Faktótum

• USA Factotum (více)

Literární alter ego amerického undergroundového spisovatele Charlese Bukowského Henry Chinaski je hlavním aktérem filmu Faktótum, jehož scénář vycházel ze stejnojmenné knihy i z dalších próz dotyčného autora. Zaznamenává denní stereotyp ještě neznámého literáta, který psaní povídek prokládá bujarou alkoholizací a erotickými hrátkami s nevázanými ženami. Občas si najde příležitostné zaměstnání, kde brzy zklame a je vyhozen. Střídání pracovních míst je podobné jako střídání partnerek. I delší vztah, který naváže s dívkou Jan, žijící v obdobném "volném stylu", se rozpadne, stejně jako známost s výstřední Laurou z lepší rodiny. Chinaski neuspěje ani u svých rodičů, které navštíví. Rozhořčený otec ho vykáže jako asociálního povaleče. Filmové vyprávění provází Chinaského sarkastický komentář s jeho humornými aforismy a sebeironickými sentencemi. (MFF Karlvy Vary) (oficiální text distributora)

Šňůra

Je to jako u knížek, na konci zjistíte, že jste tam, kde jste byli na začátku a že se v ději vlastně nic neudálo. Ale právě to je Bukowski a film je v tomhle přesný. Stejně, jako je přesný i výborný Matt Dillon jakožto Henry Chinaski. ()

crjules

Neznat tvorbu Charlese Bukowskiho, nevidet Barfly dam pet hvezdicek. Dillon hraje dobre, ale na roli mi prijde az moc elegantni a pohledny. Co by asi rikal Charles, kdyz prave tohle byla jedna z pripominek k Rourkemu? :) Jinak povedeny film a nactene Factotum se v nem da videt. ()

renegrido

Henry Chinaski v podání Matta Dillona se poněkud liší od mé představy Henryho Chinaskiho od Bukowského. Ale na druhou stranu si cením toho, že se může s dílem Charlese Bukowského setkat i ve filmové tvorbě (přestože si nejsem jistá, jestli by s témto filmem souhlasil, Štamgast byl určitě lepší). ()

Smoulin

S Bukowskim to má společného asi tolik jako Nietzsche s ateisty...Trapárna typu Pelce o rádoby drsňákoj pro rádoby drsňáky. To, že chčiju do umyvadla, sázim, jsem pracovní fluktuant, děvkař, věčně nespokojený revoltující holistický nihilista a fatální oběť doby a systému je ubohost, vždy byla a vždy bude! Howgh! Jo a samozřejmě, že jsem to nepochopil... ()

Tiiso

Jsem hodně přesvědčen o skutečnosti, že film více řekne člověku, ať už v pozitivním či negativním pohledu, který je obeznámen s dílem Bukowskiho. Sice ve většině případech na úrovni srovnávání, ale to na situaci nic nemění. Ale divák, který o něm nikdy neslyšel si také může přijít na své. Zpočátku sledování filmu jsem na tom byl podobně. S knižním dílem výše uvedeného spisovatele jsem se setkal a nějaké kusy přečetl a tak jsem měl jakousi možnost se z atmosférou příběhů seznámit. Z touto atmosférou jsem snímek z počátku konfrontoval, ale zhruba tak po třetině jsem toho zanechal. Našel jsem totiž ve filmu linku, či spíše rovinu vyprávění, která stačila na své vlastní místo na slunci a konfrontace nebylo zapotřebí. Neměnící se obrazy života muže, jeho občasných žen, všude přítomného pití a cigaret, s velmi dobrým Dillonem v hlavní roli, stačily hravě dokázat upoutat mou pozornost a co více najít v tomto sledu jakoby nudného příběhu, i určité zalíbení a prostorovost. Jak děj tak i výkon herce jsou uvěřitelné a pokud někdo zvolí takovýto způsob života, věřím, že by mohl vypadat i takto. Snímek má v sobě obsaženu určitou atmosféru a i přes skutečnost, že v poslední čtvrtině ztrácí na síle vypravovat, dokázal mě pořad svým způsobem bavit. Neznásilňoval mě nějakým určitým svým poselstvím, k tomu abych do budoucna se měl zamýšlet nad podstatou žití. Vůbec film nemá v úmyslu nějak člověka kázat či zvěstovat mu velká moudra. Je to takřka takové malé soukromé drama člověka, který nic jiného nehledá než svůj klid a žít podle svých pravidel. ()

