foto

Bryce Dallas Howard

  • nar. 2.3.1981 (40 let)
    Los Angeles, California, USA

Biografie

Rusovláska, která hltala Camuse a Sartera, vystudovala na tradičním východě Spojených států, ale teprve na západním pobřeží se proslavila. Bryce Dallas Howard je nejen dcerou Rona Howarda, ale také nadějnou herečkou mladé generace osmdesátých let k níž patří Kirsten Dunst či Scarlett Johansson.
 
Její jméno není nejznámější, vždyť pravidelněji se na plátně ukazuje teprve posledních pár let, ale se svým rodinným pozadím, vůbec ne špatným herectvím a zajímavou tváří ho možná budeme vyslovovat stále častěji. Bryce je další z dětí slavných rodičů, které to ve světle jejich srovnání nemají snadné, ale mají chuť a ctižádost je jednou překonat. Její umělecké vize jsou nekompromisní, právě teď chce být součástí děl, která nelze ignorovat a říká: „Nemohu se nezajímat o to, jak lidé hodnotí dílo, jehož jsem součástí.“
 
Pihaté zrzky se světlou pletí a pravidelnými rysy, bývají předurčeny pro role zvláštních bytostí nebo alespoň výjimečných žen. Julianne Moore, Marlène Jobert, Aňa Geislerová nebo Nicole Kidman dokáží ve svých rolích působit jako éterické a současně osobité, silné ženy. Stejně tak štíhlá Bryce Dallas Howard, jíž orámování zelených očí tmavě hnědou konturou přidává na přitažlivosti. Její nejznámější role však na sexappealu založeny nebyly. Patří mezi ně slepá Ivy (Vesnice) a vodní nymfa (Žena ve vodě), které v ní podtrhují rysy podivné bytosti.
 
Objevení se Bryce Dallas Howard v šoubyznisu však rozhodně není záhadné jako zjevení těchto bytostí na filmovém plátně. Narodila se před šestadvaceti lety do stejně zrzavé rodiny, jako je ona sama. Její otec není nikdo jiný, než režisér Apolla 13, Čisté duše nebo nedávno tolik diskutované Šifry mistra Leonarda Ron Howard a její matkou je spisovatelka a příležitostná herečka Cheryl Howard. Howardovi jsou spolu více než 30 let a po Bryce s druhým jménem Dallas (podle místa jejího početí a narození) si pořídili ještě dvojčata Jocelyn a Paige (1985) a syna Reeda (1987). Nicméně herectví se věnovalo nebo věnuje mnohem více Howardových - Brycin strýc Clint Howard si zahrál v téměř dvou stovkách filmů a dědeček Rance Howard a babička Jean Speegle Howard byli také herci.
 
Prestižní studia na východním pobřeží
 
Právě proto, že Howardovi dobře znali filmový a divadelní svět, vychovávali své čtyři děti v Greenwich, v Connecticutu. Po většinu svého dětství Bryce Dallas ani neviděla televizi a nezná ani jednu epizodu ze série Happy Days (1974- 1984), která udělala z jejího otce Rona a kmotra Henry Winklera herecké hvězdy. Dokud se nepřestěhovala do Los Angeles, neměla skoro tušení, že je její otec hvězda. Do školy chodila v Greenwich Country Day School a pokračovala na Byram Hills High School v New Yorku. Během střední školy objevila vášeň pro existencialismus a dcera autorky několika románů hltala knihy Alberta Camuse a Jean-Paula Sartera. Psaní též patří mezi její koníčky a tak ani není vyloučeno, že tato pihatá mladá dáma jednou něco vydá.
 
Poté navštěvovala prestižní Steppenwolf School a společně s kamarádkou Natalie Portman absolvovaly pobyt v Stagedoor Manor Performing Arts camp. Když začala studovat drama, uváděla své jméno bez příjmení Howard, aby nebyla spojována se známou rodinou. Po čase ale zjistila, že coby Bryce Dallas je spojována spíše se stejnojmennou pornohvězdou a tak přiznala své celé jméno. Rodiče jí navíc hereckou kariéru spíše rozmlouvali, ale Bryce si stejně prosadila svoji a v letech 1999 – 2003 vystudovala známou konzervatoř Stelly Adler a získala bakalářský titul na prestižní Tisch School of Arts v New Yorku. Hned po studiu začala hrát v newyorských divadlech včetně broadwayské scény, kde se objevovala v klasických hrách George Bernarda Shawa, Williama Shakespeara a Antona Pavloviče Čechova.
 
