Žena ve vodě

Lady in the Water

Dáma vo vode

Drama / Mysteriózní / Thriller / Fantasy

USA, 2006, 110 min

Je či není to pohádka? Jako "regulérní" snímek strašné, ovšem jako experiment výsostně zajímavé. Pohádka pro dospělé, která si pohrává a na hlavu převrací veškerá běžná klišé a zažité narativní postupy. Musíte přistoupit na Shyamalanovu hru jinak vás čeká nudná splácanina. Tedy až na ten drobný detail, že to žádná splácanina není. Naopak. Hravost se zažitými postupy, tak brzdí jedině přílišná Nightova hra na malou domů pro své ego. Škoda toho.(14.9.2006)

Filmový kritik je sebestředný čuramedán a jako takový si zaslouží zemřít co možná nejkrutějším způsobem. Amen.(31.8.2006)

rozpocet $70 million prvi vikend $18,044,396 trzby celosvetovo $72,785,169 tak jediná vec ktorá sa mi naozaj páčila bola sem tam úžasná hudba Jamesa Newtona Howarda . inak by to bolo za 2(6.11.2006)

• Marius

A story of Story´s storyteling to Shy-chosen who instead of making Story charming and interesting fucked up the whole story with few Story-useless scenes. 5/10 P.S. Inak prvý Shyov film ktorý ma nenudil.(2.10.2006)

Nádhera. Každý nový film M. Night Shyamalana se mi líbí více než ten předchozí a o Lady in the Water to platí taky. Shyamalan tentokrát rezignoval na nečekané pointy, o to více si hraje s atmosférou, a to způsobem zcela brilantním. Film sice působí velmi naivně, čímžto se sám znepřístupňuje velké části publika (filmové kritiky, kteří by chtěli třeba něco namítat, ovšem posílá Shy nevybíravě někam skrze postavu filmového kritika Leedse), nicméně právě postavy, hrdě nesoucí svůj úděl, a stavějící se čelem k realitě, byť zcela nepravděpodobné, jsou nakonec tím nejsilnějším na celém filmu, což je ještě podtrženo solidními ( a několika brilantními) hereckými výkony. Triky jsou výborné, hlavní stvůry, byť počítačové, nepůsobí uměle, naopak jsou velmi přesvědčivé, což v dnešním Hllywoodu není zdaleka běžné (vzpoměňme na všechny (po)tvory třeba v Harry Potterovi 3, nebo i zcela zbytečně digitální Pumy v Ohnivém Oceánu). O hudbě Jamese Newton Howarda nemá cenu se rozepisovat, jeho tóny opět povznášejí film blíže k uměleckému dílu, než pouhé zábavě, a už úvodní animovaný prolog vás dojme. Shyamalan to dokázal. Znovu!(7.9.2006)

• - Ve filmu se měl původně objevit i Philip Seymour Hoffman, ale kvůli kolizi s jiným natáčením se role musel vzdát. (imro)

• - Shyamalan objevil pro svůj film neznámou Cindy Cheung a byl ochotný zaplatit jí z rozpočtu 65 000 dolarů, což je minimum požadované hereckou asociacií. Její agent však žádal rovný milion, ale nakonec se dohodli na sumě 100 000 dolarů. (imro)

• - Kulisy vyrobené pro filmy byly tak dokonalé, že po celém place visela upozornění pro štáb: "Prosím, nepoužívejte dřezy a záchody v bytech. Vypadají sice opravdově, ale opravdové NEJSOU!" (Divočák)