markyzgero

jasně, v detailu je to pořád ten od pólu k pólu oscilující matt dillon. jakmile se však kamera vzdálí na víc jak dva metry, vidim klasickýho Starýho prasáka, co v ringu natrhl řiť i macho no.1- hemingwayovi. tam, kde si v barfly rourke pomáhal žlutejma zubama a dementní chůzí, tam si dillon vystačí s hereckou civilností a mírnou dávkou komediální nadsázky. v tom je totiž zásadní rozdíl mezi uchopením role rourkea v barfly a dillona ve faktótu. bukowski je pod vší tou slupkou mysoginství, machismu, outsiderovství, alkoholismu a bůhvíčeho ještě předevšim nesmírně vtipnej mistr zkratky a to dillon pochopil. proto je pro mě faktótum o level vejš než barfly i přesto, že je zkratkovitý až na půdu. ale to byl přeci starej buk taky. no ni? ()

xpantherx

Iné než Barly. Barfly bol uvoľnenejší, človek sa viac bavil, a nechal sa unášať snímkom. Tento snímok bol viac o premýšľaní, o jednotlivých citátoch a básňach Bukowského, ktoré veľmi dobre podopierala hudba. V tomto snímku sa mi zdal Bukowského život viac smutný a akoby nostalgický. Človek ktorý je bitý osudom, človek, ktorý sám vyvoláva bitku so svojim životom a osudom, pričom keď sa bitka strhne, tak iba pasívne prijíma rany. Napriek tomu, že som čítal predlohu, film sa mi zdal deprimujúcejší, pričom z jeho kníh pôsobí jeho život a jeho ponímanie o svete skôr s nadsázkou a s humorom, berie ho aký je a dokáže to brať s nadhľadom i keď film sa snažil trochu o to isté, pripadá mi o dosť deprimujúcejší. Záverečné citácie vo filme by sa mali tesať do kameňa. Akurát som si všimol, že toto je môj 666. ohodnotený film, tak som rád, že toto číslo pripadlo na tento dobrý filmík ;) ()

Hank

Hollywoodský fešák Matt Dillon se sice visuálně na Buka moc nehodí, ale jinak mu opilství šlo náramně. Objevujcí se zde klasické atributy, ženský, chlast, různá podřadná zaměstnání, sázení na koně, vyhazovy, sliby, chyby...vtipné a svižné...ale těch pět hvězdiček to stejně dostat nemůže:( ()

luj

Chinaski (Bukowski) je beatnik, kterej vám sere na to, že je beatnik. Dělá to co chce dělat. Píše si svý povídky, zapíjí dennodenní knedlík v hrdle, no a taky si rád šukne - když má chut´. Bukowskiho mám rád. Reflektuje život svým nekonvenčním způsobem, s jízlivým nadhledem z pozice barový židličky. Nevím na kolik Bukowského příběhy vycházejí ze skutečnosti, ale to co mám na nich nejraději, je jejich absurdita a humor. Factotum není špatnej film a není to ani špatnej filmovej přepis. Děj se táhne líně jak rozložitý Chinaskiho komentáře, nenápadně se vyvíjí a v podstatě je to kolotoč toho samého schématu prodírání se životem. Hamer se sice snaží protlačit do filmu humor ("erekce taxikářů" mě odrovnala hned ze začátku) a atmosféru Bukowského románů, ale chybí mu nosná dějová linie, dravější (vynalézavější) režie, která by situace dramatičtěji semkla k sobě a nechala diváka více pohlédnout do subjektivního prožívání jednotlivých postav (možná by neškodila povídková forma). Nutno ovšem dodat, že když se režie osmělí, tak překvapí. Viz vrchol první třetiny: pěti minutová nestříhaná, takřka statickou kamerou snímaná scéna deliriového ranního probuzení. I když se ústřední postava Bukowského nijak zásadně nevyvíjí a zůstává lapena v kolotoči několika svých typických projevů, Dillonova "efektní" hodnověrnost ve výraze, hlase a pohybu je úžasná. Pro mě lepší tři - 70%. ()