Západní pobřeží otevírá hvězdnou kariéru
 
Během let se příležitostně objevovala v epizodních rolích ve filmech svého otce (Rodičovství, Apollo 13, Grinch), ale nejednalo se o žádnou větší příležitost, která by dokázala odpálit hereckou kariéru. Pro svět filmu ji musel objevit až režisér M. Night Shyamalan, který ji spatřil na Broadwayi a okouzlen jejím talentem, Bry obsadil do role slepé Ivy ve své mysteriózní Vesnici. Film vydělal 230 milionů dolarů a kritika sice kladně, ale docela drsně uváděla, že tento nový objev má talent hodný svého čistého rodokmenu. Zřejmě s tím souhlasil i dánský scenárista a režisér Lars von Trier, který ji dosadil do druhého pokračování své tzv. americké trilogie Manderlay a Bryce dokázala, že obstojí i v úloze, kterou v první části ztvárnila Nicole Kidman.
 
Když M. Night Shyamalan natáčel svůj další mysteriózní kousek Žena ve vodě, měl o Bryce od počátku jasno a tentokrát dostala ještě větší příležitost. Po zhlédnutí filmů obou zmíněných režisérů můžeme nanejvýš usuzovat, že herecký výraz Bryce Howard byl dosud úměrně závislý na výjimečných příbězích a/nebo postupech. Teprve příští rok se Howard objeví v romantickém dramatu podle Tennessee Williamse The Loss of a Teardrop Diamond, což by konečně mohlo představovat relativně běžné podmínky pro to, abychom poznali, jaká herečka je Bryce ztracená v relativně konvenčním filmu. Tušit to však můžeme z jejích vedlejších rolí v Book of Love a novém Spider-Man 3, kde si v blond paruce střihla Gwen, s níž se Spider-Man alias Parker seznámí. Do kategorie nikoli zcela běžných příležitostí totiž patřila i její nová filmová zkušenost v shakespearovské romantické komedii režiséra Kennetha Brannagha Jak se vám líbí. Jedná se navíc právě o tu samou roli, v níž na divadle tolik okouzlila Shyamalana.
 
Jako množství amerických herců, také Bryce Howard vyznává vegetariánství. V jejím případě je za rozhodnutí zodpovědný Joaquin Phoenix (Quills - Perem markýze de Sade, Walk the Line), který jí předvedl dokument o krutosti, které se lidé dopouštějí na zvířatech (Earthlings, 2003). Herec se na něm sám podílel coby vypravěč a zapůsobil na mladou herečku tak silně, že donedávna dokonce odmítala vejce a mléko. Pro liberálnější přístup k volbě potravin se Bryce rozhodla, až když loni čekala své první dítě. V červnu tomu totiž bude právě rok, co se Bryce vrátila do Connecticutu na východní pobřeží Spojených států, aby se tam provdala za svého stejně starého spolužáka z New Yorku, herce Setha Gabela. Od letošního února jsou mladí manželé rodiči svého první syna Theodore Norman Howard Gabela a Bryce je pevně rozhodnutá pro dlouhou hereckou kariéru.

ČSFD.cz

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Filmy

2015 Solemates
2013 Pět příběhů šílenství (TV film)
2011 When You Find Me
2006 Orchids

TV seriály

2020 The Mandalorian (TV seriál)
Chapter 11: The Heiress (S02E03)
2019 The Mandalorian (TV seriál)
Chapter 4: Sanctuary (S01E04)

Dokumentární

2019 Dads

Hudební videoklipy

2013 M83 - Claudia Lewis (hudební videoklip)

Scenáristická filmografie

Filmy

2015 Solemates
2006 Orchids

Dokumentární

2019 Dads

Producentská filmografie

Dokumentární

2019 Dads

Host

TV pořady

2021 78th Golden Globe Awards (TV pořad)
2018 MTV Movie & TV Awards 2018 (TV pořad)
2017 The IMDb Show (TV pořad)
2016 The 22nd Annual Critics' Choice Awards (TV pořad)
Zlatý Glóbus 2016 (TV pořad)
2013 The Queen Latifah Show (TV pořad)
2011 2011 MTV Movie Awards (TV pořad)
2010 Talk show bez zábran (TV pořad)
2003 4Pop (TV pořad)
Show Ellen DeGeneresové (TV pořad)
1995 E! Živě z červeného koberce (TV pořad)
1986 Oprah show (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(328)