Žena ve vodě

Dáma vo vode

Drama / Mysteriózní / Thriller / Fantasy

USA, 2006, 110 min

• Marius

A story of Story´s storyteling to Shy-chosen who instead of making Story charming and interesting fucked up the whole story with few Story-useless scenes. 5/10 P.S. Inak prvý Shyov film ktorý ma nenudil.(2.10.2006)

Postava kritika mi z velké části bere práci: Žena ve vodě je nelogická, nevyvážená v žánrech a atmosféře, patetická, plná heroických motivů a burácivé hudby, postavy tu říkají, co si myslí a v několika vznešených větách shrnují svůj život. A neznám jiný snímek, který by si svoje „vady“ s takovou nonšalancí dokázal vytknout sám. Ono se vlastně ani o žádné vady nejedná: nejnovější Shymalan nás totiž staví před nelehký úkol: zapomenout na všechny zkušenosti, které ze sledování filmů máme, a sledovat Ženu ve vodě naprosto neposkvrněnýma, dětskýma očima. A sem patří i nutnost adaptovat se na výše „vytýkané“ prostředky, které najednou pod novým úhlem pohledu budou působit úplně jinak. Jinými slovy řečeno, pružná komunikace s filmem a přizpůsobivost je tu nezbytnou výbavou. V Ženě ve vodě sledujeme naivní pohádku a skutečnou realitu zároveň: snímek je přímou paralelou na tvorbu filmů, jakýmsi filmem o filmu, kde se režisér zpovídá z příchodu inspirace (vnuknutí se od Story, dostane právě a jen Shymalanovi coby spisovateli: a dle očekávání je „Story“ tím, co je kritiky v případě Ženy ve vodě zatracováno nejvíc), Story je tu takřka vzývanou bohyní, bez níž se nic neobejde, a na otázku, proč jí její fantazijní identitu všichni bez zaváhání spolknou, poskytuje tato rovina taky odpověď a současně klíč k rozlousknutí filmu: některým příběhům je zkrátka nutno slepě věřit (což může být vůči některým divákům i trochu zákeřné). Žena ve vodě v žádném případě nesplňuje požadavky na nenáročnou oddechovku a je škoda, že na ni pro její nenápadnost a nezařaditelnost bude v půjčovnách nejspíš sedat prach.(2.11.2006)

Je to celkom dobrá mierne fantasy ladená mysteriózna dráma od M. Night Shyamalana. Má pomerne dobrý príbeh o domovníkovi jedného bytového komplexu, ktorý kvôli svojej nepríjemnej minulosti žije skôr utiahnutým životom a chýba mu zmysel života, ale všetko sa zmení, keď v bazéne objaví tajomnú mladú ženu. Údajne by mala byť nadprirodzená bytosť, ktorá prišla kvôli revolučnej knihe, ktorú by mal napísať jeden z obyvateľov, pričom všetko nasvedčuje tomu, že je tomu skutočne tak a keďže domovník na to sám stačiť nemôže, spojí sily s ostatnými obyvateľmi a spoločne urobia všetko preto, aby ju ochránili a pomohli s jej dôležitou úlohou. Spracovanie je celkom slušné, už od začiatku som mal z tejto pomerne netradičnej tématiky dobrý pocit, chválim zasadenie deja do prakticky až uzavretej komunity bytového komplexu, čo mi prišlo ako zaujímavý nápad, nesie sa to v takej príjemnej, ale skôr trochu temne ladenej rozprávkovej atmosfére a rovnako sa tu už po chvíli začne objavovať viacero zaujímavých prvkov, ktoré ponúkajú slušnú potenciál do budúcna, či už hľadanie spisovateľa alebo zisťovanie jednotlivých úloh obyvateľov. Len škoda, že práve toto mi neprišlo moc dobre zvládnuté a tak po dobre rozbehnutej prvej polovici to trochu upadne, dokonca ma už aj prestalo zaujímať, ako sa to skončí, ale aspoň si to stále zachová aj plno kladov z predchádzajúcej časti a pár scén mi aj tu prišlo dosť zaujímavých a tak predsa len som stále dostatočne spokojný. Herecké obsadenie je veľmi dobré, Paul Giamatti je tu ten správny sympaťák, k tomu skvelá Bryce Dallas Howard, no celkovo mi to zloženie obyvateľov bytového komlexu sadlo veľmi dobre a to vrátane samotného režiséra, ktorý tu má až prekvapivo výraznú úlohu. Čo sa týka réžie a technickej stránky, M. Night Shyamalan už viditeľne trochu upadol, väčšinu času som mal pocit, že svoj potenciál známy z predchádzajúcich filmov využíva len tak z polovice, ale aj tak je to stále slušná žánrová kvalita. A chválim aj hudbu. Takže režisér má za sebou aj podstatne lepšie filmy, ale aj tak nemôžem hovoriť o výraznejšom sklamaní, páčilo sa mi to. 72%(26.8.2014)