pepino

Dost lidí říká že Matt Dilon nezahrál moc dobré ztvárnění Chinaskiho. Bukowského mám pročteného skrz na skrz.. Ale......Pod tou elegantní a snobskou slupkou se Chinaski skrývá, vím to, cítím ho tam, tu jeho rebelskou duši. Možná že je to jen můj čistě subjektivní dojem. Ale prostě to tak cítím. Každopádně film jako takový je skvělý. Sice trochu minimalistický a pomalu ubíhající ale přesto si ty 4 zaslouží. ()

Jaromír

Pomalé a příjemné drama, nad kterým se člověk s radostí zamyslí. Příběh loosera, "spisovatele", který líta bez hnutí brvou z jednoho vyhazovu do druhého a z jedné životní situace do ještě horší. Takový příjemný pád až na lidské dno, aneb jak se stát bezdomovcem, a neztratit přitom tvář :). ()

nula87

Jako ten, kdo má Bukowského knihy hodně rád jsem se na film moc těšil, a bohužel jsem zklamán. Film se celou hodinu a půl potácí od ničeho k ničemu, takže se snaží přiblížit Hankovu životnímu stylu, kterého nebaví nic jiného než psát, chlastat a píchat. Přece jen bych ale očekával sevřenější formu, ne jen sled historek a scének. Nicméně Matt Dillon je výborný a Chinaskiho jsem mu uvěřil od A do Z. Raději ale zase sáhnu po některé z knih... 60% ()

adamix

Príbeh o charizmatickom smoliarovi a jeho štetkách, ktoré sú mu verné stoj čo stoj a o ich spoločnej ceste v nekonečnom kruhu zlyhaní. To je všetko. Málo, ale stačilo a tí, ktorí majú zmysel pre bizarný humor, prídu k pár úsmevným chvíľam. Dillonova rola je predohrou k Trierovmu JACKOVI. ()

Pierret

Od Bukowského mám načteno průřezově nějak tak všechno. Faktótum jsem ale ani neprolistoval, takže netuším, jak se film drží knižního originálu. Bohužel po shlédnutí musím říct, že je buď špatná původní kniha, nebo se Hammerovi nedařilo v robotě. Už samotný casting má mouchy: Matt Dillon se snaží seč může, ale do Chinaskiho mu chybí minimálně zvířecí lesk v očích... takový uhlazenec prostě starého ožralu nezahraje jako onehdá Mickey Rourke v Barfly. Postava Jane naopak seděla perfektně. Chinaskimu chybí rozhovory sáma se sebou a vůbec rozvádění myšlenek, což považuji za nejsilnější oblast Bukowského psaní. Jde tedy jen o povrch, o chlast, sex a vnější klid... o ničem. Bohudíky občas člověk sám doplní to, co se ve filmu nenachází, vodítka se sem tam povedla. ()

woolfie

Co se vleče, neuteče... Bukowskiho zrovna nemusím, ale tohle nebylo špatné. Životní moudro bych v tom sice nehledal, ale když někdo vyznává takovouhle filozofii... Proč ne. Jinak Dillon i všichni ostatní loseři byli na můj vkus ještě moc čistí a bary a hospody moc elegantní. Dalo se to jistě natočit více naturalisticky. Dobrá - padnoucí- hudba. ()