpomněl. Ano, film byl pro mě zážitkem své doby a tak 75% je odpovídající ()

PTuranyi

Skvelá komédia a herecký koncert Waltera Matthaua. Tri príbehy troch rôznych manželských párov v jednej izbe hotela Plaza a v každom Walter Matthau exceluje zakaždým s inou ale rovnako dobrou hereckou partnerkou. Raz ako nudný manžel trpiaci krízou stredného veku, druhý raz ako sukničkársky producent, don juan hľadajúci spoločníčku na jednu noc a nakoniec ako cholerický otec vydávajúci svoju dcéru. Výborná produkcia, perfektný scenár a herecké výkony. Hoci prvý príbeh vyzerá ako vážna manželská dráma, predsa len skrýva humornú linku. Ďalšie príbehy si už otvorene útočia na bránicu, či už neodbytným zvádzaním Jesseho Kiplingera alebo cholerickými výstupmi Roya Hubleyho vyhrážajúceho sa svojej dcére zamknutej v kúpeľni, ktorému sekunduje manželka emotívnymi výlevmi. ()

emil_sojka

Jednoznačně udílím plný počet, protože tento snímek ve mně vyvolal silný vnitřní pohyb. Tento pohyb se konal od počáteční netečnosti, přes interesovanost, po vnitřní strhnutí. Herecké umění Waltera Matthaua mě téměř dojalo. První příběh se mě příliš nedotýkal a manželský pár mi byl až nesympatický, ale poté co příběh skončil, na mě zcela dolehla jeho hloubka, a když jsem onu dvojici viděl opět v závěrečných titulcích, právě v tom okamžiku přišlo dojetí. Během druhého příběhu vzrůstá divácký interes a napětí, a v třetím zcela kulminuje. Nevládnu takovými slovy, abych popsal vztah dcery a otce, jenž je předmětem třetího příběhu a má tu moc pohnout i s cynikem. ()

Pignon

Povídka 1: 4* Povídka 2: 3* Povídka 3: 2* Můj oblíbený šmajda Walter M. si zahrál s chutí unaveného manžela, slizkého producenta i skrblického fotříka v den svatby svojí dcery, ale mě se dostalo pod kůži nejvíce drama s komediálním přesahem v první povídce. Prostě, není to lehké být 23 (24) let s jednou ženou a nezešílet, dámy, prosím čtěte reverzně to samé z vašeho úhlu pohledu. ()

gizi

Opravdu povedené, vážné i zábavné. Nedá se říct, který příběh byl lepší a horší, protože všechny byly výborné, ale každý jiný. 80%. ()

Pavlo

Klasika nesklamala. Perfektne nakrútené epizódky na analýzu človeka a vzájomných vzťahov. No a pritom vždy stačí povedať - Nevyšiluj :-D. ()