Faktótum

• USA Factotum (více)

Literární alter ego amerického undergroundového spisovatele Charlese Bukowského Henry Chinaski je hlavním aktérem filmu Faktótum, jehož scénář vycházel ze stejnojmenné knihy i z dalších próz dotyčného autora. Zaznamenává denní stereotyp ještě neznámého literáta, který psaní povídek prokládá bujarou alkoholizací a erotickými hrátkami s nevázanými ženami. Občas si najde příležitostné zaměstnání, kde brzy zklame a je vyhozen. Střídání pracovních míst je podobné jako střídání partnerek. I delší vztah, který naváže s dívkou Jan, žijící v obdobném "volném stylu", se rozpadne, stejně jako známost s výstřední Laurou z lepší rodiny. Chinaski neuspěje ani u svých rodičů, které navštíví. Rozhořčený otec ho vykáže jako asociálního povaleče. Filmové vyprávění provází Chinaského sarkastický komentář s jeho humornými aforismy a sebeironickými sentencemi. (MFF Karlvy Vary) (oficiální text distributora)

dokktor

jako film - falt cool. jako adaptace bukowského - hodně vpohodě. nevim, ale něco mně přesto brání dát 5 hvězdiček. nevim zaboha co, snad nedokonalý transfer atmosféry? nevim, třeba na to někdy přijdu - ale rozhodně se nenechte odradit. POMO to tu srovnává s Jarmushem - kam se Jarmush hrabe. před návštěvou kina doporučuju zakoupit litrovku rumu ()

pouler

Film s otevřeným závěrem tak to mám rád. Chinaski se pohybuje od nikud nikam. Nejpůsobivější pro mě je vykreslení amerického života. Je nudný, fádní architektura a lidé citově zakrnělí. Zbývá snad jen to psaní a chlast. ()

abcdcsfd

Bukowskeho knihy jsou mnohem zábavnější, navíc vystihnout jejich atmosféru a náladu je dost obtížný, tady se to myslim nepovedlo uplně nejlíp, spíš tak napůl a Henryho Chinaskiho si představuju taky trochu jinak. Kdybych nečetl Bukowskiho a hodnotil bych tenhle film, dám určitě o hvězdu, dvě víc... ()

Stíba

Nemůžu si pomoct ale ve srovnání s Barfly to u mě Fáktotum prohrává celkem výrazně. Mickey Rourke je samozřejmě neskutečně dobrej násoska ale on ten příběh je celkově podán mnohem zajímavěji a dává víc prostoru k pořádné hře. Matt Dillon se snažil, hrál slušně, ale zřejmě to byl i propůjčený český dabing, který jeho výkon vůbec nepodpořil. Pokud jste ještě neviděli Barfly, rozhodněte jděte nejprve na Faktótum a mohlo by se vám líbit, v opačném případě bude určitě zklamáni. ()

dizlota

Knihy Bukowského naprosto zbožňuji, proto jsem se snažila se na film dívat nezávisle na knize neboť jak je známo, každá kniha je mnohem lepší než filmová verze. I přes to mě ovšem čekalo velké zklamání. Film postrádal šmrnc, chyběl mi Bukowského humor, samotné hlavní postavě něco scházelo a celkové prostřední filmu bylo až moc "čisté" v porovnání s tím, co spisovatel popisoval v knize. Mnohem lépe zpracovaný snímek se stejnou tématikou od Bukowského je Štamgast (Barfly). ()

Dovlatovka

není to nudný, není to super zábavný, ale pasáže, kdy se mluví o psaní, jsou působivý. Nechápu, jak se Bukowski mohl dožít tak vysokýho věku. ()

crackonosh

Od Bukowského jsem v pubertě i později přečetl leccos a stále jej mám svým způsobem rád, takže se mohu považovat za znalce jeho specifického literárního žánru. Film se mi zdá dost povrchní, zkratkově epizodický. Hlavně první polovina je hodně roztříšněná, jednotlivé scény postrádají gradaci nebo pointu... Druhá polovina už je o poznání lepší. Zklamáním je pro mě obsazení Dillona, který je na Buka až příliš krásný a vysoký. Chybí mu pupek, jizvy a opravdový výraz ztroskotance. Celou dobu jsem měl pocit, že si na opilce jen hraje. Když se tak na to s odstupem dívám, vychází mi slušný, průměrný film, který ocení spíše náhodní diváci než Bukowského čtenáři. ()

m4xp4yn3

Poněkud přestylizované. Největší problém tkví ve ztvárnění hlavní postavy, kterou Mattu Dillonovi nelze věřit. Až příliš křečovitě napodobuje Bukovského charakteristickou mluvu i držení těla. Režisérovi se navíc nepovedlo zachytit tón knihy, film je oproti ní temnější, proložený zbytečným mudrováním. Na druhou stranu je tu zachována ona suchá, flegmatická "atmosféra". Potěšila mě i věrnost celkového pojetí, kdy film stejně jako kniha nemá začátek ani konec, a působí jako bychom sledovali pár nesouvislých epizod z Chinaskiho bezcílného toulání se životem. Mimochodem, skvělá kamera. ()

markotter

Bohužel jsem nějakou knížku od Bukowskiho čet a jestli si nedovedu Chinaskiho jako někoho představit, tak je to Matt Dillon, kterej je tak drsnej, že bych z toho chcíp. To je jedna slabina filmu a s tim nic neudělám. Moje chyba je, že jsem si pořídil českou verzi a jak to pokurvil Pavel Soukup, to už je do nebe volající. Schválně, jestli máte žaludek, tak si najděte ve filmu, jak říká píča a zkurvená děvka..... ()

josieaddms

Matt Dillon jako Chinaski taky není špatný nápad. Vzal jeho postavu do ruk jiným, ale zajímavých způsobem. Film vystihl něco z jeho věčného opilství, ale i něco z jeho zoufalosti, zhnusením nad celým světem, něco z jeho osamělosti a tvůrčích schopností. Nebylo to vůbec špatný ale pořád to pro mě ještě nedosáhlo té geniality jakou vidím v Bukowskiho knihách. Chtělo by to ještě něco víc... ()

BDMarty007

Příběh v případě Bukowského vytváří pouze kontext, a to co je zajímavé a skvělé je jeho jazyk a spíše filozofické myšlenky a úvahy vyslovované v průběhu děje, které ale nebývají vtěleny do děje příběhu samotného. Doslovný přepis Bukowského knížek do filmu prostě nefunguje. Bohužel právě to ale tvůrci tohoto filmu udělali. Zbyla nudná podívaná na poflakujícího se alkoholika bez valného smyslu. Škoda, Bukowského knížky mám rád a snad jednou někdo tento nelehký úkol uchopí správně. ()

wito

moze byt, hoci som cakal mozno nieco drsnejsie. chinaskiho tu tvorcovia trochu setria. napriek tomu nadpriemerny pohodovy filmik nielen pre fanusikov bukowskeho. ()

Euchrid

Konec jsem si zamiloval a konečně ve filmu udělal z Bukowského flákajícího se ochlasty i něco co skoro stojí za to i obdivovat.. ()