Pohádka? Provokace? Pitomost? Tento film nebude snadné zhodnotit a myslím to vážněji než kdy jindy. Hned na úvod vtipná, chytře vyřešená scéna s likvidací brouků – originální představení koktavého správce bytového komplexu, kam nově přichází arogantní filmový kritik, tudíž první problém . Ať si Shyamalan ve svých (beztak lživých) dokumentech říká co chce, tohle laciné provokování je hodně ubohé. Tím se dostáváme ke druhému problému – cokoliv proti režisérově záměru řeknete/napíšete, může být použito proti vám s odůvodněním, že to, čili vaše negativní reakce, byl záměr pana „mám ego nemalé“. Ten si přihřívá polívčičku ve spasitelské roli nadějného spisovatele, což je problém třetí . Dalším a zdaleka nejzásadnějším problémem jsou četné logické díry ve scénáři, zahrnující mimo jiné ochotu všech postav uvěřit existenci vodní víly a jejího světa, všechna měřítka překračující komplikovanost (slušelo by se napsat „pošahanost“) onoho světa a v neposlední řadě lehkovážné skládání jednotlivých scén za sebe. ___ Žena ve vodě má problém. Nejeden problém. Co s ní? Potopit, utopit, zapomenout, coby blbost zavrhnout? Zkoumat, analyzovat, hledat skryté symboly? První přístup je pohodlnější, vlastně od nás mnoho nevyžaduje, jenom sedět na zadku, čučet na tu debilní pohádka a hlasitě klít. Druhý přístup buďto odsoudíme nasupeným výkřikem „se na to můžu…“, nebo odvážně, pro svou důvěřivost v Shyamalanovu sofistikovanost snad trochu naivně, ponoříme hlavy do bazénu. Prvotní zjištění? Smrdí chlórem. Druhotní zjištění – Paul Giamatti hraje opět výborně. Snadno vyvoditelný fakt, neboť jeho podivínskému chlapíkovi s pupkem a temnou minulostí se budete těžko smát na místech, kde to režisér nezamýšlel. Těch je většina, z toho lze subdukční metodou odvodit další skutečnost – Žena ve vodě není moc vtipná. Naopak, v momentech, kdy by vtipná být měla/chtěla (setkání kritika se scruntem), nás nutí k zamyšlení nad duševní pohodou režiséra. Má jít o projev maximální nezávislosti, „autorství“ (režie, scénář, do značné míry i produkce v rukou jediného člověka), nebo o otevřený útok, o výzvu k válce? Bude podobná výzva zajímat diváka? Má ho vůbec zajímat? ___ V jádru banální pohádka je pohledem nezasvěceného (snad každý kromě režiséra) překombinována, těžko srozumitelná a jako pohádka tudíž neakceptovatelná. Zajímavější jsou myšlenky kolem ní vyvstávající, ne nutně myšlenky zapracované do mnohovrstevnaté sítě úmyslně. Věčné zkoumání hranic mezi fikčním a skutečným světem dostává zcela ojedinělou podobu, jelikož se sami stáváme svědky vzniku příběhu, který není o ničem, pouze sám o sobě. Story: cosi magického vynořené z hlubin čehosi všedního. Nosí každý kdesi v nitru podobnou Story, jinak známou jako „múza“, nebo musíme vyčkat, až sama přijde? Pakliže ano, podle čeho si vybírá své „nositele“? Je v tom nějaký plán? Osud? A jaký význam má postava, kterou si Shyamalan napsal přímo na tělo? Forma pokání po vzoru Kimova Jara, léta… ? Nezažírám se do toho příliš? Nedokážu přesně popsat, co mi na tom filmu dělalo radost a co mě na něm rozčilovalo. Zcela určitě vím, že vyprovokoval mé zlenivělé mozkové závity k činnosti asi zbytečné (beztak je to jen pohádka s poselstvím), leč, je-li podnětem k ní film, zároveň činnosti potěšující. 80% Zajímavé komentáře: Renton, kiddo, Bluntman, Nick Tow, Natascha, Wormboy, jahol, E=mc2, Triple H, Ulrich(28.6.2008)

Zdá sa, že si M.Night Shyamalan pomaly razí cestu medzi desiatku mojich obľúbených režisérov. Jeho tvorba sa mi začína čím ďalej viacej páčiť. "Žena vo vode" sa od predchádzajúcich snímkov líši hlavne v tom ako je filmársky pojatá. Jedná sa v podstate o rozprávku. Tu by doslova sedel klišoidný výraz rozprávka pre dospelých. Správca obytného domu Cleevland Heep objaví v bazéne stvorenie z iného (Modrého) sveta - nymfu Story. Je to vodná víla, ktorá prišla ľuďom pomôcť, ale zároveň jej samotnej hrozí veľké nebezpečenstvo. Shyamalan nádherne spracoval túto tému a bez rozpakov ju zaodel do rozprávkového hábitu. Dovolím si byť patetický a vyhlasujem, že je to krásne. ****(25.11.2008)