Faktótum

• USA Factotum (více)

Literární alter ego amerického undergroundového spisovatele Charlese Bukowského Henry Chinaski je hlavním aktérem filmu Faktótum, jehož scénář vycházel ze stejnojmenné knihy i z dalších próz dotyčného autora. Zaznamenává denní stereotyp ještě neznámého literáta, který psaní povídek prokládá bujarou alkoholizací a erotickými hrátkami s nevázanými ženami. Občas si najde příležitostné zaměstnání, kde brzy zklame a je vyhozen. Střídání pracovních míst je podobné jako střídání partnerek. I delší vztah, který naváže s dívkou Jan, žijící v obdobném "volném stylu", se rozpadne, stejně jako známost s výstřední Laurou z lepší rodiny. Chinaski neuspěje ani u svých rodičů, které navštíví. Rozhořčený otec ho vykáže jako asociálního povaleče. Filmové vyprávění provází Chinaského sarkastický komentář s jeho humornými aforismy a sebeironickými sentencemi. (MFF Karlvy Vary) (oficiální text distributora)

Geller

Četl jsem mnoho knížek od Bukowskiho, ale film se jim nevyrovná. Možná vystihuje podstatu jeho díla ale na plátně to nefunguje takovým způsobem jako v knižní podobě. Přesto se asi přiliž nudit nebudete a možná vás to donutí si od tohoto kontroverzního spisovatele něco přečíst. ()

bidja

Nevěřil bychd, že se dá stejné téma (Barfly) natočit dvěma dobrými způsoby. Toto je důkaz, že ano. ()

dickadonna

Kromě závěrečnýho proslovu mi to přišlo skoro stejný jak Barfly, kde to ale Rourke hrál o mnoho přesvědčivěji a líp. ()

bolan

Občas mi přijde že kdyby ty tlachy o šukání a chlastu napsal někdo jiný, pak po tom neštěkne ani pes, ale v okamžiku kdy je pod tím podepsaný Bukowski, je to povýšeno na něco extra. Nevadí - některé jeho povídky a postřehy se mi skutečně líbí, ale filmové zpracování Henryho Chinaski je takové bez koulí. ()

dawe787

4 a půl hvězdičky. Kdo zná knížky Bukowského, tak jistě ví, o čem tento film bude a můžu napsat, že je obzvlášť vydařený. ()

edie sedgwic

Neuveritelne, ako dokaze clovek sam seba dohnat na okraj spolocnosti a zo dna na den sa stat bezdomovcom. Matt Dillon v ulohe Chinaskiho je skvely a do pamati sa mi vryla scena prveho rozchodu s Jan, ktora ide cloveku pod kozu a este hlbsie. Nehovoriac o tom, ze mnozstvo vypiteho alkoholu vo filme sa asi nikto nepokusi zratat. Skutocne pribehy ma beru najviac a divat sa na to, ako sa nepochopeny genius Chinaski potaca od jedneho nezavideniahodneho dzobu k druhemu stoji za to. Ako by to ukoncil hlavny hrdina: Podme na drink. ()

zelda82

Velice solidni podivana, ktera me mile prekvapila. Mat Dillon jako nenapravitelny bohem je uzasny, dej navzdory epizodovosti drzi pohromade mnohem lepe, nwez nedavny "skvost" Syriana a jde o film, ktery je inteligentni a zabavny. 70% jako kdyz vysije! ()

Dement

Flegmatický flákač Henry Chinaski proplouvá životem jako nenapravitelný bohém. Chlastá, užívá si se ženskýma, střídá jedno podřadné zaměstnání za druhým, vymetá bary, ale také píše. Ten film se snaží působit nezávisle a do určité míry se mu to i daří - suchý humor, působivé mluvené pasáže o psaní jako takovém..a hlavně Dillonovi toho loosera určitě zbaštíte, hraje ho totiž sakra dobře. ()

troxor

Henry Chinaski je zbytečný člověk. Utápí svůj život v alkoholu, žije bez jakékoli chuti do života, rezignoval na všechny ambice. Pokud si najde práci, tak jen podřadnou, ze které ho stejně zanedlouho vyhodí, protože nemá dostatek sebekázně, aby si ji udržel. Se ženami je na tom podobně. Hůl nad ním zlomili všichni, i jeho rodina. Možná i on sám, protože si je beznadějnosti a nesmyslnosti svého povalečského života vědom. Faktótum je velice obstojný film, Bent Hamer ukázal, že filmy točit opravdu umí. ()

M.Myers

Ze začátku jsem nevěděl co chce režisér vůbec tímto snímkem říct, ale pak jsem přistoupil na jeho vlnu a příjemě jsem se u tohoto příběhu bavil. Velmi přesvědčivý výkon zde podal Matt Dillon.Role bohéma mu byla psaná přímo na tělo. ()

hEROic

Omlouvám se všem, kteří v tomto filmu něco našli, za mé hodnocení... ale já v něm nenašel nic! Od začátku do konce mě zmáhala nuda a nemohl jsem se dočkat závěrečných titulků, protože jsem marně věřil, že se před nimi objeví nějaká pointa nebo vyvrcholení. Neobjevilo se ani jedno! Ztratil jsem hodinu a půl pohledem na "somráka". Chtěl bych jen dodat, že kvůli tomuto filmu jsem si založil účet na ČSFD, protože za těch pár let co sem chodím jsem se s žádným zde uvedeným hodnocením tolik nerozcházel!!! ()

agassi68

Chinaski je moja obľúbená postava avšak film zobrazuje tohoto chlapíka predsa len v krajšom svetle ako kniha. A to uberá filmu na vypovednej hodnote. Matt Dillon mi tam nejako nepasuje, skôr Rourke alebo Nicholson. Celé mi to pripadalo ako dvakrát prevarený čaj.. Ale tým, čo nečítajú Bukowského môžem odporučiť a dať aj 4 hviezdičky. ()

Radek.SCH

Už se těším na zbytek léta (teda toho Amerického nezávislého). Protože jestli tohle byl (podle zdejšího hodnocení) ten slabší kousek, tak to chci teprve vidět ty lepší. ()

GOREGASM

Matt Dillon je možná nedoceněný, možná nemá v kariéře tolik štěstí jako někteří jeho kolegové, ale jednou za čas vždy trefí herecký jackpot a Bukowskiho adaptace je toho dokonalým příkladem. Postava Henryho Chinaskiho je v jeho provedení lenivý frajer, který proplouvá životem s prázdnými kapsami a propíjí se z jednoho dne do druhého. V podstatě jde o takovou nihilistickou verzi Big Lebowskiho, kdy si postupně v určitém slova smyslu oblíbíte jedno budižkničemu, které kdybyste měli doma, tak ho uškrtíte. Na plátně to ve mě vzbudí příjemně podnapilý nadhled nad snesitelným utrpením lidského bytí. 69% ()