Faktótum

• USA Factotum (více)

Literární alter ego amerického undergroundového spisovatele Charlese Bukowského Henry Chinaski je hlavním aktérem filmu Faktótum, jehož scénář vycházel ze stejnojmenné knihy i z dalších próz dotyčného autora. Zaznamenává denní stereotyp ještě neznámého literáta, který psaní povídek prokládá bujarou alkoholizací a erotickými hrátkami s nevázanými ženami. Občas si najde příležitostné zaměstnání, kde brzy zklame a je vyhozen. Střídání pracovních míst je podobné jako střídání partnerek. I delší vztah, který naváže s dívkou Jan, žijící v obdobném "volném stylu", se rozpadne, stejně jako známost s výstřední Laurou z lepší rodiny. Chinaski neuspěje ani u svých rodičů, které navštíví. Rozhořčený otec ho vykáže jako asociálního povaleče. Filmové vyprávění provází Chinaského sarkastický komentář s jeho humornými aforismy a sebeironickými sentencemi. (MFF Karlvy Vary) (oficiální text distributora)

dopita

Neustále zlitej Matt Dillon se belhá životem, z každej práce ho vyrazej (většinou hned první den), potkává stejný zoufalce jako je on sám a při tom se snaží psát povídky a doufá v úspěch a lepší život. Film je sledem scének, které pomalu plynou jako život sám. Čekal jsem trochu víc. ()

MaaaR@

Na knižní předlohu to v žádném případě nemá a Dillon se do role Chinaskiho dvakrát nehodí, nicméně Bukowski patří mezi mé nejoblíbenější autory a filmová verze mě potěšila. ()

MareT.

Nemuzu prijit na chut tehle nude. Nic zazivneho se nedeje, hlavni hrdina je cock a vubec mu nedokazu fandit a jeho slecna je taky z jine planety, kdykoliv se ukaze na scene. ()

Adramelech

Film o tom, jak se spisovatelé obtížně zapojují do běžného pracovního procesu. Bukowski/Chinaski mě ideově i pocitově míjí a pro jeho knihy není v mé knihovně místo. ()

mc.loki

Tohle je Bukowski. Tohle jsou jeho básně. Takovej je život na dně, když cítíte, myslíte, všechno se ve vás bouří, ale nic nezmůžete, jste zachycený v systému jak v pasti a nevíte co kurva dělat s tím vším. Matt Dillon je Chinaski jak vyšitej. HOMERUN. ()

Káronoš

Další variace Henryho Chinaski, tentokrát však v podání Matta Dillona. Rourke mi na básnického ožralu seděl trochu více, hlavně tedy fyzicky, ale Matt tu vizy "spokojeného" a povalečského ožraly s žádnými nároky na život vystihl trefně (a po svém). Je to i celkem ponaučné, hlavně životními pravdami a tou onou ironií osudu či krutou nadsáskou. Celé lehké drama doprovází opravdu suchý,černý humor a zajímavá autentická vidina světa očima "vždy spokojeného" Hanryho. Jo to celé takové nesmírně sympatické a realistické, svojí "hloubkou" názorů to musí každého stát minimálně zamyšlení nad nenáročným životem hlavního hrdiny. Všechny postavy jsou samozřejmě skvěle stylizovány a o tom to vlastně celé je - o postavách, takže spokojenost. Hodnocení: 7/10. ()

BuddyO

Velice nevšední filmový kousek ze života totálního ztroskotance, flegmatika, ale hlavně spisovatele, který nezávazně žije život tak, jak by se nikdo z nás nikdy neodvážil. Na jednu stranu si zaslouží obrovský respekt, na stranu druhou jím můžete pohrdat. Já po celý film obdivoval jeho neskutečnou a úžasnou víru v sebe sama... 4* - 80% ()

DannyBoy80

Hodně zajímavý film. Snad nikdy jsem neviděl ve filmu, aby jeden člověk byl tolikrát vyhozen z práce. Nádherná sonda do života alkoholických trosek a flákačů. Našel jsem si tam jednu pěknou hlášku: flákači šukají nejlíp. Možná na tom něco bude. Bokowskeho jsem nikdy nečet a asi si ani nepřečtu, ale další film na jeho motivy "Barfly" už se těším. Masakrální téměř tandémové zvracení :D ()

Camus

Matt Dillon chlastá, souloží a zvrací úplně skvěle. Stejně dobře mu jdou komentáře a vtipné glosy. Ale film vůbec nikam nesměřuje a nemá téměř žádný děj. Musím však uznat, že jsem se dost bavil. ()

Klay

Překvapivě dobrý Dillon pojal svého losera Chinaskiho dost minimalisticky. Působí jako kliďas a na obličeji nepohne ani svalem navíc, než by bylo třeba. Faktotum je jeho "one man show," v záběru je téměř neustále a veškerá zábava plyne jen z jeho interakce s ostatními. Je drzý (ale ne vědomě), má trochu jiný žebříček hodnot (chlast, ženské a prachy na chlast), rozhodně nejde o kdovíjakého romantika a všechno to dává dost zřetelně najevo ať už svým nadřízeným, nebo svým partnerkám. Tahle adaptace je na jednu stranu údajně velmi věrná (nemohu posoudit, Bukowského jsem nečetl), takže čtenáři budou spokojeni, na druhou stranu ovšem přebírá ze své předlohy jeden velký nedostatek - nikam nesměřuje. Chinaski je na tom jednou dost blbě - to když jen chlastá a zrovna nemá práci, jednou o trochu lépe - to když maká, ale práce a závislost na alkoholu k sobě moc nejdou a tak se chvíli co chvíli musí poohlédnout po nějakém jiném, dost podřadném džobu. A tak stále dokola. Přesto se na Faktotum kouká docela příjemně a ten krutý humor, kterým je tenhle film nasáklý, má něco do sebe. ()

sona123

Chinaskiho jsem uctívala a zbožňovala, když mi končilo náct...A doteď bych si ho s chutí přečetla. Faktótum jsem dlouho odkládala a možná dobře dělala. Co stálo za to, to byla úvodní a závěrečná píseň a Matt, kterému se povedlo z Hanka hodně vystihnout. Ale jinak??? Jako by to byly úplně odlišné věci, resp. o dvou jiných lidech. Z filmu na mě dýchala deprese, těžkost bytí, bylo to prostě těžkopádné....z knížek Chinaskiho jsem mívala úplně jiný dojem, který mne bavil mnohem víc. ()

Shogin

Jelikož Mickey Rourke zahrál Henry Chinaskiho naprosto podle mých představ, nečekal jsem, že by se tomu Matt Dillon přiblížil. Což se taky stalo, hraje sice dobře, ale ta uhlazenost a a neustálý klid, to není Chinaski. Absence té špíny, impulsivity má daleko k Bukowskiho atmosféře, kterou se v Barfly podařilo zachytit dobře. Marisa Tomei je každopádně úžasná. ()

dehlie

Film je vlastne 10 minútovou opakujúcou sa slučkou zo života Henryho Chinaskiho. Nová práca, skorý vyhazov, rýchlo sa opiť, byť s nejakou štetkou. Ale vydržal som pri tom. ()

Geller

Četl jsem mnoho knížek od Bukowskiho, ale film se jim nevyrovná. Možná vystihuje podstatu jeho díla ale na plátně to nefunguje takovým způsobem jako v knižní podobě. Přesto se asi přiliž nudit nebudete a možná vás to donutí si od tohoto kontroverzního spisovatele něco přečíst. ()

bidja

Nevěřil bychd, že se dá stejné téma (Barfly) natočit dvěma dobrými způsoby. Toto je důkaz, že ano. ()