Apartmá v hotelu Plaza

• USA Plaza Suite

Ach, ta láska a ti hrozní muži... Velkou příležitost předvést své herecké umění dokonce v trojroli poskytuje známému Walteru Matthauovi (Šaráda, Hello, Dolly!, Vstupte, Dej si pohov, kámoši 1 a 2) film, složený ze tří povídek. Jeho Roy Hubley je hrdinou laskavě hořké první epizody o záletném manželovi. Toho manželka pozve v den výročí jejich svatby do hotelového apartmá, kde v mládí prožili své líbánky, aby tak oživila skomírající manželský vztah. V druhém příběhu pak věčný svůdník a hollywoodský producent Jesse Kiplinger láká do postele dávnou známou, aby nějak vyplnil svůj volný čas. A v závěrečné části se stárnoucí otec Sam Nash pokouší přemluvit dceru, která propadla panice a uzavřela se před svatbou do koupelny, aby si vše rozmyslela. Všechny povídky mají společné jedno místo, apartmá číslo 719 v hotelu Plaza na Páté avenue v New Yorku. Film podle úspěšné divadelní hry Neila Simona natočil hollywoodský režisér Arthur Hiller (Love Story, Nemocnice, Muž jménem La Mancha). (Česká televize)

Anderton

Dvojhodinová interiérová dialógová nálož, ktorá je našťastie rozdelená do troch častí, čiže aspoň počúvame stále iný typ dialógov. Divadelnosť je priznaná záverečnou ďakovačkou hercov, čo je celkom fér. Inak jednotlivé epizódy sú skôr iba krátkymi epizódkami zo životov troch starších chlapov a ich manželiek, alebo bývalej milenky. Objasnia nám, ako to v ich životoch funguje, ale žiadne ohurujúce životné múdra som v nich nenašiel. Ten istý plac pre tri dejstvá je iba takým scenáristickým vtípkom a ničím viac. S niekým menej charizmatickým ako Matthauom by to bol sotva priemer. ()

Ant

Výborná první, slušná druhá a dokonalá třetí povídka. Ten velký záhadný hotel v New Yorku mě vždycky fascinoval a Walter Matthau mu ve své trojroli dělá čest. ()

nascendi

Neil Simon píše dobré divadelné hry a Waltra Matthaua bytostne neznášam, aj keď nedokážem racionálne zdôvodniť prečo. Z filmu som si pamätal iba prvú a tretiu poviedku a keď skončila prvá, mal som veľmi dobrý pocit, v rámci ktorého som dokonca uvažoval o zvýšení pôvodného hodnotenia. Potom však prišla druhá a tretia poviedka, úroveň filmu sa kontinuálne zosúvala dolu a ja som na pôvodný zámer rýchlo zabudol. Takže ostáva pôvodné hodnotenie a ja sa bude dôsledne vyhýbať filmom, v ktorých hral Walter Matthau. ()

Willy Kufalt

Ach, Pierre, Pierre... vy jste ale výtečník. :-) Doporučit mě, americký film, připomínající svým stylem sitcom??!... Ale tak proč ne, konverzačku dle divadelní předlohy snad ještě zvládnu. První povídka: Ale tak jo, nic hrozného. Dá se na to dívat. Ale plyne to trochu pomalu, ty dialogy jsou občas takové nemastné neslané. Zvláště ty monology hlavní herečky o samotě. Pár vtipných slovních přestřelek ano, ale ty se tam porád už dobrých 40 minut dokola opakují a ti dva se tam poráád hádají, usmířují, mají rádi, nemají rádi...Ech, tohleto že napsal scenárista Vraždy na večeři? "Nevěřím svým očím. Jseš to ty?" :D Hmm, ono je to celkem fajn zábava, pointa dobrá, ale táhlo se to a víc bych to nepřeháněl.                                    . . .         Nicméně jedeme dál, povídka druhá: Takže z příběhu spíše nadčasového jsme se přesunuli do příběhu specificky vázaného na bohaté americké velkoměsto. ♫ Yeah, I want to be a part of it New York, New York ♪... No jo, panička má hodně ráda Franka Sinatru, ale jejím partnerem se stává producent, který teď má točit s Lee Marvinem. "Jo, když se setkáme, tak spolu mluvíme." :D Vcelku jiná zápletka a odlišný vztah dvou partnerů – přibližně stejný výsledek trochu otravného střídání hádky s milováním a vtipných dialogů s poněkud zdlouhavým zacyklením v bludném kruhu. Vše obohacené tentokrát o opakování si jmen vybraných hollywoodských hvězd – hláška roku od paničky: "Minelli? Ta je rozkošná!" :D Nicméně Walter Matthau mne zaujal už o něco více, zejména jak odlíšil postavu narozdíl od první povídky a při tom svádění nějakého toho Bogarta či Marvina vzdáleně i připomínal. Tak jsem si jen říkal, (ne)objeví se tam nakonec Marvin v pěkném cameu? (SPOILER: Marvin se neobjevil, povídka skončila dřív, než odbyly čtyři. ;o))                            . . .       Tak nic, jede se dál. Povídka třetí. Tyjó, super sranda. Se válím smíchy, na tohle se oplatilo čekat. "A dívej se na mně, když s tebou mluvím!" :D Chichi, ve vtipnější situaci tahle větička nemohla zaznít! (Nebudu prozrazovat, to se musí vidět!) Také Matthau byl ze všech třech povídek na závěr nejzábavnější a konečně to frčelo v pořádném tempu. Při odhalení pointy celého problému jsem vybuchl smíchy a současně mne z ní záhy i zamrazilo. Tak tomu se říká vyvrcholení! :-)... Summa summarum, za závěrečnou povídku by byl plný počet, ty předchozí kulhají někde kolem slabších 3*. Takže ano, dík za doporučení. 70% ()

dopitak

"Mě nepotřebuješ. Potřebuješ nosorožce se sbíječkou, protože nikdo jinej se do tý koupelny neprobourá."___První povídka 3*, druhá slabé 2*, třetí takřka bezkonkurenční 4,5*. Filmu neublížila epizodnost, spíš divadelní základ. Walter řádí jak černá ruka. Ke skvělému původnímu dabingu bych jenom doplnil, že jakkoliv Eduarda Cupáka považuju za hlasově nejlahodnějšího dabéra všech dob, postavy, jež v příběhu hrál WM, mu tentokrát neseděly. Přesto, skvělý výkon jeho i zbytku dabérské sestavy. ()

Chrustyn

Excelentní Walter Matthau třikrát jinak ale vždy skvěle. Bohužel to nestačí k vyššímu hodnocení a ne všechny povídky jsou dobré. ()

triatlet

Triptych minipovídek, které jsou hereckou exhibicí Waltera Matthau a jeho partnerek. Radost pohledět, i když ten komediální prvek je postupně zatlačen vážnějším podtextem. Ale ani hořká příchuť pointy nebrání tomu, aby si divák užil skvělý konverzační debl. V první povídce je Maureen Stapletonové (Karen) víc než vyrovnaným soupeřem Samovi. "Kapky se do oka kapou a ne cpou. Proč myslíš, že se tomu říká kapátko?" V druhé se zdá, že Jesse hravě přehrává Muriel (Barbara Harris), ale ta ho svými bezduchými dotazy dostane. A v třetí povídce je Roy neskutečný živel, takže Norma (Lee Grant) hraje pasivnější roli. "Čeho se bojí? Že budou jako my..." ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 22.7.1978, réžia českého znenia (ÚPF 1975) = BEDŘICH FRONK (10.2.2010) ()

jonyyy

Ach jo, měl jsem si předem zjistit, že je předlohou divadelní hra. Waltera mám fakt rád, a je asi jediny herec, kterého snesu v podobné multiroli, ale tahle dvouhodinová kritika manželství mě moc nevzala. 55 % ()

Sawy

Nebýt slabší druhé povídky,jdu na pět hvězdiček.Takhle jen docela silné čtyři,za velmi dobrou první,průměrnou druhou a skvostnou třetí povídku.Walter Matthau skvělý,několikrát jsem opravdu vybuchl smíchy.85 % ()

N.Strauber

Fantastický Walter Matthau v nádherné komedii, která zachycuje příběh tří různých lidí, kteří po sobě obývali apartmá v hotelu Plaza. Těžko říct, která z těch tří rolí byla lepší - ve všech mohl dosyta uplatnit svůj mimořádný herecký a komediální talent. Celkové zábavnosti snímku hodně pomohl i vynikající Cupákův dabing - po dlouhé době musím českému dabingu vyseknout opravdu pořádnou poklonu. A nesmím zapomenout i na práci scénáristy, protože pochybuju, že herci všechny ty repliky odříkávali z hlavy. :-) ()

Tommassi3

"Samme, to je číšník a naše šampaňské !! Jestli nevylezeš, řeknu mu, že máš falešný zuby.." ;) Nesvatá trojice hereckých poloh tradičně skvostného Waltera Matthaua.. ()

Agatha

Výborně napsaný scénář zahraný výbornými herci dělá z tohoto snímku docela milou a zábavnou podívanou. Nesmím zapomenout pochválit opravdu excelentní dabing Eduarda Cupáka a ostatních. Takto procítěný dabing se mohl rovnat původnímu znění, ale ten dnešní...škoda mluvit. Mě nejvíce zaujala hned první povídka, ve které se naplno rozjíždí nenápadná, ale geniální Maureen Stapleton. Při druhé povídce, která se mi zdaleka nelíbila tak jako ta první jsem si říkal, že už od toho odejdu, ale přišla třetí, která opět neměla chybu... Nevěsta zamčená v koupelně mě sice nepřiváděla k šílenství jako Waltrea Mattaua, ale minimálně na nervy mi lezla. Nenapadlo by mě, že klíčem k otevření dveří bude pouhé jedno slovo ženicha - "nevyšiluj" :-) Film sice kromě prvotřídního scénáře a skvělých hereckých výkonů nemá co dalšího nabídnout, ale i to někdy na 4* stačí... ()

Idée_fixe

Třetí povídce bych dala plný počet, ale dost mi to kazí méně povedené první dvě, které nebyly nic moc, a to i když obě dámy byly milé, sympatické, a W. Matthau vynikající a charismatický. ()

Pierre

Donedávna jsem věděl o Hotelu Plaza jenom to že je velmi prestižní, nemají tam bazén a Donald Trump tam pomohl Kevinovi najít recepci. Teď k tomu ještě vím že se tam odehrály tyto tři příběhy o lásce. Možná bude dobré je nejprve postupně zhodnotit: První povídka je vtipná, zábavná, plná skvělých dialogových přestřelek, ale  nakonec má i vážné působivé  vyznění. Druhá povídka je taky (hlavně ze začátku) docela vtipná a zábavná. Jenom nemá moc zajímavý děj. Postupem času začne trochu nudit a působit poměrně natahovaně.. Třetí povídka je ale neskutečná pětihvězdičková sranda dle mého gusta. Určitě se na ni podívám někdy znovu. Celkově mi ve výsledku film velmi sednul a v této  předvánoční době potěšil. O scénáristu Neilu Simonovi jsem slyšel že je to mistr na perfektní New Yorské konverzační komedie. Což se mi teď samotnému potvrdilo. A Walter Matthau tady předvedl svoji velkou one man show. Ve všech třech postavách byl úžasný a dokonale je odlišil. A neméně skvělý byl i dabing Eduarda Cupáka. Skutečně výborná podívána a na závěrečné Nevyšiluj a následné hořké konstatování  Bylo ji líp v tý koupelně jen tak nezapomenu.... Walterova skvělá předvánoční show na ČT 2  mě fakt  potěšila (:D), takže určitě dávám hodně poctivé čtyři hvězdy.❤ ()

Tony.cs

První povídka převážně dramatická. Druhá, nejslabší, zase dost oplzlá. Komediální poslední povídka je to správné ořechové. U té jsem se moc nasmál. ()

blackrain

Excelentní Walter Matthau. To byl tedy koncert. Všechno stálo a padalo s ním. Nejvíce se mi líbil v té poslední povídce. V hotelovém okoji se toho prostě může stát mnoho. Jenom, kdyby zdi mohly mluvit. ()

rt12

Tenhle snímek je už klasika včele se skvělým Walterem. Ten si zde střihl hned tři různé typy mužů a rozhodně Vás pobaví. ()

Foma

Už delší dobu si myslim, že Matthau byl jeden z nejlepších hollywoodských herců. Jinak taková typická Simonovina, tedy spíš divadlo nějak přenesený do filmu. V tomto případě dobře přenesený a všechny tři partnerky Matthaua jsou taky vynikající. ()